Před slušnou řádkou let se stal Ondřej Müller objevitelem Harryho Pottera pro český knižní trh. Jak to tenkrát celé probíhalo, se dozvíte z následujícího rozhovoru.
Jak probíhala cesta tohoto kouzelníka a jeho přátel do České republiky? Bylo těžké získat práva?
Je dnes s podivem, že to tehdy byla otázka jediného telefonátu a následného emailu. První knihu Harry Potter a Kámen mudrců jsme získali pro Albatros za standardních honorářových podmínek s douškou, že tehdejší agent J. K. Rowlingové Christopher Little byl potěšen, že se této knihy ujalo právě nakladatelství pro děti. S přibývajícími léty a s rostoucí slávou Harryho Pottera se ovšem ledacos změnilo…
Kupříkladu jsme tehdy mohli koupit jen první knihu ze série, a nikdo nás nenutil kupovat další díly. Měli jsme se rozhodnout až podle ohlasu… To je dnes téměř nemyslitelné, praxe je taková, že nakladatel musí koupit alespoň dva či tři díly nové „úspěšné“ série najednou, ať už jakéhokoli žánru, a to i tehdy, když druhý nebo třetí díl série ještě ani není napsán.
Autor: Jim Kay
Co jste si říkal při prvním kontaktu s Bradavicemi a okolím? Jaké jste měl po přečtení prvního dílu pocity?
Kniha se mi líbila, především rozdělení na svět mudlů a čarodějů. Škola čar a kouzel, Příčná ulice, Denní věštec, skřeti, obři, draci a stovky dalších detailů – kdo se ponořil do tohoto světa, mohl stále něco objevovat a poznávat, a to v podstatě trvá dodnes. Vytvořit tak barvitý vesmír, to se autorce opravdu povedlo!
Kladl jsem si tehdy jen jedinou otázku, zda devítileté děti tak „tlustou“ knihu s relativně komplikovaným dějem „učtou“. Z dnešního pohledu, když víme, jaké tlustospisy v žánru dětské fantasy vycházejí, je to úsměvná otázka, ale tehdy byla jiná doba. A je pravda, že Harry Potter ji radikálně změnil.
Věděli jste hned od začátku, že budete vydávat všechna jeho pokračování a kolik jich bude?
Se smlouvou na první knihu jsme dostali informaci, že vyšel již druhý díl, připravuje se třetí a že celá série je rozplánována na sedm knih. To bylo vše. A pak jsem si vyžádal nějaké materiály o autorce, a přišla mi bedna výstřižků z novin a časopisů. Z nich jsem potom sestavil příběh J. K. Rowlingové, nejdůležitější data z jejího života a malý slovníček ze světa Harryho Pottera. Pamětníci, kterým je dnes okolo 25 let, si možná vzpomenou, že to vše bylo k vidění na webových stránkách Albatrosu, kde také probíhal odečet ve dnech a hodinách, za jak dlouho vyjde další, tedy druhá kniha Harry Potter a tajemná komnata.
A ještě něco, v těch převážně britských článcích a rozhovorech jsem se tehdy dočetl, že Rowlingová má celý příběh dobře rozplánovaný a navíc má napsanou poslední kapitolu a poslední větu, v níž se objeví slovo „jizva“. To mě zaujalo, ale na finální znění téhle věty jsem si musel počkat pěkně dlouho.
Autor: Jim Kay
Co říkáte na filmová zpracování celé série? Líbí se vám při srovnání s knižní předlohou? Který díl je podle vás nejpřesvědčivější?
Celá léta se mi líbil výběr herců. Stěží bych si dovedl představit lepší představitele pro hlavní i vedlejší role, ve své fantazii jsem si jen jinak vysnil Bradavice a některé klíčové scény v mých představách nebyly zdaleka tak temné, jako tomu je v posledních třech filmech. Vůbec to temně okultní směřování ke konci celé filmové řady mi přišlo příliš zdůrazňované.
Za jedinečný považuji třetí film Harry Potter a vězeň z Azkabanu. Jeho režisér Alfonso Cuarón otevřel stavidla fantazie, rozvinul po svém čarovný svět J. K. Rowlingové, do něhož doplnil spoustu vtípků a nápadů, nebál se odchýlit od předlohy, ale tím diváka jen podnítil, aby se znovu vrátil ke knize. Skvělá podívaná, kterou Cuarón ukázal cestu dalším režisérům série.
Autor: Jim Kay
V těchto dnech vychází v pořadí již 8. vydání prvního dílu s názvem Kámen mudrců. Odlišuje se především novými ilustracemi. Kolik jich je a kdo je jejich autorem?
Kniha obsahuje celkem 115 ilustrací. Jejich autor Jim Kay měl nezáviděníhodnou úlohu. Pustil se do ilustrování knihy v době, kdy je svět Harryho Pottera bezmála do detailu fixován filmovou verzí, pak počítačovými hrami a v podstatě i dosavadními obálkami Mary GrandPré. Mimochodem je zajímavé, jak se i Mary GrandPré podvolovala diktátu filmové vize a obálky postupně přizpůsobovala „hereckému obsazení“.
Jim Kay si poradil s těžkým úkolem šalamounsky – postavy přizpůsobil hereckému obsazení filmů a svou fantazii vrhl do zobrazení exteriérů i interiérů a dalších významných artefaktů, jako je třeba vlak do Bradavic. A tady opravdu zazářil především v panoramatických pohledech z neobvyklé perspektivy. Fanoušek Harry Pottera tak může srovnávat svou vizi s filmovou vizí a nově i s Kayovými ilustracemi a hledat shody a rozdíly.
Autor: Jim Kay
Věříte v dobrou prodejnost, přestože se stále dají sehnat předchozí, levnější vydání? Navíc budou mezi jednotlivými díly roční rozestupy. To je poměrně dlouhá doba.
Kniha určitě potěší jako vánoční dárek. Právě generace, které bylo před patnácti lety deset, si tuhle knihu pořídí pro vzpomínku na dětství strávené s Harrym Potterem a kdysi nedočkavé očekávání každého dalšího dílu. Možná ji nepřečte celou, ale prolistuje a při ilustracích zavzpomíná, jakou že tehdy měla představu o Bradavicích či o Zapovězeném lese, stejně jako jsem to při listování knihou udělal já.
Jim Kay se při ilustrování obdivuhodně rozmáchl, takže chápu, proč jsou mezi knihami roční rozestupy, a nebojím se toho. Pokud se bude čtenářům líbit toto vydání, počkají si rádi na další svazky. Sám jsem zvědav, jak si ilustrátor poradí s některými scénami v objemných dílech jako Harry Potter a Fénixův řád či při klíčových střetech, třeba v bitvě o Bradavice.
Nechystáte i nějaké doprovodné akce? Co třeba přivézt autorku do České republiky?
Přivézt autorku k nám, ovšem v souvislosti s jejími knihami, to by se mi líbilo. Usiloval jsem o to za ta léta několikrát a vím, že se o to pokoušely i některé další české instituce. Pokud zůstane autorka u fantasy, utěšuji se tím, že se pustí do nějaké knihy, která se bude odehrávat v magické Praze, a pak bude pozvání hned snazší…
Autor: Jim Kay
Neplánujete vydat i nějaký životopis J. K. Rowlingové? V minulosti vyšel u jednoho konkurenčního nakladatelství, ale nyní se prakticky nedá sehnat.
Půjde-li to, počkám si na paměti samotné autorky. Myslím, že budou hodně zajímavé. Žádná z knih, která byla zatím o J. K. Rowlingové nebo o fenoménu Harry Potter napsána, mě nepodnítila k vydání. Kdysi mě pobavila útlá kniha německého literárního kritika Michaela Maara s názvem Warum Nabokov Harry Potter gemocht hätte (Proč by měl Nabokov Harryho Pottera rád). Ale ta je již staršího data a fenomén HP je opět o kus dál.
V příštím roce chystáte vydat i třetí díl detektivní série, která je napsaná pod pseudonymem Robert Galbraith. Jaké jsou ohlasy na tuto zcela odlišnou kapitolu slavné spisovatelky a co na ní říkáte vy osobně?
Ohlasy jsou velice různé a po vydání druhé knihy se čtenáři zjednodušeně řečeno rozdělili na dva tábory: Ty, jimž se líbí první kniha Volání Kukačky, a ty, jimž se líbí druhá kniha Hedvábník, tedy na příznivce společenské detektivky s psychologickými prvky, anebo na příznivce poněkud drsného divadla citů a vášní v případě druhé knihy. Oběma táborům se pak většinou líbí konverzační sbližovací hra Cormorana Strikea s jeho asistentkou. Co z toho vzejde? Možná že právě takhle to autorka zamýšlela. A jak se říká u sérií, třetí kniha rozhoduje. Tak tomu bylo i u Harryho Pottera. A tehdy se to povedlo, kniha Harry Potter a vězeň z Azkabanu bývá ze čtenářského i literárního hlediska považována za nejcennější. To autorka jistě ví, takže jsem o to zvědavější, jaká bude třetí kniha v této sérii.
A v případě svého hodnocení jsem vzal autorku za slovo. Když Galbraith, tak Galbraith. A na prvotinu neznámého nezkušeného autora je to skvělá detektivka. Mimochodem, já jsem v táboře číslo jedna.
Autor: Jim Kay
Na závěr ještě dotaz do budoucnosti. Je podle vás již svět Harryho Pottera vyčerpaný nebo se dočkáme něčeho nového z tohoto prostředí?
Svět čar a kouzel je tak nápaditě vymyšlený, že se v něm dají rozvíjet další příběhy, aniž by to vypadalo, že jde o nastavovanou kaši. Jistě, příběh Harryho Pottera považuji za uzavřený, ale moc by mě zajímaly osudy některých dalších postav především z minulosti Bradavic. V obou učebnicích Harryho Pottera, které vyšly – Famfrpál v průběhu věků a Fantastická zvířata a kde je najít –, je dostatek materiálu na několik dalších knih. Touhle cestou se koneckonců asi ubírá připravovaný film pro příští rok, v němž Mlok Scamander, autor jedné z učebnic, zažívá dobrodružství 70 let před vstupem Harryho Pottera do Bradavic.
Osobně bych velice rád vlastnil pokud možno objemnou Encyklopedii Harryho Pottera z pera samotné autorky, abych se mohl dozvídat další a další souvislosti, které jsou naznačeny v románech a kterých jsem si třeba nevšiml. S tabulkou všech ředitelů Bradavic, významných čarodějů a kouzelníků, genealogií slavných čarodějnických rodin atd. A ještě něco, moc rád bych se dozvěděl, co přesně znamená závěr slavného úvodního projevu Albuse Brumbála v Bradavicích se slovy: Vrták! Brekot! Veteš! Cuk!
Autor knižních ilustrací: Jim Kay
< Předchozí | Další > |
---|