České sklo je celosvětově považováno a uznáváno za kulturní fenomén. Harrachovské sklárně v Novém Světě v Krkonoších patří přední místo mezi podniky, které se v minulosti o proslulost českého sklářství zasloužily. Sklárna, zmiňovaná v písemných pramenech již počátkem 18. století, však zaujímá mezi českými výrobci dekorativního a nápojového skla jedinečné místo nejen svou třísetletou historií. Tradiční řemeslná zručnost, technologické zázemí a především prozíravá snaha využívat, ale i vlastním přínosem rozvíjet nejrůznější postupy v práci s křišťálovým a barevným sklem jí vždy umožňovaly pohotově reagovat na stylové změny, jimiž sklářská tvorba během 18. až 20. století procházela. Na špičkové kvalitě řemeslného provedení i na umělecké úrovni harrachovského skla a na jeho mezinárodní proslulosti se v průběhu doby zásadně podílely četné významné osobnosti sklářského světa, technologové a umělci.
Nevšední schopnost rychle a svébytně odpovídat na nejnovější vývojové tendence ovlivňující uměleckořemeslnou tvorbu sklárně přinášela mnohá ocenění na domácích i mezinárodních výstavních přehlídkách včetně všech důležitých výstav světových. Souběžně s tím sklárna vždy hledala a zpravidla velmi úspěšně nalézala cestu, jak svojí produkcí proniknout na evropské i zámořské trhy, na stoly aristokracie, do interiérů měšťanstva a posléze také do sbírek muzeí a milovníků sklářského umění.
Výstava k 300. výročí sklárny v Novém Světě vychází z dlouhodobého soustředěného výzkumu archivních pramenů, zejména z firemní dokumentace dochované v nezvyklé šíři. Přináší objevný, zpřesňující a ucelený pohled na harrachovské sklo z celého období činnosti sklárny. Prostřednictvím harrachovské produkce však nabízí také jedinečnou a neopakovatelnou možnost přiblížit podoby českého skla v celém jeho vývoji od baroku přes období biedermeieru, historismu, secese a dekorativismu až po současnost. Záštitu nad výstavou převzal Karel Schwarzenberg, ministr zahraničních věcí České republiky. Výstava vznikla za laskavé podpory Sklárny Novosad & syn, Harrachov a Georga Höltla, Glasmuseum Passau. Výpravnou doprovodnou publikaci k výstavě vydává v češtině a angličtině nakladatelství Arbor vitae ve spolupráci s UPM.
Autorkou odborného textu je PhDr. Jarmila Brožová, CSc. (1923—2012) historička umění, specialistka na oblast evropského užitého umění, zejména historického skla. Komentované prohlídky s kurátory výstavy (výklad zdarma k platné vstupence):
5. 6. a 4. 9. 2012 v 17 hodin
Přednášky (vstup zdarma):
Harrachovská sklárna v Novém Světě v 18. století
12. 06. 2012 v 17 hodin, PhDr. Helena Brožková
Harrachovské sklo kolem roku 1900
19. 6. 2012 v 17 hodin, PhDr. Jan Mergl
Výtvarná dílna pro veřejnost:
Za sklem: 17. 6. 2012 od 10 do 18 hodin
Otevřeno denně kromě pondělí 10– 18 hodin, úterý 10– 19 hodin
vstupné na výstavu: plné 80 Kč, snížené 40 Kč, rodinné 150 Kč
Název: Z Nového Světa do celého světa, 300 let Harrachovského skla
Datum a místo konání: 31. května – 16. září 2012, Výstavní sál UPM
Reprízy výstavy: 26. 9. – prosinec 2012, Západočeské muzeum v Plzni
leden – květen 2013, Muzeum skla a bižuterie v Jablonci n. Nisou
Pořadatel: Uměleckoprůmyslové museum v Praze (UPM) a Západočeské muzeum v Plzni (ZČM)
Zdroj foto viz popisky k fotografiím:
Pohled na sklárnu s nově plánovanou budovou brusírny
akvarel, F. Skopalík, 1899 Krkonošské muzeum, Jilemnice
© Krkonošské muzeum, Jilemnice
Část souboru na čaj (konvice, konvička na smetanu, koflík s podšálkem, miska na pečivo)
kolem r. 1820, bezbarvé sklo broušené (Nový Svět), bronzová montáž zlacená (Francie)
©UPM, Foto: Gabriel Urbánek, Ondřej Kocourek
Vázy
1922, opálové sklo, foukáno do formy, volně tvarovaná
©UPM, Foto: Gabriel Urbánek, Ondřej Kocourek
< Předchozí | Další > |
---|