Z Nového Světa do celého světa, 300 let Harrachovského skla

Z Nového Světa do celého světa, 300 let Harrachovského skla

Tisk

altČeské sklo je celosvětově považováno a uznáváno za kulturní fenomén. Harrachovské sklárně v Novém Světě v Krkonoších patří přední místo mezi podniky, které se v minulosti o proslulost českého sklářství zasloužily. Sklárna, zmiňovaná v písemných pramenech již počátkem 18. století, však zaujímá mezi českými výrobci dekorativního a nápojového skla jedinečné místo nejen svou třísetletou historií. Tradiční řemeslná zručnost, technologické zázemí a především prozíravá snaha využívat, ale i vlastním přínosem rozvíjet nejrůznější postupy v práci s křišťálovým a barevným sklem jí vždy umožňovaly pohotově reagovat na stylové změny, jimiž sklářská tvorba během 18. až 20. století procházela. Na špičkové kvalitě řemeslného provedení i na umělecké úrovni harrachovského skla a na jeho mezinárodní proslulosti se v průběhu doby zásadně podílely četné významné osobnosti sklářského světa, technologové a umělci.

 

Nevšední schopnost rychle a svébytně odpovídat na nejnovější vývojové tendence ovlivňující uměleckořemeslnou tvorbu sklárně přinášela mnohá ocenění na domácích i mezinárodních výstavních přehlídkách včetně všech důležitých výstav světových. Souběžně s tím sklárna vždy hledala a zpravidla velmi úspěšně nalézala cestu, jak svojí produkcí proniknout na evropské i zámořské trhy, na stoly aristokracie, do interiérů měšťanstva a posléze také do sbírek muzeí a milovníků sklářského umění.

alt

 

Výstava k 300. výročí sklárny v Novém Světě vychází z dlouhodobého soustředěného výzkumu archivních pramenů, zejména z firemní dokumentace dochované v nezvyklé šíři. Přináší objevný, zpřesňující a ucelený pohled na harrachovské sklo z celého období činnosti sklárny. Prostřednictvím harrachovské produkce však nabízí také jedinečnou a neopakovatelnou možnost přiblížit podoby českého skla v celém jeho vývoji od baroku přes období biedermeieru, historismu, secese a dekorativismu až po současnost. Záštitu nad výstavou převzal Karel Schwarzenberg, ministr zahraničních věcí České republiky. Výstava vznikla za laskavé podpory Sklárny Novosad & syn, Harrachov a Georga Höltla, Glasmuseum Passau. Výpravnou doprovodnou publikaci k výstavě vydává v češtině a angličtině nakladatelství Arbor vitae ve spolupráci s UPM.

alt

Autorkou odborného textu je PhDr. Jarmila Brožová, CSc. (1923—2012) historička umění, specialistka na oblast evropského užitého umění, zejména historického skla. Komentované prohlídky s kurátory výstavy (výklad zdarma k platné vstupence):
5. 6. a 4. 9. 2012 v 17 hodin

alt


Přednášky (vstup zdarma):
Harrachovská sklárna v Novém Světě v 18. století
12. 06. 2012 v 17 hodin,  PhDr. Helena Brožková
Harrachovské sklo kolem roku 1900
19. 6. 2012 v 17 hodin,  PhDr. Jan Mergl


Výtvarná dílna pro veřejnost:
Za sklem: 17. 6. 2012 od 10 do 18 hodin
Otevřeno denně kromě pondělí 10– 18 hodin, úterý 10– 19 hodin
vstupné na výstavu: plné 80 Kč, snížené 40 Kč, rodinné 150 Kč

Název: Z Nového Světa do celého světa, 300 let Harrachovského skla
Datum a místo konání: 31. května – 16. září 2012, Výstavní sál UPM
Reprízy výstavy: 26. 9. – prosinec 2012, Západočeské muzeum v Plzni
leden – květen 2013, Muzeum skla a bižuterie v Jablonci n. Nisou
Pořadatel: Uměleckoprůmyslové museum v Praze (UPM) a Západočeské muzeum v Plzni (ZČM)

alt

Zdroj foto viz popisky k fotografiím:
Pohled na sklárnu s nově plánovanou budovou brusírny
akvarel, F. Skopalík, 1899 Krkonošské muzeum, Jilemnice
© Krkonošské muzeum, Jilemnice

Část souboru na čaj (konvice, konvička na smetanu, koflík s podšálkem, miska na pečivo)
kolem r. 1820, bezbarvé sklo broušené (Nový Svět), bronzová montáž zlacená (Francie)
©UPM, Foto: Gabriel Urbánek, Ondřej Kocourek

Vázy
1922, opálové sklo, foukáno do formy, volně tvarovaná
©UPM, Foto: Gabriel Urbánek, Ondřej Kocourek


 

Přihlášení



Anketa

Která je vaše nejoblíbenější česká vánoční pohádka?
 

Must have všech fanoušků Harryho Pottera

S příběhy o Harrym Potterovi vyrostly už dvě generace čtenářů a troufám si říct, že ho “může” i spousta lidí, co jinak moc nečte. Všichni známe kouzelný svět J. K. Rowlingové už skoro nazpaměť a stal se nedílnou součástí našeho kulturního bohatství, stejně jako Červená Karkulka a Popelka. Může tedy ještě něčím překvapit? Co nabízí speciální sběratelská edice?

Příběhy z koutů Šumavy

Šumava si našla místo v srdci nejen místních, ale i mnoha lidí, kteří se sem vracejí a hledají inspiraci a odpočinek v krajině, co v sobě nese nesčetně příběhů. Někdy smutných, někdy veselých a někdy nadpřirozených. Lucie Oudová je místní rodačka a spisovatelka. Vydala již tři knihy, které vás na svých stránkách zanesou právě sem. Přečtěte si rozhovor o tom, co ji inspiruje, jak a proč díla vznikala a zda se máme na co těšit i do budoucna.

Banner

Videorecenze knih

Hledat

Rozhovor

Švihadlo: “Nacpat česká slova do reggae rytmů není jednoduché.”

svihadlo petr sturmaJak se u nás v dnešní době hraje reagge? Jak Češi reagují na Jamajčany? Kam spěje česká hudba? Nejen o tomhle jsme si povídali se zpěvákem a kytaristou skupiny Švihadlo, Petrem Šturmou.

Deset let psychedelického šílenství slaví Madhouse Express

Na počátku byl inzerát, po kterém se dala dohromady parta rock’n’rollových nadšenců. Z okrajového žánru si to přes stovky koncertů nasměrovali do vyprodaného planetária, na Colours of Ostrava i do zahraničí. Jedna z nejzajímavějších klubových kapel současné scény vaří hustou psychedelickou mlhu už rovných deset let. Dekádu na scéně oslaví svým dosud největším koncertem 30. listopadu v pražské Arše+.

Z archivu...

Čtěte také...

Lucie Lomová: „Úspěch je, že můžu dělat, co mě baví.“
ImageV tomto rozhovoru jsem vyzpovídala paní Lucii Lomovou, jež dala život například komiksu o dvou myškách - Anča a Pepík ze Čtyřlístku či novému komiksovému  románu Divoši, o kterém také bu...

Divadlo

Neváhejte a vyrazte za zážitky na Kulturu pod hvězdami

kultura pod hvezdami200Kultura pod hvězdami pořádá letní kulturní akce open-air s tím, že spojuje krásná místa s krásným zážitkem v podobě muzikálů a činohry pod širým nebem. Už mají za sebou několik zastávek jako je Opočno, Kroměříž, Brno nebo ...

Film

Fichtelberg vypráví příběh mladého rytíře

Fichtelberg nataceni 00Do konce října natáčí režisér Šimon Koudela podle vlastního námětu a scénáře film Fichtelberg. Vypráví příběh mladého rytíře – sirotka, který se hnán touhou po lásce a uznání vydává na cestu, odkryje kriminální k...