INGRID – symbol úspěchu českého sklářského designu
Banner

INGRID – symbol úspěchu českého sklářského designu

Tisk

altMuzeum skla bižuterie v Jablonci nad Nisou v současné době představuje kolekci mimořádně komerčně úspěšného českého sklářského designu mezi světovými válkami. Vůbec poprvé je na jednom místě k vidění největší muzeální i soukromá sbírka unikátní umělecké krystalerie, která se vyrábí dodnes. Výstava „Ingrid – víc než jen značka“ byla zahájena 10. května 2012 a záštitu nad ní převzali ministryně kultury Alena Hanáková a primátor statutárního města Jablonec nad Nisou Petr Beitl.

 

Umělecká krystalerie se v Jizerských horách zrodila po polovině 20. let 20. století, pod vlivem veleúspěšné produkce lisovaného skla Francouze René Laliquea. Trendový design a příznivá cena činily z tohoto typu výrobku luxusní, ale zároveň cenově dostupné zboží, které si díky péči firem a invenci designérů často zvučných jmen brzy získalo svou osobitou tvář. Jak uvedl kurátor výstavy Petr Nový, „uprostřed světové ekonomické krize se roku 1934 díky silné podnikatelské vizi zrodil fenomén, jenž je dodnes výkladní skříní české sklářské produkce, ceněný estetiky a vyhledávaný zákazníky“. Nositelem a synonymem tohoto úspěchu je kolekce INGRID jablonecké firmy Curt Schlevogt. Na konci 30. let 20. století se pak její součástí stala i řada výrobků firmy Heinrich Hoffmann (majitel firmy Schlevogt byl zetěm Heinricha Hoffmanna). Dokladem nadčasovosti vzorů je i to, že výroba některých z nich přetrvává až do současnosti.

Výstavní projekt „Ingrid – víc než jen značka“ je dosud nejrozsáhlejší prezentací umělecké krystalerie jabloneckých firem Hoffmann a Schlevogt, která se stala sběratelským fenoménem. Představuje největší veřejnou a soukromou sbírku, které spravují Muzeum skla a bižuterie v Jablonci nad Nisou a soukromý vídeňský sběratel. Výstava vznikla ale také díky spolupráci s dalšími odborníky z České republiky, Rakouska, Německa i USA. Výsledkem více než desetileté badatelské práce je též tříjazyčná reprezentativní publikace s téměř třemi stovkami detailně určených objektů. „Katalog přináší i řadu dosud neznámých skutečností a vyvrací některé tradované omyly vážící se jak k příběhu značky INGRID, tak historii spřízněných firem Heinrich Hoffmann a Curt Schlevogt“, doplnil autor knihy Petr Nový.

alt

Také datum vernisáže 10. května má svou symboliku. Právě v tento den se totiž narodila Ingrid - dcera Curta Schlevogta, podle níž byla celá kolekce pojmenována. „Přestože se u žen věk neuvádí, u paní Ingrid Schlevogt jej lze snadno dovodit podle vzniku kolekce. O to víc nás těší, že se osobně zúčastnila  zahájení výstavy, společně se svým bratrem Pierrem Ch. Schlevogtem“,  uvedla ředitelka muzea Milada Valečková.

Protože umělecká krystalerie je charakteristická nejen na pohled, je součástí projektu též doprovodný program zaměřený na vnímání umění různými smysly. Po celou dobu trvání výstavy probíhá samoobslužná dílna ve spolupráci se speciálními centry pro slabozraké, která přibližuje svět očima lidí se zrakovým postižením. Na jeho přípravě se podílelo sdružení na pomoc zrakově postiženým Kafira z Opavy a společnost Preciosa.

Ingrid – víc než jen značka
Datum a místo konání: 11.5. –  28.10.2012, hlavní budova Muzea skla a bižuterie, Jablonec n.N.
Pořadatel: Muzeum skla a bižuterie

Zdroj foto: msb-jablonec.cz


 

Přihlášení



Tomáš Šebek při vědomí, orientovaný, komunikace jasná a srozumitelná. Autentický, naléhavý a hluboce lidský Objektivní nález

Tomáš Šebek je mezi českými čtenáři znám především jako autor reportážních knih z humanitárních misí. V nové knize Objektivní nález: Moje nejtěžší mise však nepředstavuje dramatické příběhy ze vzdálených koutů světa, ale obrací pohled do svého nitra. Vytahuje na světlo nejhlubší zákoutí svého dětství stráveného v nefunkční rodině, osobní selhání, partnerské krize i touhu porozumět sám sobě.

Tajemství lady Antonie. Zakázaná vášeň na dvoře Tudorovců

Edice Klokan nakladatelství Alpress nabízí román pro ženy z historického prostředí Anglie 16. století, kdy vládli Tudorovci. Autorkou je Rebecca Michele, které se povedlo sepsat romantický příběh se zajímavou zápletkou. Tajemství lady Antonie, jak se kniha jmenuje, bude však brzy odhaleno. Knížka je primárně spíše červenou knihovnou než historickým románem, ale to nic nemění na tom, že je napínavá, čtivá a romantická, což potěší každou ženu.

Banner

Videorecenze knih

Hledat

Rozhovor

Rozhovor s odvolaným ředitelem kroměřížského Domu kultury Jiřím Králíkem

Kralik perexNa webu Kultura21.cz se snažíme věnovat aktuálním tématům a rádi dáváme prostor lidem, aby se mohli vyjádřit. Proto jsme k rozhovoru vyzvali pana Jiřího Králíka, který byl Radou města Kroměříž odvolán z postu řed...

Když odejde od rodiny muž, vzbudí to rozruch a snad trochu pohoršení. Ale co se stane, když se rodinu rozhodne opustit žena?

Krajčířka Eva (Anežka Šťastná) miluje Mánka (Mark Kristián Hochman), avšak navzdory lásce nemohou být tito dva spolu kvůli jejich nerovnému původu. Proto se Eva z trucu rozhodne, že se provdá za kožešníka Samka (Jakub Tvrdík). Jen ať všichni vidí, že ona se nikoho doprošovat nebude!

Z archivu...

Čtěte také...

Namalujte si mandaly na kameny

mandaly 200V nakladatelství Metafora v únoru vyšly novinky v edici Šikovné ruce. Jednou z nich je krásná barevná kniha Mandaly malované na kamenech. Pojďte se do s ní námi podívat!

 

...

Divadlo

Přímý přenos derniéry inscenace Korespondence V+W z Divadla Na zábradlí uvidí fanoušci v kinech po celé ČR

Korespondence200Divadlo Na zábradlí se po deseti letech loučí s úspěšnou inscenací Korespondence V+W v režii Jana Mikuláška. Ve spolupráci s filmovou distribuční společností Aerofilms bude vyprodanou derniéru 27. června zároveň živě přenášet do kinosálů ...

Film

Režisér Radim Špaček dokončuje film o kapele Už jsme doma

uz jsme doma200Držitel Českého lva Radim Špaček dokončuje filmový dvojportrét lídra alternativní kapely Už jsme doma Miroslava Waneka a jejího dvorního výtvarníka, malíře Martina Velíška. Na celovečerním dokumentárním filmu Rozsviť světlo, ať je vidět pův...