Zahradní aukce v Arthouse Hejtmánek nabídne něžný pastel Jaro od Jana Zrzavého

Tisk

Arthouse Hejtmanek 200Pastel nazvaný Jaro zachycující jeden z nejznámějších a nejpůvabnějších námětů malíře Jana Zrzavého nabídne 6. června od 16 hodin zahradní aukce v Arthouse Hejtmánek. Dílo znázorňuje něžného mladíka sedícího v tajuplné krajině s líbeznými kvítky. Vyvolávací cena je 3 200 000 korun.

Jaro pochází ze soukromé pražské sbírky, čímž dosud uniklo větší pozornosti. Je v perfektním stavu a díky zvolené technice pastelu se na něm zachovaly všechny barvy tak, jak je Zrzavý v roce 1927 na papír nanesl. Aukce nabídne i sběratelsky cenný obraz Maska III (1946) Františka Muziky vyvolávaný za 3 800 000 korun nebo soubor osmi plastik Bohumila Kafky, autora pomníku Jana Žižky na pražském Vítkově. Vedle obrazů se budou dražit i práce Ondřeje Sekory, Kamila Lhotáka, Adolfa Borna a dalších známých autorů. Už tradičně je u Hejtmánků zastoupeno také staré umění, sklo, design či nábytek.

Všech více než 200 dražených předmětů si bude možné prohlédnout na předaukční výstavě. Otevřena je od 27. května do 5. června od 11 do 18 hodin ve vile a zahradě Arthousu v Goetheho ulici 17/2 v pražské Bubenči.

Zrzavého Jaro par excellence

„Pastel Jaro od Jana Zrzavého je sběratelsky mimořádně cennou prací, které si velmi cenil i sám její autor,“ říká Tomáš Hejtmánek, majitel aukční síně Arthouse Hejtmánek. „Dílo je mnohoznačné, tajuplné a působí na nás podobně uhrančivě jako obrazy Leonarda da Vinciho. Naplno se v něm odráží umělcův sklon k lyrismu, uzavřenosti a snově měkkému tvaru. Jemný mladík sošně spočívá v jarní krajině a u nohou má objekt připomínající egyptskou pyramidu. Zvláštní je gesto jeho ruky: možná se jím odříká světa, možná zkouší zastavit čas,“ uvádí Hejtmánek.

Fakt, že dílo není olejem na plátně, ale pastelem na papíře, je podle Tomáše Hejtmánka spíše předností: „V pozdějším období Jan Zrzavý pastely dokonce preferoval, protože byl zklamán barevnými změnami, které prodělaly některé jeho olejomalby. Na pastelu Jaro jsou však barvy stejně živé a zářivé jako v roce 1927, kdy dílo dokončil,“ upozorňuje Hejtmánek.

A dodává, že takřka stejný výjev - akt mladíka v tajuplné krajině - ztvárnil malíř i na známém stejnojmenném obraze z roku 1929. Olej, který už Zrzavý vytvořil na zakázku, je ve sbírce Galerie výtvarného umění v Ostravě. „O dva roky mladší pastel vyzařuje kouzlo bezprostřednosti a autorovy citové rozechvělosti. Malíř nás zve do světa fantazie a současně i krajiny svého dětství na Českomoravské vysočině. Toto Jaro je zkrátka Zrzavý par exellence,“ domnívá se Hejtmánek.

Arthouse Hejtmanek 1

Maska v plameni Františka Muziky

Neméně silným „tahákem“ zahradní aukce je obraz Maska III (1946) Františka Muziky vyvolávaný za 3,8 milionu korun. „Vrcholně imaginativní Muzikův obraz odráží malířův dojem z právě skončené války, kterou vnímal jako „maškarádu“. Do tvaru uschlého listu promítl malíř ženskou tvář, která jakoby současně vystupovala ze šlehajícího plamene… Jak o tomto obrazu trefně napsal František Teige: jde o dílo zahalené ´rouškou tajemství´, které ´může fascinovat a uhranout naše budoucí sny svou záhadnou mocí´,“ poznamenává Hejtmánek. Maska III pochází ze sbírky významného českého architekta Otakara Novotného.

Arthouse Hejtmanek 2 Maska

Od renesance po 20. století

Z kategorie starého umění vyniká obraz Hostina bohů autorské dvojice Hendricka van Balena a Jana Brueghela z počátku 17. století: zatímco první umělec maloval postavy, druhý vytvořil květiny a krajinu. Dílo se bude dražit od 380 000 korun.

 Arthouse Hejtmanek 3 hostina bohu

Aukce u Hejtmánků nabízí i velmi kvalitní kolekci obrazů z 19. století. Tam patří například romantická scenérie Lávka přes potok od Josefa Navrátila (od 110 000 korun) či Jihočeský rybník v podvečer, jenž je dlouho nezvěstnou malbou Antonína Chitussiho (od 240 000 korun). Z řady pozoruhodných scenérií vytvořených v „nejkrásnějším století“ devatenáctém stojí za pozornost i obraz Antonietty Brandeisové, neprávem pozapomenuté umělkyně, která žila a tvořila v Itálii. O její Motiv z Benátek se bude licitovat od 120 000 korun.

Expresivní Tři stromy od Antonína Slavíčka odrážející mimo jiné malířův zážitek z výstavy Edvarda Muncha, patří svým pojetím i datací (1905) už do století dvacátého: začínat budou na 230 000 korunách.

Sběratelsky přitažlivý bude určitě Přímý souboj (1910) od Viléma Kreibicha, proslulého malíře lokomotiv. Dvě bugattky řítící se vpřed v oblaku kouře budou draženy už od 60 000 korun, což slibuje napínavý aukční souboj.

K ozdobám aukce patří i obraz Najáda (1920) původem chorvatského malíře Vlaho Bukovace, který drží u Hejtmánků autorský rekord. Zájemci se o něj utkají od 140 000 korun.

Od moderny po současnost

Z české moderny zaujme dílo osobitého, předčasně zesnulého Alfreda Justitze, jemného pozorovatele života, věcí a přírody. Zátiší s jablky, chlebem a dýmkou (1928) vyvolávané od 450 000 korun svědčí o stylových změnách, které se v jeho tvorbě tehdy odehrály – neoklasicismus propojuje s kubismem v pestré paletě barev.

Pozornosti jistě neujde ani monumentální Pestrobarevná kytice jarních květin, jak ji ve 40. letech 20. století zachytil Oldřich Blažíček, malíř s mimořádným koloristickým citem. Efektní kompozici pocházející pravděpodobně z majetku hraběte Františka Harracha nabídne aukce od 220 000 korun.

Zájem se očekává také o koláž Poněkud těstovitá tvář (1967) od Jiřího Koláře, kterou autor umístil na lívanečník (od 35 000 korun). Od téhož autora je i dílo Když múzy nemlčí, když haraší zbraně (1969) vyvolávané od 90 000 korun.

Arthouse Hejtmanek 4 Ponekud testovita tvar

Jedno z nejvýznamnějších zastoupení poválečné tvorby představuje monumentální dřevěný objekt Bez názvu (Zvíře), který v roce 1985 vytvořil Zbyněk Sekal; aukce je nabídne od 350 000 korun. „Jde o mimořádnou ukázku z důležitého období autorovy tvorby, které je zastoupeno ve sbírkách Národní galerie v Praze. Na trhu s uměním je vzácné,“ upozorňuje Tomáš Hejtmánek.

Kategorii kresby a grafiky vévodí Žena s drapérií (1896), bravurní studijní pastel Maxe Švabinského (od 240 000 korun). Zájem se očekává i o drobnější práce dalších slavných autorů jako je Ondřej Sekora, František Tichý, Josef Čapek, Bohuslav Reynek, Kamil Lhoták, Adolf Born a další.

Sochy, sklo, nábytek

Účastníci aukce se budou moci utkat i o plastiky, sochy či nábytek. Zde stojí rozhodně za zmínku soubor sedmi bronzů a jedné pálené hlíny od Bohumila Kafky. Jednotlivé kusy se budou dražit v rozmezí 15 000 – 90 000 korun.

Arthouse Hejtmanek 5 bohumil kafka

Z nábytku zahrnujícího kusy od 16. do 20. století jmenujme alespoň zařízení jídelny navržené Jindřichem Halabalou, v němž nechybí ani ikonická vitrína známá pod označením Tulipán (kolem 1930) vyvolávaná od 90 000 korun. K raritám patří i nábytek pocházející z původní Československé ambasády ve Stockholmu navržený Janem Bočanem a Zdeňkem Rothbauerem.

Už tradičně se u Hejtmánků objeví sklo: tentokrát například Stolek pro nevěstu ze safírového skla od slavné návrhářské dvojice Františka Libenského a Jaroslavy Brychtové. K mání bude od 550 000 korun.

Zdroj foto: Arthouse Hejtmánek, René Volfík

Více informací: www.arthousehejtmanek.cz

Přihlášení

Martin Němec o svém otci, kterému věnoval knihu Josef Němec – Obrazy a kresby

Košatost a význam umělecké tvorby zobrazuje kniha s názvem Josef Němec – Obrazy a kresby, která současně přiblíží pracovní i soukromou tvář pražského výtvarníka. Jeho synem je Martin Němec, dnes renomovaný malíř a hudebník, duše rockových kapel Precedens a Lili Marlene, jenž potvrzuje, že jablko nepadlo daleko od stromu. Právě on je spolutvůrcem zmiňované výpravné knihy. A protože ji čeká 18. dubna pražský křest v Galerii Malostranské besedy, tak nevím, kdo by o knižní novince, o Josefu Němcovi a o jeho tvorbě povyprávěl víc než jeho syn Martin.

Sebepéče pro pečující

Spousta z nás se může ve svém životě dostat do situace, kdy bude potřebovat pomoc nebo se ocitne v roli pečujícího, ať už na osobní úrovni, nebo té profesionální. Ve společnosti je často zmiňována a probírána role potřebného, ale již se opomíjí myslet na roli pečovatele. I pečující osoba je pouze člověk, se svými silnými i slabými stránkami, který na sebe převzal neuvěřitelný závazek a zejména velkou zodpovědnost. Je potřeba si uvědomit, že i on má svůj soukromý život, své limity a omezené zásoby energie, zvláště v případě, kdy nemá z čeho čerpat.

Banner

Hledat

Videorecenze knih

Rozhovor

Poznat jiné země je velice obohacující

Dagmar Beňaková„Císařovna Sisi proslula jako vášnivá cestovatelka, navštívila tolik zajímavých a turisticky atraktivních míst, že jsem se vydala po jejích stopách. A pak mě napadlo, že bych vše mohla sepsat a že by její cesty mohly...

Daliborovy dubnové tipy. Co pěkného si přečíst?

Možná jsme podlehli neoprávněnému dojmu, že léto tento rok dorazilo dříve. Jenže příroda změnila názor. Takže co s pošmournými, chladnými a deštivými večery? Máme pro vás opět Daliborovy knižní tipy, které se určitě budou hodit!

Z archivu...

Čtěte také...

V Mělníku vystavují kousek Afriky

Literatura

Jak na Biodynamické zahradničení

biodynamicke zahradniceni 200V Knižním klubu nedávno vyšla moc pěkná kniha autora Montyho Waldina s názvem Biodynamické zahradničení podle přírodních cyklů a lunárního kalendáře. Nečekejte recepty na nějaká zaklínadla ani různé čáry, ale na...

Divadlo

Co nabídnou komorní scény zlínského divadla

200divadlaMěstské divadlo Zlín disponuje dvěma menšími scénami, které nabízejí jiný zážitek než prkna velkého sálu. Jedná se o Studio Z a klubovou Dílnu. Pro 68. sezonu si připravili několik nových her, se kterými vás nyní seznámíme.

...

Film

Hole, bagy, míčky a zběsilé třískání kolem sebe aneb záchrana pověsti golfisty

altFilm Zelený svět z roku 1996 je dnes už klasickým ztvárněním jednoho sportovce a jeho velkých snů. Aby to nebylo tak jednoduché, hraje v něm Kevin Costner svou typicky zabedněnou roli, a tak není o různé životní karamboly při sledování příběhu nouze.

...