Mediální známé tváře i portréty fotogenických žen nabízí výstava fotografií Roberta Rohála

Mediální známé tváře i portréty fotogenických žen nabízí výstava fotografií Roberta Rohála

Tisk

VYSTAVA200Nedávno jsem navštívil výstavu fotografií Roberta Rohála nazvanou „Slavní, známi i neznámí“ a byl jsem velmi pozitivně překvapen. Návštěva výstavy, která je umístěna v arkádách holešovského zámku, mi přinesla příjemně prožité odpoledne. Hned několik portrétů se mi vrylo do paměti tak silně, že si je vybavuji do detailů i dnes. Už podle názvu výstavy lze vytušit, že zde uvidíte především mediálně známé tváře.

 

Při vstupu na vás dýchne atmosféra zvědavosti, jako byste vstoupili do jakési síně slávy, s tím rozdílem, že nevíte, na koho tam narazíte. Člověk jako by procházel alejí lidských životů, některé tváře poznáváte, některé vidíte poprvé a hlavou vám prochází otázky „Je to někdo známý, jehož práce mě zatím minula, nebo je to obyčejný člověk?“.

Naprosto nenásilně jsou vedle sebe řazeny fotografie celebrit hned vedle fotografií zcela obyčejných, a přesto zajímavých žen, zřejmě známých autora, o nichž ví, že jsou fotogenické a tvárné. Tento nápad krásně propojuje lidské životy a najednou si člověk uvědomí, že ať je člověk známý nebo zcela neznámý, všichni jsme ve své podstatě stejní.

Všichni žijeme svoje životy tak, jak jsme si je zařídili a jediný rozdíl mezi „známý či neznámý“ spočívá v tom, co děláme, co je naše povolání, ale ve své podstatě jsme všichni stejní. Všichni prožíváme stejné pocity radosti, bolesti, smutku, všichni se smějeme, když je nám fajn, všichni pláčeme, když nám je zle. Z mého pohledu je velké plus, že fotografie jsou provedeny v černobílé kompozici. Toto jim dodává daleko větší hloubku, než kdyby byly barevné. 

VYSTAVA FOTO 2

Některé z fotografií jsou obohaceny jemnými grafickými, či lépe řečeno fotografickými efekty, které vkusně podkreslují nostalgii, v některých případech romantiku zachyceného momentu fotoaparátem. Najdete zde pohled, jak do pracovního, tak do soukromého života mnoha umělců. Stačí zmínit alespoň několik zajímavých tváří kumštýřů - Zuzana Geislerová (herečka), Eva Daňková (herečka), Peter Valentovič (operní dirigent), Zdeněk Troška (režisér), Laco Déczi (jazzový trumpetista), Peter Gábor (režisér), Helena Vondráčková (zpěvačka), Marta Kubišová (zpěvačka), Jindřich Štreit (fotograf), Alena Ciková (módní návrhářka) a spousta dalších.

Hodně silně na mě zapůsobily hlavně fotografie těch, kteří nás z různých oblastí provázeli celý život a kteří už mezi námi bohužel nejsou, jako třeba Eva Pilarová (zpěvačka), Jarmila Šuláková (zpěvačka lidovek), Tomáš Valík (herec), Soňa Červená (operní pěvkyně), Karel Gott (zpěvák), Věra Špinarová (zpěvačka) nebo Květa Fialová (herečka).

Na mně osobně nejvíce zapůsobila fotografie slavného hudebního skladatele Vítězslava Hádla, kterého fotograf zachytil v momentě při nástupu do auta. Ta fotografie na mě působí neskutečně čistě, přirozeně a lidsky.

VYSTAVA FOTO 3

Stejně tak na mě silně zapůsobila fotografie modelky Soni, která se zde stylizuje do postavy Tiny Turner. Ač nemám moc rád stylizace do jiných osobností, tady se to velmi dobře podařilo. Lehce zamyšlená Soňa má na fotografii výraz, který je obyčejně lidský a jaksi lehce posmutnělý, a ačkoliv se jedná o stylizaci do role někoho jiného, tak přesto působí velmi přirozeně a bez póz. Říkal jsem si, že kdyby měla Soňa ještě snědý make-up, tak bych se asi musel dvakrát podívat, jestli je to Tina Turner nebo někdo jiný. To ovšem nebylo záměrem a smyslem fotografie kopírovat Tinu Turner do detailu.

Výstava bude k vidění až do 9 června v krásných prostorách holešovského zámku a všem, kteří pojedou kolem, nebo budou mí volný den a nebudou vědět, jak s ním naložit, vřele doporučuji tuto výstavu navštívit.

VYSTAVA FOTO 1

Zdroj foto: Vlady Gryc a Robert Rohál


 

PřihlášeníRomán Všechny naše životy je skvělé čtení na léto. Je snazší žít životy druhých, než ten vlastní

Jako závan letního vánku, který nese chvíle pohody, přátelské atmosféry a příslibu blížících se prázdnin. Takový je román „Všechny naše životy“ od francouzské spisovatelky Sophie Astrabie. Pohladí vás po duši a zahřeje u srdce. Nemusíte nad ním hlouběji přemýšlet, stačí se jen nechat unášet jeho jemným kouzlem. Co si více přát, když si potřebujete prostě jen odpočinout a uvítáte společnost nenáročné a milé knihy.

Setkání s C. G. Jungem poskytlo nakladatelství Portál. Schůzka je to parádní!

Pokud patříte mezi příznivce C. G. Junga, nová knížka z nakladatelství Portál bude pro vás opravdovou lahůdkou, která vám rozzáří oči. Publikace přináší výběr z Jungovy tvorby i pozůstalosti, ale i vzpomínky jeho blízkých či dalších osob, které se s ním setkaly a spolupracovaly. Knížka je velmi pestrá a zajímavá, můžete se k ní opakovaně vracet. Já jsem neskutečně nadšená, protože patřím mezi velkou obdivovatelku Junga a takovou knihu jsem si nemohla nechat ujít.

Banner

Hledat

Videorecenze knih

Rozhovor

Eva Hölzelová: Hvězdná obloha byla můj sen

200rKdyž se náctiletá holka zamiluje do antických mýtů a bájí, může se za řadu let stát, že je z ní vydavatelka a v rukou drží svůj ztělesněný sen. Svou vlastní knihu o mýtech a bájích inspirovanou hvězdnou oblohou. Jedinečné pojetí a strhující styl vyprávění. ...

Výchova štěněte – ideální příručka nejen pro nováčky!

Nakladatelství Kazda vydalo v únoru úžasnou praktickou příručku Výchovu štěněte od trenérky psů Kathariny Schlegl-Koflerové. Pokud si plánujete pořídit malé chlupaté štěstí nebo vás zajímají aktuální trendy ve výchově štěňátek, tato kniha je pro vás nutnost!

Z archivu...

Čtěte také...

Výtvarníci oslavovali jubileum a zároveň motivovali

vystava 200Predstavitelia Trenčianskeho samosprávneho kraja a Trenčianske osvetové stredisko slávnostne otvorili 2. augusta výstavu troch výtvarníkov. Výstava sa konala na počesť ich druhého jubilea. Na pôde samosprávneho kraja sa tak stretli návštevníci s o...


Literatura

Život může být tak snadný

zivot muze byt tak snadny 200V říjnu vydalo nakladatelství Moba knihu německých autorů Inga Froböse a Petera Grossmanna Život může být tak snadný, která vám pomůže vyznat se v džungli rozhodnutí a usnadnit život. Podtitul „Nejlepší manuá...

Divadlo

Cirkus Cirkör, Cahin Caha a Cirk La Putyka připravují pro Letní Letnou společný projekt Lacrimae

Unikátní představení, které se jindy a jinde nebude již opakovat, připravují pouze pro letošní Letní Letnou tři přední evropské soubory z oblasti nového cirkusu – Cahin Caha z Francie, Cirkus Cirkör ze Švédska a <...

Film

Annabelle vrací úder

anna200Film Annabelle (2014) je dost zvláštní klasický horor plný detektivního pátrání a překvapivých lekavých scén. Nikdy nekončící boj dobra se zlem začíná tentokrát u nastávajících rodičů John a Mia.

...