Na Prázdninách s Broučkem se občas i pobavíme

Na Prázdninách s Broučkem se občas i pobavíme

Tisk

Prazdniny s Brouckem perexPohodová rodinná komedie PRÁZDNINY S BROUČKEM, kterou natočil začínající režisér JIŘÍ MATOUŠEK, těží z osvědčených zápletek i postav (v tomto případě se jedná o sbližování městských lidí s vesničany). Avšak vyznačuje se jak vcelku snesitelnou, byť nijak nápaditou realizační úrovní, která by se spíše uplatnila na televizní obrazovce, tak nenásilným ponaučením, že i nedobrovolné zakotvení v tuzemské přírodě může být přínosnější než vysněný pobyt u moře. 

Oním titulovým Broučkem je totiž postarší obytné auto, které mladá paní Monika (Barbora Poláková), jenž se vyžívá v kuchyňském blogerství, zdědí po svém otci – a hned první výlet provází bezpočet nehod. Jenže její manžel Honza (Lukáš Příkazký) je krajně nepraktický ňouma, neboť žádnou závadu na vozidlu nedokáže sám opravit. Jejich děti jsou však nadšené – dokonce sledují podezřelého staříka, jenž podle nich ubližuje zvířátkům. A nijak nežehrají, že moře vůbec neuvidí. I brodění řekou má svůj půvab.

Prazdniny s Brouckem 3

Postavy jsou vycucané z prstu

Režisér spoléhá na osvědčená klišé nejen motivická, ale hlavně v povahopisech, vesměs zjednodušených do několika základních rysů. U Moniky převažuje údiv naivky i okouzlení, když pozná voňavou mnohotvárnost venkovských pochoutek, u Honzy až groteskně dominuje rukodělná nešikovnost a smolařství, jak dokládají zejména lakonicky zpodobněné destrukční orgie, zaviněné kolem jedoucím traktorem.

Prazdniny s Brouckem 1

Herecké (a najmě hlasové) ztvárnění ústředních figur shledávám jako zbytečně přemrštěné a k politování výsměšné, jen umocňuje naznačené vlastnosti. Vedlejší postavy jsou ještě prázdnější, jak dokládá hlavně dvojice hospodských štamgastů, věčně se dohadujících s hostinským. Lépe vycházejí rázovití staříci, ochotní svým bližním pomoci, ať již je to Zedníčkův opravář v autodílně nebo z domácnosti vypuzený děda (Pavel Nový), přebývající v chatce poblíž řeky. Pro všechny figury je však společné, že existují jakoby ve společenském vzduchoprázdnu.

Film je to idylický, takže se bude líbit

Prázdniny s Broučkem jsou dílkem notně konvenčním, které nabízí očekávatelné zvraty a zveličené portréty jednotlivých postav. Matoušek postrádá jakékoli ambice dotknout se reálných poměrů, nechce nic jiného než pobavit a doufá, že mnohokrát uplatněné postupy budou opět přijaty. Bezpříznakovým vizuálním ztvárněním tuto polohu podpořil i kameraman Šimon Dvořáček (lépe však zvládl potemnělou vztahovou tragikomedii Přišla v noci), když zdůraznil libou, nijak nevtíravou barevnost jednotlivých prostředí.

Svým pojetím i vyzněním nezastřeně idylizujícím jako by snímek navazoval na tradici někdejších bakalářských příběhů, ostatně obdobné poselství přináší i dávná televizní komedie Dovolená na úrovni (1985). Matoušek sice nic důležitého nesděluje – ale přece jen poselství, že bychom se měli mít navzájem rádi a vycházet si vstříc, není úplně zanedbatelné.

Prazdniny s Brouckem 2

Prázdniny s Broučkem
ČR 2024, 87 minut
Režie: Jiří Matoušek
Scénář: Filip Oberfalcer, Jiří Matoušek
Kamera: Šimon Dvořáček
Hudba: Petr Wajsar
Hrají: Barbora Poláková, Lukáš Příkazký, Martin Sobotka, Tomáš Jeřábek, Michal Isteník, Pavel Zedníček, Pavel Nový, Marie Ludvíková, Patrik Děrgel, František Sládek
Distributor: Bontonfilm
Premiéra 18.4.2024
Foto: Bontonfilm

Hodnocení: 50 %

www.bontonfilm.cz/prazdninysbrouckem
www.csfd.cz/film/1394394-prazdniny-s-brouckem/prehled/


 

PřihlášeníMartin Němec o svém otci, kterému věnoval knihu Josef Němec – Obrazy a kresby

Košatost a význam umělecké tvorby zobrazuje kniha s názvem Josef Němec – Obrazy a kresby, která současně přiblíží pracovní i soukromou tvář pražského výtvarníka. Jeho synem je Martin Němec, dnes renomovaný malíř a hudebník, duše rockových kapel Precedens a Lili Marlene, jenž potvrzuje, že jablko nepadlo daleko od stromu. Právě on je spolutvůrcem zmiňované výpravné knihy. A protože ji čeká 18. dubna pražský křest v Galerii Malostranské besedy, tak nevím, kdo by o knižní novince, o Josefu Němcovi a o jeho tvorbě povyprávěl víc než jeho syn Martin.

Sebepéče pro pečující

Spousta z nás se může ve svém životě dostat do situace, kdy bude potřebovat pomoc nebo se ocitne v roli pečujícího, ať už na osobní úrovni, nebo té profesionální. Ve společnosti je často zmiňována a probírána role potřebného, ale již se opomíjí myslet na roli pečovatele. I pečující osoba je pouze člověk, se svými silnými i slabými stránkami, který na sebe převzal neuvěřitelný závazek a zejména velkou zodpovědnost. Je potřeba si uvědomit, že i on má svůj soukromý život, své limity a omezené zásoby energie, zvláště v případě, kdy nemá z čeho čerpat.

Banner

Hledat

Videorecenze knih

Rozhovor

Rád se nechám překvapovat, tvrdí herec, šansoniér a filmový historik Jiří Bartoň

Barton rozhovor perexHerectví, zpěv, moderování, besedy, pedagogická činnost… I když Jiří Bartoň vystudoval filmovou a divadelní historii,věnuje se už mnoho let herectví a to nejen v divadlech. Už před časem nastudoval šansonový recitál, objevil s...

Daliborovy dubnové tipy. Co pěkného si přečíst?

Možná jsme podlehli neoprávněnému dojmu, že léto tento rok dorazilo dříve. Jenže příroda změnila názor. Takže co s pošmournými, chladnými a deštivými večery? Máme pro vás opět Daliborovy knižní tipy, které se určitě budou hodit!

Čtěte také...

Nový český film Pohani uctí památku tragicky zesnulé ukrajinské autorky Anny Jablonské

POHANI200Když si v roce 2011 přiletěla význačná ukrajinská autorka Anna Jablonská převzít hlavní cenu za divadelní inscenaci Pohani, v Moskvě na letišti Domodědovo tragicky zahynula při teroristickém útoku. Vrcholem její kariéry je označována právě divadelní hra...


Literatura

České krimi překvápko: Stvůra

stvura 200V srpnu vydalo nakladatelství Kalibr detektivní příběh stvůra od nové české autorky Kristýny Trpkové. Zaujal mě přebal knihy, ale její obsah mě naprosto pohltil a udivil – samozřejmě pouze v dobrém slova smyslu. Ráda bych na čtení navnadila i vás!<...

Divadlo

Radošínské Naivní divadlo na scéně Bolka Polívky v Brně

Jaaanosiiik-perex)Na Slovensku mají již od roku 1970 jedinečný divadelní fenomén. Je to Naivní divadlo, původně z vesnice Radošiná, odkud pochází jeho principál Stano Štepka. Nejdřív se jezdilo na Naivní divadlo z Bratislavy do Radošiné, protože to,...

Film

Antropologický výzkum v kuchyních starých mládenců

kitchen 200Nedávno jsem se přesvědčila o tom, že inspirace může přijít opravdu kdekoliv a kdykoliv. Na přednášce o antropologii nám byl v rámci metod zkoumání doporučen norsko-švédský film Povídky z kuchyně. A jako správný zapálený fanoušek antropologick...