Streamovací platforma DAFilms uvádí exkluzivní retrospektivu uznávaného dokumentaristy Martina Marečka

Streamovací platforma DAFilms uvádí exkluzivní retrospektivu uznávaného dokumentaristy Martina Marečka

Tisk

Marecek perexKolekci sedmi snímků českého režiséra, dokumentaristy, filmového pedagoga a dramaturga uvádí od 17. do 24. března 2024 dafilms.cz u příležitosti filmařova životního jubilea.


"Rozhodli jsme se u příležitosti 50. narozenin Martina Marečka připravit online retrospektivu, která představí všechny jeho celovečerní dokumentární snímky, a navíc v remastrované podobě. Martin Mareček pro nás představuje režiséra, který je neustále v pohybu – angažuje se ve smyslu vnitřního otisku do filmu i co se týká jeho společenského přesahu, neustále vyvíjí svoje režijní přístupy a metody, hledá maximálně poctivý přístup k látce, protagonistům i budoucímu divákovi," říká Veronika Lišková, kurátorka DAFilms.

Marecek 3

Martin Mareček vystudoval Katedru dokumentární tvorby FAMU, na které od roku 2003 vede Realizační tvůrčí dílnu. Byl u zrodu několika společenských aktivit – Letokruh, Jednotka, Auto*Mat a působil i jako hudebník. V roli dramaturga se podílí na řadě dokumentárních filmů svých kolegů. Je autorem pěti oceňovaných celovečerních filmů, držitelem dvou Českých lvů a dalších cen.

V rámci přehlídky na dafilms.cz budou uvedeny Hry prachu (2001), nejlepší český dokument na MFDF Ji.hlava 2001, kde získal i Cenu diváků a bodoval i v zahraničí. Jeho napínavá analýza souvislostí těžby ropy v Ázerbájdžánu Zdroj (2005) získala přes dvacet mezinárodních ocenění. Svůj osobní příběh aktivisty pro zdravější a živější město Martin Mareček zaznamenal ve svém třetím celovečerním snímku Auto*Mat (2009), jenž byl v roce 2010 v internetovém hlasování České televize a Ji.hlavského festivalu zvolen jako Dokumentární film desetiletí a soutěžil i na prestižním japonském festivalu v Jamagatě. Jeho další film Pod sluncem tma (2011) zachycuje křehká dobrodružství dvou českých rozvojových expertů v zambijské osadě, kterou elektrifikovali solárními panely. Film se stal nejúspěšnějším českým dokumentárním filmem roku 2011, vyhrál MFDF v Jihlavě, obdržel Cenu české filmové kritiky, Českého lva i Cenu Asociace českých filmových klubů. Marečkova mysteriózní roadmovie Dálava (2019) pak získala cenu Trilobit FITES, Cenu české filmové kritiky a Českého lva. Jeho zatím poslední film Síla (2021) je drtivě upřímnou výpovědí o vnitřním konfliktu a krizi středního věku filmového publicisty Kamila Fily a reflexí podob maskulinity nového milénia. V rámci přehlídky bude uveden také jeho studentský film Javor 98 (1998), ve kterém nás postupně zavede na místa výsadby stromů, jenž se rozhodl každý rok vysadit na hranicích Prahy.

Filmy, které budou uvedeny v rámci retrospektivy:
Síla (2021, 92 minut) - bude uvedeno ZDARMA, ve spolupráci s HBO
Dálava (2019, 76 minut) - bude uvedeno ZDARMA, ve spolupráci s HBO
Pod sluncem tma (2011, 81 minut)
Auto*Mat (2009, 90 minut)
Zdroj (2005, 77 minut)
Hry prachu (2002, 86 minut)
Javor 98 (1998, 14 minut)

Zdroj foto: http://dafilms.cz/


 

PřihlášeníAneta Žabková: Největší radost mi uděláte kusem klacku z lesa

Vystudovala FAMU (katedra animované tvorby), vytvořila čtyři animované filmy, které získaly řadu ocenění, je úspěšnou ilustrátorkou mnoha dětských knih a přispívá do několika časopisů jako jsou Puntík či Tečka, spolupracovala i s Mateřídouškou a Sluníčkem. Řeč je o Anetě Žabkové.

Po Vodníkovi přichází neméně skvělá Dceřina kletba

Česká spisovatelka Tereza Bartošová zaujala tuzemskou čtenářskou obec předchozím titulem Vodník. Jednalo se o případ, který smrdí bahnem. Nyní přichází Dceřina kletba lákající na obálce na to, že si starý zločin žádá nové oběti.

Banner

Hledat

Videorecenze knih

Rozhovor

Pavlína Křivánková: „Důležitým tématem knihy byla i snaha ukázat, že problémy nebývají černobílé.“

pavlina krivankova200Pavlína Křivánková strávila na Valašsku, kde se odehrává i děj její prvotiny, celý svůj život. Malebná krajina zdejších kopců a přímá povaha lidí ji upoutala natolik, že jí zůstane věrná nejspíš napořád. V profesním životě prošla...

Výborné herecké kreace a silné téma nabízí nový český film Sucho

Sucho to je tísnivé vesnické drama. Na jedné straně velkostatkář a na straně druhé chudý "kolchozník", který nutí rodinu k soběstačnému životu, ale také klíčící láska revoltujících mladých lidí. Zatímco ona je dcerou chudého farmáře, on synem vlivného agrárníka, který sice dává práci půlce dědiny, nicméně půdu, vodu a krajinu devastuje chemií. To je obrazově vytříbený a emočně nabitý film režiséra Bohdana Slámy, který je i autorem scénáře.

Z archivu...

Čtěte také...

Kino-Ikon osloví též českého čtenáře

Kino ikon perexV českém prostředí máme jediný veskrze teoretický filmový časopis, a sice Iluminaci. Tento čtvrtletník zhusta bývá obtížně stravitelný, takže nezasvěcený laik zděšen prchne, sotva se začte do prvních vět, navíc tento časopis je sotva sehn...


Literatura

I farářka může mít svůj blog (a knihu)

denik fararky 200Farářka Martina Viktorie Kopecká je v posledních dnech hodně vidět především díky její účasti ve Stardance. Před několika dny vydala však také knihu Deník farářky vycházející z jejího blogu.

...

Divadlo

Svetový Slovák Štefánik v podaní hry Zuzany Mišákovej

stefanik 200„Musel odísť, pretože na tomto svete by už len nadľudsky trpel, pre jeho veľkosť tu nebolo dosť priestoru, pretože v skutočnosti ľudia nič tak nevedia nenávidieť ako veľkosť, priamosť, čistý charakter a nepodkupnú dušu.“ Sarah Claire de Bois de J...

Film

Karlovy Vary: lze odmítnout pozvání na slavnost?

KVIFFlogo1Na letošním karlovarském filmovém festivalu bude uvedena řada digitálně restaurovaných filmů, mezi nimi i české podobenství Jana Němce O SLAVNOSTI A HOSTECH. Diváky naprosto přehlížený, ovšem odbornou veřejnosti velebený snímek, v němž se nacházely ...