Životopisný film Priscilla ukazuje odvrácenou stranu luxusu i života s králem rock’n’rollu

Životopisný film Priscilla ukazuje odvrácenou stranu luxusu i života s králem rock’n’rollu

Tisk

priscilaPPriscilla Presley je (nejen) módní ikonou a její vztah s králem rock’n’rollu je mnohdy označován za jeden z největších romantických příběhů minulého století. „Jaké ale bylo soužití mladičké dívky s hvězdným Elvisem doopravdy?“ ptá se nejnovější počin oscarové držitelky Sofie Coppoly Priscilla. Film sledující vztah Priscillinýma očima od prvního milostného vzplanutí přes život plný luxusu až po hořký konec měl světovou premiéru na Filmovém festivalu v Benátkách. Na festivalu se mu dostalo nadšených recenzí a představitelka titulní role Cailee Spaeny obdržela Volpiho pohár pro nejlepší herečku.

Magazín Little White Lies hovoří o „delikátním ztvárnění vášně a žáru první lásky,“ magazín Rolling Stone film popisuje jako „vtahující srdcervoucí cestu do temného srdce celebrity.“ Vizuálně podmanivý snímek se představí českým divákům pod hlavičkou distribuční společnosti Aerofilms 30. května.

Žena a ikona

Příběh manželky krále rock’n’rollu zaujal Sofiu Coppolu především kvůli svým univerzálním tématům, které dalece přesahují blyštivý svět celebrit a luxusu. „Priscillin příběh je sice jedinečný, ale zároveň pro spoustu žen velmi snadno ztotožnitelný. Prožívá mnoho stejných věcí na své cestě do dospělosti, jen v jiném prostředí,“ popisuje její osud dvaapadesátiletá tvůrkyně.

„Její osud byl dlouhou dobu zastíněn Elvisovou zářivou slávou. V tomto stínu se ale skrývá příběh dívky, která dospívá uvnitř vlastní bujné pohádky. Nakonec se však probouzí do světa plného nenaplněných osobních tužeb a moci,” přibližuje filmovou perspektivu Coppola.

Tváře Priscilly a Elvise

Hlavní hrdinku ztvárnila pětadvacetiletá Cailee Spaeny, která poprvé Sofii Coppolu zaujala v seriálu Mare z Easttownu. „Když jsem mluvila s Priscillou, vždycky z ní vyzařovalo něco velmi milého, jemného a otevřeného a v Cailee jsem hned uviděla tyto vlastnosti taky,“ vzpomíná režisérka. „Cailee má tak neuvěřitelný talent, že ráno mohla být patnáctiletá školačka v Německu a odpoledne těhotná žena v Gracelandu a obojí bylo neskutečně uvěřitelné,“ říká o hereckém nadání vycházející hvězdy oscarová držitelka.

„Protože jde o Elvise z Priscilliny perspektivy, je jeho obraz postaven výhradně na tom, jak o něm ona mluví,“ poznamenává Coppola o Presleyho roli. „Je to jeho soukromá stránka, ta mimo jeviště, kterou nikdo mimo jeho ženy neviděl, jeho zranitelnost, pochybnosti a chyby,“ říká režisérka, která nakonec našla představitele v populárním australském herci známém např. ze seriálu Euforie Jacobu Elordim. „Jacob má obrovské charisma. Ve filmu vycházel z Priscilliných popisů Elvise jako člověka, který stále hledal něco nepolapitelného a snadno dokáže být frustrovaný,“ popisuje Coppola náročnou roli.

O hereckém talentu obou mladých hvězd se budou moci diváci přesvědčit na předpremiérách v rámci projektu Tady Vary, následných projekcích z originální 35 mm kopie a též v široké distribuci od 30. května.

priscila

Priscilla
USA, 2023 | 110 minut | premiéra: 30. května
■ žánr drama, životopisný
■ režie Sofia Coppola ■ scénář Sofia Coppola ■ kamera Phillipe De Sourd ■ střih Sarah Flack

■ hrají Cailee Spaeny, Jacob Elordi, Ari Cohen, Dagmara Dominczyk, Tim Post, Lynne Griffin, Dan Beirne, Rodrigo Fernandez-Stoll

■ synopse

V roce 1959 potkává čtrnáctiletá Priscilla Beaulieu (Cailee Spaeny) na vojenské základně o deset let staršího Elvise Presleyho (Jacob Elordi). Jejich setkání je osudové. Po boku krále rock'n'rollu na ni čeká život plný pozlátka a večírků, ale i hádek a citové manipulace. Držitelka Oscara Sofia Coppola (Ztraceno v překladu) představuje odvrácenou tvář popové ikony ve stylovém portrétu jednoho z největších milostných příběhů dvacátého století.


 

PřihlášeníMartin Němec o svém otci, kterému věnoval knihu Josef Němec – Obrazy a kresby

Košatost a význam umělecké tvorby zobrazuje kniha s názvem Josef Němec – Obrazy a kresby, která současně přiblíží pracovní i soukromou tvář pražského výtvarníka. Jeho synem je Martin Němec, dnes renomovaný malíř a hudebník, duše rockových kapel Precedens a Lili Marlene, jenž potvrzuje, že jablko nepadlo daleko od stromu. Právě on je spolutvůrcem zmiňované výpravné knihy. A protože ji čeká 18. dubna pražský křest v Galerii Malostranské besedy, tak nevím, kdo by o knižní novince, o Josefu Němcovi a o jeho tvorbě povyprávěl víc než jeho syn Martin.

Sebepéče pro pečující

Spousta z nás se může ve svém životě dostat do situace, kdy bude potřebovat pomoc nebo se ocitne v roli pečujícího, ať už na osobní úrovni, nebo té profesionální. Ve společnosti je často zmiňována a probírána role potřebného, ale již se opomíjí myslet na roli pečovatele. I pečující osoba je pouze člověk, se svými silnými i slabými stránkami, který na sebe převzal neuvěřitelný závazek a zejména velkou zodpovědnost. Je potřeba si uvědomit, že i on má svůj soukromý život, své limity a omezené zásoby energie, zvláště v případě, kdy nemá z čeho čerpat.

Banner

Hledat

Videorecenze knih

Rozhovor

Kateřina Kuchařová: „Nenechte se zlákat lacinými sliby na letácích a bojujte s námi proti okrádání seniorů“

Petice kucharova 200V českých kinech je nyní film Silvie Dymákové, Šmejdi, který poukazuje na nekalé praktiky při předváděcích akcí. U této příležitosti vznikla ve spojení tvůrců filmu, sdružení dTest a deníku

Daliborovy dubnové tipy. Co pěkného si přečíst?

Možná jsme podlehli neoprávněnému dojmu, že léto tento rok dorazilo dříve. Jenže příroda změnila názor. Takže co s pošmournými, chladnými a deštivými večery? Máme pro vás opět Daliborovy knižní tipy, které se určitě budou hodit!

Čtěte také...

Kniha filmu: velké ideje jednoduše vysvětlené

kniha filmu200V dubnu vyšel u nakladatelství Universum další díl z encyklopedické řady Kniha…, tentokráte Kniha filmu. Takže. Filmoví nadšenci, pozor a připravit na značkách!

 

...

Literatura

Vlčí štěstí: minimalistický příběh a nádherná příroda

big vlci-stesti-3mk-478032 (2)Knížka Vlčí štěstí italského prozaika Paola Cognettiho se vám vejde do batohu či kabelky a může vám zpříjemnit den. Je to vcelku jednoduchý příběh popsaný na 150 stranách, ale vtáhne vás do prostředí nádherné...

Divadlo

Letní divadelní program pod petropavelskou katedrálou

biskupsky dvur 200Malebný kout Zelného trhu ožívá neochvějně každé léto už čtrnáct let poutavými příběhy z dílny Městského divadla Brno. I tentokrát je pro vás již připravena vskutku rozmanitá programová nabídka plná hvězd, které můžete obdivovat na letn...

Film

Životopisný film Priscilla ukazuje odvrácenou stranu luxusu i života s králem rock’n’rollu

priscilaPPriscilla Presley je (nejen) módní ikonou a její vztah s králem rock’n’rollu je mnohdy označován za jeden z největších romantických příběhů minulého století. „Jaké ale bylo soužití mladičké dívky s hvězdným Elvisem doopravdy?“ ptá se nejnovější počin oscarové držitelky...