Vraťme se do časů, kdy byla televize zásobena vynikajícími scénáři Jaroslava Dieta, Jiřího Hubače a dalších, kterých se posléze ujali mistři svého řemesla a pod jejich vedením vznikly ty nejlepší české seriály a televizní filmy. Tento krásný výlet do minulosti čtenářům zprostředkuje kniha Jiřího Moce Dobrodružství televize aneb Jak je důležité míti (Františka) Filipa).
Jak se kluk z Písku stal uznávaným režisérem
František Filip je jedním z nejplodnějších českých režisérů. Na svůj režijní účet si může připsat přes 600 děl složených ze seriálů, televizních inscenací a filmů, dokumentů, rozhovorů a dokonce i oper a operet. Nesmím také opomenout filmy, které šly do kin – Utrpení mladého Boháčka, Hrdina má strach či Odvážná slečna s Jiřinou Bohdalovou v hlavní roli.
František Filip se narodil na Štěpána roku 1930 v Písku a o film se spíše zajímal jako návštěvník kina než jako o svoji budoucnost. To divadlo pro něj mělo větší kouzlo. Jako skaut se dostal k hraní i režírovaní. Když se před maturitou rozhodoval, kam by chtěl dál pokračovat, dozvěděl se o divadelní fakultě v Praze a nejvíce ho zaujal obor divadelní režie. Osud mu ale do cesty poslal Klementinu Rektorisovou, která učila na DAMU a doporučila mu, aby raději zkusil filmovou režii na FAMU. Tam úspěšně složil zkoušky a v cestě režiséra už mu nic nestálo.
Byl jsem při tom
Další šťastná náhoda se naskytla, když přišel František do Měšťanské besedy ve Vladislavově ulici se svým filmečkem Ústřední loutkové divadlo a zrovna se hledal záskok za asistenta režie. Stal se tak součástí nově vznikající televize, kde sice vládnul organizovaný chaos, ale živá vysílání byla pro Filipa vynikající škola. V televizi se mu natolik zalíbilo, že se i přes posměšky barrandovských režisérů v ní rozhodl zakotvit.
Česká Sága rodu Forsythů a další seriály
František Filip je podepsaný hned pod několika seriály. Mezi jeho první patří Tři chlapy v chalupě, který se vysílal ještě živě a u diváků vzbudil nečekané ohlasy. Olga Scheinpflugová zase dostala příležitost zazářit v seriálu Eliška a její rod. A další slavný seriál se též zabýval rodem – rodem Nedobylů a Bornů. Sňatky z rozumu kvůli svému rozsahu vznikaly jako samostatné devadesátiminutové filmy na Barrandově a protože se natáčelo i v době okupace, musel se filmový materiál vozit přes Vltavu na lodičkách. Na tento seriál následně navazuje Zlá krev, která je též z pera Vladimíra Neffa, ale toto pokračování už se nedočkalo takových uznání, které provázely Sňatky z rozumu. Dalšími vynikajícími a divácky oblíbenými seriály stojící za zmínku jsou Byl jednou jeden dům, F. L. Věk, Cirkus Humberto či Chalupáři. Právě u posledně zmíněného seriálu František Filip váhal nad jeho kvalitou, a proto byl velice mile překvapen jeho častým reprízováním.
Nebyla to jenom legrace
Ve Filipově režijní filmografii se najdou nejen komedie (Láska jako trám, Egyptologové, Podnájemníci,…) ale i drama. Do této kategorie spadají například filmy Kat nepočká, Noc pastýřů či Děkuji, pane profesore. A dokonce dokázal skloubit komika Vladimíra Menšíka s vážnou látkou Jiřího Hubače v televizních filmech Ikarův pád a Tažní ptáci.
Na place vládla pohoda
Vedle režiséra jsou na place velice důležitým elementem herci. František Filip měl tu čest pracovat s mistry svého oboru, a proto si své herce velice hýčkal. Nechal je volně pracovat a nevměšoval se jim do jejich pocitů. Ctil jejich „úchylky“ či zvláštnosti a počítal s tím, že herec musí být svým způsobem nějak švihlý, aby mohl svou roli přesvědčivě ztvárnit. A když se už schylovalo k nějaké bouřce (na tyto situace byl velikým expertem Jan Pivec), dokázal si Filip vždy zachovat jasnou mysl bez mráčku a uklidnit napjatou situaci.
Kniha je plná režisérových vzpomínek na práci v Československé televizi a tehdejší dobu. Nechybí ani vzpomínky herců na natáčení či obrázkový materiál. Zkrátka bych to zhodnotila jako velice příjemné počtení o jednom z vynikajících režisérů, bez jehož děl by se na televizi nedalo pomalu na co dívat.
Název: Dobrodružství televize aneb Jak je důležité míti (Františka) Filipa
Autor: Jiří Moc
Žánr: Biografie, film
Nakladatelství: Česká televize v Edici ČT
Výroba a distribuce: Albatros Media a. s.
Rok vydání: 2011
Počet stran: 160 s.
Hodnocení: 89 %
zdroj foto: Česká televize
< Předchozí | Další > |
---|