Jiskřivá dokumentární tvorba

Jiskřivá dokumentární tvorba

Tisk

CT perex 1Stejně jako podzimní listí, tak i letošní nabídka dokumentární tvorby bude na stanicích České televize hýřit barvami. Tvůrci přichystali téměř dvě desítky dokumentárních a publicistických projektů tykajících se přírody, historie či životního stylu, a tak je evidentní, že se na televizních obrazovkách neobjeví žádná šeď. Navíc se díky několika pořadům mohou diváci přenést zpět do letních dnů.

Česká televize si stále drží status nejplodnějšího výrobce dokumentárních snímků a pořadů v tuzemsku. A ačkoli u nás nemá téměř žádnou konkurenci, a nemusí se tak příliš bát o diváckou přízeň, je letošní programové schéma více než dost nakloněné divákům. Relace i samotné filmy jsou tematicky koncipované tak, aby k obrazovkám přilákaly i diváky doposud lhostejné k dokumentární tvorbě a publicistice.

CT perex

Soulad s přírodou
Nemáte čas překročit práh svého obydlí či práce, abyste jej strávili toulkami po přírodě a objevováním jejích tajemství a krás? Filmový štáb v čele s režisérem Mariánem Polákem podnikli roční dobrodružnou expedici, aby za vás vše prozkoumali a vy si mohli z pohodlí domova pustit jejich film Planeta Česko. Snímek, formátem velice blízký seriálu BBC Planeta Země, zachycuje desítky zvířecích druhů, jejichž počínání si v české kotlině komentuje herec Kryštof Hádek.

Ohrožená zvířata z různých koutů světa a jejich obětavou záchranu českými přírodovědci představí v šestidílném seriálu Češi zachraňují… zpěvák a milovník vážek Dan Bárta, jenž mimochodem za svůj zájem a především vědeckovýzkumnou činnost spjatou s vážkami získal Cenu rektora Ostravské univerzity. Samotný přírodovědný cyklus se zaměřuje na příběhy Čechů žijících nejen v zahraničí, ale i u nás, kteří denně svádí boje s úředníky či politiky, shánějí finance na záchranu a vzdělávají tamější obyvatele v ochraně fauny a flóry.

Svět pod hladinou, zejména tedy v evropských vodách, divákům představí ostřílený rybář Jakub Vágner. Ten se ve svém pořadu Rybí svět Jakuba Vágnera zaměří na chov, lov i degustaci amura, sumce a candáta.

CT jakubvagner

Historické okénko
Jaké by to asi bylo mít Dovolenou v éře páry? To si na vlastní kůži vyzkouší tři skupiny kamarádů z řad studentů, vojáků a hráčů LARP ve stejnojmenné druhé sérii docureality Dovolená ve starých časech. Ta bude probíhat v malé továrně v Žamberku pod Orlickými horami, kde se bude muset patnáct aktérů popasovat s životnými podmínkami druhé poloviny 19. století – dvanáctihodinovou pracovní dobou, malým příjmem, nuzným ubytováním, nízkou úrovní hygieny či nedostatkem potravin.

CT dovolenavdobepary

S blížícím se 400. výročím třicetileté války, připravila Česká televize hned několik připomínek. V květnu byl odvysílán televizní film Bůh s námi – od defenestrace k Bílé hoře a na podzim se na obrazovkách objeví 2 dokumentární projekty. Prvním z nich je šestidílné docudrama Železný věk, jež vzniklo v koprodukci s dalšími významnými evropskými televizními stanicemi. Série má za cíl připomenout válečný konflikt, skrze který došlo k mnoha změnám, jež mají přesah do dnešní doby.

Také další koprodukční projekt Vyjednavači vestfálského míru připomene brutalitu třicetileté války a především skrze tři fiktivní postavy snahu o ukončení konfliktu v Osnabrücku a Münsteru, kde probíhala mírová jednání, politikaření i obyčejné intriky.

Politicko-mocenskou situaci 10. století nastíní dokumentární film Boleslav První. Především však tento dokument seznámí diváka s novými poznatky o záporném hrdinovi české historie. Boleslav První totiž nebyl až tak negativní postavou, jak je prezentován studentům v hodinách dějepisu.


Jak to chodí na východě
Křehká režisérka Jana Andert se před rokem vydala do Iráku a strávila osm měsíců v první bojové linii, aby mohla skrze dokumentární film V Mosulu zprostředkovat nejen postup elitní jednotky irácké armády v osvobozování města obsazeného islámským státem, ale také truchlící rodiny, výbuchy raket či exploze sebevražedných atentátníků. Film se díky své hluboké výpovědní hodnotě nejprve představí v kinech a následně bude zařazen do vysílání České televize.

Z kin se na televizní obrazovky chystá dokument Petra Horkého Švéd v žigulíku. Film zachycuje pokus švédského krizového manažera o znovuzrození ruské automobilky Avtovaz, jež vyráběla legendární vozy Lada, střet západního myšlení a hodnot s těmi východními, respektive postsovětskými.

CT svetvziguliku

Polo)ostrov Krym je domovem Ukrajinců, Rusů a krymských Tatarů. Po ruské anexi v roce 2014 však toto „stabilní“ soužití nabralo na obrátkách a v současné době, se každý národ dožaduje svých práv. Dokument Jaroslava Kratochvíla dává prostor obyčejným občanům, které tato politická krize zasáhla.


Styl v životě, život ve stylu
Do jedné z nejnebezpečnějších zemí světa se vydala také kuchařka Kamila Rundusová alias KAMU. Ta se rozhodla zažít pořádné dobrodružství a především ochutnat speciality jižní části Mexika. Skrze svůj pořad KAMU v Mexiku chce divákům přiblížit místní gastronomii, mayskou kulturu, zvyky či památky.

kamu

Takto komplexně se budou snažit představit Itálii Michaela Maurerová a Martin Písařík v páté řadě zábavného cestovatelského průvodce Bedekr. Do eurovíkendového cestování se oba moderátoři budou snažit smrsknout nejen své osobní zážitky nebo humor jim vlastní, ale především krásy Janova, Palerma, Neapole či adventem provoněného Říma.

Do zahraničí si za jídlem i pestrou kulturou zaletěl také Miroslav Donutil, který ve svém sedmidílném pořadu Vůně kyperské kuchyně s Miroslavem Donutilem představí bohatou historii ostrova Kypr, jeho kuchyni, přírodu, osobnosti i obyvatele, kteří studovali či žili v České republice.

Vařit se bude také v nových dílech oblíbené relace Herbář. Šestá série staví opět na kvalitních potravinách, léčivých bylinách, ekologii a tradicích. V kuchyni budete tentokrát Kateřině Winterové pomáhat místo Lindy Rybové foodblogerka roku Markéta Pavleye z blogu Kitchenette.

Na televizní obrazovky se rovněž vrací průvodce interiérovým designem Bydlet jako… Druhá řada lifestylového magazín opět přinese proměny několika domácností od renomovaných designerů za asistence dvojice moderátorů Jany Strykové a Romana Zacha.

CT bydletjako

Jako třešničku na dortu připravila Česká televize snímek Miroslav Horníček: Humor není žádná sranda. Legenda českého humoru by letos oslavila sto let, a proto Miloslav Šmídmajer a Martin Slunečko představí dosud nezveřejněné materiály i velmi dobře známé archivní záběry. Miroslav Horníček tak bude skrze ně rekapitulovat svůj život a seznamovat diváky se svými myšlenkami.

www.ceskatelevize.cz


 

Přihlášení



Martin Němec o svém otci, kterému věnoval knihu Josef Němec – Obrazy a kresby

Košatost a význam umělecké tvorby zobrazuje kniha s názvem Josef Němec – Obrazy a kresby, která současně přiblíží pracovní i soukromou tvář pražského výtvarníka. Jeho synem je Martin Němec, dnes renomovaný malíř a hudebník, duše rockových kapel Precedens a Lili Marlene, jenž potvrzuje, že jablko nepadlo daleko od stromu. Právě on je spolutvůrcem zmiňované výpravné knihy. A protože ji čeká 18. dubna pražský křest v Galerii Malostranské besedy, tak nevím, kdo by o knižní novince, o Josefu Němcovi a o jeho tvorbě povyprávěl víc než jeho syn Martin.

Sebepéče pro pečující

Spousta z nás se může ve svém životě dostat do situace, kdy bude potřebovat pomoc nebo se ocitne v roli pečujícího, ať už na osobní úrovni, nebo té profesionální. Ve společnosti je často zmiňována a probírána role potřebného, ale již se opomíjí myslet na roli pečovatele. I pečující osoba je pouze člověk, se svými silnými i slabými stránkami, který na sebe převzal neuvěřitelný závazek a zejména velkou zodpovědnost. Je potřeba si uvědomit, že i on má svůj soukromý život, své limity a omezené zásoby energie, zvláště v případě, kdy nemá z čeho čerpat.

Banner

Hledat

Videorecenze knih

Rozhovor

Seriál k měsíci čtenářů: Knihovny pro K21, Praha + pobočka Dittrichova

brezen-mesic-ctenaru 200Regály plné knih, u počítače dáma či pán, který obřadně přebírá vracené knížky a zapisuje nově vypůjčené. Místnost specificky vonící – tak voní jenom tištěné publikace, stojící jako vojáci v řadách. V sále tichý šum, jak...

Daliborovy dubnové tipy. Co pěkného si přečíst?

Možná jsme podlehli neoprávněnému dojmu, že léto tento rok dorazilo dříve. Jenže příroda změnila názor. Takže co s pošmournými, chladnými a deštivými večery? Máme pro vás opět Daliborovy knižní tipy, které se určitě budou hodit!

Čtěte také...

Něžnost

altV roce 1966 celý svět dojalo slavné francouzské milostné drama “Muž a žena“ o lásce naplňující životy ovdovělého muže a osamělé ženy. Režisér Claude Lelouch tímto něžným, vizuálně vzrušujícím filmem o lásce tak poprvé na sebe up...


Literatura

Oběť: islandská krimi s vůní tandoori

Novinku z pera stálice islandské krimi Arnaldura Indridasona s prostým a příznačným názvem Oběť přineslo letos na pulty českých knihkupců nakladatelství Bastei Moba. Indridason opět uvádí tým komisaře Erlendura, kt...

Divadlo

Elita národa včera, dnes a zítra
ElityDoba se mění, ale lidé zůstávají stejní. Tento sociální jev má svou kladnou i zápornou stránku. Jestliže se ale v postkomunistických zemích objevují na vysokých společenských pozicích osoby spjaté s nechvalnou činností pro minulý režim, je tento úkaz silně...

Film

Špion Johnny English znovu zasahuje
ImageOd pokračování ztřeštěné parodie na Jamese Bonda by se dalo očekávat, že její úroveň poklesne, stejně jako tomu bývá v mnoha jiných případech ne příliš pochopitelných pokračování. Ale tentokrát úroveň filmu kupodivu s...