Obal zboží se také podílí na úspěšném prodeji, a jeho úkolem je tedy zaujmout potenciální zákazníky. Tvůrci grafického zpracování nepatří mezi známé osobnosti, i když výsledky jejich práce vidí miliony zákazníků. Málo kdo se nad výtvarným zpracováním obalu zamýšlí, obal je prostě vnímán jako každodenní součást života.
Mezi ty neznámé grafiky patřil i pan Zdeněk Urban z Ústí nad Labem, který pracoval v propagačním oddělení ústecké Setuzy. Návrhy obalů mýdel, mýdlových kazet, olejů, pracích prostředků či různých plakátů byly pro něho každodenní činností a za těch 32 let jich vytvořil hodně. Než ale nastoupil v roce 1958 do propagačního oddělení v Setuze, ve kterém pracoval až do roku 1990, byl po ukončení základní vojenské služby lyžařským instruktorem.
Na vojně nejprve sloužil u ženistů, ale brzy byl přeřazen k Pomocným Technickým Praporům. Jeho otec byl voják z povolání, a tak dětství prožil na různých místech v severních Čechách. Byly mu čtyři roky, kdy otce zavřeli Němci do vězení na 10 let.
Po válce byl propuštěn nejen z vězení, ale v roce 1948 i z armády a opět končí na čtyři roky ve vězení. To uvádí pán Urban ve svém datovém životopise na výstavě Obrázky ze života v ústeckém muzeu.
Protože je výtvarník, svůj život přibližuje hlavně v komiksovém zpracování doplněném svými vtipnými glosy. A tak si tam ti dříve narození připomenou dobu svého mládí, ve kterém řešili podobné problémy jako on. Těm mladším to ukáže, v jaké době a s jakými problémy se setkávali jejich rodiče a prarodiče.
O výtvarné výstavě se nedá moc vyprávět, ta se musí vidět, zejména když obsahuje celou řadu dalších děl, ať jsou to ilustrace knížek, obrazy, návrhy vitráží i množství reklamních dílek. Vše vždy pečlivě promyšlené a nakreslené.
Je velkým počinem ústeckého muzea, že se může široké veřejnosti představit tento designér, grafik a výtvarník ve své jedinečné velké samostatné výstavě, která končí právě v den jeho osmdesátých narozenin, 18. 2. 2015, a stojí za to ji vidět.
Foto: autorka
( 1 hlas )
< Předchozí | Další > |
---|