Autoři Miloš Vaněček, bývalý policejní rada, který se zabýval převážně drogovou tematikou a Radek Galaš zabývající se historií československého četnictva spojili své síly při tvorbě této knihy. V různých archivech vyhledávali přímo v policejních materiálech příběhy, které se udály v průběhu 100 let, tedy od roku 1900 do roku 2000.
Nepsali detektivku, ale přibližují každodenní práci policie při vyšetřování závažných zločinů. Čtenář je vztažen přímo do děje tak, jak to prožívali policisté od nálezu oběti, detailního vyšetřování místa a okolí přes pitevní zprávu až po cesty podle základního policejního pravidla KDO, KDE, KDY, JAK, ČÍM, PROČ. Vše doloženo u uvedených 12 případů, které se skutečně staly, jak byly objasněny na základě důkazů, kolik času se strávilo při výslechu svědků i předpokládaných pachatelů až po rozhodnutí soudů. Text je místy psán policejním slangem, pod čarou je vysvětlení. V příloze uvádí i autentické fotografie z těchto případů.
Někdy se policii podařilo případ vyřešit relativně brzo, ale je uveden i ten, kdy ani po 35 lety nemohl být úplně uzavřen.
Je to případ útěku z vězení v bedně, který byl medializován v tisku v roce 2005, jehož začátek ale byl v roce 1975. Tehdy bylo vyhlášeno pátrání po nezvěstném egyptském studentovi žijícím v Praze, který se pohyboval na našem území od roku 1973. Pátrání bylo zastaveno v roce 1978. V témže roce bylo v řece Labi nalezeno tělo s připojenou traverzou ve značném rozkladu. Pitva prokázala jen, že se jedná o utonulého muže okolo 40 let a na policií bylo, aby zjistila, o koho se jedná i příčiny utonutí, zda to byla sebevražda nebo vražda. Pátralo se, kde a jak se mohlo tělo dostat do vody. Anonymní dopis v roce 1979 uváděl jména čtyř mužů přiznávající se známým, že okradli, zbili nějakého Araba a hodili do vody. Dvě jména byla kriminalistům známá, další byla uvedena jen přezdívkou. Jako hlavního aktéra případu anonym uvedl jméno Roztočil. Novou metodou se porovnaly údaje studenta a nalezeného těla, když souhlasily, rozjelo se další pátrání.
Egypťan patřil mezi veksláky a byl znám, že má stále u sebe větší obnos peněz. Roztočil byl v té době v podmínce na svobodě a na ukradený a falšovaný pas se dostal v roce 1980 přes Jugoslávií do Rakouska, přestavoval se jako politický uprchlík. Později žil u sestry v Západním Německu. Pelant, další jmenovaný, známý překupník kradeného zboží, byl zatčen a vyslýchán i v souvislosti s Arabem. Po vypátrání zbylých dvou s nepřesně uvedeným jménem se zjistilo, že oba mají bohatou kriminální minulost. V roce 1985 byli odsouzeni, jen Roztočil nebyl německou stranou vydán a jako uprchlík odsouzen v nepřítomnosti na 20 let. Žádost o jeho vydání se několikrát opakovala, až v roce 2000 byl na letišti v Praze zatčen a odvezen do věznice Na Borech v Plzni.
Tam se seznámil s Čabadou, který si odpykával trest za vraždu. Ten připravoval útěk v bedně a Roztočil se přidal. V té době se tam pro německou firmu v knihařství připravovali zásilky psacích bloků. Čabada tam pracoval a měl možnost i čas, si vše očíhnout. Roztočil se měl na útěku podílet finančně. Když se dostali přes hranice, ve Vídni se rozdělili. Roztočil, který zdůvodňoval svůj útěk obnovením řízení k prokázáni své neviny, odjel do Německa k sestře. Čabada, který měl v Německu nevyrovnaný trest, zamířil raději na jih. Byl zatčen ve Francií, vydán do Česka a odsouzen za útěk z vězení. Roztočilovi v obnoveném řízení byla dokázána jeho vina, přestože uváděl další a další svědky a v 2007 byl odsouzen na 13 let. To už byl propuštěn z vydávající německé vazby a podává Ústavní stížnost, která roce 2010 byla odmítnuta.
To je hodně zkrácený popis jedné z kauz, kdy i přes důkazy vrah není potrestán.
Kniha je zajímavá i nápaditým obalem výtvarníka Luďka Nechvátala a udělá radost všem fandům a zájemcům o kriminalistiku.
Název: Skutečné zločiny po česku
Autoři: Miloš Vaněček a Radek Galas
Žánr: kriminalistika
Nakladatelství: Cpres Brno
Rok vydání: 2023
Počet stran: 280/pevná vazba
Hodnocení: 90 %
https://www.albatrosmedia.cz/tituly/83372160/skutecne-zlociny-po-cesku/
< Předchozí | Další > |
---|