Letní filmová škola startuje už po devětatřicáté
Banner

Letní filmová škola startuje už po devětatřicáté

Tisk

filmova skola 2V pátek 26. července se do Uherského Hradiště začnou sjíždět filmoví fandové, aby nasáli atmosféru pohyblivých obrázků dávných i těch nejsoučasnějších. Po devět dní, až do soboty 3. srpna, se tu budou moci oddávat kulturnímu obžerství. Letní filmová škola opět otevírá své brány každému zájemci.

Nabídka, rozdělená do mnoha tematických cyklů, zahrnuje němé snímky provázené živou hudbou, nechybí klasická hollywoodská tvorba 30. a 40. let. Snad zaujme rozsáhlá retrospektiva portugalské kinematografie i přiblížení filmařského dění ve visegradském prostoru. A také se vyskytnou připomínky slavných osobností, ať již je to Vojtěch Jasný nebo přední japonský režisér Kaneto Šindó, jenž loni zesnul ve věku rovných sta let. A konečně důležitou položkou je osmdesáté výročí jednoho tragického okamžiku celosvětových dějin - roku 1933 si Německo podmanili nacisté.



Organizátoři přichystali řadu unikátních filmů, které sotva kde jinde spatříme, protože mnohé z nich dodnes zůstávají zakázané. Nalezneme tituly velebící nacismus jako jedinou spásu lidstva (myšleno zejména lidstva německého či aspoň rasově vhodného), řada děl ukazuje, jak všelicí "podlidé" ohrožují ušlechtilé nositele nových pořádků, ať již podlými ničemníky byli židé nebo Rusové, Poláci, Češi, Angličané atd.
filmova skola 1
Snadno si všimneme, že vedle ideologicky vyhrocených projektů - a filmy jako Hitlerjunge Quex, Triumf vůle, Žid Süss, Ohm Krüger, GPU, Kolberg bude moci každý účastník Letní filmové školy zhlédnout - v německé kinematografii během Goebbelsova diktátu (1933-1945) vznikaly i snímky zdánlivě apolitické. Nevztyčovaly se tam paže, sotva bychom v nich našli záběr na hákový kříž - a přece i v "lidových" melodramatech prosakovalo nacistické učení.






filmova skola 3 Například Žaluji, dojemná historka o dobrovolně ukončeném životě, když nevyléčitelná nemoc hrozila přerůst v potupnou bezmoc, by i dnes představovala závažný příspěvek k tématu euthanasie, kdyby nebylo zjevné, v jakých podmínkách vznikala a co vlastně měla hájit - likvidaci duševně nemocných a vlastně všech takzvaně méněcenných lidí. Další oblíbený snímek oné doby, Zlaté město, ukazoval, jak důvěřivou sudetskou dívku přivedou ke zkáze ničemní Češi, zaplavivší odvěké německé město Prahu. Velká láska, která oslavila německé vlastenectví, lámala divácké rekordy. Ovšem jen v Německu.


Je škoda, že do programu nebyl zařazen nějaký německý film, který naopak slavil velké úspěchy u českého publika (například komedie Karel III. a Anna I.). Nebo že si nikdo nevzpomněl na americkou veselohru Osmá žena Modrovousova - její česká kopie je pozoruhodná protektorátními cenzurními zásahy. Rozsáhlé pasáže, které vypadly, byly totiž dodatečně vráceny, avšak jinak otitulkovány, takže by si každý mohl učinit jasnou představu o tom, co všechno vadilo, a proto muselo být vystřiženo.


Je mi líto polovičatosti tohoto cyklu, i když jej navíc doprovází beseda na téma film a (nacistická) ideologie. Průřez německou filmovou tvorbou z let 1933-1945, mnohdy i profesně zdařilou, sice připomene tehdejší prominentní režiséry, na příklad Leni Riefenstahlovou, Veita Harlana, Hanse Steinhoffa, avšak činí tak výsekově, bez podrobnějšího prozkoumání širšího kontextu, a tudíž leckdy bizarně. Jen náznakově se mihne například protektorátní realita v podobě střihového českého dokumentu Kolesa dějin, dokončeného na samém konci války, a tudíž již nikdy neuvedeného do kin. Tento vrcholně kolaborantský produkt hlásá, že Češi by měli být německé Říši vděčni za to, že je chrání před hrůzami války, a proto co nejusilovněji pracovat v její prospěch.
filmova skola 4
Avšak divák sotva pochopí, že nacistické filmy neexistovaly ve vzduchoprázdnu, že jimi uplatňovaná dikce se vyskytovala i v jiných totalitních či diktátorských režimech (v bolševickém Rusku, ve fašistické Itálii, v horthyovském Maďarsku...), ale také v demokraciích včetně americké - a vykazovala podivuhodné koncepční shody. Jedna z prvních nacistických "optimistických" tragédií Hitlerjunge Quex (1933) v lecčems navazovala na vášnivou zaujatost levicové fresky Kuhle Wampe (1932), po nástupu nacistů okamžitě zakázané. Společná byla třeba kritika celospolečenského sociálního propadu, zvláště pak zničující hospodářské krize, respektive hledání východiska z ní, byť přirozeně zcela rozdílná.


Podobně byly konstruovány výzvy, aby národ neklesal na mysli ani v okamžiku krajního ohrožení. V Sovětském svazu i Německu si shodně zvolili boje proti Napoleonovi - jak Napoleon v Moskvě, tak Kolberg zdůrazňoval všelidovou mobilizaci pro záchranu vlasti. Nebo si vezměme, jak ruští i němečtí filmaři téměř shodně líčili arogantní Poláky, utlačující mírumilovné nepolské obyvatelstvo.


Hrozba zavilého nepřítele dolehla všude. Na jedné straně nalezneme ruské obrazy, jak nacisté zuřivě pronásledují vše pokrokové, rozuměj komunistické, na druhé straně pak vládnou zpodobnění německá (italská, maďarská, polská), ukazující, jak zlotřilí Rusové ohrožují každého, kdo se nepodřídí jejich židobolševickému řádění, jak zněl dobový termín. A už vůbec se nedovíme, že leckteří později cenění a uznávaní tvůrci (například v Německu Alfred Weidenmann, Itálii Roberto Rossellini, v Maďarsku Frigyes Bán) začínali otevřeně prorežimními filmy...


Letní filmová škola (www.lfs.cz) Uherské Hradiště 26.7.-3.8.2013
Foto: LFŠ, www.badische-zeitung.de, www.germanfilms.net, www.erikgveld.wordpress.com


 

Přihlášení



Román Ozvěny války představuje léčitelku, která se nebojí jít si za svými sny

Historický román Ozvěny války potěší především ženy. Odehrává se v Itálii v době druhé světové války a představuje dívku s léčitelkým nadáním, která má před sebou jasnou vizi o své budoucnosti. Tu ji však naruší otec, který ji provdá proti její vůli. Autorkou knihy je Tania Blanchard a román vyšel pod nakladatelstvím Ikar.

Svůj třetí celovečerní film Vlny natočil Jiří Mádl jako strhující podívanou, jeho drama nemá chybu

Když jsem byl před pár dny v kroměřížském kině Nadsklepí na silném filmu Vlny, tak mě kromě vynikajícího snímku potěšil i potlesk po projekci. Jako svůj třetí film jej natočil Jiří Mádl a podle mého je to strhující podívaná díky příběhu, jeho zpracování, skvělým hercům, kameře Martina Žiarana a vůbec z filmařského hlediska.

Banner

Videorecenze knih

Hledat

Rozhovor

Zuzana Hubeňáková: „I když si připadáme všichni vybití jak digitálky, humor si nesmíme nechat vzít!“

Zuzana Hubenakova 200Zuzana Hubeňáková je liberecká spisovatelka, která začínala jako blogerka. V roce 2014 zvítězila v prestižní soutěži Blogerka roku a v několika dalších ročnících na ni byla nominována. Do povědomí širší čtenářské obce se do...

Úsměvné pohádky o motýlech pro děti i dospělé

Pohádkové knížky o zvířatech jsou mezi dětmi jedny z nejoblíbenějších. Přiznejme si ovšem otevřeně, že některá zvířata jsou nám libější než jiná. A motýlci, to je vyloženě pohlazení po duši. Kdo by si o nich nepřečetl rád? Pojďme se podívat, jak se s tímto vděčným materiálem popasoval Václav Bárta v knize o motýlech, co právě vychází v nakladatelství Bambook.

Čtěte také...

Ultimátní filmová ABBA párty zamíří v září i do českých kin

abba-the-movie-image-10Švédská skupina ABBA patří bez jakýchkoliv diskuzí mezi největší popové ikony dvacátého století. A jejich hudba přitahuje, částečně i díky muzikálu Mamma Mia, zástupy nových a nových fanoušků napříč generacemi. Ačkoliv už muz...


Divadlo

Říjnové premiéry v Městských divadlech pražských: temná lovestory a básně v novém světle

MDP 200Na říjen si Městská divadla pražská připravila dvě premiéry. V Komedii uvádí inscenaci 100 nejkrásnějších českých básní, ve které zazní vedle nejznámějších veršů i básně současných autorů. Na scéně Rokoka se představí divadelní adaptace Posedlosti, filmov...

Film

Cobain – člen Klubu 27

cobain uvodkaKurt Cobain, rocková legenda, která patří do slavného Klubu 27 (Forever 27 Club), po boku Jimiho Hendrixe nebo Amy Winehouse a dalších. Mluvčí jedné generace – pozice, o kterou Cobain nikdy nestál. V novém dokumentu se otevírají dosud zamkn...