Několik otázek jsme položili dramaturgu festivalu současné komponované hudby Contempuls Petru Baklovi. Ten nám prozradil zajímavosti o koncertech, ale také o práci dramaturga obecně. Festival Contempuls se koná 21., 26. a 28. listopadu 201 v La Fabrice nebo v klášteře sv. Anežky.
Pane Baklo, vítám vás u našeho krátkého rozhovoru a v úvodu vás poprosím, abyste nám popsal mezinárodní festival soudobé vážné hudby Contempuls.
Festival funguje od roku 2008 a zaměřuje se na současnou komponovanou hudbu. To je umělecká oblast, která má v Západní Evropě a USA docela fascinující historii i současnost, ale k nám doléhají jen takové víceméně náhodné ozvěny. Contempuls (ale i další festivaly v ČR) se tuto situaci snaží měnit a v poslední době se to, jak se zdá, docela daří.
Při pohledu do programu zjistíme, že interpreti jsou především ze světa. Je to váš účel? Představit něco jiného v podobě zahraničních umělců?
Ano. Jsou to lidé, kteří tou hudbou profesionálně žijí, dlouhodobě se jí zabývají. Kvalita interpretace je u nové hudby ještě důležitější, než u takových těch klasických evergreenů, kde si víceméně každý domyslí, co tam má být, pokud to tam není. Ale nová hudba je v tomto ohledu zranitelnější a my ji chceme lidem přinášet v luxusním podání.
Jediní Češi vystupují v Orchestru PKF – Prague Philharmonia. Čím bude jejich vystoupení na festivalu jedinečné?
Ten koncert bude myslím docela osvěžující pro obě strany – dosud jsme na festivalu neměli takto velké těleso, na druhé straně jsme pro koncert vybrali skladby, které si PKF běžně nezahraje. Opravdu to nebude běžný orchestrální koncert co do repertoáru. Na programu jsou navíc dvě koncertantní skladby – koncert pro klarinet a hobojový koncert od Pavla Zemka, napsaný na objednávku festivalu.
Phace Ensemble (a nejen oni) mají připraveny kompozice vzniklé na objednávku festivalu. Jak to přesně funguje? Máte nějaké přesnější požadavky nebo tvorbu necháváte na interpretech?
Necháváme ji především na skladatelích. Obvyklou součástí zadání je nějaké nástrojové obsazení, zbytek je věcí autora. Nejlepších výsledků obecně dosáhnete, když si pečlivě vyberete lidi, se kterými chcete spolupracovat, a pak je necháte dělat to, co sami chtějí a nejlépe umějí.
Velmi mě zaujali umělci Neue Vocalsolisten Stuttgart, mohl byste o nich říci více našim čtenářům? Jak jste je objevili?
Nemuseli jsme je objevovat, NVS na scéně působí mnoho let a těší se té nejlepší reputaci. Dlouho jsme chtěli na program festivalu zařadit vokální koncert a spíše jsme přemýšleli, do jakého prostoru ho umístit. NVS byli první možností na našem seznamu potenciálních účinkujících a jsem moc rád, že se nám je podařilo získat.
Co byste vy sám z programu doporučil? Na koho se moc těšíte a jste rád, že v Praze vystoupí?
Jsem spokojený s celým programem, jak je. Můj pohled jako dramaturga je takový, že se snažím, aby program toho kterého ročníku dával nějaký smysl i jako celek, aby o současné hudbě vypověděl něco více. Nejde jen o prostý součet jednotlivých skladeb.
Vy sám jste dramaturgem, jak jste se k této práci dostal a co vám dává? Stalo se vám díky této práci něco zajímavého?
K té práci jsem se dostal tak, že jsme s kolegou Miroslavem Pudlákem festival založili. Měli jsme dlouho pocit, že je potřeba něco takového v Praze udělat. Zajímavé věci se dějí pořád, ale nejzajímavější jsou ty koncerty samotné.
Děkuji za rozhovor!
Více informací o festivalu: www.contempuls.cz
< Předchozí | Další > |
---|