Fillovo Zátiší se samovarem za více než 15 milionů korun, rekordní Janák i Vojkůvka. Aukce v Arthouse Hejtmánek nabídla i Muchu a Drtikola
Kultura21.cz

aukce 200Prodejem obrazu Zátiší se samovarem Emila Filly z roku 1913-1914 vydraženým za 15 190 000 korun vyvrcholila v úterý 14. června aukce v Arthouse Hejtmánek v Praze 6 – Bubenči. Znovuobjevený obraz se nacházel mnoho let v soukromé sbírce v Itálii. Aukčních rekordů se dočkali Pavel Janák, Richard Teschner, Michal Gabriel, Libor Vojkůvka, Michal Škapa či Anton Hartinger.

Aukce se uskutečnila živě i online a nabídla celkem 237 děl ze 16. – 21. století z oblasti výtvarného umění, starožitností i designu. Ceny jsou už uvedeny s aukční přirážkou.

Vedle Filly se napínavá bitva strhla také o černo-bílý kubistický čajový a kávový servis z roku 1911 od Pavla Janáka: vydražen byl nakonec za 930 000 korun a překonal tak teprve půl roku starý autorský rekord, který Janák držel právě u Hejtmánků. Vysoké konečné částky - 558 000 korun - dosáhla i červeno-bílá kubistická váza (před rokem 1914) Vlastislava Hofmana.

aukce1

Staří mistři, moderna i umělci spojení s Ukrajinou

V kolekci starého umění vynikala velkoformátová manýristická malba Alegorie dokonalé lásky (1. polovina 16. století) od vlámského malíře Vincenta Sellaera. Prodala se za 930 000 korun. Květinové zátiší, brilantní malba vídeňského malíře Antona Hartingera z roku 1836, dosáhlo v autorském rekordu ceny 682 000 korun.

aukce2 Alegorie

Z kvalitních děl z poloviny 19. století zaujalo například Dostaveníčko od Josefa Navrátila a poté i Noc ve skalách od Augusta Bedřicha Piepenhagena – oba obrazy byly vydraženy shodně po 161 200 korunách.

Nový autorský rekord ve výši 396 800 korun si připsal Richard Teschner za uhrančivé plátno Sabat (1907).

Tvorbu domácích avantgardistů zastupoval například Bedřich Feuerstein, jehož akvarel Průhled na moře s lodí (1920) dosáhl sumy 186 000 korun. Obraz Předjaří (okolo roku 1920) od Zdeňka Rykra vystoupal na 235 600 korun.

aukce3 pruhled

Z trvale žádané české moderny zaujal například Jan Bauch. Za jeho Zátiší se džbánem a hrozny (1928-29) vydal vítězný dražitel 682 000 korun.

Z charitativní aukce děl umělců, jejichž život či dílo bylo spojeno s Ukrajinou, našla nového majitele Toskánská krajina (1927) Natalie Gerken-Rusové (93 000 korun) a dvě kresby Ivana Ajvazovského z poloviny 19. století (22 320 korun a 50 840 korun). Tato díla byla vydražena na pomoc ukrajinským běžencům bez aukční přirážky.

Mucha, Šíma, Lada i Drtikol

Z prací na papíře se pozornost upínala k Sedícím půlaktu (1929) od Alfonse Muchy. Bravurní Muchovu kresbu ležérně opřené krásky získal nový majitel za 682 000 korun. Vzápětí vyvolávaná minimalistická kresba Pařížanka (1928) Josefa Šímy skončila na 1 054 000 korunách. Zájem byl i o kresbu Na poli (1938) od Josefa Lady. Prodána byla za 682 000 korun.

Dražitelé si nenechali ujít ani tři práce Františka Drtikola, k nimž patřil i originální negativ na skleněné desce. Za 806 000 korun tak byla prodána fotografie Výkřik (1933) zachycující vedle polonahé křičící modelky i její stín, připomínající řvoucí sfingu.

Úspěšného prodeje dosáhl slovenský umělec Cyprián Majerník s obrazem Don Quijote de la Mancha z roku 1944 (483 600 korun). Na aukci zaujal i Endre Nemes, umělec židovského původu, jemuž se přes Prahu podařilo během druhé světové války emigrovat do Švédska. Jeho obraz Intriky (1950) získal dražitel za 471 200 korun.

Kvalitně bylo zastoupeno i české umění 60. let 20. století. Licitovalo se například o objekt Diktátor (1963) sochaře Aleše Veselého (372 000 korun) nebo o obraz Chlapec v červeném baretu s velkým okounem (1961-62) od Oty Janečka (1 178 000 korun).

Rekordní Gabriel, Škapa a Vojkůvka

Nový autorský rekord v tuzemské aukci si v Arthouse Hejtmánek připsal sochař Michal Gabriel za sochu Kmen (2006) prodanou za 1 364 000 korun. Hned poté dražené dílo Zvíře (2019) – šelma vytvořená z laminátu a žaludových čepiček - dosáhlo částky 620 000 korun.

aukce 5 jonas

Z generace současných umělců zaujal i Michal Škapa, autor spojený s českou graffiti scénou. Jeho obraz Epos o Gilgamešovi (2021) byl prodán v novém autorském rekordu za 124 000 korun.

Rekordní prodej si připsal také naivista a umělecký solitér Libor Vojkůvka. Rozměrné plátno Jonáš aneb Zpět ku kořenům (2013) spojující hyperrealistickou malbu s imaginací a autorovou typickou ironií dosáhlo sumy 1 860 000 korun.

aukce 4 jonas

Více informací: www.arthousehejtmanek.cz

Pro dobrou náladu...

Přihlášení

Soutěže

Bílá voda si zaslouží být knihou roku

Na jaře vyšla v nakladatelství HOST dlouho očekávaná kniha Kateřiny Tučkové s názvem Bílá Voda, která rozhodně stojí za to!
HOST

Pohádky z Kouzelného palouku si děti přečtou i samy

V nakladatelství Fragment vyšel unikátní Čtenářský systém, který má za cíl usnadnit orientaci v knižní nabídce pro začínající čtenáře. Soustředili se nejen na prvňáčky a druháčky, ale i na předškoláky a spolupracovali se zkušenou pedagožkou Kamilou Balharovou.
Fragment (Albatros Media)

Videorecenze knih

Rozhovor

Fotograf Ondřej Prosický: „Nebaví mě zpracovávat fotografie, nejraději bych byl pořád venku a fotografoval.“

prosicky 200Tentokrát nám k rozhovoru kývl fotograf Ondřej Prosický, jehož fotografie můžete znát například z časopisu Koktejl či Příroda. Jaká zvířata rád fotí, kolik si bere s sebou vybavení a co se děje na jeho workshopech?

...

Hledat

Rozhovor s Ondřejem Neffem. Jak se mu vyhodnocovaly soutěžní povídky?

Ondřej Neff se stal patronem naší literární soutěže sci-fi a fantasy povídka, jejíž výsledky jsme nedávno vyhlásili. Osobně měl tu čest vybrat tři nejlepší povídky a my jsme měli tu čest s ním spolupracovat. Jak se mu povídky hodnotily, kterou svou knihu má nejraději a co pro své čtenáře chystá do budoucna?
Sledovat články Ondřeje Neffa můžete zde.

Z archivu...

Čtěte také...

„Cherchez la femme,“ výtvarnici Hanu Faberovou inspirují (nejen) ženy

Faberova perexUmělkyně Hana Faberová má ráda kontrasty, a to na plátně i v životě. Mladá ekonomka našla zalíbení v umělecké tvorbě, její obrazy se vyznačují kontrasty barev i tvarů. Vášeň pro kubismus posunula dál, vdechla totiž život novému oso...

Literatura

Útěk od hrůzné minulosti

imamova dceraToto je pravdivý příběh – i když některé detaily, které by usnadňovaly identifikaci, byly kvůli bezpečnosti změněny – a není v žádném případě znevažováním islámu všeobecně… Jde o osobní líčení, jsou to tedy mé vlastní životní zkušenosti, a...

Divadlo

Komediomat začal novou sezónu zostra!

komediomat atomPrázdniny se přehouply a nejen ve Zlíně začala nová divadelní sezóna. Právě v rámci ní se v Baťově městě opět ukázala improvizační show Komediomat, která sice bojovala s hranicí morálnosti, ale o to byla vtipnější.

Film

Hollywoodský matador Clint Eastwood se dočkal bohaté knižní Retrospektivy

clint IIIClint Eastwood patří k největším hollywoodským legendám a ikonám. Nejdříve si vybudoval jméno jako úspěšný herec, byť s trochu omezeným rejstříkem, posléze také jako výtečný a dvěma Oscary (western Nesmiřitelní, d...