Světoznámý fotograf Jindřich Štreit vystavuje v Galerii města Přerov

Světoznámý fotograf Jindřich Štreit vystavuje v Galerii města Přerov

jindrich  streit200Unikátní sérii, dokumentující život ve městě objektivem uměleckého fotografa Jindřicha Štreita, nabízí výstava v Galerii města Přerova na Horním náměstí. Soubor čtyř desítek velkoformátových fotografií autor nazval Lidé Přerova. Vernisáž, kdy proběhl i křest nového kalendáře na roku 2023, byla otevřena 5. srpna a potrvá do 2. října.

 

Světoznámý fotograf Jindřich Štreit zachytil svým objektivem obyčejný život Přerovanů – nejen dělníky, pekaře, sportovce nebo zahrádkáře či chovatele na tradiční burz, ale také Jaroslava Wykrenta a další velké osobnosti. Třeba režiséra Juraje Jakubiska, hudebníka Laca Décziho či atmosféru a aktéry jazzového festivalu i loutkového divadla.

V ulicích Přerova ho mohli lidé potkávat téměř rok na nejrůznějších akcích, přičemž během této doby vzniklo neuvěřitelných pět tisíc snímků. Definitivní výběr měl zachytit obyčejné lidi stejně jako kulturní a společenské události ve městě, a to v různých obdobích kalendářního roku - od Tříkrálové sbírky přes masopustní veselí až po jazzový festival a adventní období.

jindrich streit foto1

Další zajímavostí této mimořádné výstavy je i skutečnost, že zatímco léta vystavoval černobílé fotografie, tentokrát vidí návštěvníci jen barevné snímky. Velkoformátové fotografie, kterých je rovných čtyřicet, dotvářejí stylový interiér přerovské výstavní síně.

„Vydal jsem 56 knížek a 300 katalogů a určitě bych se nebránil nafocení snímků ze zdejších podniků, které mě velmi oslovily. Dalším tématem, které mě fascinuje a láká, je prostředí romské komunity, které si zaslouží zachytit. Sociálnímu dokumentu se věnuji už od sedmdesátých let minulého století,“ řekl Jindřich Štreit v Přerovském deníku.

jindrich streit foto2

Výstava Lidé Přerova, která je otevřena denně mimo pondělí, je k vidění v Galerii města Přerov na Horní náměstí (budova přerovského zámku, vstup boční kovanou branou do zámeckého příkopu).

jindrich streit foto3

Zdroj foto: Robert Rohál


 

PřihlášeníSoutěže

Za časů ušatých čepic…

Jo, jo, to bývaly časy. Venku nasněžilo, mráz lezl za nehty, děti sáňkovaly a koulovaly se, oblečení samý sníh a boty promáčené, dobře bylo. Prý tehdy světem chodil medvědář, který na poutích a jarmarcích předváděl svého medvěda.
Jonathan Livingston

Krása vsakující se do míst, kde žijeme...

Začala bych duchem místa. Odkazem mých předků. Nalezením svých silných míst. A začala kolem sebe tvořit krásu, která se podle autorky bude vsakovat do místa, na kterém žijeme. Zamyslela jsem se. Znáte ty lidi, kteří umí udělat domov kdekoliv? U kterých je vám krásně, protože z ničeho udělali mnoho? Tak tady bych si byla jistá, že tito lidé vědí, kam náleží.
GRADA
Banner

Videorecenze knih

Rozhovor

Seriál k měsíci čtenářů: Knihovny pro K21, Praha-Klánovice


brezen-mesic-ctenaru 200Regály plné knih, u počítače dáma či pán, který obřadně přebírá vracené knížky a zapisuje nově vypůjčené. Místnost specificky vonící – tak voní jenom tištěné publikace, stojící jako vojáci v řadách. V sále tichý šu...

Hledat

Sylva Lauerová: V románu Hodina zmijí své pokušení hrát si se čtenáři posouvám až k hranici dokonalosti

Fanoušci spisovatelky Sylvy Lauerové se po třech letech konečně dočkali a jejich radost může být hned dvojnásobná. Je to jen pár týdnů, co vyšla její sbírka poezie s názvem Klóketen a nyní se na knižních pultech objevil i nový román Hodina zmijí.

Z archivu...

Čtěte také...

Výstava Salvadora Dalího Enigma se v Praze znovu otevřela po epidemii koronaviru

Salvador Dali 200Surrealistický velikán Salvador Dalí by letos oslavil 116. narozeniny. Umělec, který je znám především jako malíř a grafik, byl však uznáván i jako sochař. Jednu z největších soukromých sbírek Dalího soch nazvanou Enigma mohou jeho...


Literatura

Zapalte si svíčku, zabalte se do deky a vychutnejte si dánskou pohádku

mise-hygge 200Knihy o hygge, lagomu nebo lykke, tedy o skandinávském přístupu k životu jsou u nás velmi oblíbené. Po nejrůznějších příručkách se začaly objevovat i romány a jedním z nich je i Mise Hygge.

 

...

Divadlo

Umělkyně světových parametrů mají kromě talentu vždy něco navíc

perex hvezdyMám rád umělce, ale nejvíc asi ty, kteří něco umějí, a přitom si na nic nehrají. Vypadá to jako protimluv, ale možná mi rozumíte. A pak mám rád umělkyně, které – ačkoliv jsou talentované, inteligentní a krásné – ma...

Film

Protiválečný, depresivní a emočně nabitý Lovec jelenů na DVD

lovec perexPři vyhlašování Oscarů za rok 1978 absolutně triumfovalo psychologické drama Lovec jelenů reagující na americký syndrom vietnamské války, které získalo hned pět sošek, včetně těch za nejlepší film a režii. I po šestatřiceti letech ...