Kino Světozor chystá nový cyklus, ve kterém představí nedistribuční snímky z celého světa

Kino Světozor chystá nový cyklus, ve kterém představí nedistribuční snímky z celého světa

svetozor 200Na rok 2022 si kino Světozor připravilo pro své diváky novinku. Ve středu 16. února zahájí nepravidelný cyklus zaměřující se na kvalitní filmy z festivalů, pro které žádná distribuční společnost nemá v plánu českou premiéru. Cyklus ponese jméno „Světozor uvádí“ a začne filmem Maminka (Petite maman) francouzské režisérky Céline Sciamma, jenž měl premiéru na Berlinale. Kino Světozor novým cyklem reaguje na úspěch s původně nedistribučním filmem Bod varu na přelomu roku.

„Rozhodli jsme se založit tento cyklus, abychom přivedli divákům filmy, které by neměly zůstat mimo plátna kina jen proto, že se žádná distribuční společnost nerozhodla film zakoupit pro české publikum,“ říká dramaturg kina Světozor Vojtěch Marek. „A protože si myslíme, že některým takovým titulům velké plátno rozhodně sluší, budeme usilovat o práva na projekci v našem kině.“

Cyklus „Světozor uvádí“ bude zajímavý zejména pro cinefily, tedy milovníky filmů. Úvodní projekce bude patřit francouzskému snímku Maminka režisérky Céline Sciamma. V Česku byl k vidění pouze na Mezinárodním filmovém festivalu v Karlových Varech (KVIFF), proto je jeho uvedení v kinech exkluzivní. Film vypráví příběh osmileté Nelly, která po smrti babičky pátrá v jejím domě a jeho tajemném okolí. Režisérka oceňovaného snímku Portrét dívky v plamenech tentokrát nachystala intimní a křehký příběh o přátelství, rodině a touze nebýt sám.

svetozor maminka

Tým kina Světozor pečlivě vybírá tituly jak na festivalové scéně, tak ve filmografiích osvědčených jmen, která vždy zaručují kvalitní zážitek. Nedávno se podobná iniciativa kin vyplatila s filmem Philipa Barantiniho Bod varu, který stavěl už na pozitivních ohlasech z KVIFF. Kolem Vánoc si spřátelená kina Světozor, Aero, Bio Oko, Přítomnost, Scala a Bio Central dohodla exkluzivní práva na několik projekcí. Řadu z nich ozvláštnila o debaty s profesionálními kuchaři. Film se u diváků ujal a do české distribuce nyní jde díky společnosti Aerofilms. Od 3. února tak film hrají kina po celé ČR.

Spolu s kinem Světozor se do projektu pouští také brněnské Univerzitní kino Scala, které pojmenuje svůj cyklus ve stejném stylu: Scala uvádí. „Přišla nám velká škoda, že by se tyto filmy nedostaly do české distribuce a věříme, že existuje mnoho diváků, kteří o nich ví a ocení to, že se promítají v našem kině,“ doplňuje šéf Univerzitního kina Scala Radek Pernica.

Pražské kino Světozor je třísálové artové kino v samém srdci města. Bylo otevřeno roku 1918 spolu se stejnojmennou pasáží. Vedle klasických projekcí distribučních filmů hostí dodnes řadu filmových přehlídek, festivalů, ale prostřednictvím živých přenosů i záznamů přináší to nejlepší z operních, baletních, divadelních či koncertních pódií z celého světa.

Více informací na https://www.kinosvetozor.cz


 

PřihlášeníSoutěže

Zvířata nejsou bez citu

Nakladatelství Portál vydalo velmi zajímavou knihu. Zve nás do obrovského světa zvířecích smyslů. A je mi až hanba, jak člověk s těmito smyslově bohatými zvířaty zachází a je dojemné, když je někdo miluje a plně respektuje jejich potřeby.
Portál

Nevyhazujte dřevo a vyrobte si z něj jednoduše nějaký nábytek

Jednoduše ze dřeva s podtitulem Nábytek a předměty z nasbíraného dřeva je název knihy, která vyšla v nakladatelství Grada už v roce 2016 a loni se dočkala dotisku. Nadšení Antje Rittermannové je rozhodně nakažlivé!
Grada

Videorecenze knih

Rozhovor

Pro skupinu Flattus je Sunday Music Jam srdcovka!

flattus 200Skupina Flattus vystoupí na začátku září na akci Sunday Music Jam. Co plánují a jak se jim vede se dozvíte v tomto rozhovoru.

...

Hledat

Když se v písních stmívá

Album Martina Hejnáka Chmýří, které vlastním nákladem vydal v roce 2021, obsahuje 14 (relativně) nových či zrevitalizovaných skladeb. Jednotlivé songy nejsou příliš dlouhé, takže i přes jejich celkový počet výsledná stopáž jen o fous přesahuje 30 minut.

Z archivu...

Čtěte také...

Zlín Film festival, sekce Noční horizonty: Pluto

pluto200Díky zlínskému filmovému festivalu a jeho sekci Noční horizonty se na plátna zlínských kin dostanou snímky, které se běžně do české distribuce nedostávají. Divácký vkus v kombinaci s rentabilitou provozu kin jsou neúprosnými kritérii, jež bohužel mnoho...


Literatura

Válečný zločinec nebo jen loutka svého otce?

dedictvi valky perexNěmecko, rok 1946. Klára Falkenbergová, která během války řídila významný rodinný podnik, přišla o všechno. Má pouze falešné doklady a naději, že svatba vyřeší její většinu jejích problémů. Poté, co jí nejlepší přítelkyně Elisa...

Divadlo

Divadelní festival v Avignonu

avignon 200Největší, nejproslulejší, nejoblíbenější, nejnavštěvovanější... ještě mnoho dalších nej má divadelní festival  - či spíše festivaly - v Avignonu.

...

Film

Najdou Tři bratři Kouzlo měsíčního svitu, nebo jej rozsvítí až Emma Stone?

Allen perexDvě filmové premiéry, které měli možnost diváci zhlédnout v kinech během uplynulého týdne, vás přenesou do světa tajemna a fantazie, nechybí v nich stateční a ztepilí muži a krásné a chytré ženy. Český pohádkový příběh Tři bratři a Allenovský sním...