Kino Světozor chystá nový cyklus, ve kterém představí nedistribuční snímky z celého světa
Banner

Kino Světozor chystá nový cyklus, ve kterém představí nedistribuční snímky z celého světa

Tisk

svetozor 200Na rok 2022 si kino Světozor připravilo pro své diváky novinku. Ve středu 16. února zahájí nepravidelný cyklus zaměřující se na kvalitní filmy z festivalů, pro které žádná distribuční společnost nemá v plánu českou premiéru. Cyklus ponese jméno „Světozor uvádí“ a začne filmem Maminka (Petite maman) francouzské režisérky Céline Sciamma, jenž měl premiéru na Berlinale. Kino Světozor novým cyklem reaguje na úspěch s původně nedistribučním filmem Bod varu na přelomu roku.

„Rozhodli jsme se založit tento cyklus, abychom přivedli divákům filmy, které by neměly zůstat mimo plátna kina jen proto, že se žádná distribuční společnost nerozhodla film zakoupit pro české publikum,“ říká dramaturg kina Světozor Vojtěch Marek. „A protože si myslíme, že některým takovým titulům velké plátno rozhodně sluší, budeme usilovat o práva na projekci v našem kině.“

Cyklus „Světozor uvádí“ bude zajímavý zejména pro cinefily, tedy milovníky filmů. Úvodní projekce bude patřit francouzskému snímku Maminka režisérky Céline Sciamma. V Česku byl k vidění pouze na Mezinárodním filmovém festivalu v Karlových Varech (KVIFF), proto je jeho uvedení v kinech exkluzivní. Film vypráví příběh osmileté Nelly, která po smrti babičky pátrá v jejím domě a jeho tajemném okolí. Režisérka oceňovaného snímku Portrét dívky v plamenech tentokrát nachystala intimní a křehký příběh o přátelství, rodině a touze nebýt sám.

svetozor maminka

Tým kina Světozor pečlivě vybírá tituly jak na festivalové scéně, tak ve filmografiích osvědčených jmen, která vždy zaručují kvalitní zážitek. Nedávno se podobná iniciativa kin vyplatila s filmem Philipa Barantiniho Bod varu, který stavěl už na pozitivních ohlasech z KVIFF. Kolem Vánoc si spřátelená kina Světozor, Aero, Bio Oko, Přítomnost, Scala a Bio Central dohodla exkluzivní práva na několik projekcí. Řadu z nich ozvláštnila o debaty s profesionálními kuchaři. Film se u diváků ujal a do české distribuce nyní jde díky společnosti Aerofilms. Od 3. února tak film hrají kina po celé ČR.

Spolu s kinem Světozor se do projektu pouští také brněnské Univerzitní kino Scala, které pojmenuje svůj cyklus ve stejném stylu: Scala uvádí. „Přišla nám velká škoda, že by se tyto filmy nedostaly do české distribuce a věříme, že existuje mnoho diváků, kteří o nich ví a ocení to, že se promítají v našem kině,“ doplňuje šéf Univerzitního kina Scala Radek Pernica.

Pražské kino Světozor je třísálové artové kino v samém srdci města. Bylo otevřeno roku 1918 spolu se stejnojmennou pasáží. Vedle klasických projekcí distribučních filmů hostí dodnes řadu filmových přehlídek, festivalů, ale prostřednictvím živých přenosů i záznamů přináší to nejlepší z operních, baletních, divadelních či koncertních pódií z celého světa.

Více informací na https://www.kinosvetozor.cz


 
Banner

PřihlášeníRáda bych si zazpívala s Jaroslavem Svěceným

Zpěv ji okouzlil již v dětství. Studium na konzervatoři nevyšlo, touha po zpěvu ale zůstala a nakonec se na základě konkurzu dostala do operetního souboru Divadla J. K. Tyla v Plzni, kde pak zpívala i v opeře. Po odchodu z angažmá v divadle nadále hostovala. Pak několik let vystupovala v Německu a skandinávských zemích. Po návratu do Čech působila ve finančnictví a nakonec se ke zpěvu Miriam Čížková vrátila. Dnes nejen koncertuje, ale také vede dětský pěvecký kroužek Svět kvítek.

Olomoucká Liška B. je inscenace půvabná a svébytná i díky silné hudební složce

Kdysi jsem viděl v hukvaldském amfiteátru operu Příhody lišky Bystroušky, což na mě natolik zapůsobilo, že jsem se stal milovníkem hudby Leoše Janáčka. Jenomže očekávaná premiéra inscenace nazvaná Liška B., která proběhla v pátek 19. ledna v Moravském divadle Olomouc, je přece jenom jiná písnička. Nicméně i hudební stránka nové inscenace je velmi silná.

Banner

Hledat

Videorecenze knih

Rozhovor

Edita Randová. Zpívá v jedenácti jazycích včetně čínštiny

archiv Edita RandováPZpívá široký repertoár po celém světě, a to v jedenácti jazycích. A hudba a zpěv jsou pro ni vším. Přes dvacet let je uměleckou ředitelkou mezinárodního hudebního festivalu Tóny nad městy. A za svoji dlouholetou ...

Machiavelliho Vladař – cynik nebo realista?

Politika je umění, jak zacházet s mocí, aby se dosáhlo úspěchu. Má se zabývat tím, co je, nikoli tím, co by mělo být. V politice neexistují zcela bezpečné směry, obezřetnost spočívá ve výběru těch nejméně nebezpečných.

Z archivu...

Čtěte také...

Platívalo, že životaschopná je jen naplánovaná kinematografie

naplanovana kinematografie academiaPo Hulíkově knize Kinematografie zapomnění, která mapovala dění na úsvitu normalizace, vydává nakladatelství Academia další obdobnou publikaci Naplánovan...


Literatura

Encyklopedie technik přežití

encyklopedie technik preziti 200V srpnu vyšla u nakladatelství universum encyklopedie pro každého zálesáka, vojáka či dobrodruha Encyklopedie technik přežití. Že jde opravdu o vytuněný kousek dokazuje i fakt, že jde již o druhé vydání té...

Divadlo

Pestrý podzim v divadle - Divadlo Radka Brzobohatého

200divAby vaše podzimní dny byly co nejpestřejší, přinášíme vám říjnové divadelní tipy, tentokrát z Divadla Radka Brzobohatého.

...

Film

Captain America: Občanská válka je nabitý akcí od začátku do konce

Kažcaptain america 200dý nový film s nálepkou Marvel je očekáván s obrovským napětím a touhou. Nejinak tomu bylo i u dalšího pokračování Kapitána Ameriky s názvem Občanská válka. A tentokrát se máte opravdu na co těšit.

...