Peníze vás otráví i napnou

Peníze vás otráví i napnou

Tisk

Penize Dan a jeho matka perexDěj se rozbíhá: Jojco a Mirec  - dva vulgární výrostci se ženou dodávkou vyloupit banku. Jsou nezkušení, ustrašení, nervózní a nejistí.

 

 

Milena a Petr – dvě hrdličky, které mají před svatbou. Nakupují ženichovi boty na ten slavnostní den. Jenže Milena náhle Petrovi oznamuje, že si ho nemůže vzít. Nemiluje ho.

Dan žije s matkou. Divák je vtažen do skromného obydlí a živobytí. Dan si našel práci jako ochranka v bance, kde za přepážkou pracuje Erika – ambiciózní a trochu afektovaná slečinka, pro kterou je Dan vzduch, ale on by se tak rád dostal blíž k jejímu srdci…

A pak je tu pan Miško Láska – starý chromý harmonikář, kterého osud vyhnal na ulici a tak se potlouká městem, spí na všude, kde se dá, pozoruje crkot, je hodný… Ale je sám.

Další postavy – Zdeněk a prodavačka proplouvají dějem a se všemi ostatními tvoří příběh, skládající se z několika dílčích příběhů, jejichž společným jmenovatelem jsou PENÍZE.

Penize Prodavacka Petr a Milena

„Příliš mnoho lidí utrácí peníze, které nevydělali, za věci, které nepotřebují, aby udělali dojem na lidi, které nemají rádi.“ Will Smith

Hra Peníze vyhrála v roce 2015 anonymní Dramatickou soutěž agentury Aura-Pont. Sama o sobě vznikala poměrně dlouho. „Vznikala snad šest i sedm let,“ říká autor a umělecký šéf divadla Dodo Gombár. „Mám pár takových rozepsaných textů, ke kterým se tak porůznu vracím. Nechávám je si žít celkem svobodně a ony se občas přihlásí. Když nemůžu spát, nebo tak. Ono, kdybych to nedopsal, tak se vlastně nic nestane. V těchto hrách jsou témata, která se různě v čase proměňují, občas atakují každodennost, někdy zase usnou. Ale vytvářejí mi, při všech těch zkušebních a tvůrčích procesech, kde je jasný a přísný start a cíl, nekompromisně stanovený čas, krásný pocit bezčasí.“

Penize Dan a jeho matka

Stala jsem se součástí hodinu a půl trvajícího příběhu. Byla jsem otrávená z vulgarismů, které mladíci používali v každé větě. Byla jsem napnutá, jak to s tou bankou vlastně dopadne. Byla jsem naštvaná na Dana za to, jak neuctivě mluví se svojí matkou. Byla jsem znechucená arogantností Petra (kterého Robert Jašków ztvárnil úplně skvěle. Mimochodem mě napadá, proč on dostane většinou roli arogantního a povýšeného náfuky?). Žasla jsem nad tím, jak Andrea Buršová zahrála ten afekt i s nejmenšími detaily. A nejen ona, všichni se zhostili svých rolí na výbornou. A vůbec mi nevadilo, že kulisy byly multifunkční a jednoduché. Nebylo pochyb o tom, co představují. To představení mělo myšlenku, dějová linka nebyla kostrbatá a měla spád. Celé mě to vcuclo a pustilo až při děkovačce. Nakonec mi i slza ukápla.

Penize Jojco a Mirec

Abych to shrnula, použiju něco málo slov z programu Švandova divadla: Panoptikum svérázných postaviček (dva huliči trávy, majitel autobazaru, harmonikář Láska, snící sekuriťák v bance a další) dávají do pohybu kolotoč překvapivých událostí – a ty se neúprosně sbíhají do jediného bodu v časoprostoru. A to sedí, tak to přesně bylo. A ještě jsem v programu našla tuto větu: Upozorňujeme diváky, že se v průběhu představení kouří, simuluje kouření marihuany a zazní výstřel. Vzhledem k velkému počtu vulgárních slov, která jsou nezbytnou součástí dialogů hry, není představení vhodné pro diváky mladší 15 let a diváky zvláště citlivé na tento způsob vyjadřování. Jednou za čas se to snese, všichni taková slova známe a umíme je používat (a po pravdě, mnoho týpků, jak si s oblibou říkají, mladších 15 let má takový slovníček, až kolikrát žasnu). A sem dokonale zapadla. Takže nejste-li puritáni a sem tam nějaká ta p…. vás nepohorší, rozhodně se na Peníze do Švandova divadla jděte podívat. Uvidíte skvělé herecké výkony v nadčasově koncipované hře. A myslím si, že i když vznikala dlouho, nic to nemění na faktu, že téma peníze je stále aktuální napříč časem, sociálními vrstvami i generacemi. Byl to pro mě umělecký zážitek vedoucí k zamyšlení a uvědomění si, jak to ve společnosti chodí. Zkrátka příběh ze života!

 


A ještě přidám osoby a obsazení:
Jojco: Jacob Erftemeijer
Mirec: Tomáš Červinek
Miško Láska: Luboš Veselý
Dan: David Punčochář
Danova matka: Daniela Bakerová
Milena: Eva Josefíková
Petr: Robert Jašków
Zdeněk: Tomáš Petřík
Erika: Andrea Buršová
Prodavačka: Ivana Krmíčková

A inscenační tým, který také odvedl obrovský kus práce:
Překlad ze slovenštiny: Dodo Gombár
Režie: Mikoláš Tyc
Dramaturgie: Martina Kinská
Scéna: Karel Čapek
Kostýmy: Aneta Grňáková
Hudba: Jiří Hájek
Pohybová spolupráce: Halka Je Třešňáková
Produkce: Jitka Dvořáková, Eva Šojdelová
Asistent režie: Petra Štanclová

Divadelní hra Peníze měla premiéru 18.března 2017 ve Velkém sále Švandova divadla.
Délka představení: 90 minut bez přestávky
Zdroj foto: Švandovo divadlo, autor foto: ©M.Hančovský
Zpracovala: Renáta Šťastná
Hodnocení: 100%


 

Přihlášení



Martin Němec o svém otci, kterému věnoval knihu Josef Němec – Obrazy a kresby

Košatost a význam umělecké tvorby zobrazuje kniha s názvem Josef Němec – Obrazy a kresby, která současně přiblíží pracovní i soukromou tvář pražského výtvarníka. Jeho synem je Martin Němec, dnes renomovaný malíř a hudebník, duše rockových kapel Precedens a Lili Marlene, jenž potvrzuje, že jablko nepadlo daleko od stromu. Právě on je spolutvůrcem zmiňované výpravné knihy. A protože ji čeká 18. dubna pražský křest v Galerii Malostranské besedy, tak nevím, kdo by o knižní novince, o Josefu Němcovi a o jeho tvorbě povyprávěl víc než jeho syn Martin.

Sebepéče pro pečující

Spousta z nás se může ve svém životě dostat do situace, kdy bude potřebovat pomoc nebo se ocitne v roli pečujícího, ať už na osobní úrovni, nebo té profesionální. Ve společnosti je často zmiňována a probírána role potřebného, ale již se opomíjí myslet na roli pečovatele. I pečující osoba je pouze člověk, se svými silnými i slabými stránkami, který na sebe převzal neuvěřitelný závazek a zejména velkou zodpovědnost. Je potřeba si uvědomit, že i on má svůj soukromý život, své limity a omezené zásoby energie, zvláště v případě, kdy nemá z čeho čerpat.

Banner

Hledat

Videorecenze knih

Rozhovor

Seriál k měsíci čtenářů: Knihovny pro K21, Beroun

brezen-mesic-ctenaru 200Regály plné knih, u počítače dáma či pán, který obřadně přebírá vracené knížky a zapisuje nově vypůjčené. Místnost specificky vonící – tak voní jenom tištěné publikace, stojící jako vojáci v řadách. V sále tichý šum, jak...

Daliborovy dubnové tipy. Co pěkného si přečíst?

Možná jsme podlehli neoprávněnému dojmu, že léto tento rok dorazilo dříve. Jenže příroda změnila názor. Takže co s pošmournými, chladnými a deštivými večery? Máme pro vás opět Daliborovy knižní tipy, které se určitě budou hodit!

Čtěte také...

Zlínská inscenace Válka Roseových nebude! pojede na GRAND Festival smíchu

valka roesovych200Inscenaci Válka Roseových nebude! hraje Městské divadlo Zlín od konce prosince 2021. Napsal ji bývalý ředitel divadla Petr Michálek pro sebe a svou manželku Kateřinu Liďákovou. Hra na pomezí skutečnosti a fikce, která se těšila po celý ...


Literatura

Vstoupili jsme do druhého skautského století

altSkautské hnutí (u nás zvané též junáckým) existuje již celé století, jakkoli po několikrát násilně přerváno totalitními režimy - jak nacistickým, tak komunistickým. Oba totiž žádaly, aby veškeré organizace včetně dětských a mládežnickýc...

Divadlo

Slovácké divadlo uvádí soudní drama Teror přímo u Okresního soudu

teror200V pátek 29. dubna se příznivci Slováckého divadla dočkají dalšího výjimečného zážitku. Soudní drama Teror německého dramatika a právníka Ferdinanda von Schiracha Teror budou hrát divadelníci v jednací síni Okresního soudu v Uherském Hradišti a o vině či n...

Film

52. edice zlínského festivalu filmů pro děti a mládež klepe na dveře

altPřelom května a června bude ve Zlíně již tradičně patřit Mezinárodnímu festivalu filmů pro děti a mládež. Nejen kinosály, ale i zlínské ulice ožijí festivalovým ruchem, dětským smíchem a brebentěním, dobrou hudbou a specifickým klapot...