2. díl seriálu Březen, za kamna vlezem – nejlépe s knihou (tištenou, elektronickou, audio)

2. díl seriálu Březen, za kamna vlezem – nejlépe s knihou (tištenou, elektronickou, audio)

Tisk

BMC perex2Březen býval měsícem knihy, starší ročníky si to dobře pamatují. Asi i v dřevních dobách býval touto dobou propad prodejů (i když se na ně asi tenkrát tolik nehrálo) a tak byl jarní měsíc vybrán jako vhodný ku čtení. Na nějaký čas nám, milovníkům písmenek, okupoval internet, dnes je zván měsícem čtenářů. Máme z toho radost a tak nás napadlo, zeptat se několika zajímavých lidí, kteří mají co do činění s knihami, jací jsou čtenáři a co budou v březnu sami dělat.   

 

Odpověděli nám na těchto pět otázek:  

Březen – měsíc čtenářů – co vás napadne jako první, při vyslovení tohoto sloganu?
Jaký jste čtenář/čtenářka, knihomil nebo knihomol - vybíráte si pečlivě nebo zhltnete naprosto všechno?
Která knížka bude pro vás v březnu tou hlavní?
Doporučíte nám nějaké pěkné čtení, které by nám nemělo uniknout?
Chystáte se navštívit nějakou čtenářskou akci – besedu, autorské čtení, křest nebo sám/sama něco takového organizujete?  

Dnes na otázky, zpracované PhDr. Janou Semelkovou, odpovídají spisovatelé Petra Braunová, Oliver Burian, Monika Le Fay, Magdalena Wagnerová a spisovatel a publicista Miroslav Graclík.


Jejich odpovědi jsou řazeny dle pořadí otázek uvedených výše.

Petra Braunová, spisovatelka

Jak jsem někdy v šesté třídě měla na starosti nástěnku a vyzdobila jsem ji nápisem KAŽDÝ ČTVRTEK PRO NOVOU KNIHU. Učitelka se nad ním pozastavila. „Máš tam chybu,“ řekla mi. „Jakou?“ Slabikovala jsem si několikrát ta slova a nechápala jsem, co myslí. „No přece ti tam chybí vykřičník!“
Jako malá jsem si dlouho půjčovala knihy podle abecedy. Dneska čtu jen mnou osvědčené autory.
Netuším. Čtu stále a knihy se mi vrší všude, kam se podívám. Která přijde na řadu zrovna v březnu, je ve hvězdách.
Vévodkyně a kuchařka od Ladislava Fukse.
V březnu mám několik soukromých akcí ve školách a knihovnách. Veřejnost ale ráda pozvu do Ostravy 8. 3. 2014 na Ostravský knižní veletrh, kde mám autogramiádu knihy Tajemství rodu.

braunova
www.petrabraunova.cz

Oliver Burian, Praha – dobrý člověk co ještě žije :o), spisovatel

Že měsíc knihy zněl líp.
Ne, pečlivě si vybírám.
To nemohu vědět, uvidím až dočtu stávající.
Plutarchos: Životopisy slavných Řeků a Římanů I.,II. Tolik moudrosti, tak dobře sepsané, jsem v žádné jiné knize nenašel
Ano, organizuju křest vlastní knihy Povídky toaletní.

burian

Monika Le Fay, spisovatelka, režisérka a nakladatelka

Napadne mě, že čtu knížky celý rok. Vlastně celý život, hned jak jsem se naučila číst, jsem taky začala chodit do knihovny. Takže čtu nejen v březnu. Ale jsem ráda, že knihy dostanou díky akcím spojeným s tímto sloganem na chvíli zase více prostoru.
Vybírám si, takže si přinesu domů hned několik hromádek :-) Kromě beletrie mám ráda také knihy o psychoanalýze, rodinných konstelacích, homeopatii, astrologii, architektuře, feng-šuej, náhradní rodinné péči a tak dál, takže mám doma několik tisíc knih. V posledních letech se raději snažím knihy, které nakoupím, poslat dál a začala jsem taky znovu chodit do knihovny.
Nechám se překvapit. Pokud jde o vydávání, ráda bych vydala písňové texty Oldřicha Janoty a svou knihu pro děti o tom, jaké to bylo narodit se a žít v Gottwaldově v 70. letech. K vydání mám připravenou také knihu o psech z karanténních stanic na Slovensku, kde se stále utrácejí a nové vydání mé knihy o Anastázi Opaskovi Opat chuligán. Nápadů mám spoustu.
Potěšilo mě Larssonovo Milénium, které jsem měla možnost konečně dočíst, ale to není novinka. Jinak pořád zůstávám u klasiků - Dickens, Dostojevskij, Proust, Bulgakov, Broch, Undsetová, Márquéz, L. Durrell, Jirous, ty můžu číst pořád dokola.
V únoru a březnu bych měla mít setkání se čtenáři v knihovnách. Kromě toho taky pokračuju v setkáních se studenty středních škol, kterým v rámci sponzorského projektu rozdávám knihu Dagmar Šimkové Byly jsem tam taky a diskutuju s nimi o tom, jaké to bylo žít v komunismu. Plánuju také setkání nad novou sbírkou básní Jiřího Brůny Nekončící cesta domů, kterou jsem právě vydala. Třeba se mi podaří dostat i na nějaké jiné akce, na které mi nezbývá většinou moc času.

Monika Le Fay
www.lefay.cz

Miroslav Graclík, Praha, spisovatel a publicista

Vybavím si dva podobné slogany z dob minulých: Březen – měsíc knihy a Za dobré vysvědčení knihu a v hlavě mi okamžitě naskočí i hrozné plakáty z dob reálného socialismu u nás, které se k těmto výročím vydávaly. Pokud to ovšem byla kniha s hezkým příběhem jako Ferda Mravenec, Spejbl a Hurvínek, Krteček nebo Boříkovy lapálie či komiks – například Rychlé šípy, Čtyřlístek, nebo Barbánek, byl jsem jako dítě z takového dárku nadšený...
Četl bych hrozně rád, ale čas je zatím můj nepřítel, takže čtu málo a v knihovně mě čeká minimálně stovka nepřečtených knížek. Stále doufám, že se k nim jednou dostanu, až budu mít víc let a nebudu žít tak hekticky. Zatím si třeba v autě pouštím hodně audioknihy, abych neměl tak velké výčitky, že jsem nekulturní barbar, který čte málo. Knížky si v dnešní nadprodukci pečlivě vybírám a každý měsíc se snažím přečíst alespoň jednu memoárovou, abych se dozvěděl zajímavosti o některé VIPce, a taky zjistil, jak to dělá konkurence. ☺
Předpokládám, že některá z pěti knížek, které mám rozepsané a rád bych je dokončil. A na pultech by už měla být knížka Žena za pultem, která přinese příběh legendárního televizního seriálu v hlavní roli s Jiřinou Švorcovou a vyjít by měla 8. března, tedy k MDŽ (Mezinárodní den žen). O Vánocích jsem nestihl přečíst tlustou bichli Arnolda Schwarzeneggera Total Recall a taky knížku Neznámá známá Hana Vítová od Ondřeje Suchého, takže jako čtenář si pošmáknu na nich.
Ondřej Suchý je nejen můj kamarád, ale i oblíbený spisovatel a na každou jeho knížku se moc těším a mohu je všem jen doporučit, protože jsou plné perliček, o kterých jsme nevěděli. A dětem bych doporučil některou z vtipných knížek Lucie Seifertové o našich dějinách.
Čas není mým pánem, takže v tuto chvíli nevím, ale pokud bude někde v mém okolí besedovat Ondřej Suchý, tak si ho určitě nenechám ujít.

graclik

Magdalena Wagnerová, spisovatelka + nakladatelství Havran

Pokud někdo rád čte, tzn. pokud je opravdový čtenář, čte nezávisle na ročním období celý život. Pokud ho čtení nebaví, březen mu nepomůže. Slogany bývají leckdy zavádějící a někdy zcela nesmyslné.
Velice opatrně si vybírám. Vzhledem k času, který je nám na světě určený, by podle mého názoru bylo škoda plýtvat jím na čtení, které člověka nezajímá nebo které je pro něj zbytečné. Což pravděpodobně neplatí jen o čtení a knihách, ale také o nich.
Vzhledem k ústřednímu tématu letošního pražského knižního veletrhu Péter Nádas: Konec ságy, ale teprve v korekturách.
Stig Dagerman: Popálené dítě. Zrovna ji čtu. Kniha sice vyšla už v roce 2010, ale stojí za to i v roce 2014. A už tři tituly od Edwarda Goreyho, které pro českou čtenářskou obec (konečně!) objevuje nakladatelství Dokořán - Kuriózní lenoška, Octárna a Čerstvě deflorovaná dívka. Snad budou následovat i další.
Viz odpověď č. 3, pokud se všechno stihne. Květnový veletrh se valem blíží. Je třeba naladit se na maďarskou notu...

wagnerova

Sledujte další díly našeho seriálu, věnovaného Březnu - měsíci čtenářů. Další odpovědi od mnoha inspirativních osobností máme ještě v zásobě a budou vycházet po zbytek února a dále pak v březnu!

Zdroj foto: archiv nebo webové stránky respondentů, autorkou fotografie Olivera Buriana je O. Rychtaříková

( 0 hlasů )

 

Přihlášení



Anketa

Která je vaše nejoblíbenější česká vánoční pohádka?
 

Příběh muže, který přežil tři koncentrační tábory a na konci války unikl z hořícího pekla lodě Cap Arcona

Wim prožil dětství v chudé amsterodamské rodině. Když Nizozemsko obsadili nacisté, musel odjet na nucené práce do Německa. Poté, co se situace v jeho práci zhoršila, uprchl zpátky do Nizozemska a nějakou dobu se ukrýval.

Ignis Fatuus je kniha prosycena mytologií a hororovou atmosférou. Na Šumavu už nejspíše chtít jet nebudete

Na Šumavu asi v životě nepojedu. Autorce Petře Klabouchové se vydařil mistrný mysteriózní thriller, místy až horor, který umně vtáhne čtenáře do děje a už ho nepustí. Paní spisovatelka si šikovně pohrává se čtenářem do poslední chvíle jako kočka s myší, takže čtenář do poslední chvíle neví na čem je, vše však má promyšleno do posledního detailu, každá myšlenka má svou perfektně dotaženou pointu.

Banner

Videorecenze knih

Hledat

Rozhovor

Buď jdeš dopředu nebo stojíš na místě.

MirelaZukal200Mirela Zukal - majitelka Galerie U Zlatého kohouta v Praze, s manželem společně podniká v oblasti filmového průmyslu a jsou majitelé firmy URANIA s.r.o.

 

 

...

Dvojalbum Evergreeny Heleny Vondráčkové přináší žánrové vlny a hudební skvosty

V letošním roce, kdy slaví Helena Vondráčková šedesát let pěvecké kariéry a kdy zaznamenala několik nemalých úspěchů, vychází i dvojalbum Evegreeny, jehož podtitul zní 60 let na scéně. Člověk by řekl, že jde o „bestovku“, ale ono je to trošku jinak. I když jde o 160 minut hudby, tentokrát nezní velké Heleniny hity, nýbrž písně, které jste už možná někdy někde slyšeli, ale na nosičích nikdy nevyšly.

Čtěte také...

Seriál k měsíci čtenářů: Knihovny pro K21, Vesec

brezen-mesic-ctenaru 200Regály plné knih, u počítače dáma či pán, který obřadně přebírá vracené knížky a zapisuje nově vypůjčené. Místnost specificky vonící – tak voní jenom tištěné publikace, stojící jako vojáci v řadách. V sále tichý šum, jak čtenáři listují, tiše rozmlo...


Divadlo

Kouzelný rodinný muzikál podle knihy Roalda Dahla

Matilda200V roce 1988 vydal hvězdný anglický romanopisec Roald Dahl knihu, která se vedle jeho dalších dětských knížek jmenuje vlastně obyčejně. Posuďte sami: Jakub a obří broskev, Karlík a továrna na čokoládu, Fantastický pan Lišák – a Matilda. Příběh malé hol...

Film

Napoleon je dobrý film. Bohužel ale jen dobrý

napoleon200Začnu pozitivně: Napoleon je dobrý film. Bohužel ale JEN dobrý. Od spolupráce renomovaného anglického režiséra Ridleyho Scotta a slavného "oscarového" herce Joaquina Phoenixe jsem čekala dílo výjimečné, nadprůměrné, pamětihodné.

...