Březen býval měsícem knihy, starší ročníky si to dobře pamatují. Asi i v dřevních dobách býval touto dobou propad prodejů (i když se na ně asi tenkrát tolik nehrálo) a tak byl jarní měsíc vybrán jako vhodný ku čtení. Na nějaký čas nám, milovníkům písmenek, okupoval internet, dnes je zván měsícem čtenářů. Máme z toho radost a tak nás napadlo, zeptat se několika zajímavých lidí, kteří mají co do činění s knihami, jací jsou čtenáři a co budou v březnu sami dělat.
Odpověděli nám na těchto pět otázek:
Březen – měsíc čtenářů – co vás napadne jako první, při vyslovení tohoto sloganu?
Jaký jste čtenář/čtenářka, knihomil nebo knihomol - vybíráte si pečlivě nebo zhltnete naprosto všechno?
Která knížka bude pro vás v březnu tou hlavní?
Doporučíte nám nějaké pěkné čtení, které by nám nemělo uniknout?
Chystáte se navštívit nějakou čtenářskou akci – besedu, autorské čtení, křest nebo sám/sama něco takového organizujete?
Dnes na otázky, zpracované PhDr. Janou Semelkovou, odpovídají spisovatelé Petra Braunová, Oliver Burian, Monika Le Fay, Magdalena Wagnerová a spisovatel a publicista Miroslav Graclík.
Jejich odpovědi jsou řazeny dle pořadí otázek uvedených výše.
Petra Braunová, spisovatelka
Jak jsem někdy v šesté třídě měla na starosti nástěnku a vyzdobila jsem ji nápisem KAŽDÝ ČTVRTEK PRO NOVOU KNIHU. Učitelka se nad ním pozastavila. „Máš tam chybu,“ řekla mi. „Jakou?“ Slabikovala jsem si několikrát ta slova a nechápala jsem, co myslí. „No přece ti tam chybí vykřičník!“
Jako malá jsem si dlouho půjčovala knihy podle abecedy. Dneska čtu jen mnou osvědčené autory.
Netuším. Čtu stále a knihy se mi vrší všude, kam se podívám. Která přijde na řadu zrovna v březnu, je ve hvězdách.
Vévodkyně a kuchařka od Ladislava Fukse.
V březnu mám několik soukromých akcí ve školách a knihovnách. Veřejnost ale ráda pozvu do Ostravy 8. 3. 2014 na Ostravský knižní veletrh, kde mám autogramiádu knihy Tajemství rodu.
Oliver Burian, Praha – dobrý člověk co ještě žije :o), spisovatel
Že měsíc knihy zněl líp.
Ne, pečlivě si vybírám.
To nemohu vědět, uvidím až dočtu stávající.
Plutarchos: Životopisy slavných Řeků a Římanů I.,II. Tolik moudrosti, tak dobře sepsané, jsem v žádné jiné knize nenašel
Ano, organizuju křest vlastní knihy Povídky toaletní.
Monika Le Fay, spisovatelka, režisérka a nakladatelka
Napadne mě, že čtu knížky celý rok. Vlastně celý život, hned jak jsem se naučila číst, jsem taky začala chodit do knihovny. Takže čtu nejen v březnu. Ale jsem ráda, že knihy dostanou díky akcím spojeným s tímto sloganem na chvíli zase více prostoru.
Vybírám si, takže si přinesu domů hned několik hromádek :-) Kromě beletrie mám ráda také knihy o psychoanalýze, rodinných konstelacích, homeopatii, astrologii, architektuře, feng-šuej, náhradní rodinné péči a tak dál, takže mám doma několik tisíc knih. V posledních letech se raději snažím knihy, které nakoupím, poslat dál a začala jsem taky znovu chodit do knihovny.
Nechám se překvapit. Pokud jde o vydávání, ráda bych vydala písňové texty Oldřicha Janoty a svou knihu pro děti o tom, jaké to bylo narodit se a žít v Gottwaldově v 70. letech. K vydání mám připravenou také knihu o psech z karanténních stanic na Slovensku, kde se stále utrácejí a nové vydání mé knihy o Anastázi Opaskovi Opat chuligán. Nápadů mám spoustu.
Potěšilo mě Larssonovo Milénium, které jsem měla možnost konečně dočíst, ale to není novinka. Jinak pořád zůstávám u klasiků - Dickens, Dostojevskij, Proust, Bulgakov, Broch, Undsetová, Márquéz, L. Durrell, Jirous, ty můžu číst pořád dokola.
V únoru a březnu bych měla mít setkání se čtenáři v knihovnách. Kromě toho taky pokračuju v setkáních se studenty středních škol, kterým v rámci sponzorského projektu rozdávám knihu Dagmar Šimkové Byly jsem tam taky a diskutuju s nimi o tom, jaké to bylo žít v komunismu. Plánuju také setkání nad novou sbírkou básní Jiřího Brůny Nekončící cesta domů, kterou jsem právě vydala. Třeba se mi podaří dostat i na nějaké jiné akce, na které mi nezbývá většinou moc času.
Miroslav Graclík, Praha, spisovatel a publicista
Vybavím si dva podobné slogany z dob minulých: Březen – měsíc knihy a Za dobré vysvědčení knihu a v hlavě mi okamžitě naskočí i hrozné plakáty z dob reálného socialismu u nás, které se k těmto výročím vydávaly. Pokud to ovšem byla kniha s hezkým příběhem jako Ferda Mravenec, Spejbl a Hurvínek, Krteček nebo Boříkovy lapálie či komiks – například Rychlé šípy, Čtyřlístek, nebo Barbánek, byl jsem jako dítě z takového dárku nadšený...
Četl bych hrozně rád, ale čas je zatím můj nepřítel, takže čtu málo a v knihovně mě čeká minimálně stovka nepřečtených knížek. Stále doufám, že se k nim jednou dostanu, až budu mít víc let a nebudu žít tak hekticky. Zatím si třeba v autě pouštím hodně audioknihy, abych neměl tak velké výčitky, že jsem nekulturní barbar, který čte málo. Knížky si v dnešní nadprodukci pečlivě vybírám a každý měsíc se snažím přečíst alespoň jednu memoárovou, abych se dozvěděl zajímavosti o některé VIPce, a taky zjistil, jak to dělá konkurence. ☺
Předpokládám, že některá z pěti knížek, které mám rozepsané a rád bych je dokončil. A na pultech by už měla být knížka Žena za pultem, která přinese příběh legendárního televizního seriálu v hlavní roli s Jiřinou Švorcovou a vyjít by měla 8. března, tedy k MDŽ (Mezinárodní den žen). O Vánocích jsem nestihl přečíst tlustou bichli Arnolda Schwarzeneggera Total Recall a taky knížku Neznámá známá Hana Vítová od Ondřeje Suchého, takže jako čtenář si pošmáknu na nich.
Ondřej Suchý je nejen můj kamarád, ale i oblíbený spisovatel a na každou jeho knížku se moc těším a mohu je všem jen doporučit, protože jsou plné perliček, o kterých jsme nevěděli. A dětem bych doporučil některou z vtipných knížek Lucie Seifertové o našich dějinách.
Čas není mým pánem, takže v tuto chvíli nevím, ale pokud bude někde v mém okolí besedovat Ondřej Suchý, tak si ho určitě nenechám ujít.
Magdalena Wagnerová, spisovatelka + nakladatelství Havran
Pokud někdo rád čte, tzn. pokud je opravdový čtenář, čte nezávisle na ročním období celý život. Pokud ho čtení nebaví, březen mu nepomůže. Slogany bývají leckdy zavádějící a někdy zcela nesmyslné.
Velice opatrně si vybírám. Vzhledem k času, který je nám na světě určený, by podle mého názoru bylo škoda plýtvat jím na čtení, které člověka nezajímá nebo které je pro něj zbytečné. Což pravděpodobně neplatí jen o čtení a knihách, ale také o nich.
Vzhledem k ústřednímu tématu letošního pražského knižního veletrhu Péter Nádas: Konec ságy, ale teprve v korekturách.
Stig Dagerman: Popálené dítě. Zrovna ji čtu. Kniha sice vyšla už v roce 2010, ale stojí za to i v roce 2014. A už tři tituly od Edwarda Goreyho, které pro českou čtenářskou obec (konečně!) objevuje nakladatelství Dokořán - Kuriózní lenoška, Octárna a Čerstvě deflorovaná dívka. Snad budou následovat i další.
Viz odpověď č. 3, pokud se všechno stihne. Květnový veletrh se valem blíží. Je třeba naladit se na maďarskou notu...
Sledujte další díly našeho seriálu, věnovaného Březnu - měsíci čtenářů. Další odpovědi od mnoha inspirativních osobností máme ještě v zásobě a budou vycházet po zbytek února a dále pak v březnu!
Zdroj foto: archiv nebo webové stránky respondentů, autorkou fotografie Olivera Buriana je O. Rychtaříková
( 0 hlasů )
< Předchozí | Další > |
---|