Březen býval měsícem knihy, starší ročníky si to dobře pamatují. Asi i v dřevních dobách býval touto dobou propad prodejů (i když se na ně asi tenkrát tolik nehrálo) a tak byl jarní měsíc vybrán jako vhodný ku čtení. Na nějaký čas nám, milovníkům písmenek, okupoval internet, dnes je zván měsícem čtenářů. Máme z toho radost a tak nás napadlo, zeptat se několika zajímavých lidí, kteří mají co do činění s knihami, jací jsou čtenáři a co budou v březnu sami dělat.
Odpověděli nám na těchto pět otázek:
Březen – měsíc čtenářů – co vás napadne jako první, při vyslovení tohoto sloganu?
Jaký jste čtenář/čtenářka, knihomil nebo knihomol - vybíráte si pečlivě nebo zhltnete naprosto všechno?
Která knížka bude pro vás v březnu tou hlavní?
Doporučíte nám nějaké pěkné čtení, které by nám nemělo uniknout?
Chystáte se navštívit nějakou čtenářskou akci – besedu, autorské čtení, křest nebo sám/sama něco takového organizujete?
Zde je tedy první pětice respondentů, kteří byli ochotni na otázky, zpracované PhDr. Janou Semelkovou, zodpovědět. Jejich odpovědi jsou řazeny dle pořadí otázek uvedených výše.
Viktor A. Debnár, Praha, editor, vedoucí Literární sekce Institutu umění
Svátek knih a čtení.
Naštěstí knihomil.
Nechám se překvapit březnovou nabídkou.
Zcela jistě Zlomky nepravého deníku (Nakl. Andrej Šťastný, 2013) vynikající francouzské bohemistky českého původu Hany Voisine Jechové, napsané pod dívčím jménem Hana Sánerová. Hutná reflexe autorčina a našich životů. Existenciální psaní.
V úterý 11. března od 19 hodin se chystám na Portugalský večer v rámci cyklu Večery evropské literatury; setkání se koná v prostorách Památníku národního písemnictví (Pelléova 20/70, Praha 6).
Táňa Kuželková, koordinátor projektů v Krajské vědecké knihovně v Liberci. Kromě jiné práce se podílí i na nabídce pořadů, které jsou v knihovně, vyjma prázdnin, celoročně uváděny
Kolik a jaké pořady nabídne naše knihovna čtenářům právě v tomto měsíci.
Čtu hodně. Mám výhodu, že pracuji v knihovně a tituly mi doporučují kolegyně, které dobře znají knížky i mě. Mohu se tak nořit do krásných textů knih generacemi ověřených i nasávat vůni tisku povedených knižních novinek.
Je jich několik, na které se těším. Ale vyhraje knížka F. Cartera Škola malého stromu.
Čtěte se mnou všichni Školu malého stromu. Je to láskyplný příběh malého chlapce, který žije se svou babičkou – indiánkou – a dědečkem daleko v horách. Chlapec se učí od svých prarodičů, jak žít v harmonii s přírodou, jak naslouchat ptákům, potokům, stromům..... "Velká knížka" o výchově v lásce, o moudrosti předků, o umění žít v pokoře. Vše má svou duši, stačí se jen zastavit a naslouchat. Prostý a čistý příběh.
V lednu probíhá v naší knihovně výstava obrazů, ilustrací z knížek pro děti a fotografií Tomáše Řízka s názvem Expedice. Jistě si nenechám ujít její vernisáž a křest knihy Kluk a Měsíc. V únoru přijala pozvání PhDr. Vladimíra Jakouběová, ředitelka Muzea Českého ráje v Turnově, která bude hovořit o své knížce Z babiččiny zahrádky do dědova sklípku. Představí recepty na podomáckou přípravu alkoholu. Věřím, že si každý rád poslechne moudrosti našich prarodičů, kteří věděli, jak alkohol ve spojení s dary přírody může nejen zamotat hlavu, ale i pomoct při léčení různých neduhů. Na konci února otevře nově zrekonstruované prostory bývalých městských lázní na Masarykově třídě Oblastní galerie v Liberci. Moc se těším a chci být mezi prvními, kteří se v tomto prostředí budu moct s vystavenými exponáty potěšit.
Stáňa Zábrodská, příležitostná redaktorka, toho času se snaží dělat jen to, co ji skutečně baví: tj. zábava s vnoučaty, občas něco pro citarny.cz, občas něco pro Jindřichův Hradec
Písnička Bejvávalo dobře!)))
Jako mladá jsem určitě představovala knihomola, nyní jsem dorostla ke knihomilovi.)))
Nejspíš místní sborník z literární a výtvarné soutěže Textík, který budu s nakladatelem Medkem dávat dohromady z nejlepších prací letošního ročníku. Ceny by měl rozdávat v Jindřichově Hradci Jiří Hájíček, tak by to mělo všechno dopadnout co nejlépe.
Nevím, jestli se k tomu běžně dostanete, ale místní nakladatelství Epika připravuje Minutové hry Zeno Kaprála, ve kterých je vidět, že je to především básník. Jeho zkratky jsou více než zajímavé.
Jak je patrné z mých předchozích odpovědí, opustila jsem na důchodový věk Prahu a žiju nyní v krásném Jindřichově Hradci. Budu tedy propagovat mé stávající město a jeho okolí. Nejspíš v březnu nebo možná i dříve vyjdou místní Báje, pověsti a pověry.
Roman Giebisch, knihovník a skipák
Proboha, kolik se zase zapojí knihoven? Jenom 400? Proč tak málo? Co dělá těch dalších 5000 knihoven? Co děláme špatně? Napadne mne spousta otázek, ale odpovědi hledám těžko…
Čtu málo, většinou si přečtu to, co mi někdo doporučí.
Všechny knížky od Hrabala, četl jsem je na škole /to jsem měl více času/ a mám je rád. Hrabal oslaví 100. výročí narození, doufám, že si toho někdo všimne…
Moc se mi líbil Stoletý stařík, který vylezl z okna a zmizel – autor Jonas Jonasson.
Chtěl bych navštívit Knihovnický reprezentační ples 1. března v Cítolibech, vstupenky mi poslaly kolegyně z Městské knihovny v Lounech a chtěl bych jim ještě jednou moc poděkovat!
Radka Potměšilová, PR manažerka v oblasti knih:
Byla jsem celou základní školu nástěnkář, tak ke mně Březen – měsíc knihy přicházel pravidelně každý rok.
Bývala jsem totální knihomol, četla jsem Vinnetoua i Steinbecka (v jednu chvíli se to asi i překrývalo). Teď s přibývajícím počtem dětí a ubývajícím časem si spíš vybírám.
Do března mě čeká týden na horách, takže doufám, že budu mít už přečtené všechny dárky od Ježíška a budu čekat, co ke mně přijde. Pracovně to vypadá na druhou knihu Denise Miny Stále půlnoc, kterou bude nakladatelství Panteon vydávat v dubnu. Možná mi pan nakladatel půjčí i překlad nové knihy Jonase Jonassona Analfabetka, která vyjde v květnu.
Zrovna nakladatelství Panteon by nemělo uniknout pozornosti milovníků krimižánru. Vydává evropskou špičku v tomto oboru. Mojí srdeční záležitostí je nakladatelství Meander – pod záminkou, že pořizuji knihy dětem, kupuju je sobě.
Čtenářské akce patří k velmi vděčným událostem a určitě nějakou zorganizujeme. Nechte se překvapit.
Zdroj foto: archiv respondentů, autorkou fotografie pana Debnára je Zuzana Bargerová
Sledujte další díly našeho seriálu, věnovaného Březnu - měsíci čtenářů. Další odpovědi od mnoha inspirativních osobností máme ještě v zásobě a budou vycházet po zbytek února a dále pak v březnu!
( 0 hlasů )
< Předchozí | Další > |
---|