More Than Just Theatre. Mezinárodní tvůrčí rezidenci v KD Mlejn završí work-in-progress taneční sci-fi performance

More Than Just Theatre. Mezinárodní tvůrčí rezidenci v KD Mlejn završí work-in-progress taneční sci-fi performance

Tisk

Oxy-Gen Embers. Foto Vojtěch Brtnický3 (2)More Than Just Theatre je název rezidenčního projektu, který vyhlásila produkční platforma ProFitArt společně s německým partnerem The Theaterfestival Schwindelfrei. První ze dvou vybraných rezidencí, taneční sci-fi projekt Oxy-Gen | Embers, zakončí v pátek, 14. července 2023, veřejný work-in-progress v KD Mlejn.

More Than Just Theatre sestává ze dvou rezidencí, do nichž partnerské organizace vybraly dvě umělkyně, které společně s jejich spolupracovníky, pozvaly do pražského kulturního centra KD Mlejn. První vybraný projekt je taneční sci-fi performance Oxy-Gen | Embers tanečnice a choreografky Lisy Bless z Německa a jejího spolupracovníka Ananda Dhanakotiho z Indie. Oba umělci přijeli do Prahy už 25. června a během dvacetidenní rezidence absolvovali společné tanečně-pohybové tréninky s vyhlášenými lektory, performerkami Cécile Da Costa a Andreou Miltner a performerem Viktorem Černickým.

V pátek 30. června proběhl v KD Mlejn neformální networking, kde mohli místní umělci sdílet kontakty, tvůrčí plány i mezinárodní zkušenosti a navázat potenciální budoucí spolupráce s rezidenty. Celá rezidence pak vyvrcholí veřejnou prezentací work-in-progress v pátek 14. července.

Oxy-Gen Embers. Foto Vojtěch Brtnický1

Taneční sci-fi performance Oxy-Gen | Embers zpracovává téma přírodních katastrof, války, a především klimatické krize, uprostřed níž se právě nacházíme. Její důsledky jsou pro nás tragické. Pokud něco nezměníme, budou mnohé části světa do roku 2100 neobyvatelné.

Inscenace přenese diváky do nepříliš vzdálené budoucnosti naší planety. Společně nahlédneme na nás jako na živočišný druh a náš vztah k přírodě. Performance, která propojuje současný tanec, fyzické divadlo, kathak a bojová umění, zavede diváky do dvou různých klimatických scénářů ve dvou sci-fi světech.

Svět1, "umírající oheň", postapokalyptický, dystopický svět, kde jsme nedokázali změnit naše lidské chování a nenávratně poškodili planetu Zemi. Svět2 je o naději, znovuoživení ohně, transformaci a utopii; o cestě ke světu, kde přijmeme lidskou přirozenost a naši nevyhnutelnou propojenost s celkem.

Oxy-Gen Embers. Foto Vojtěch Brtnický2

Projekt navazuje na film, který Lisa vytvořila společně s tanečníkem Pankajem Sihagem přes Zoom.
„Navazujeme na celkové téma filmu, tedy především toxické prostředí, a bereme si z něj nějaké nápady a díky zkoumání sebe sama a poznávání toho druhého vytváříme nový materiál,“ říká tanečnice, choreografka a multidisciplinární umělkyně z německého Heidelbergu, Lisa Bless.

Ta ve své tvorbě zkoumá různé formy vyjádření, jako je tanec, performance, video (mapping), hlas..., aby vytvořila inovativní a myšlenkově podnětná díla. Momentálně se zabývá především zkoumáním změny klimatu a jejích dopadů na lidské chování. Na projektu Oxy-Gen | Embers spolupracuje s indickým tanečníkem s výcvikem v bojových uměních Anandem Dhanakotim.

Oxy-Gen Embers. Foto Vojtěch Brtnický3

Druhá rezidence bude probíhat od 4. do 24. září 2023 a vybraným projektem je Whimsical Paranoid, který tvoří tanečnice, choreografka a lektorka Martina Martín ze Španělska a tanečníci Sade Mamedova a Lorenzo Ponteprimo.

Projekt More Than Just Theatre podpořila Evropská unie (Národní plán obnovy).

Foto: Vojtěch Brtnický


 

PřihlášeníMartin Němec o svém otci, kterému věnoval knihu Josef Němec – Obrazy a kresby

Košatost a význam umělecké tvorby zobrazuje kniha s názvem Josef Němec – Obrazy a kresby, která současně přiblíží pracovní i soukromou tvář pražského výtvarníka. Jeho synem je Martin Němec, dnes renomovaný malíř a hudebník, duše rockových kapel Precedens a Lili Marlene, jenž potvrzuje, že jablko nepadlo daleko od stromu. Právě on je spolutvůrcem zmiňované výpravné knihy. A protože ji čeká 18. dubna pražský křest v Galerii Malostranské besedy, tak nevím, kdo by o knižní novince, o Josefu Němcovi a o jeho tvorbě povyprávěl víc než jeho syn Martin.

Sebepéče pro pečující

Spousta z nás se může ve svém životě dostat do situace, kdy bude potřebovat pomoc nebo se ocitne v roli pečujícího, ať už na osobní úrovni, nebo té profesionální. Ve společnosti je často zmiňována a probírána role potřebného, ale již se opomíjí myslet na roli pečovatele. I pečující osoba je pouze člověk, se svými silnými i slabými stránkami, který na sebe převzal neuvěřitelný závazek a zejména velkou zodpovědnost. Je potřeba si uvědomit, že i on má svůj soukromý život, své limity a omezené zásoby energie, zvláště v případě, kdy nemá z čeho čerpat.

Banner

Hledat

Videorecenze knih

Rozhovor

2. díl seriálu Březen, za kamna vlezem – nejlépe s knihou (tištenou, elektronickou, audio)

BMC perex2Březen býval měsícem knihy, starší ročníky si to dobře pamatují. Asi i v dřevních dobách býval touto dobou propad prodejů (i když se na ně asi tenkrát tolik nehrálo) a tak byl jarní měsíc vybrán jako vhodný ku čtení. Na nějaký čas nám, milovníkům pís...

Daliborovy dubnové tipy. Co pěkného si přečíst?

Možná jsme podlehli neoprávněnému dojmu, že léto tento rok dorazilo dříve. Jenže příroda změnila názor. Takže co s pošmournými, chladnými a deštivými večery? Máme pro vás opět Daliborovy knižní tipy, které se určitě budou hodit!

Z archivu...

Čtěte také...

Světáci: Nesmrtelná česká komedie s písničkami

Svetaci 200„Tak třikrát whiskey s ledem, ať trošku popojedem, a dámám Hennessy...“ To je tak, když si poctiví venkovští fasádníci, kteří přijeli pracovat na obnově hlavního města, chtějí trošku vyhodit z kopýtka. „Když Praha za noci zazáří neonem, není m...


Literatura

Jak komunikovat podle Barbary Berckhan
ImageNa začátku ledna vyšla v nakladatelství Portál populárně-psychologická příručka. Autorkou je německá pedagožka, trenérka komunikace a kouč mezilidských vztahů Barbara Berckhan, která předává svoj...

Divadlo

Švandovo divadlo má nového stálého hosta, je jím oceňovaný soubor JEDL

svandovo divadlo 200Nového stálého hosta ověnčeného mnoha divadelními cenami přivítá od ledna 2022 pražské Švandovo divadlo. Program jeho studiové scény tak v příštím roce obohatí pět inscenací souboru JEDL, profilujícího se už víc než 10 let ja...

Film

Co nás přitahuje na Zemi vycházejícího slunce

nakladatelstvi crewV předvánočním období loňského roku se ke čtenářům dostala kniha Planeta Nippon, vydaná nakladatelstvím Crew, které se jinak soustředí především na vydávání comicsů. Trojice autorů – Anna Křivánková, spjatá s ...