Láska je až dvanáctá síla ve vesmíru, po gravitaci a vteřinovém lepidle

Láska je až dvanáctá síla ve vesmíru, po gravitaci a vteřinovém lepidle

Tisk

moskyti 200Městské divadlo Zlín uvedlo v české premiéře hru Moskyti od Lucy Kirkwood. Tato hra měla premiéru v v londýnském National Theatre v roce 2017 a mluvilo se o ní jako o události sezony a dodnes je považována za jeden z nejvýraznější divadelních textů poslední doby.

 

Moskyti představují rodinnou tragikomedii z vědeckého prostředí. Autorka Lucy Kirkwood uvádí, že inspirací k napsání jí byla spekulace, že spuštění Velkého hadronového urychlovače může způsobit konec světa. Hrou chtěla dále ukázat, jak se lidé vypořádávají se strachem z vědy a jak na ni obecně reagují. Osobně si myslím, že se jí povedlo mnohem více, protože se jedná o opravdu zajímavý počin.

Děj se z velké části odehrává v Ženevě, v Lutonu, kde se svým synem žije Alice. Jedná se o chytrou vědkyni, která pracuje v CERNu a hledá takzvanou „božskou částici", Higgsův boson. Sestra Jenny je jejím pravým opakem – není tak chytrá, živí se jako telefonní operátorka a hodně dá na informace, které si vygooglí a vyčte na různých diskuzích. Jejich matka je bývalá vědkyně – v minulosti málem dostala Nobelovu cenu, ale nyní si s ní pořádně zahrávají roky.

moskyti1

Představení je plné nejrůznějších motivů – rozhodně nejde jen o vědu nebo mezilidské vztahy. Například je zde pozoruhodně i děsivě prezentován svět moderních technologií a jeho dopad na jednotlivce i společnost. Z hlediska vztahů v rodině se při řešení těžkostí stírají rozdíly v inteligenci, více jde o empatii a ve výsledku jsou si všichni z rodiny podobní a mají se rádi. Až jsem se neubránila připodobnění k podtitulu seriálu MOST! – Mají se rádi, ale ještě o tom nevědí.

Moskyti jsou rozhodně unikátní také svým prostředím a v tomto ohledu smekám před Petrem B. Novákem, který dokázal vytvořit naprosto jedinečnou scénu. Vychází ze stálé výstavy v CERNU nazvané Universe of Particles a dominuje jí právě Velký hadronový urychlovač. Ten funguje jako portál a je také skvělou dráhou pro Boson. V prostoru se nacházejí také kulatá křesla, takzvaná ball chairs, která jsou pro herce útočištěm i skrýši a kolikrát jsem žasla, kde se tam kdo vzal.

moskyti2

Divadlo dělají divadlem herci a zde předvedli dokonalé výkony, a to bez výjimky. Tamara Kotrbová jako odměřená vědkyně, Marta Bačíková zde hraje šílenství, ale ve výsledku byste ji nejraději objali a utěšili a Milena Marcilisová je zkrátka skvěle doplňuje. Moc se mi líbil také Pavel Vacek v roli Bosonu, který se nejenže dokázal nezabít na kolečkových bruslích, ale hlavně ve svých výkladech předvedl vážný, ale ne patetický výkon. PůsobiI velmi seriózně a k představení to jednoduše sedělo. Velký dojem na mě udělal i mladý pár v podání Štěpána Prince a Kristýny Dufkové.

Moskyti možná nejsou pro každého, někoho může odradit i délka, ale za mě jde o moc zajímavé a aktuální představení, které jsem ráda viděla.

 moskyti3

Název představení: Moskyti
Autor: Lucy Kirkwood
Uvádí: Městské divadlo Zlín
Režie: Petr Štindl
Dramaturgie: Katarína Kašpárková Koišová
Hrají: Tamara Kotrbová, Marta Bačíková, Pavel Vacek, Štěpán Princ (jako host), Kristýna Dufková (studentka ZSVOŠU Zlín), Milena Marcilisová, Gustav Řezníček, Petra Králová, Nikola Zavřelová a další
Kostýmy: Lucie Halgašová
Scéna: Petr B. Novák
Premiéra: 09. 02. 2019
Hodnocení: 85 %

Zdroj foto: Městské divadlo Zlín


 
Banner

Přihlášení



Občanská válka, draci a dvě dívky. Jak nás ovlivňuje původ naší rodiny?

Aurora a Eva. Dvě odlišné dívky. Aurora je sirota, o kterou se stará její babička. Eva má milující rodiče. Jejich cesty se protnou během války, která obě poznamená.

Knihy s úsměvem

Dagmar Pecková nežije z podstaty, neusíná na vavřínech a je kreativní, což dokládají i její alba

Mezzosopranistky Dagmar Peckové si vážím nejen pro její umění, ale je mi sympatická i tím, že je taková, jaká je. Přímá, bezprostřední a neskutečně agilní co se týče nejrůznějších uměleckých projektů – ať už je to hudební festival Zlatá Pecka nebo činoherní inscenace Mistrovská lekce, kde má hlavní roli. Jako jako jediná z pěvkyň své generace neustrnula, nežije z podstaty a neusíná na vavřínech. Jde o umělkyni hodně širokého záběru, o čemž svědčí i její tři „různobarevná“ alba…

www.dagmarpeckova.com

Banner

Hledat

Rozhovor

Smutná-Braunová – dva rozhovory v jednom

altKdyž spisovatelka Petra Braunová připravovala křest své knihy Kalvárie, požádala Jitku Smutnou o kmotrovství. Společně zdramatizovaly pasáže tohoto kontroverzního románu o vztazích mezi ženami a Jitka Smutná...

Videorecenze knih

Kdo jsem a co tady dělám?

Novinkou nakladatelství Portál je knížka supervizora, lektora a poradce obětí trestných činů Rostislava Honuse s názvem Kdo jsem a co tady dělám? Tato publikace vycházející z existenciální filozofie nabízí praktickou sebezkušenost pro každého, kdo by jen na okamžik zapochyboval o tom, že je právě tam, kde má být a že jeho život má svůj smysl.

Portál

Čtěte také...

O zakázané lásce kocoura Moura a slečinky Vlaštovičky


kocour vlastovicka 200To není pravda,“ zvolal polotichým hláskem asi sedmiletý chlapec, když v divadelním ztvárnění brazilské bajky Jorge Amada Kocour Mour a slečinka Vlaštovička důrazně zaznělo, že vlaštovka si nesmí vzít kocoura,...


Literatura

Legrace v začarované třídě

zacarovana trida perexTak tuhle knihu napsala Ivona Březinová fakt parádně! Začarovaná třída je přesně to, co jsem hledala. Potřebuji obdarovat synovce, který je teprve prvňáček. Věřím však, že příběhy dětí, které ...

Divadlo

Gazdova krv vás dostane korektními i nekorektními vtipy

altDivadelní festival Střetnutí Stretnutie zahájila hra Gazdova krv, ve které excelovala tvář festivalu Szidi Tobias a nejen ona.

 

...

Film

Dvojí tvář Jima Carreyho v Masce
ImageFilm Maska byl ve své době (1994) opravdovým hitem. Kombinací zvláštních a dost vtipných obličejů, které umí dělat tak dobře snad jen Jim Carrey, a počítačové grafiky se z ušlápnutého bankovního úředníčka stal...