Vaření s Elvisem

Vaření s Elvisem

Tisk

Elvis perexNa scénu Divadla pod Palmovkou přišel sám Elvis Presley. Přiznám se, že i když jsem si před návštěvou tohoto představení přečetla o něco z toho, co o hře bylo publikováno, přesto jsem se tak trochu obávala, co vlastně uvidím. Komedii se zpěvy? Taškařici proloženou rokenrolem a kuchařskými recepty? Kratochvilnou konverzačku? Ale vše je nakonec tak trochu jinak... Známý britský spisovatel, scénárista a dramatik Lee Hally je pro libeňskou scénu již vyzkoušeným a osvědčeným autorem – (jeho dramatizace Zamilovaného Shakespeara byla mimořádně vtipná a půvabná). Tentokráte si Pod Palmovkou vybrali autorovu černou komedii z r. 1999 – Vaříme s Elvisem. 

Děj hry se odvíjí na pozadí podivných a nestandardních rodinných vztahů. Otec (Ondřej Veselý) se živil jako imitátor Elvise Presleyho až do té doby, než z něj dopravní nehoda učinila ochrnutého a němého mrzáka, odkázaného na vozík a péči rodiny. Jeho manželka – Matka (Vendula Fialová) – svou osamělost a zoufalství z dané situace překonává mladými milenci a anorexií. To její dospívající dcera Jill (Pavla Gajdošíková) na to jde jinak – nedostatek pozornosti od polomrtvého Otce a své Matky, která má co dělat se svými vlastními problémy, kompenzuje nadměrným zájmem o jídlo, exotické recepty a vaření. Lpí na svém nemohoucím otci a snaží se k němu najít cestu přes jeho idol, jež imitoval a jímž žil. K tomu jí zjevně má sloužit i posedlost jídlem. (Jak známo, Presley byl proslulý nejenom zpěvem, ale i svým gurmánstvím a gargantuovským apetitem.)

Elvis 1

Kdo může zastínit Elvise?

Elvis jejich domácnost opanoval i po otcově úrazu. Ve skříni stále visí všechny otcovy elvisovské převleky a otec v Elvisově kostýmu čas od času vstoupí na jeviště s jeho písní či přemoudřelými sentencemi. Divákovi je tak dán prostor pro dohady, je-li jeho zjevení produktem fantazie Matky, Jill či samotného Otce. Další osobou, která se snaží zapadnout do dané rodinné konstelace, je Stuart (Teodor Dlugoš), milenec Matky, kterého si nastěhuje domů. Nezralý, nepříliš bystrý chlapík nechtěně zatřese vztahy v této domácnosti. Výkon obou hereček je vyrovnaný a naprosto excelentní, až se zdá, že tak trochu zastiňují postavu Otce a jeho elvisovských extempore.

Elvis 2

Bolestivý podtón překonaný komikou

Nápaditě vyřešená, neokázalá scéna, na které se celá inscenace odehrává, nenásilně umožňuje dodat postavám potřebnou dynamiku. Chorvatská režisérka Ksenija Krčar postavila svou režii především na komplikovaném vztahu Matky a pubertální dcery Jill, který je narušený Otcovou nehodou a následnou zásadní změnou v jejich životech. Mladý Matčin milenec Stuart a pohnutky jeho jednání jsou tak odsunuty na pozadí ústředního konfliktu, na který mladík nechtěně působí jako katalyzátor. Divák může rozplétat i domýšlet možná traumata jednotlivých aktérů a pochopit tak jejich jednání a vzájemnou dynamiku jejich vztahu. Režii i dramaturgii se podařilo zvýraznit tragické podtóny hry a citová traumata všech osob i způsob, jakým s nimi – více či méně úspěšně – bojují. Tento bolestivý podtón je však jen naznačen mezi jednotlivými žerty a překonán komikou celé situace.

Osobitý humor i svižné tempo inscenace jsou to, co z této hry dokáží udělat zábavnou podívanou, která rozhodně stojí za zhlédnutí.

Lee Hall: Vaříme s Elvisem

Uvádí: Divadlo pod Palmovkou, Zenklova 566, Libeň, Praha 8
Režie: Ksenija Krčar
Překlad a dramaturgie: Ladislav Stýblo
Hrají: Pavla Gajdošíková, Vendula Fialová, Teodor Dlugoš, Ondřej Veselý
Premiéra: 1. března 2024
Zdroj foto: Divadlo pod Palmovkou

www.podpalmovkou.cz/inscenace-221-varime-s-elvisem 


 

PřihlášeníRomán Všechny naše životy je skvělé čtení na léto. Je snazší žít životy druhých, než ten vlastní

Jako závan letního vánku, který nese chvíle pohody, přátelské atmosféry a příslibu blížících se prázdnin. Takový je román „Všechny naše životy“ od francouzské spisovatelky Sophie Astrabie. Pohladí vás po duši a zahřeje u srdce. Nemusíte nad ním hlouběji přemýšlet, stačí se jen nechat unášet jeho jemným kouzlem. Co si více přát, když si potřebujete prostě jen odpočinout a uvítáte společnost nenáročné a milé knihy.

Setkání s C. G. Jungem poskytlo nakladatelství Portál. Schůzka je to parádní!

Pokud patříte mezi příznivce C. G. Junga, nová knížka z nakladatelství Portál bude pro vás opravdovou lahůdkou, která vám rozzáří oči. Publikace přináší výběr z Jungovy tvorby i pozůstalosti, ale i vzpomínky jeho blízkých či dalších osob, které se s ním setkaly a spolupracovaly. Knížka je velmi pestrá a zajímavá, můžete se k ní opakovaně vracet. Já jsem neskutečně nadšená, protože patřím mezi velkou obdivovatelku Junga a takovou knihu jsem si nemohla nechat ujít.

Banner

Hledat

Videorecenze knih

Rozhovor

Petr Klemeš: „Program nám letos narostl o několik set procent.“

chillibrani 200Festival milovníků pálivého Chillibraní se bude konat 5. září 2015 na brněnském koupališti Riviéra. Připraven je celodenní program pro děti a dospělé, kterému dominuje soutěž Mistrovství ČR a SR v pojídání pálivého - Chilližrout 2015. O to...

Výchova štěněte – ideální příručka nejen pro nováčky!

Nakladatelství Kazda vydalo v únoru úžasnou praktickou příručku Výchovu štěněte od trenérky psů Kathariny Schlegl-Koflerové. Pokud si plánujete pořídit malé chlupaté štěstí nebo vás zajímají aktuální trendy ve výchově štěňátek, tato kniha je pro vás nutnost!

Čtěte také...

Kdo věří pohádkám, ten patří k vítězům...na zámku tě vítá i princ s Popelkou! Fotoreportáž z českobudějovického představení Popelka na ledě.

popelka perexDivácky nejúspěšnější a nejprodávanější muzikál v České republice a Slovensku během Jarního turné 2014 navštívil exkluzivně Liberec, České Budějovice a Ostravu. V sobotu 5. dubna ještě zavítá do Hradce Králové a...


Literatura

Pátrání Aleše Cibulky pokračují

altAleš Cibulka před rokem potěšil své fanoušky obsáhlejší publikací Černobílé idoly i jiní, ve které se vrátil k medailonkům hvězd pamětnických filmů, které se objevily v kalendářích z let 2009 a 2010. Jako bonus přidal ro...

Divadlo

Kdyby Nestroy vědel…premiéra PRO NIC ZA NIC v Městském divadle v Brně

pro nic za nic perexKdyby Johann Nepomuk Nestroy věděl, že po něm bude ve Vídni pojmenováno náměstí i zastávka metra, asi by se moc divil. On to byl totiž už za svého života na jedné straně miláček publika, měšťanského i lidového, ale mocn...

Film

Miláček: mdlá ilustrace slavné knihy

altFilmová adaptace románu francouzského spisovatele Guy de Maupassanta Miláček, pod níž je podepsána dvojice režisérů Declan Donnellan a Nick Ormerod, ukázkově demonstruje, co znamená pojem „vypráz...