Tady je svět normální

Tady je svět normální

Tisk

Skorapka perexDivadlo Metro v Praze na Národní třídě uvedlo jako svého hosta hru Skořápka polského autora Marcina Szczygielskiho v režii Luboše Fleischmanna a v podání Divadla Stochov.


Skořápka. Každá duše má kolem sebe skořápku. Jen dobrý autor a dobrý režisér se k duši dostanou. V Divadle Metro se to povedlo. 

Příběh zdánlivě nemožného přátelství dvou naprosto odlišných žen, zakřiknuté knihovnice a suverénní zlatokopky, které se náhodně potkávají v zapadlé malé knihovně. Dva jedinečné lidské životy v uvěřitelném příběhu. Komedie o nečekaném přátelství a cestě ke svobodě pro obě dvě protagonistky. Z knihovny lodí do Maroka a zpět. Vrátí se stejní lidé? To vše na velmi jednoduché scéně Daniely a Milana Sodomových, která dává vyniknout vývoji postav od typu k charakteru.

Skorapka 1

Knihovnice Halina v podání Lenky Šťastné a "zlatokopka“ Roxana Petry Maťákové předávají autorovo poselství divákům prostřednictvím dokonale vypointovaných dialogů, které mají lehkost, vtip i inteligenci. Obě herečky jsou ve svých rolích výborné, jejich proměna v příběhu je přirozená, a nenechají diváka, aby se nudil.

Skorapka 2

Režisér Luboš Fleischmann respektuje humor, ale zároveň ukazuje hlubokou znalost lidí, která se odráží v psychologické jemnosti postav. Hra v sobě zahrnuje žánrový mix od komediální grotesky po psychologické drama, rozhodně však není feministickým pamfletem, ke kterému by téma mohlo svádět. Režisér říká: "Poselství inscenace je silné a my jsme se snažili jej přenést skrze divadelní jeviště ke každému z vás. Věřím, že se budete bavit tak, jako my během zkoušení."

Autor Marcin SzczygIelski (*1972) je polský spisovatel, novinář a divadelník, v Polsku získal mnoho prestižních cen. Jeho texty, stejně jako toto představení, se vyznačují zkoumáním lidí, odkrýváním jejich charakteru a snímáním jejich masek, tedy toho, co se skrývá za ochrannou skořápkou. Jako v tomto představení. Přesvědčte se sami. V dnešní přepolitizované době je Skořápka úžasně osvěžující psychologická komedie.

skorapka divadlo Metro
Název představení: Skořápka
Autor: Marcin Szczygielski, překlad Lena Pešák
Režie: Luboš Fleischmann
Hrají: Lenka Šťastná, Petra Maťáková
Návrh scény: Daniela Sodomová, Milan Sodoma
Výprava: Marie Benešová
Hudba: Roman Rejna
Produkce: Divadlo Stochov
Žánr: psychologická komedie
Uvedlo Divadlo Metro, Národní 25, Praha 1
Premiéra: 18/11/2022 ve velkém sále Domu kultury ve Stochově

Hodnocení: 100 %

www.divadlometro.cz/predstaveni/45 
www.facebook.com/divadlostochov 


 

PřihlášeníBanner

Roky od nobelistky Annie Ernaux jsou výjimečnou mnohogenerační zpovědí

Spisovatelka Annie Ernaux získala v roce 2022 Nobelovu cenu za literaturu za to – podle vyjádření švédské akademie – „s jakou odvahou a klinickou ostrostí odhaluje ve svých literárních textech odcizení a kolektivní omezení osobní paměti“. Právě tento motiv figuruje i v jejím starším díle zvaném Roky, které teď konečně po 15 letech vyšlo i v českém překladu.

Host

Já, smrt = zdařilá česká young adult

V nakladatelství Cosmopolis vyšla další kniha mladého autora Aleše Novotného, young adult thriller Já, smrt.

Cosmopolis

Banner

Hledat

Rozhovor

„Inspiraci nacházím v lidech, které potkávám…,“ přiznal nám v rozhovoru vítěz naší soutěže – Lubomír Müller

lubomir mullerNa jaře letošního roku jsme vyhlásili literární soutěž. Soutěžící měli napsat erotickou povídku. Je pravdou, že hned na počátku si porotci museli vyjasnit i to, co je ještě erotika a co už je za hranicí… V září jsme odta...

Videorecenze knih

Anketa

Červen, Mezinárodní den dětí, Světový den hudby. Co pro vás hudba znamená, vnímáte ji od dětství?
 
Banner

Fifty aneb Když je trojka životním snem

Představení Fifty Dejvického divadla bylo vrcholem čtvrtého dne zlínského divadelního festivalu Setkání Stretnutie, jehož cílem je upozornit na aktivní vztahy českých a slovenských divadel a divadelníků a ukázat výsledky jejich spolupráce.

Městské divadlo Zlín

Čtěte také...

Prosincové pražské divadelní události

divadelni tipyAneb přehled toho, co byste si rozhodně neměli nechat ujít, co zaujalo redakci K21 a kam se vypravit zahnat předvánoční stres. Tipy na premiéry i zajímavé akce týkající se divadelního světa. Necháte se nalákat?

...

Literatura

Působivá novela z periferie – Dům číslo 6

2001Kdysi to byla chlouba prosperujícího podniku i české architektury, dneska je to dům pro opuštěné lidi na okraji společnosti. Je za plotem a není za plotem, nikdo se o ty, kdo v něm žijí, nezajímá, nikdo se nezajímá ani o něj. Jen chátrá. Pak přijde nadšený mlad...

Divadlo

Tomáš Baťa ožil prostřednictvím Gustava Řezníčka

bata-tomas 200Městské divadlo Zlín nechalo ožít Tomáše Baťu, ševce, podnikatele, starostu, jednoduše velkou osobnost nejen českých dějin. Nesnažilo se o žádnou životopisnou hru ani nudný výklad, šli na to po svém a velmi dobře. Režisér Dodo Gombár a př...

Film

Dokument NOVÁ ŠICHTA má šanci získat „evropského Oscara“

nova sichta 200Snímek Jindřicha Andrše o horníkovi, který se rekvalifikuje na programátora, pokračuje v úspěšném festivalovém tažení. Čerstvě se dostal do širšího výběru na Nejlepší evropský dokument roku, který vyhlašuje Evropská filmová akademie (EFA)...