Tady je svět normální

Tady je svět normální

Tisk

Skorapka perexDivadlo Metro v Praze na Národní třídě uvedlo jako svého hosta hru Skořápka polského autora Marcina Szczygielskiho v režii Luboše Fleischmanna a v podání Divadla Stochov.


Skořápka. Každá duše má kolem sebe skořápku. Jen dobrý autor a dobrý režisér se k duši dostanou. V Divadle Metro se to povedlo. 

Příběh zdánlivě nemožného přátelství dvou naprosto odlišných žen, zakřiknuté knihovnice a suverénní zlatokopky, které se náhodně potkávají v zapadlé malé knihovně. Dva jedinečné lidské životy v uvěřitelném příběhu. Komedie o nečekaném přátelství a cestě ke svobodě pro obě dvě protagonistky. Z knihovny lodí do Maroka a zpět. Vrátí se stejní lidé? To vše na velmi jednoduché scéně Daniely a Milana Sodomových, která dává vyniknout vývoji postav od typu k charakteru.

Skorapka 1

Knihovnice Halina v podání Lenky Šťastné a "zlatokopka“ Roxana Petry Maťákové předávají autorovo poselství divákům prostřednictvím dokonale vypointovaných dialogů, které mají lehkost, vtip i inteligenci. Obě herečky jsou ve svých rolích výborné, jejich proměna v příběhu je přirozená, a nenechají diváka, aby se nudil.

Skorapka 2

Režisér Luboš Fleischmann respektuje humor, ale zároveň ukazuje hlubokou znalost lidí, která se odráží v psychologické jemnosti postav. Hra v sobě zahrnuje žánrový mix od komediální grotesky po psychologické drama, rozhodně však není feministickým pamfletem, ke kterému by téma mohlo svádět. Režisér říká: "Poselství inscenace je silné a my jsme se snažili jej přenést skrze divadelní jeviště ke každému z vás. Věřím, že se budete bavit tak, jako my během zkoušení."

Autor Marcin SzczygIelski (*1972) je polský spisovatel, novinář a divadelník, v Polsku získal mnoho prestižních cen. Jeho texty, stejně jako toto představení, se vyznačují zkoumáním lidí, odkrýváním jejich charakteru a snímáním jejich masek, tedy toho, co se skrývá za ochrannou skořápkou. Jako v tomto představení. Přesvědčte se sami. V dnešní přepolitizované době je Skořápka úžasně osvěžující psychologická komedie.

skorapka divadlo Metro
Název představení: Skořápka
Autor: Marcin Szczygielski, překlad Lena Pešák
Režie: Luboš Fleischmann
Hrají: Lenka Šťastná, Petra Maťáková
Návrh scény: Daniela Sodomová, Milan Sodoma
Výprava: Marie Benešová
Hudba: Roman Rejna
Produkce: Divadlo Stochov
Žánr: psychologická komedie
Uvedlo Divadlo Metro, Národní 25, Praha 1
Premiéra: 18/11/2022 ve velkém sále Domu kultury ve Stochově

Hodnocení: 100 %

www.divadlometro.cz/predstaveni/45 
www.facebook.com/divadlostochov 


 

PřihlášeníAneta Žabková: Největší radost mi uděláte kusem klacku z lesa

Vystudovala FAMU (katedra animované tvorby), vytvořila čtyři animované filmy, které získaly řadu ocenění, je úspěšnou ilustrátorkou mnoha dětských knih a přispívá do několika časopisů jako jsou Puntík či Tečka, spolupracovala i s Mateřídouškou a Sluníčkem. Řeč je o Anetě Žabkové.

Po Vodníkovi přichází neméně skvělá Dceřina kletba

Česká spisovatelka Tereza Bartošová zaujala tuzemskou čtenářskou obec předchozím titulem Vodník. Jednalo se o případ, který smrdí bahnem. Nyní přichází Dceřina kletba lákající na obálce na to, že si starý zločin žádá nové oběti.

Banner

Hledat

Videorecenze knih

Rozhovor

Osmy: Podepsal. Za nás za všechny. Režisér Jiří Strach: Co jsem chtěl, to jsem také natočil

osmy 200Příběh jednoho dne ze života Richarda, až nudně obyčejného socialistického úředníka, kterému se sesype na hlavu hromada katastrof, která z něj nechtěně udělá hrdinu. Děsivé trhání osmiček, prozrazená vdavekchtivá milenka, vyhazov z práce, vytopený byt,...

Výborné herecké kreace a silné téma nabízí nový český film Sucho

Sucho to je tísnivé vesnické drama. Na jedné straně velkostatkář a na straně druhé chudý "kolchozník", který nutí rodinu k soběstačnému životu, ale také klíčící láska revoltujících mladých lidí. Zatímco ona je dcerou chudého farmáře, on synem vlivného agrárníka, který sice dává práci půlce dědiny, nicméně půdu, vodu a krajinu devastuje chemií. To je obrazově vytříbený a emočně nabitý film režiséra Bohdana Slámy, který je i autorem scénáře.

Čtěte také...

Čvachtající labutě? Baletní parodie v Severočeském divadle již tento pátek!

baletparodie perexMám moc ráda balet. A tak se těším do Severočeského divadla v Ústí nad Labem, kde je v pátek 22.5.2015 na programu představení na motivy Labutího jezera. Má být plné komických prvků a komediálního ztv...


Literatura

Jak se žilo na černé listině

cerne 200Na přelomu 40. a 50. let, kdy naplno hořela studená válka, se v USA rozpoutal hon na komunisty, prý ohrožující americkou bezpečnost, z pohledu postižených připomínající dávné pronásledování čarodějnic. Počínání "vrchního inkvizitora" senátora McCarthy...

Divadlo

Pravda versus lež: drama Mléčné sklo s Martinem Dejdarem uvede Divadlo MANA

mlecne sklo 200Světové premiéry napínavé hry Mléčné sklo v novém obsazení se konečně dočkají diváci v Divadle MANA v Praze-Vršovicích. Dramatický příběh s kriminální zápletkou plný zvratů ale i s dávkou humoru s Martinem Dejdarem v hlavní roli zde poprvé u...

Film

S filmem Tenet došel Christopher Nolan na konec jedné cesty

tenet perexLoňský rok byl v kinech ze známých důvodů dost slabý a od března se v nich hrály prakticky jen filmy komornější, pro náročnější publikum a blockbustery úplně absentovaly. Snad jedinou výjimkou bylo srpnové nasazení akčního sci-fi Tenet režijního...