Návrat krále. Písničkový filozofický retromuzikál o stesku po domově a zpěvákovi, který (ne)emigroval

Návrat krále. Písničkový filozofický retromuzikál o stesku po domově a zpěvákovi, který (ne)emigroval

Tisk

Navrat-krale-perexPopulární zpěvák Gabriel Král (Jan Mansfeld) nemá špatný život. Bydlí na státní ubytovně a snaží se naplno plnit své závazky vůči vlasti, publiku a hudbě. Po nocích ale sní o dokonalé a zářící show plné kostýmů pošitých flitry a krásných vokalistek.


To všechno mají zpěváci na Západě. Tady, v centrálně plánovaném systému, je všechno mdlé, nudné a amatérské. Gabriel Král se proto rozhodne vzít svůj osud do vlastních rukou. Zmizí a následně se objeví v zemi, kde mají všechno, o čem snil. Realita je však jiná než jeho představy. Jeho písně nikoho nezajímají, zdejší estrády mají své temné stránky a ostatní českoslovenští emigranti jej chtějí jenom využít pro svoje politické cíle. Naštěstí je tu jeho milovaná hudba. Jak se Gabriel Král nakonec rozhodne naložit se svým životem a talentem?

Navrat-krale1

Filozofický retromuzikál z nedávné československé historie

Původní filozofický muzikál plný písní s retro nádechem, který vypráví o naší nedávné historii, vznikl na objednávku Švandova divadla. Autor textu a režisér Jakub Čermák a autor hudby Petr Marek z kapely Midi Lidi se v něm rozhodli zaměřil na témata idolu a ideálu, skepse, emigrace, stesku po vlasti a obskurnosti někdejších estrád. Hra měla premiéru 25. 5. 2024 a uvádí ji pražské Švandovo divadlo.

Věrohodné zobrazení českého socialistického showbyznysu

V muzikálu se autorovi povedlo věrně zobrazit český socialistický showbyznys. Rozhodl se ale vynechat sentimentalitu, se kterou je tohle období obvykle spojováno, a vsadil raději na nadsázku a sarkasmus. Ten samý přístup zvolil pro vytoužený svět za hranicemi, který není žádným rájem na zemi, ale místem, kde není všechno tak úžasné, jak by se na první pohled mohlo zdát. Písničky svými texty a melodiemi připomínají dobové hity tak moc, že kdybyste slavnou hudbu této epochy neznali, klidně byste uvěřili, že se jedná o skutečné socialistické hity.

Navrat-krale2

Když k tomu přidáte skvělé herecké výkony, mohli byste předpokládat, že jde o výjimečnou hru. Jak to je ve skutečnosti? V tomto případě konečné hodnocení závisí zcela na vkusu diváka, protože hra je opravdu velmi specifická. Některé scény jsou tak zvláštní, že nebudete vědět, co si o nich myslet. Další jsou zas trefné a originální. Pro hru je charakteristický také specifický humor. Ten vám musí sednout, pokud si máte hru užít. Pokud vám však nesedne, bude pro vás sledování hry utrpením.

Navrat-krale

Návrat krále
Scénář a režie: Jakub Čermák
Asistentka režie: Barbora Soukupová Osvaldová
Produkce: Tereza Marková
Inspice: Petra Štanclová
Dramaturgie: Martina Kinská
Výprava: Pavlína Chroňáková a Martina Zwyrtek
Hudba: Petr Marek (Midi Lidi)
Choreografie: Marek Svobodník
Korepetice: Zdeněk Dočekal
Hrají: Jan Mansfeld, Jakub Tvrdík, Jan Grundman, Anna Grundmanová, Miroslav Hruška, Nataša Bednářová, Bohdana Pavlíková, Marie Štípková, Andrea Buršová, Luboš Veselý, Marek Frňka, Matěj Anděl, Natálie Hejlová, Štěpánka Pečenková, Barbora Blažková, Marta Veselá, Tereza Hasserová, Natálie Eliášová, Klára Müllerová, Jolana Zachová
Žánr: muzikál
Uvádí: Švandovo divadlo Praha
Premiéra: 25.5.2024
Délka představení: 2 hod 35 minut včetně přestávky
Zdroj foto: svandovodivadlo.cz

Hodnocení: 65 %

www.svandovodivadlo.cz/inscenace/952/navrat-krale


 

PřihlášeníRomán Všechny naše životy je skvělé čtení na léto. Je snazší žít životy druhých, než ten vlastní

Jako závan letního vánku, který nese chvíle pohody, přátelské atmosféry a příslibu blížících se prázdnin. Takový je román „Všechny naše životy“ od francouzské spisovatelky Sophie Astrabie. Pohladí vás po duši a zahřeje u srdce. Nemusíte nad ním hlouběji přemýšlet, stačí se jen nechat unášet jeho jemným kouzlem. Co si více přát, když si potřebujete prostě jen odpočinout a uvítáte společnost nenáročné a milé knihy.

Setkání s C. G. Jungem poskytlo nakladatelství Portál. Schůzka je to parádní!

Pokud patříte mezi příznivce C. G. Junga, nová knížka z nakladatelství Portál bude pro vás opravdovou lahůdkou, která vám rozzáří oči. Publikace přináší výběr z Jungovy tvorby i pozůstalosti, ale i vzpomínky jeho blízkých či dalších osob, které se s ním setkaly a spolupracovaly. Knížka je velmi pestrá a zajímavá, můžete se k ní opakovaně vracet. Já jsem neskutečně nadšená, protože patřím mezi velkou obdivovatelku Junga a takovou knihu jsem si nemohla nechat ujít.

Banner

Hledat

Videorecenze knih

Rozhovor

Můj cíl je originalita, pokrok a design bez hranic

S ocenením Zlatá hokejkaAchillea Sdoukose zná Slovensko, Česko i Balkán. Jeho máma je slovenská akademická malířka Ingrid Zámečníková, otec Řek. Rovněž dobře zná sklo, materiál, který mu umožňuje zhmotňovat...

Výchova štěněte – ideální příručka nejen pro nováčky!

Nakladatelství Kazda vydalo v únoru úžasnou praktickou příručku Výchovu štěněte od trenérky psů Kathariny Schlegl-Koflerové. Pokud si plánujete pořídit malé chlupaté štěstí nebo vás zajímají aktuální trendy ve výchově štěňátek, tato kniha je pro vás nutnost!

Čtěte také...

Pražské Divadlo Kolowrat uvádí komedii Bez zábran

kolowrat200Další reprízu inscenace Bez zábran proběhne v Divadle Kolowrat v pátek 12. května v 19.30 hodin. Představení připravilo s hereckým kvartetem nedávno založené Staromódní divadlo, režisérem je Robert Russell. Hru napsal britský prozaik, dramatik, sat...


Literatura

Román s jednoduchým názvem a členitým obsahem: Paní Hemingwayová Naomi Woodové

200litPaní Hemingwayová – jakmile jsem spatřila upoutávku na knihu, jež brzy vyjde v nakladatelství Metafora, okamžitě mi naskočilo: která? Vždyť jich bylo víc. O které tedy píše Naomi Woodová? A bude to fabulace, životopis…? Mé myšlenky se otazníky jen hemžily,...

Divadlo

Divadlo Šumperk uvede premiéru legendárního příběhu Přelet nad kukaččím hnízdem

prelet200Přelet nad kukaččím hnízdem bude první premiérou nové sezóny v Divadle Šumperk. Proběhne v sobotu 10. září a v dramaturgii Michaela Sodomky, překladu Luďka Kárla a režii Jiřího Š. Hájka se představí oblíbení šumperští herci.

...

Film

Film o hradišťské věznici Vězení dějin uvidí první diváci na festivalu v Jihlavě

Vězení dějinNový film Jana Gogoly ml. a Matěje Hrudičky, který tým začal vyvíjet roku 2019, se zařadil do soutěžní sekce Česká radost 27. Mezinárodního festivalu dokumentárních filmů v Jihlavě. Snímek Vězení dějin bude uveden v pátek 27. října 2023 ve světové premiéře. Film vznikl...