Orwellovo proroctví "1984" nyní ve Švandově divadle

Orwellovo proroctví "1984" nyní ve Švandově divadle

Tisk

Orwell perexŠvandovo divadlo v Praze přichází s divadelní adaptací kultovního románu George Orwella 1984. Premiéra byla v sobotu 28. ledna 2023, nejbližší reprízy jsou naplánovány na 17. února a dále na 3., 16. a 23. března 2023.

 

Drama o volání po svobodě

Orwellův román je brilantní analýzou totalitních systémů, analýzou moci postavené na lži. Příliš dlouho jsme doufali, že se nás už něco takového nemůže týkat. Divadelní adaptace nám ukazuje, že je čas procitat, pochybovat a ptát se. A bránit se. Ale bránit se můžeme jen tehdy, když si uvědomujeme, co nás ohrožuje. Orwellův román pojal režisér Dodo Gombár jako drama o volání po svobodě i jako příběh velké lásky.

Orwell 4

Je zřejmé, že žádné divadelní představení nemůže obsáhnout všechny myšlenky knihy. Adaptace se s tím vyrovnává úspěšně, dnešní divák možná postrádá téma newspeaku, tak podobného politické korektnosti.

Orwellovy myšlenky rezonují i současnou společností. Nad autorovým výrokem, že „diktatura se nenastoluje proto, aby se zabezpečila revoluce. Revoluce se dělá proto, aby se nastolila diktatura. Cílem moci je moc“, by se měl zamyslet každý, kdo sleduje politiku.

Hlavní postava hry i románu je Winston Smith. Byl doposud spolehlivým členem společnosti, členem „Strany“, řádně pracoval, volný čas trávil dle předpisů, nepochyboval. Cosi v něm se začalo ptát po minulosti. Pátrat v paměti. Co si počít s hesly "Válka je mír. Svoboda je otroctví. Nevědomost je síla"?

Orwell 1

David Punčochář v roli Winstona Smithe, úředníka Ministerstva pravdy, začne pochybovat a psát si deník. Dvě chyby, které žádná totalita neodpouští, protože "vrcholem veškerého kacířství je zdravý rozum".

Opravdu je jeho země ve válce, nebo jde o nástroj manipulace skrze neustálé udržování pocitu strachu a ohrožení? A co když se minulost odehrála jinak, než jak je jim předkládáno? Sám ví, jak důsledně se upravují zprávy, fotografie, výpovědi na Ministerstvu pravdy. Jak dogmaticky se oklešťuje jazyk. "Kdo ovládá minulost, ovládá budoucnost. Kdo ovládá přítomnost, ovládá minulost." "Čím více se společnost vzdaluje od pravdy, tím více nenávidí ty, kteří ji říkají."

Láska a vzpoura

Winston Smith miluje mladičkou Julii (Anežka Šťastná). Má na blízku i O'Briena v podání mrazivě dokonalého Tomáše Petříka. A všichni tři sní o vzpouře, nebo se jí už dokonce dopouštějí. Není nikdo, koho by nebylo třeba se obávat. Není jediné místo, které by nebylo sledováno. Není nic, co by uniklo pozornosti Velkého bratra. Až na vlastní myšlenky. Až na city, které chová jeden člověk k druhému. Přeci jen ještě není vše ztraceno. Alespoň na chvíli, než zasáhne Ideopolicie.

Orwell 3

Technologie se od dob Orwella (konec 40. let 20. stol.) diametrálně posunuly, a co ještě v titulním roce bylo hyperbolickou nadsázkou, je dnes jen slabým odvarem ze všech sledovacích možností. Personalizovaná televizní obrazovka, která nás doma ze stěny, v případě inscenace ze stropu, sleduje a mluví k nám, kterou nesmíme vypnout? Vždyť my si Velkého bratra dobrovolně kupujeme, všude nosíme s sebou a možná ho i milujeme.

Industriálně úsporné výtvarné řešení scény a kostýmy Jaroslava Milfajta i hudba Gabriely Vermelho dobře podkreslují atmosféru. Dramaturgyně Martina Kinská zvolila skvěle.

Orwell dnešníma očima

Téměř tříhodinové představení rozhodně nenechá diváka klimbat. Premiéra pro zvané proběhla úspěšně, a jak je při takové akci obvyklé, před plným hledištěm. Premiérové publikum občas reagovalo v jiných momentech, než by očekával homo politicus, který četl román poprvé v době, kdy titulní rok byl ještě pořád jen blízkou budoucností, ale to se v dnešní lepší pražské společnosti stává. Vždyť i Orwell říká: "Minulost byla vymazána, vymazání bylo zapomenuto, lež se stala pravdou."

Orwell 2

Pesimistická, nebo spíš realistická, otázka (a kniha) spisovatele a politického glosátora Benjamina Kurase "Sekl se Orwell o 20 let?" nebyla až tak od věci. Po dalších dvaceti letech nám to pomalu dochází. Jenže, Kurasovými slovy: "Orwell to psal jako varování, ne jako manuál." I Gombárova adaptace ve Švandově divadle, která určitě stojí za vidění, by tak měla být vnímána. A my všichni bychom neměli zapomínat, že "jestliže svoboda slova vůbec něco znamená, potom je to právo říkat lidem to, co nechtějí slyšet". Nesmrtelné poselství, které potvrzuje nadčasovost Orwellových myšlenek.

1984 (George Orwell)

Žánr: Divadelní adaptace románu
Uvádí: Švandovo divadlo na Smíchově, Praha
Režie a úprava: Dodo Gombár
Hrají:
David Punčochář, Tomáš Petřík, Anežka Šťastná, Miroslav Hruška, Andrea Buršová, Matěj Anděl, Petr Kult, Jan Mansfeld, Jacob Erftemeijer
Premiéra: 28. 1. 2023

Hodnocení: 90%

Zdroj foto: www.svandovodivadlo.cz/inscenace/748/1984


 
Banner

PřihlášeníVzpoura oceánů ohrožuje lidstvo

Tento fascinující ekothriller, v němž autor zobrazuje vzpouru přírody proti lidstvu jako hororový scénář, nad nímž se tají dech, se stal světovým bestsellerem. Jeho druhé vydání přináší na knižní trh nakladatelství Laser ze společnosti Euromedia Group. První díl už leží na pultech knihkupectví, díl druhý je aktuálně v předprodeji a můžeme se na něj těšit již v únoru 2023.


Laser

Zjistěte, jak přežít ve městě i v přírodě

Kurz přežití je název knihy od Amara Ibrahima, který se dlouhodobě věnuje přežití – pořádá kurzy i o něm přednáší. Tento titul by si měl přečíst každý.


BizBooks
Banner

Rozhovor

„Ohrožený druh“ Trancer se po deseti letech vrací na scénu na parníku Tyrš

trancer 200Před deseti lety hrál po pražských klubech (tehdy jste ho mohli ještě někde zaznamenat pod pseudonymem Pán ostenů), vybudoval si poměrně slušné jméno a trancovými sety bavil mnoho fanoušků a tanečníků. Pak se ale z ničeho nic ztratil a věnoval se...

Hledat

Je libo dystopii?

Kdo sleduje knižní svět, nemohl minout knihu Znamenitá mrtvola od argentinské spisovatelky Agustiny Bazterricy. Jaká je?


Fobos

Z archivu...

Čtěte také...

„Pravde veriť, pravdu žiť a pravdu brániť.“

masaryk stefanik 200Městské divadlo Zlín chtělo oslavit letošní významné výročí 100 let vzniku Československa originálně a velkolepě a také tak, aby se nejednalo o jednorázovou akci. Pustili se tedy do spolupráce s Divadlem Aréna Bratislava a za...


Literatura

Svatý Václav – legendy, nebo skutečnost

Svaty Vaclav 200O životě Svatého Václava nemáme téměř žádné spolehlivé doklady. Není známé jeho přesné datum narození ani datum úmrtí. Legendy o svatém Václavovi zná snad každé malé dítě. Ale mnozí z nás také ví, že legendy si vždy něco přibarvily. Ale k...

Divadlo

Divadelní Flora začíná ve čtvrtek – světovou taneční premiérou

alt16. ročník tradiční olomoucké přehlídky odpočítává poslední hodiny do svého začátku. Čtvrteční a páteční program nabízí premiéru a první reprízu exkluzivní taneční koprodukce Power Power Dance, která vzniká speciálně pro festival s podporou

Film

Oscarové drama Saulův syn sugestivně připomíná hrůzy holocaustu

saul 200Oscarová kategorie Nejlepší zahraniční film je dlouhodobě považována spíš za cenu politickou než filmařskou, což ale nic nemění na tom, že někdy vyhrají díla, která si to zaslouží a mají co říct. Letošním vítězem se stalo dlouho dopředu favorizované maď...