Orwellovo proroctví "1984" nyní ve Švandově divadle

Orwellovo proroctví "1984" nyní ve Švandově divadle

Tisk

Orwell perexŠvandovo divadlo v Praze přichází s divadelní adaptací kultovního románu George Orwella 1984. Premiéra byla v sobotu 28. ledna 2023, nejbližší reprízy jsou naplánovány na 17. února a dále na 3., 16. a 23. března 2023.

 

Drama o volání po svobodě

Orwellův román je brilantní analýzou totalitních systémů, analýzou moci postavené na lži. Příliš dlouho jsme doufali, že se nás už něco takového nemůže týkat. Divadelní adaptace nám ukazuje, že je čas procitat, pochybovat a ptát se. A bránit se. Ale bránit se můžeme jen tehdy, když si uvědomujeme, co nás ohrožuje. Orwellův román pojal režisér Dodo Gombár jako drama o volání po svobodě i jako příběh velké lásky.

Orwell 4

Je zřejmé, že žádné divadelní představení nemůže obsáhnout všechny myšlenky knihy. Adaptace se s tím vyrovnává úspěšně, dnešní divák možná postrádá téma newspeaku, tak podobného politické korektnosti.

Orwellovy myšlenky rezonují i současnou společností. Nad autorovým výrokem, že „diktatura se nenastoluje proto, aby se zabezpečila revoluce. Revoluce se dělá proto, aby se nastolila diktatura. Cílem moci je moc“, by se měl zamyslet každý, kdo sleduje politiku.

Hlavní postava hry i románu je Winston Smith. Byl doposud spolehlivým členem společnosti, členem „Strany“, řádně pracoval, volný čas trávil dle předpisů, nepochyboval. Cosi v něm se začalo ptát po minulosti. Pátrat v paměti. Co si počít s hesly "Válka je mír. Svoboda je otroctví. Nevědomost je síla"?

Orwell 1

David Punčochář v roli Winstona Smithe, úředníka Ministerstva pravdy, začne pochybovat a psát si deník. Dvě chyby, které žádná totalita neodpouští, protože "vrcholem veškerého kacířství je zdravý rozum".

Opravdu je jeho země ve válce, nebo jde o nástroj manipulace skrze neustálé udržování pocitu strachu a ohrožení? A co když se minulost odehrála jinak, než jak je jim předkládáno? Sám ví, jak důsledně se upravují zprávy, fotografie, výpovědi na Ministerstvu pravdy. Jak dogmaticky se oklešťuje jazyk. "Kdo ovládá minulost, ovládá budoucnost. Kdo ovládá přítomnost, ovládá minulost." "Čím více se společnost vzdaluje od pravdy, tím více nenávidí ty, kteří ji říkají."

Láska a vzpoura

Winston Smith miluje mladičkou Julii (Anežka Šťastná). Má na blízku i O'Briena v podání mrazivě dokonalého Tomáše Petříka. A všichni tři sní o vzpouře, nebo se jí už dokonce dopouštějí. Není nikdo, koho by nebylo třeba se obávat. Není jediné místo, které by nebylo sledováno. Není nic, co by uniklo pozornosti Velkého bratra. Až na vlastní myšlenky. Až na city, které chová jeden člověk k druhému. Přeci jen ještě není vše ztraceno. Alespoň na chvíli, než zasáhne Ideopolicie.

Orwell 3

Technologie se od dob Orwella (konec 40. let 20. stol.) diametrálně posunuly, a co ještě v titulním roce bylo hyperbolickou nadsázkou, je dnes jen slabým odvarem ze všech sledovacích možností. Personalizovaná televizní obrazovka, která nás doma ze stěny, v případě inscenace ze stropu, sleduje a mluví k nám, kterou nesmíme vypnout? Vždyť my si Velkého bratra dobrovolně kupujeme, všude nosíme s sebou a možná ho i milujeme.

Industriálně úsporné výtvarné řešení scény a kostýmy Jaroslava Milfajta i hudba Gabriely Vermelho dobře podkreslují atmosféru. Dramaturgyně Martina Kinská zvolila skvěle.

Orwell dnešníma očima

Téměř tříhodinové představení rozhodně nenechá diváka klimbat. Premiéra pro zvané proběhla úspěšně, a jak je při takové akci obvyklé, před plným hledištěm. Premiérové publikum občas reagovalo v jiných momentech, než by očekával homo politicus, který četl román poprvé v době, kdy titulní rok byl ještě pořád jen blízkou budoucností, ale to se v dnešní lepší pražské společnosti stává. Vždyť i Orwell říká: "Minulost byla vymazána, vymazání bylo zapomenuto, lež se stala pravdou."

Orwell 2

Pesimistická, nebo spíš realistická, otázka (a kniha) spisovatele a politického glosátora Benjamina Kurase "Sekl se Orwell o 20 let?" nebyla až tak od věci. Po dalších dvaceti letech nám to pomalu dochází. Jenže, Kurasovými slovy: "Orwell to psal jako varování, ne jako manuál." I Gombárova adaptace ve Švandově divadle, která určitě stojí za vidění, by tak měla být vnímána. A my všichni bychom neměli zapomínat, že "jestliže svoboda slova vůbec něco znamená, potom je to právo říkat lidem to, co nechtějí slyšet". Nesmrtelné poselství, které potvrzuje nadčasovost Orwellových myšlenek.

1984 (George Orwell)

Žánr: Divadelní adaptace románu
Uvádí: Švandovo divadlo na Smíchově, Praha
Režie a úprava: Dodo Gombár
Hrají:
David Punčochář, Tomáš Petřík, Anežka Šťastná, Miroslav Hruška, Andrea Buršová, Matěj Anděl, Petr Kult, Jan Mansfeld, Jacob Erftemeijer
Premiéra: 28. 1. 2023

Hodnocení: 90%

Zdroj foto: www.svandovodivadlo.cz/inscenace/748/1984


 

PřihlášeníŘeka pod hladinou – hra na samotné výspě teritoria život

Na knižním trhu se nedávno objevil titul, který by si zasloužil multižánrové zařazení. Řeka pod hladinou s podtitulem Vědomím proti času totiž není pouhým dobrodružstvím, ale románem s mnohem širším, filosoficko-psychologicko-vědeckofantastickým přesahem. Vypráví o muži, jehož v červnu roku 2018 objevili indiánští lovci na břehu řeky Tatshenshini v oblasti Yukon a přivezli jej s vážným poraněním do Nemocnice sv. Pavla ve Vancouveru. Neznámý v bezvědomí je později identifikován jako vodácký průvodce z Čech.

Bílá vlčice

Na první pohled mě Bílá vlčice zaujala svou nádherně ilustrovanou obálkou, která láká k samotnému prozkoumání obsahu knihy. Pojďme se tedy společně ponořit do dobrodružství maličké Pětky a jejího věrného druha havrana Raaka, který ji doprovází na její místy i strastiplné životní pouti. Budete zažívat nezměrná dobrodružství v hlubokých lesích, podél řek i na rozsáhlých pláních v samotném srdci hor, kdy se radostné chvíle, budou střídat s těmi smutnějšími, avšak rozhodně vás nenechají vydechnout.

Banner

Hledat

Videorecenze knih

Rozhovor

Rozhovor se spisovatelem MUDr. Antonínem Poláchem

polach antonin perexMUDr. Antonín Polách se narodil 21. 7. 1959 v Novém Jičíně. Po maturitě na tamějším gymnáziu vystudoval lékařskou fakultu Univerzity Palackého v Olomouci. Po promoci v roce 1984 a...

Fanouškovství i historie nejúspěšnějšího českého klubu

Úspěšný český autor Ota Kars přichází s dalším dílem, které se tentokrát věnuje jeho vášni pro fotbal. Fotbalová škvára je další knihou vydanou ke 130. výročí od založení letenského klubu. Popisuje jeho historii tak trochu jiným způsobem.

Z archivu...

Čtěte také...

Sen noci svatojánské promění jeviště v magickou džungli

sen noci svatojanskeV malírně zlínského divadla vzniká jeden z největších bubnů v republice! Pro nesmrtelnou Shakespearovu komedii o zběsilé touze po lásce a milování Sen noci svatojánské, která bude mít pre...


Literatura

Dokáže zachránit dítě, kterého se kdysi vzdala?

Dite ktere jsem nemela perexKdyž byla Mia mladá, nečekaně otěhotněla. Protože se o svou dceru nemohla starat, dala ji k adopci. Suzanne, adoptivní matka, vypadala laskavě, a tak se Mia o osud své dcery vůbec nebála. Vynutila si ale otev...

Divadlo

Zveme vás na komedii Na Zlatém jezeře

na zlatem jezere200V loňském roce měla premiéru divadelní hra, Na Zlatém jezeře se Simonou Stašovou a Ladislavem Frejem v hlavních rolích.

...

Film

Žádný film není jako film o Mupetech
ImageOriginálu se opravdu jen těžko něco přiblíží. Nejenom, že Mupeti jsou nenahraditelné loutkové příšerky, ale také nikdo další neměl v Disney produkci tak šílený nápad. O nadabované české verzi se zmíním dále v textu....