Dům kultury v Kroměříži nabídne i letos výstavy s tvorbou renomovaných tvůrců
Banner

Dům kultury v Kroměříži nabídne i letos výstavy s tvorbou renomovaných tvůrců

Tisk

km vystavy200Nejen koncerty, divadelní přestavení či plesy, ale do tradičního programu Domu kultury v Kroměříži patří i zajímavé výstavy. Pro letošní rok je připraveno celkem 13 výstav a prezentací, kdy se představí malíři a fotografové – známí a renomovaní, ale i méně známí či začínající kumštýři z Kroměříže a okolí.

 

V úterý 16. ledna bude zahájena výstava Každý okamžik je výjimečný, která představí svou fotografickou tvorbu herečka, fotografka a spoluautorka dětských knih Jarmila Vlčková. Na její výstavě uvidí návštěvníci makro fotografie přírody, fotografie z divadelních představení i ze zahraničních cest.

„Fotografování je moje vášeň, dar, který mi byl dán do vínku a já jsem za něj neskonale vděčná. Když mám v ruce fotoaparát, tak nic jiného moc nevnímám, jen světlo, kompozici a náladu možné fotografie. A provází mě to už od malička. S tatínkem jsem ještě zažila kouzlo staré fotografie,“ říká Jarmila Vlčková, která má za sebou šest výstav.

Svůj čas věnuje rodině, fotografii, tvorbě pro děti a divadlu. Hraje v několika českých divadlech a jezdí na zájezdy. Zatímco v legendárním představení Hrdý Budžes účinkuje s Bárou Hrzánovou už řadu let, v inscenaci Mistrovská lekce je její hereckou partnerkou Dagmar Pecková.

Kroměřížská výstava fotografií Jarmily Vlčkové, jejíž vernisáž proběhne v úterý 16. ledna v 17 hodin, potrvá do 22. února 2024. V rámci vernisáže bude odhaleno i obří srdce od uměleckého kováře Vítězslava Bumby. Bude symbolem letošní kampaně nazvané Srdečně s kulturákem, která provádí rokem, ve kterém Dům kultury v Kroměříži slaví šedesátiny. Obří kovové srdce bude celý rok součástí foyer DK.

km1

Dalším vystavujícím ve foyer Domu kultury v Kroměříži bude grafik, karikaturista muzikant a bavič Janko Grabec, jehož výstava by měla být od 26. února do konce března. Narodil se v Kyjově, ale nyní žije a tvoří na Slovensku v obci Drietoma. K tužce, pastelkám a barvám měl vřelý vztah už v ranném dětství. Vodovky a tempery spolu s olejovkami ho vždy bavily, no nejvíc měl v oblibě lineární tvorbu pomocí obyčejné tužky, pera nebo fixy. Jeho karikatury a kreslený humor se postupně začaly objevovat v regionálních týdenících. Kromě karikatur a kresleného humoru ale nezanevřel ani na akvarely, tempery a olejomalbu.

V březnu proběhne ještě jedna výstava, a to v rámci už loni zahájeného cyklu Junior Art, která představuje mladé výtvarníky. Letos v březnu budou v Pravé klubovně (nachází se v prvním patře Domu kultury) vystavuje Alžběta Valášková a Adéla Přecechtělová.

Zatímco v dubnu bude patřit foyer tradiční výstavě Kroměřížský výtvarný salón 2024, kde bude k vidění tvorba kroměřížských výtvarníků, v květnu bude zase v těchto prostorách vystavovat slavný fotograf Jindřich Štreit. Z dalších vystavujících kumštýřů bude vystavovat také další známý fotograf Otto Dlabola, který se proslavil v 60. létech černobílými fotografii a barevnými plakáty osobností české populární hudby, olomoucká malířka a módní návrhářka Alena Ciková nebo zajímavý přerovský fotograf Pavel Ondrůj. Zajímavé je, že oba posledně jmenovaní tvůrci slaví v poslední době úspěchy i v zahraničí.

km2

V září by měla proběhnout výstava, která by měla přiblížit fotografie z akcí v Domě kultury v Kroměříži, který letos slaví šedesát let trvání. V říjnu bude na programu další tradiční výstava Fotobraní, kde se prezentují nejlepší kroměřížští fotografové, přičemž listopad nabídne mezinárodně pojatou výstavu nazvanou Pod modrým nebem, kde se představí kumštýři z Kroměříže a ze Slovenska.

Na společné prosincové výstavě by se měli ve foyer Domu kultury v Kroměříži představit tři tvůrci – francouzský malíř Vincent Chignier, česká malířka Rosana de Mortfort a český sochař Radomír Bárta. Všichni tři tvůrci se nejen dobře znají a vlastně to nebude ani jejich první společná výstava, ale navíc jsou uznávaní i na zahraniční scéně.

To je v kostce vše, co by měl letos nabídnout v rámci výstav Dům kultury v Kroměříži. Jak už bylo uvedeno, výstavy budou probíhat většinou v rozsáhlém foyer v přízemí, anebo v „komorním“ prostoru Pravé klubovny v prvním patře.

km3

Zdroj foto: archiv a Robert Rohál


 
Banner

PřihlášeníRáda bych si zazpívala s Jaroslavem Svěceným

Zpěv ji okouzlil již v dětství. Studium na konzervatoři nevyšlo, touha po zpěvu ale zůstala a nakonec se na základě konkurzu dostala do operetního souboru Divadla J. K. Tyla v Plzni, kde pak zpívala i v opeře. Po odchodu z angažmá v divadle nadále hostovala. Pak několik let vystupovala v Německu a skandinávských zemích. Po návratu do Čech působila ve finančnictví a nakonec se ke zpěvu Miriam Čížková vrátila. Dnes nejen koncertuje, ale také vede dětský pěvecký kroužek Svět kvítek.

Olomoucká Liška B. je inscenace půvabná a svébytná i díky silné hudební složce

Kdysi jsem viděl v hukvaldském amfiteátru operu Příhody lišky Bystroušky, což na mě natolik zapůsobilo, že jsem se stal milovníkem hudby Leoše Janáčka. Jenomže očekávaná premiéra inscenace nazvaná Liška B., která proběhla v pátek 19. ledna v Moravském divadle Olomouc, je přece jenom jiná písnička. Nicméně i hudební stránka nové inscenace je velmi silná.

Banner

Hledat

Videorecenze knih

Rozhovor

Z Nebe spadne nová deska. Frontman komentuje začátky a úspěchy mladé kapely

200 nebeSkupina Nebe: "Doufáme, že to za nějaký čas budeme moci Richardovi všechno vrátit"

...

Machiavelliho Vladař – cynik nebo realista?

Politika je umění, jak zacházet s mocí, aby se dosáhlo úspěchu. Má se zabývat tím, co je, nikoli tím, co by mělo být. V politice neexistují zcela bezpečné směry, obezřetnost spočívá ve výběru těch nejméně nebezpečných.

Z archivu...

Čtěte také...

P.F.- DVE PÍSMENA PRE ŠŤASTIE

PF perexOpäť je tu čas keď si "odovzdávali štafetu starý a nový rok" a tak k slovu prichádzajú na celý mesiac, na prelome rokov, obľúbení papieroví poslovia našich prianí a želaní - toho najlepšieho v novom roku - v rodinnom kruhu...


Literatura

Zavřená truhla, druhý pokus napodobit Agathu Christie

zavrena truhla 200Sophie Hannah oživila ve svých románech slavného detektiva Hercula Poirota. Tuto postavu vymyslela Agatha Christie, slavná autorka detektivních románů, přesně před sto lety, v roce 1916. Mám její příběhy moc ráda a nevím, jestli by o...

Divadlo

Shakespeare v Mahenově divadle NdB
necozaneco perJe to skutečně záhada. Velký dramatik Shakespeare napsal spoustu nejlepší divadelních her, jaké kdy se objevily a taky několik velmi špatných her. Jako by v Shakespearovi byli dva autoři. Nebo že by Shakespeare, onen herec co utekl ke k...

Film

Romantický, strašidelný i vtipný kanadský film FALCON LAKE vstoupí do kin 27. 4.

falcone lake 200Stydlivý třináctiletý Bastien přijíždí s rodiči na letní dovolenou k jezeru Falcon Lake, které je opředené strašidelnými historkami. V krajině, která je občas idylická a občas přízračná, potkává o tři roky starší dívku Chloé a navazuje s ...