Výstavu doplnily oděvy z doby Karla IV.

Výstavu doplnily oděvy z doby Karla IV.

Email Tisk

odevy 200Od středy 3. srpna si mohou návštěvníci výstavy Karlštejnský poklad na hradě Karlštejn prohlédnout ceremoniální oděvy Karla IV., Elišky Pomořanské, Václava IV. a Jana Očka z Vlašimi. Věrné kopie dvorských slavnostních oděvů druhé poloviny 14. století pro Národní památkový ústav vyrobilo Barrandov Studio a. s. Šaty jsou ručně šité a zhotovené podle středověkých předloh, mimo jiné nástěnných maleb na Karlštejn, votivního obrazu Jana Očka z Vlašimi a podle iluminací z Grandes Chroniques de France.

Čistě jen šití trvalo celých 365 hodin, ostatní práce (střih, výroba doplňků apod.) zabraly dalších bezmála 100 hodin. Kabátec Václava IV. krejčovští mistři šili celkem 120 hodin. Zhotoven byl podle dochovaného originálu z brokátového hedvábí.

K vidění je oděv Karla IV. – rumělkový plášť a světle šedá podšívka z hedvábí, tunika, nohavice v barvě pláště, oděv Alžběty Elišky Pomořanské – dlouhé šaty s výstřihem, dlouhé rukávy s hustě našitými knoflíčky, hedvábná vestička přes šaty, oděv Václava IV. – prošívaný kabátec z brokátu s hermelínovými pachy a knoflíky, punčochové kalhoty a zlatý opasek a oděv Jana Očka z Vlašimi – bohatě zdobený brokátový pluviál, kožené rukavice, saténová mitra, zdobená alba.

odevy

Výstava Karlštejnský poklad – kultura císařského dvora Karla IV. je součástí Lucemburského roku.

www.npu.cz Související články:
Nejnovější články:
Starší články:

 

Přidat komentář


Bezpečnostní kód
Obnovit

Přihlášení

K21 se představuje

KATEŘINA HAJŇUKOVÁ


redaktorka a editorka

    Narodila se koncem března 2000, je tedy znamení berana a jak říká, zcela odpovídá její tvrdohlavosti. Pochází z Karlových Varů, které moc ráda a v současnosti je studentkou čtyřletého gymnázia.

    S K21 spolupracuje od začátku července a říká, že je za to neskutečně ráda. "Editace mi otevřela nový svět, který pro mně mnoho znamená a dává mi mnoho možností."

    Mezi koníčky Kačka řadí poslouchání hudby, čtení, psaní různých příběhů, hraní na keyboard, jízdu na skateboardu a trávení času se svými přáteli. "Dalo by se říct, že mým velkým koníčkem je barvení vlasů. D§vod? Už čtyři roky si barvím své hnědé vlasy částečně na modro a nikdy bych svoje modro-hnědé vlasy nevyměnila."

    Mimo studia a editace se věnuje svému blogu. Blogerkou je už asi sedm let, při čemž svůj dosavadní blog má čtyři roky. Ve škole ji nejvíc baví psychologie, český jazyk a angličtina.

    "Ze všeho nejdůležitější je pro mě moje rodina, která mě vždy drží nad vodou. Motta a citáty jsou moje doména. Už jako malá jsem si sepisovala a opisovala motta z internetu nebo ráda prohledávala mamčiny sešity s citáty. Můj nejoblíbenější pochází od zpěváka Andyho Biersacka, který má skupinu Black Veil Brides, kterou miluji: "Každý na světě má sny. Drž je blízko svého srdce a nikdy nepouštěj..."

Toulavka

Anketa

Počasí v ČR


Chat s osobností

Banner

Partneři

Hledat

Mimísek 28

Čtěte také...

Víkend v historických kostýmech 2014

Sternberk kostymy 200Stání hrad Šternberk zve všechny návštěvníky na Víkend v historických kostýmech. Víkend v kostýmech patří mezi nejnavštěvovanější a nejoblíbenější akce roku, proto nemůže chybět v nabídce ani p...

Z archivu...

Nové komentáře

Facebook

Twitter


Literatura

Dva světy v průšvihu

vprusvihu perexJak zaujmout náctileté, aby přemýšleli i o tématech, která jim nepřipadají zábavná? S touto otázkou často zápasí rodiče, učitelé i někteří novináři. Spisovatelka Martina Bittnerová (*1975) učinila pokus s názvem V...

Divadlo

Den Prahy 1 v divadlech ABC a Rokoko a přilehlých pasážích

divadlo abc rokoko 200Úřad městské části Praha 1 ve spolupráci s Městskými divadly pražskými pořádá 18. května od 10 do 16 hodin akci pro všechny generace s názvem Den Prahy 1. V Divadlec...

Film

Divoká dvojka? Spíš potřeštěná

divoka dvojka 200Skvělou komedii, u které se od srdce zasmějete, najdete poslední dobou horko těžko. Nicméně se filmaři neustále snaží takový film natočit. Reese Witherspoon v jedné z hlavních rolí by mohla být pozitivní známkou úspěchu, ale…