Výstavu doplnily oděvy z doby Karla IV.
Banner

Výstavu doplnily oděvy z doby Karla IV.

Email Tisk

odevy 200Od středy 3. srpna si mohou návštěvníci výstavy Karlštejnský poklad na hradě Karlštejn prohlédnout ceremoniální oděvy Karla IV., Elišky Pomořanské, Václava IV. a Jana Očka z Vlašimi. Věrné kopie dvorských slavnostních oděvů druhé poloviny 14. století pro Národní památkový ústav vyrobilo Barrandov Studio a. s. Šaty jsou ručně šité a zhotovené podle středověkých předloh, mimo jiné nástěnných maleb na Karlštejn, votivního obrazu Jana Očka z Vlašimi a podle iluminací z Grandes Chroniques de France.

Čistě jen šití trvalo celých 365 hodin, ostatní práce (střih, výroba doplňků apod.) zabraly dalších bezmála 100 hodin. Kabátec Václava IV. krejčovští mistři šili celkem 120 hodin. Zhotoven byl podle dochovaného originálu z brokátového hedvábí.

K vidění je oděv Karla IV. – rumělkový plášť a světle šedá podšívka z hedvábí, tunika, nohavice v barvě pláště, oděv Alžběty Elišky Pomořanské – dlouhé šaty s výstřihem, dlouhé rukávy s hustě našitými knoflíčky, hedvábná vestička přes šaty, oděv Václava IV. – prošívaný kabátec z brokátu s hermelínovými pachy a knoflíky, punčochové kalhoty a zlatý opasek a oděv Jana Očka z Vlašimi – bohatě zdobený brokátový pluviál, kožené rukavice, saténová mitra, zdobená alba.

odevy

Výstava Karlštejnský poklad – kultura císařského dvora Karla IV. je součástí Lucemburského roku.

www.npu.cz Související články:
Nejnovější články:
Starší články:

 

Přidat komentář


Bezpečnostní kód
Obnovit

Přihlášení

K21 se představuje

LUKÁŠ LOUŽECKÝ


šéfredaktor

    32 let, ve znamení Štír. Je z Prahy a zaměstnán prozatím v Datartu na Službách zákazníkům. V rámci své amatérské žurnalistické kariéry má za sebou psaní a fotografování pro několik webů – zejména hudebních a literárních. Namátkou zmíníme ireport.cz, vaseliteratura.cz nebo cbdb.cz. Na šéfredaktorskou pozici nastoupil počátkem roku 2018 a doufá, že tento web povede k ještě větším úspěchům, než má prozatím za sebou.

    Pro Kulturu 21 píše již několik let. “Na práci pro Kulturu 21 mě baví především to, že je tento web tak všestranný. Můžu psát o knížkách, výstavách i třeba hudbě. Navíc je v něm přátelské prostředí."

    Ve volném čase se vedle psaní a fotografování věnuje zejména své rodině – manželce a téměř tříletému synovi. Je téměř abstinent, ale občas si dá skleničku vína. Odnaučený kuřák se závislostí na brambůrkách.

    Životní motto:

    Užívej života než ti uteče.

Toulavka

Anketa

Počasí v ČR


Chat s osobností

Partneři

Hledat

Mimísek 35

Čtěte také...

NPÚ letos slaví rekordní návštěvnost, peníze půjdou do státních hradů a zámků

Pamatky 200Památky ve správě Národního památkového ústavu (NPÚ) navštívilo letos od ledna do konce září o 150 tisíc návštěvníků více než za celý loňský rok. Více návštěvníků přitom pro památky znamená i vyšší výnosy. Zhruba...

Nové komentáře

Facebook

Twitter


Literatura

Za tajemstvím radosti z běhu při Běhání s Keňany

200litZnáte-li úspěšný McDougallův bestseller Born to Run nebo patří-li mezi vaše koníčky běh, pravděpodobně vás upoutá i titul nakladatelství Mladá fronta Běhání s Keňany, kterou napsal
vášnivý běžec a novinář Adharanand Finn.

...

Divadlo

Farma v jeskyni – víc než jen divadlo. V červenci a v září v Praze!

 

farma 200Mezinárodní divadelní studio Farma v jeskyni svou tvorbou překračuje hranice žánrů fyzického, tanečního i hudebního divadla. Každá z inscenací je fascinujícím zážitkem, založeným na komunikaci pohybem a hlasem. Emoce, ene...

Film

No, nic…

no nic 200Britskou komediální sestavu Monty Python (Terry Jones, Terry Gilliam, John Cleese, Eric Idle, Michael Palin, Graham Chapman), která svého vrcholu dosáhla v 70. letech, snad není třeba představovat - byť u nás jsme se s jejím odkazem mohli seznámit ...