Nová naučná stezka mapuje pohnuté osudy politických vězňů

Nová naučná stezka mapuje pohnuté osudy politických vězňů

200cestNa Příbramsku byla otevřena nová naučná stezka nazvaná Po stopách politických vězňů. Návštěvníci mají možnost poznat a zažít jednotlivé příběhy pod mottem: „Příběhy, které se odehrály blíž, než si myslíte, poznejte jeden z nich…“ Nejedná se o pouhý popis historických událostí; cílem celého projektu je to, aby si návštěvnícj uvědomili, co prožívali zdejší vězni, ale i to co prožívají dnes lidé věznění z takzvaných politických důvodů kdekoliv na světě.

 

 

Šestikilometrová naučná stezka, mapující osudy politických vězňů za komunistického režimu, spojuje Svatou Horu u Příbrami s památníkem Vojna.

cest (2)

V okolí památníku vzniklo několik informačních panelů, představujících konkrétní místa a příběhy jednotlivých politických vězňů. Jednotlivé panely usnadňují orientaci návštěvníkům. Trasa je vybavena 7 informačními panely ve třech jazycích. K orientaci návštěvníkům pomáhají také směrovky cyklostezky, stejně tak jako aplikace Paměť národa, která je zdarma ke stažení. Jednotlivé panely obsahují speciální QR-kódy pro chytré telefony s dalším zajímavým obsahem, obohaceným o autentické nahrávky a fotografie. Stezku lze absolvovat buď pěšky, nebo na kole; bez problémů ji zvládnou i rodiny s dětmi.

Muzeum komunismu a dějin uranového hornictví představuje autenticky dochovaný vězeňský areál, svého druhu ojedinělý ve střední Evropě. Tento původně zajatecký tábor pro německé válečné zajatce, situovaný mezi bývalými uranovými šachtami, sloužil v období 1949–1951 jako tábor nucených prací a do roku 1961 jako vězeňské zařízení pro odpůrce komunistického režimu. Expozice památníků seznamují návštěvníky s perzekucí po únoru 1948, protikomunistickým odporem a přibližují dějiny uranového hornictví.

cest (1)

Tábor leží 5 kilometrů jihovýchodně od Příbrami, na rozhraní katastrů obcí Lazsko, Lešetice a Zavržice, v místě známém výskytem železné, stříbrné a uranové rudy. Postupně zde vznikl největší tábor nucených prací v oblasti těžby uranu v Československu.

Poutní místo Svatá Hora bylo v době komunismu prakticky na dohled od pracovních táborů komunistického režimu Bytíz a Vojna. Nemálo vězňů propuštěných z těchto táborů směřovalo své první kroky právě na Svatou Horu, aby zde poděkovali Bohu a Panně Marii za přežití.

cest (3)

Projekt naučné stezky Po stopách politických vězňů vznikl ve spolupráci s občanským sdružením Post Bellum a byl realizován za finanční podpory Renovabis a Česko-německého fondu budoucnosti.

Aplikace Paměť národa vzniká na základě vzpomínek pamětníků na události minulého století zaznamenaných v rámci projektů Paměť národa a Příběhy 20. století.


 

PřihlášeníImago, imagines I.-II.

Autoři zvolili jako východisko koncepce nové syntetické publikace věnované středověkému umění v českých zemích latinské slovo imago (označující nejen dvourozměrný obraz, kresbu apod., ale i výtvory trojrozměrné a případně i díla architektonická). academia.cz

Život byl pes

Tak to jsem já – pes Život. Rozhodně jsem se nenarodil jako domácí mazlíček. Díky různým okolnostem, které vám budu vyprávět, a také díky mému vzhledu a povaze, nikoho nenapadlo ho ze mě udělat. grada.cz

Rozhovor

Velká kniha herců první republiky a protektorátu představuje pětadvacet osobností

RB perexV polovině prosince spatří světlo světa Velká kniha herců první republiky a protektorátu, kterou připravil autorský tým Jiří Bartoň a Robert Rohál. Nebude jen filmografií či strohým životopisem filmových hvězd, půjde jim tzv. pod kůži a nahlédne do ...

Hledat

Chaty s osobností

Z archivu...


Literatura

Všichni žijem v blázinci. Pochybuje o tom vůbec někdo?

Honzak knihaO tom, že všichni žijeme v blázinci rozhodně nepochybuji. A MUDr. Radkin Honzák v tom má naprosto jasno. Název publikace, která se skládá z rozhovoru se známým psychiatrem, je poměrně trefný. Text sestavila novinářka Renata Červenková.

Divadlo

Divotvorný vstup zlínského Městského divadla do sezóny 2013/2014

200divV sobotu 21. září uvedlo Městské divadlo ve Zlíně první večerní premiéru právě se rozbíhající divadelní sezóny. Pocty „být první v nové sezóně“ se dostalo muzikálu Divotvorný hrnec v režii umělecké šéfky zlínského divadla Hany Mikoláškové.

...

Film

Černobílá nicota

nicota200Partnerské vztahy jsou složitou sítí toho dobrého, ale i náročného. Když jsou spolu ve vztahu dvě umělecká ega, může to být ještě o jeden level šílenější. I ve druhém snímku čtvrtečního pražského večera v kině Lucerna v rámci Severské filmové zimy zůs...