CONCEPT ART ORCHESTRA vydává nahrávku suity „Země stoletá“

CONCEPT ART ORCHESTRA vydává nahrávku suity „Země stoletá“

Tisk

CAO 200Dva roky po premiéře skladby „Země stoletá“, která vznikla k oslavám stoletého výročí založení Československa, vychází nyní studiová nahrávka s touto suitou pod názvem 100 YEARS. Jde již o třetí spolupráci mezi jazzovým bigbandem CONCEPT ART ORCHESTRA a vydavatelstvím Animal Music; první z alb takto vzniklých bylo odměněno cenou Anděl za jazzové album roku, druhé bylo na tuto cenu nominováno.

 

Rozsáhlá suita, která je unikátním kolektivním dílem skladatelů Pražské šestky, kmenových autorů souboru, z nichž tři jsou i jeho členy, se skládá ze šesti částí. S originalitou sobě vlastní v nich autoři zpracovávají různá období dějin našeho státu. Štěpánka Balcarová, Jan Jirucha, Luboš Soukup, Martin Brunner, Tomáš Sýkora a Vít Křišťan, každý z nich jako autor jedné z šesti vět, využívají všech možností a barev nástrojového obsazení, které bigband nabízí, obohaceného o netradiční nástroje jako Martenotovy vlny, akordeon, zvonkohru nebo syntezátor a sampler, a citlivě zapojují také hudební odkazy a dobové projevy státníků v podobě samplů a citací. Skladba je výjimečná svým rozměrem, žánrovým zasazením na pomezí jazzu a vážné hudby, programním zaměřením, jakož i tím, že se na ní postupně podílelo více skladatelů, každý z nich se znalostí předchozích vět, aby byla zaručena vzájemná provázanost. Speciálním hostem ve čtvrté větě, věnované období normalizace a vycházející z motivu písně Plastic People of the Universe, je saxofonista Vratislav Brabenec.

Nahrávka vznikla ve studiích Smečky a Sono Records, ve spolupráci s hudebním režisérem Petrem Ostrouchovem a zvukovými mistry Janem Holznerem a Milanem Cimfem. Obal je dílem Aleše Najbrta a Jiřího Veselky ze Studia Najbrt. Distributorem alba je společnost Supraphon, fyzicky i ke stažení je album k dispozici ve vlastním e-shopu Animal Music na stránkách https://www.animalmusic.cz.

CAO obalka

Na albu 100 YEARS účinkuje CONCEPT ART ORCHESTRA v tomto složení: saxofony, klarinety a flétny: Andrea Šulcová, David Fárek, Petr Kalfus, Malte Schiller, Luboš Soukup a Jonas Brinckmann; trubky a křídlovky: Felix Meyer, Gerhard Ornig, Jan Kaiser, Jan Přibil; trombóny: Jan Jirucha, Štěpán Janoušek, Richard Šanda, Jakub Žídek, Johannes Oppel; piano a rhodes: Vít Křišťan; kontrabas a baskytara: Petr Dvorský; bicí: Kamil Slezák; hosté: Tomáš Sýkora (samply), Martin Brunner (syntezátor a klavír), Jan Linhart (zvonkohra), Ondřej Kabrna (Martenotovy vlny, akordeon), Vratislav Branenec (saxofon a klarinet) a Petr Ostrouchov (tympány).

Inspiraci k jednotlivým částem skladby vysvětlují autoři takto:

ŠTĚPÁNKA BALCAROVÁ (Part 1: 1918 – 1938): „Snažila jsem se vystihnout to, co pro mne osobně ztvárňuje náš první prezident – tedy diplomacii, eleganci, rozvážnost, grácii a klid. V mé větě také zaznívá část unikátního záznamu novoročního projevu T. G. Masaryka z roku 1934“.

JAN JIRUCHA (Part 2: 1938 – 1948): „Hlavní inspirací mi byla Mnichovská dohoda. Západní svět dopustil rozbití demokratického Československa a důsledky této politiky ústupků měly také fatální dopad na budoucnost celé Evropy. Pracoval jsem s úryvkem z Vltavy Bedřicha Smetany a s úryvkem československé hymny Františka Škroupa. Oba tyto motivy jsou v mé větě hudebně poničeny a pošlapány.“

LUBOŠ SOUKUP (Part 3: 1948 – 1968): „Pro toto období je zásadní nástup komunistického režimu. Inspiruji se trezorovým filmem „Žert“ Jaromila Jireše, z něhož jsem si vypůjčil folklórní nápěv písně Ej dolina, dolina. Její nápěv symbolizuje idealismus a naivitu našeho národa; pro mou větu je ostatně určující rozpor mezi jednoduchou spokojeností části národa a všudypřítomným strachem. Závěr mé věty je dramatický: symbolizuje příchod vojsk Varšavské smlouvy a nerovný zápas malého národa se sovětským gigantem.“

MARTIN BRUNNER (Part 4: 1968 – 1989): „Období normalizace pro mne představuje ustrnutí a rezignaci; po roce 1968 na dlouhou dobu uhasly naděje na změnu. V oficiálních projevech kultury se šíří hnilobný nevkus a v myslích lidí se po předchozích obdobích završuje pokřivené přemýšlení a pohled na svět, se kterým se vypořádáváme dodnes a nejspíš ještě dlouho budeme. Snažil jsem se vyjádřit tíživý pocit marnosti a bezmoci, obludnost přítomnosti okupačních vojsk, ale také obdivuhodný vzdor odvážných jedinců. Použil jsem též motivy dvou písní legendárních Plastic People Of The Universe a je krásným završením této symboliky, že sólem do nahrávky přispěl Vratislav Brabenec, který je členem PPU již od roku 1972.“

CAO 2

TOMÁŠ SÝKORA (Part 5: 1989 – 2004): „Můj hudební pohled na revoluční a porevoluční období je reminiscencí mého dětství, dospívání a osobnostního formování, velmi živě si toto období pamatuji. Během několika týdnů se změnilo paradigma české společnosti, všude probíhala euforie z nově nabyté svobody a následná 90. léta byla divoká a nezapomenutelná. Byla to také doba zásadních činů a politických rozhodnutí, které určovaly další směřování této země.“

VÍT KŘIŠŤAN (Part 6: 2004 – 2018): „Toto období je pro mne směsicí neurčitého, intenzivního, bipolárního a také trochu sarkastického prožitku. Vstoupili jsme do EU, využili výhod tohoto spojenectví, abychom vzápětí začali s ublíženým výrazem na tváři vykřikovat hesla o evropském diktátu. Na Pražském hradě se už dlouho prosazuje politika, která tak trochu udělala z pravdy a lásky sprostá slova. Chtěli bychom se vnímat jako sociální, spravedlivý stát. Přes to nám nyní vládne velmi kontroverzní a především trestně stíhaný čistokrevný byznysmen. Chtěli bychom žít budoucností, ale stále se často s nostalgií utápíme v minulosti. Proto jsem využil některé charakteristické motivy předešlých skladeb, abych je proměnil v mozaiku, směsici pocitů, které hýbou naší společností dnes“.

CONCEPT ART ORCHESTRA je jazzový bigband složený z hudebníků českých i zahraničních, unikátní svou specializací na interpretaci nových kompozic současných českých skladatelů. Vede ho trumpetistka, skladatelka a dirigentka Štěpánka Balcarová. Za album The Prague Six (2015) získal orchestr cenu Anděl v jazzové kategorii; album se též umístilo na první příčce v anketě českých jazzových publicistů a promotérů s názvem Česká jazzová sklizeň 2015. Album Vánoce Dospělých (2018) získalo nominaci v jazzové kategorii Cen Anděl.

CAO 3

Zdroj foto: © JIŘÍ THÝN, 2020, obal © ALEŠ NAJBRT & JIŘÍ VESELKA (Studio Najbrt), 2020

Více informací: www.animalmusic.cz


 

Přihlášení



Martin Němec o svém otci, kterému věnoval knihu Josef Němec – Obrazy a kresby

Košatost a význam umělecké tvorby zobrazuje kniha s názvem Josef Němec – Obrazy a kresby, která současně přiblíží pracovní i soukromou tvář pražského výtvarníka. Jeho synem je Martin Němec, dnes renomovaný malíř a hudebník, duše rockových kapel Precedens a Lili Marlene, jenž potvrzuje, že jablko nepadlo daleko od stromu. Právě on je spolutvůrcem zmiňované výpravné knihy. A protože ji čeká 18. dubna pražský křest v Galerii Malostranské besedy, tak nevím, kdo by o knižní novince, o Josefu Němcovi a o jeho tvorbě povyprávěl víc než jeho syn Martin.

Sebepéče pro pečující

Spousta z nás se může ve svém životě dostat do situace, kdy bude potřebovat pomoc nebo se ocitne v roli pečujícího, ať už na osobní úrovni, nebo té profesionální. Ve společnosti je často zmiňována a probírána role potřebného, ale již se opomíjí myslet na roli pečovatele. I pečující osoba je pouze člověk, se svými silnými i slabými stránkami, který na sebe převzal neuvěřitelný závazek a zejména velkou zodpovědnost. Je potřeba si uvědomit, že i on má svůj soukromý život, své limity a omezené zásoby energie, zvláště v případě, kdy nemá z čeho čerpat.

Banner

Hledat

Videorecenze knih

Rozhovor

Pavel Nový opět zavítal do Karlovy Studánky s pořadem S tebou mě baví svět aneb ze mě se zachvěla.

pavel novy 200Zasněžený horský půvab malebné Karlovy Studánky před čtyřiceti lety zaujal filmový štáb režisérky Marie Poledňákové, která zde natočila kritiky opěvovanou komedii s názvem S tebou mě baví svět. Tento film vyhrál anketu Komedie století udělenou ...

Daliborovy dubnové tipy. Co pěkného si přečíst?

Možná jsme podlehli neoprávněnému dojmu, že léto tento rok dorazilo dříve. Jenže příroda změnila názor. Takže co s pošmournými, chladnými a deštivými večery? Máme pro vás opět Daliborovy knižní tipy, které se určitě budou hodit!


Literatura

Christiane F. – Můj druhý život

druhy200Všichni čtenáři si jistě vzpomenou na kultovní román My děti ze stanice ZOO, první knihu, která do světa otevřeně vyřvala berlínskou drogovou scénu. Neméně odstrašující bylo i filmové zpracování, kde si zahrál nedávno zesnulý David Bowie. Hrdince románu ...

Divadlo

Zlínu se „hra her“ povedla

hamlet 200Shakespearův Hamlet je jedním z nejvýraznějších představení 73. sezóny Městského divadla Zlín a také jí dal motiv v podobě otázky být či nebýt. Jedná se o jednu z 11 premiér, kterou si zlínští diváci mohou vychutnat.

...

Film

Generace Jihlava

Generace 200Dokumentů v kinech můžeme stále vidět mimořádné množství - a zájem publika o ně zdá se neslábne. Z jedenácti českých filmů, které byly v prvním čtvrtletí letošního roku nasazeny do kin, jsou tři dokumenty. Zastoupení se tak pohybuje mezi pětinou...