Hele, nebuď dutý, poslechni si Buty!
Banner

Hele, nebuď dutý, poslechni si Buty!

buty dupereleMuzikantská vynalézavost, mixáž různých stylů a znamenité texty. To je Duperele, nejnovější album kapely Buty. Radek Pastrňák a jeho přátelé si po šestileté pauze dovolili nahrát písně, o jejichž originalitě nemusíte pochybovat.  Je to hravé, je to dobré, prostě fajn!

 

Napřed jedno varování: kdo se bude snažit nacpat Buty do nějaké stylové škatule, ten nepochodí, neposedný soubor načichlý jazzem, rockem, popem a bůhvíčím ještě se při takových pokusech vysmekne. Podobně narazíte také při pokusech stoprocentně pochopit texty. Jsou natolik hravé a rafinované, že nesnesou jeden výklad. V kolážích slov se skrývají všelijaké významy a vzkazy. Nezbývá tedy, než číst (k tomu ostatně vybízí graficky i obsahově povedený booklet), poslouchat a přemýšlet. Prostor pro osobní fantazie je dostatečně velký.  

Buty mají tu zvláštní schopnost vyrábět fláky, které si zamilujete. Tak si říkám:  věčná škoda, že v čekárnách úřadů práce není zvykem pouštět hudbu. Kdyby tam totiž zněla Píseň práce, jedna z tvůrčích perel Radka Pastrňáka, mnoha frustrovaným lidem by to jistě vykouzlilo úsměvy ve tvářích.

Kuřátko od maminky pro změnu připomíná prastarý trampský song a vůbec nevadí, že trvá pouze necelé dvě minuty. Mimořádně působivé napětí se podařilo vytvořit ve skladbě Ping pong. Sestra nás zřejmě záměrně vrací do časů, kdy fanoušci této kapely měli „jednu ruku dlouhou“ a jejich život byl jednou velkou jízdou. (Pamatujete?) O hudební pestrost tu rozhodně není nouze, například Maseuko připomíná úctu muzikantů k bluesovým tradicím.  Dalším hitem pro rádia je Včil, příjemně se poslouchá a přitom se tu nezpívá o věcech, z nichž by se člověk smíchy neudržel.

buty duperele prebal

Celkově (a subjektivně) vzato, album Duperele má spíše posmutnělou, než veselou náladu. Jistě, je tu sice nadhled mužů středního věku a drobné fórky, avšak legrace definitivně končí skladbou ÁÚ. Prostě - síla! Paní Beznaděj si totiž bere slovo a… „vypadá to, že nám hudba upadá/že nám upadá… (…) z hlíny potom klíčí divná nálada/pomalu převládá/ta nová divná nálada/ta nová divná nálada/Áú..“  

Dech se vám možná zastaví při pomyšlení, že Buty jsou o pár kroků vpředu, cosi podvědomě tuší a tohle album má být vizionářským varováním. Něco se blíží a my přesně nevíme, co to je. Spokojme se alespoň s náznaky… „A teďka před tebou kotví černý prám/a na něm kámoš sám/úplně jak ho znáš/když před ním postáváš…“ (Náhradní díly).    

Duperele
Interpret: Buty
Žánr: rock/jazz/pop
Skladby: 1/ Carefour, 2/ Dupať, 3/ Ping pong, 4/ Píseň práce, 5/ Křovák, 6/ Nad papírem, 7/ Sestra, 8/ Maseuko, 9/ Včil, 10/ ÁÚ, 11/ Náhradní díly, 12/ Paul McCartney, 13/ Kuřátko od maminky.
No smoking verze: 14/ Carefour II, 15/ Nad papírem II.
Stopáž: 46:45    
Vydavatelství: Supraphon, 2012  
Hodnocení: 85 %

Zdroj foto /obálka: Supraphon


 


Literatura

Knižní novinka: Sdílej... Dopřejte si svobodu být takovými, jací opravdu jste

sdilej 200Knižní debut mladé české autorky Hany Marksové připomíná, že sdílení patří především do osobní komunikace, až v druhé řadě na sociální sítě.

...

Divadlo

HaDivadlo RESTARTUJE novou sezónu!

hadivadlo 2012 restartTématem nové sezóny HaDivadla je RESTART, magické tlačítko, které nabízí východisko z krizí, které nás obklopují, z krizí politických, systémových, společenských i duchovních. Veškeré krize součas...

Film

Společenské vědy a audiovize

spol vedy audiovize perexNás nynější svět ovládají audiovizuální média: skrze filmy, televizi, internet či počítačové hry si utváříme představu o současnosti a poměrech v ní. Jenže fungování těchto médií lze zkou...