Michal Vaněček odpočívá tak, že píše

Michal Vaněček odpočívá tak, že píše

Tisk

200 rozhovor1Letošní léto předvedlo různé podoby, kdy slunce pálilo o sto šest, na mnohé se nalepilo dovolenkové tempo (můj manžel ho nazývá „plážové“) a občas seslalo přílivy deště. Co dělají spisovatelé a ilustrátoři v létě? Jak se jim píše či kreslí pod slunečními paprsky? Nebo jen dobíjejí energii a síly střádají na podzimní a zimní tvorbu? Zeptali jsme se Michala Vaněčka…




Pane Vaněčku, jaké je Vaše letošní horké léto? Píšete nebo odpočíváte?

To je trochu záludná otázka, protože já dost často odpočívám tím, že píšu. Protože jsem spolumajitel a ředitel IT firmy T-SOFT a šéf její nadace, tak si mimo jiné odpočívám právě psaním.

To je krásné a umíte odpočívat i jinak? Jaký je Váš osvědčený recept na odpočinek?

No jéje, já jsem vlastně strašně línej člověk. A rád lenoším. Ale jinak si asi v rámci odpočinku kompenzuju jednu činnost jinou aktivitou. Asi jako psal kdysi Jan Werich, že když se pije střídavě pivo a portské, tak je pivo aperitivem před portským a portské aperitivem k pivu. Mimochodem, to fakt je dobrá kombinace! Ale teď třeba natírám na chalupě kůlnu, zítra si zas budu třeba něco číst, rád to střídám. Ale když si chci opravdu vyčistit hlavu, tak je nejlepší se projet na motorce. U toho totiž opravdu nemůžete myslet na nic jiného než na tu jízdu, jinak se zabijete.

1rozhovor

Nedávno jsem se těšila z Vašich povídek v knize Jak jsem vezl kůrovce, v nichž se inspirujete příhodami ze svého okolí. Nezlobí se Vaši blízcí, že „zveřejňujete“ společné zážitky, vzpomínky, trapasy?

Oni mi někdy trochu vyčítají, že mají pocit, že jsou v těch příhodách „za blbce“ a já jim to usilovně vyvracím. Ale myslím, že jsou nakonec rádi, že jsou tímto způsobem zvěčněni.
Ale je pravda, že mému kolegovi z firmy, Jardovi Pejčochovi, který se stal ústřední postavou několika povídek, se už párkrát stalo, že mu někdo řekl „vás znám z knížky“. Ale vždycky v dobrém.

Nikdy by mne nenapadlo, že mne zrovna kůrovci tolik rozveselí. Jaký je Váš vztah k podobné „žouželi“?

Myslíte jako od té doby, kdy mi ti brouci lezli všude v autě? Zkuste hádat, ta povídka je beze zbytku pravdivá!
Ale ne, „žoužel“ mi nevadí, pokud to nejsou vosy. Vosy mne přímo… nemám je rád.

To jsme na tom stejně :-). Léto si někteří z nás nedokáží představit bez knížky – co rád čtete, když nepíšete? Zbývá Vám na čtení vůbec čas?

Já jsem si teď na dovolenou vzal Mrakodrapy od Marky Míkové. Úžasná knížka popisující New York očima malé holčičky. A k tomu mám dlouhodobě rozečtenou knížku „Gődel, Escher, Bach“ s podtitulem „Existenciální gordická balada – metaforická fuga o mysli a strojích v duchu Lewise Carrolla“. Ta kniha je šíleně tlustá a je jakýmsi poměrně heroickým pokusem objasnit podstatu vědomí a inteligence, zkrátka pojmu „já“. Skoro bych ji označil za jakousi bibli současného vědění.

1rozhovor1

Doporučíte našim čtenářům dobrou knihu pro letní dny?

Tak já se přiznám, že když je fakt vedro a chce se mi lenošit, tak si čtu staré Čtyřlístky. Ale ty, co ještě psala paní Štíplová, ty její hlášky miluju od dětství! Dneska ti, co to píšou, už neumějí vymyslet dobrej fór.
Jinak vřele doporučuji ty dvě, které jsem zmiňoval výše.
Ale když už jsem zabrousil do těch dětských knížek, víte, že je ohromně zajímavé se po letech vrátit k Foglarovým knížkám, speciálně k Záhadě hlavolamu a k Stínadla se bouří. Teprve před pár lety mi došlo, jak tam Foglar na volbě Velkého Vonta krásně popsal systém parlamentní demokracie, předvolebního boje. Jak spolu soupeřily tiskoviny Tam-Tam a Sběrač, jak Mažňák kupoval míče ulicím, aby ho volily… moc zajímavé! To už si dneska skoro nikdo neumí představit :-)

Ano, v letošních zimních měsících před volbou prezidenta jsem si připadala jako ve Stínadlech – takže s Vámi naprosto souhlasím a přidávám se k doporučení: přečtěte si, lidi, Foglara, ať víte, co nás čeká (volby už se zase blíží :-)). A ještě poslední otázka: Co chystáte pro nás, knihomily, k dlouhým zimním večerům?

Pokud myslíte letošní dlouhé zimní večery, tak asi to budou Dračí pohádky, které vyjdou v září v nakladatelství Fragment, a to jak knižně, tak na CD. Na dalších pohádkách se pracuje. Jako nadační projekt teď máme natočené jedny pohádky panem Jiřím Lábusem. A bylo to tak úžasné, že chceme na podzim ještě natočit jedny. A postupně sbírám inspiraci a materiál na další povídky.

Děkuji za odpovědi a těším se na další příhody z Vašeho života

Foto: archiv autora


 

Přihlášení



Martin Němec o svém otci, kterému věnoval knihu Josef Němec – Obrazy a kresby

Košatost a význam umělecké tvorby zobrazuje kniha s názvem Josef Němec – Obrazy a kresby, která současně přiblíží pracovní i soukromou tvář pražského výtvarníka. Jeho synem je Martin Němec, dnes renomovaný malíř a hudebník, duše rockových kapel Precedens a Lili Marlene, jenž potvrzuje, že jablko nepadlo daleko od stromu. Právě on je spolutvůrcem zmiňované výpravné knihy. A protože ji čeká 18. dubna pražský křest v Galerii Malostranské besedy, tak nevím, kdo by o knižní novince, o Josefu Němcovi a o jeho tvorbě povyprávěl víc než jeho syn Martin.

Sebepéče pro pečující

Spousta z nás se může ve svém životě dostat do situace, kdy bude potřebovat pomoc nebo se ocitne v roli pečujícího, ať už na osobní úrovni, nebo té profesionální. Ve společnosti je často zmiňována a probírána role potřebného, ale již se opomíjí myslet na roli pečovatele. I pečující osoba je pouze člověk, se svými silnými i slabými stránkami, který na sebe převzal neuvěřitelný závazek a zejména velkou zodpovědnost. Je potřeba si uvědomit, že i on má svůj soukromý život, své limity a omezené zásoby energie, zvláště v případě, kdy nemá z čeho čerpat.

Banner

Hledat

Videorecenze knih

Rozhovor

Václav Tobrman: Mám rád rozmanitost

Vaclav Tobrman 200Multiinstrumentalista a zpěvák Václav Tobrman patří mezi nejlepší pianisty České Republiky. V roce 2013 získal třetí místo v soutěži „Pianista roku“ a letos obsadil místo druhé. Přestože působí v několika profesionálních hudebních...

Daliborovy dubnové tipy. Co pěkného si přečíst?

Možná jsme podlehli neoprávněnému dojmu, že léto tento rok dorazilo dříve. Jenže příroda změnila názor. Takže co s pošmournými, chladnými a deštivými večery? Máme pro vás opět Daliborovy knižní tipy, které se určitě budou hodit!

Čtěte také...

Juraj Červenák: „Mí hrdinové nejsou žádní uhlazení rytíři v naleštěné zbroji. Krvácejí, potí se a chodí na záchod.“

juraj cervenak 200Juraj Červenák je jedním z nejuznávanějších spisovatelů fantastiky u nás i na Slovensku. Jeho knihy, příběhy o Roganovi, ale třeba i osudy Conana, se rychle dostaly do podvědomí čtenářů a došlo k jejich rychlé oblibě...


Literatura

Věrný čtenář thrillerů nemusí být výhra

verny ctenar 200Věrný čtenář je první knihou z plánované série. Práva na tento titul byla prodána do více než 35 zemí a v Hollywoodu se připravuje také seriálová adaptace. Stojí toto finské čtení za to?

 

...

Divadlo

Mystický muzikál mytických rozměrů

Velka ryba 200„Můj otec mluvil po celý život o tom, že opustí své rodné městečko a vydá se do velkého města, protože nechce být velkou rybou v malém rybníku.“ Takto mluvil americký jižanský spisovatel Daniel Wallace o svém vlastním otci, který se stal tak...

Film

Diagnózy času nabídnou projížďku dějinami českého filmu

diagnoza casu obalka 200Dějiny národních kinematografií mají zpracovány snad v celé Evropě, jen v České republice na ně čekáme marně. Přitom Československý filmový ústav (předchůdce dnešního Národního filmového archivu) práce na nich započal př...