Osmý div světa – gruzínský národní balet Suchišvili (Sukhisvili)

Osmý div světa – gruzínský národní balet Suchišvili (Sukhisvili)

Tisk

gru 200Téměř před sedmdesáti lety (v roce 1945) založili Iliko Suchišvili a Nino Ramišvili první profesionální taneční soubor, jaký do té doby v Gruzii neexistoval. Tehdy vystupovaly tak pěti- či šestičlenné skupiny zpěváků a tanečníků s písněmi a tanci východní Gruzie nebo západní Gruzie. Velký kolektiv a rozsáhlá produkce, což představoval nový soubor, se staly pro diváky doslova překvapením. V počátku soubor čítal 35 osob. Iliko a Nino, jeho zakladatelé, si plnili od počátku svůj sen – představit světu gruzínský tanec a dosáhnout celosvětového uznání. Z partnerů na jevišti se stali partnery i v životě. Dnes v souboru tančí 500 tanečníků, má vlastní orchestr a vede jej už třetí generace dynastie Suchišvili.

 

Po zvládnutí domácí scény na území Sovětského svazu, vyrazil soubor už v roce 1948 na turné po zemích Evropy, zavítal do Austrálie, aby nakonec okouzlil Ameriku. Jejich vystoupení tamní média označila za „nejlepší show na Brodwayi“. Nikdo nešetřil slovy chvály, uznání a neskonalého obdivu. Američtí novináři se předháněli v trefných titulcích a pěli ovace.

Pojďme ještě nahlédnout do historie souboru, zajímavých vzpomínek za ta léta se nasbíralo mnoho. Asi k nejvýraznějším patřil okamžik, kdy v milánské La Scale šla opona 14krát vzhůru. Ten den v roce 1967 překonali gruzínští umělci dosavadní rekord Enrica Carusa, kterému náleželo jedenáct vytažení opony. V novinách se objevovaly pochvalné věty, například: „Jejich tanec je výzvou gravitačním zákonům.“

Také ve Velké Británii způsobili pozdvižení. Během mistrovství světa v kopané se staly silným konkurentem tomuto sportu. Jejich fanoušci přeplnili koncertní sály a okouzlená královna Alžběta osobně předala Iliko Suchišvilimu zlatou medaili. V Indii zase při představení scéna pod širým nebem nevydržela, zřítila se, avšak vystoupení skončit nemuselo. Dobrovolníci z publika ji drželi odhodlaně na ramenou až do konce představení. Suchišviliho taneční soubor si velmi brzy vysloužil od novinářů přízvisko „Osmý div světa“.

gru 1

Na okraj dva z obdivných komentářů ze světového tisku:
„Pokuste se vyskočit a ve vzduchu se seskupit. Potom dopadněte na zem přímo na kolena a znovu vyskočte, abyste to vše zopakovali znovu a znovu! Proveďte piruetu na palcích nohou v měkkých holínkách tak rychle, že nikdo nezahlédne vaši tvář. A pak se hned točte na kolenou po celém obvodu scény. Okouzlete krásné dámy, které poklidně i vesele sledují váš odvážný tanec, jehož cílem je získat si jejich přízeň“.The Washington Post (USA)
„Gruzínští umělci jsou dokonalost sama. To ani není tanec, to je let. Bouře na scéně“. Daily Mirrors (Velká Británie)

gru 2

Za téměř sedmdesát let soubor absolvoval více než 250 turné, 11krát objel 5 kontinentů, navštívil 88 zemí, uskutečnil na 12 300 vystoupení a tleskalo mu více než 7 milionů lidí po celém světě. Gruzínský národní balet řídí již v třetí generaci dynastie Suchišvili. Od roku 1945 do roku 1985 to byli zakladatelé souboru Nino Ramišvili a Iliko Suchišvili, od roku 1985 do roku 2000 převzali vládu jejich děti Tengiz a Inga Suchišvili a od roku 2000 soubor vedou vnoučata zakladatelů – Nino a Iliko Suchišvili.

Během 69 let soubor mnohokrát vystupoval na nejslavnějších světových scénách v USA, Itálii, Velké Británii, Francii, Španělsku, Rakousku, Dánsku…
V listopadu letošního roku je můžeme spatřit i v Praze. 8. 11. 2014 od 18 a 20 hodin se uskuteční v Kongresovém centru dvě představení. Vstupenky se od července prodávají na Ticket Art nebo Ticketportal. Nenechte si ujít ojedinělé vystoupení přinášející bouři na jevišti a neopakovatelné zážitky.

Soutěžit o dvě vstupenky můžete ZDE:
 www.kultura21.cz/souteze/10388-suchisvili-vstupenky

gru 3

 

Foto: Staroconcert s. r. o.

www.sukhishvili.com

 

 


 

Přihlášení



Martin Němec o svém otci, kterému věnoval knihu Josef Němec – Obrazy a kresby

Košatost a význam umělecké tvorby zobrazuje kniha s názvem Josef Němec – Obrazy a kresby, která současně přiblíží pracovní i soukromou tvář pražského výtvarníka. Jeho synem je Martin Němec, dnes renomovaný malíř a hudebník, duše rockových kapel Precedens a Lili Marlene, jenž potvrzuje, že jablko nepadlo daleko od stromu. Právě on je spolutvůrcem zmiňované výpravné knihy. A protože ji čeká 18. dubna pražský křest v Galerii Malostranské besedy, tak nevím, kdo by o knižní novince, o Josefu Němcovi a o jeho tvorbě povyprávěl víc než jeho syn Martin.

Sebepéče pro pečující

Spousta z nás se může ve svém životě dostat do situace, kdy bude potřebovat pomoc nebo se ocitne v roli pečujícího, ať už na osobní úrovni, nebo té profesionální. Ve společnosti je často zmiňována a probírána role potřebného, ale již se opomíjí myslet na roli pečovatele. I pečující osoba je pouze člověk, se svými silnými i slabými stránkami, který na sebe převzal neuvěřitelný závazek a zejména velkou zodpovědnost. Je potřeba si uvědomit, že i on má svůj soukromý život, své limity a omezené zásoby energie, zvláště v případě, kdy nemá z čeho čerpat.

Banner

Hledat

Videorecenze knih

Rozhovor

Recenze? Učím se z nich nic nedělat, říká herec Ondřej Brett

ondrej brett perexJe nepřehlédnutelný jednak svou výškou, jednak hereckým potenciálem, což stačil prokázat v řadě rolí na jevišti Divadla Petra Bezruče v Ostravě. Charismatický absolvent brněnské JAMU má navíc i jméno, které dobře zní -  Ondřej Br...

Daliborovy dubnové tipy. Co pěkného si přečíst?

Možná jsme podlehli neoprávněnému dojmu, že léto tento rok dorazilo dříve. Jenže příroda změnila názor. Takže co s pošmournými, chladnými a deštivými večery? Máme pro vás opět Daliborovy knižní tipy, které se určitě budou hodit!

Z archivu...

Čtěte také...

Půda, duše a společnost: O potřebě souladu lidstva se Zemí

Duše, půda a společnostPředevším to, co je potřeba, je vtloukat lidem do hlavy ekologické myšlenky a motivovat je k vědomé zodpovědnosti za svůj život a ke snaze řešit enviromentální otázky. Filozofický...


Literatura

Jak mít úspěšné dítě a proč je odhodlání, zvědavost a vytrvalost pro úspěch mnohdy důležitější než inteligence?

uspesne dite perexRJak již bylo před časem na našich stránkách avizováno, vyšla velmi zajímavá kniha Jak mít úspěšné dítě s podtitulem Proč je odhodlání, zvědavost a vytrvalost důležitější než inteligence amerického...

Divadlo

Nové šansonové album vyšlo Jitce Molavcové, ale stejný žánr zpívají bravurně Renata Drössler i Jiří Bartoň

foto perexjitka molavcovaI když Hana Hegerová byla a nadále je a bude královnou českého šansonu, existuje v tuzemsku ještě několik zpěváků, kteří se tomuto hudebnímu žánru věnují – a dělají to velice dobře. Uměj...

Film

Vývoj francouzské kinematografie a především komedie

francouzsky film200Naprostým prvopočátkem francouzské kinematografie byl vynález kinematografu Louise Lumiera (1864–1948) Jeho filmy měly původní rys – byly to systematicky vytvářené „ožívající fotografie“. Lumi...