Nesmazatelné záznamy – odvrácená strana internetu

Nesmazatelné záznamy – odvrácená strana internetu

Tisk

nesmazatelne perexV roce 2013 se dosud neznámý mladík, ve svých devětadvaceti letech, stal téměř že dne na den nejznámější a zároveň nejhledanější osobou na světě. Edward Snowden – jméno, které by měl znát téměř každý, kdo se pohybuje na internetu. Zanechal svou kariéru, rodinu a přátele a rozhodl se odhalit jedno z největších tajemství americké vlády. Pro někoho je zrádce, pro druhé hrdina. On sám chtěl jen udělat správnou věc.

Narodil se do rodiny, v níž část z otcovy strany byli všichni většinou vojáci a z matčiny strany převládalo námořnictvo. Přítomnost americké vlády jako takové ho prakticky provázela celým dětstvím. Bral ji jako pevný bod, na který se člověk může spolehnout. Díky otci a jeho práci brzy objevil další věc, která jej měla provázet celý život – a to internet. Pořízením stolního počítače se před ním otevřely úplně nové obzory a on jen fascinovaně sledoval, jak ho jeden klik dokáže spojit s celým světem. Líbila se mu anonymita jeho příspěvků a možnost mluvit o svých oblíbených tématech s lidmi na druhé straně zeměkoule. Po vzoru svých rodičů se rozhodl vstoupit do armády, ale po pár měsících přišel na to, že to není nic pro něj. A tak se rozhodl přispět své zemi tím, co uměl nejlépe – prací na počítačích.

A pak přišel ten osudný den – jedenácté září – a vše se změnilo. Začal hon na teroristy a americká vláda začala využívat potencionál internetu naplno. Pod záminkou sběru informací o možných teroristech začala skrze sociální sítě a internetové vyhledávače sbírat informace prakticky o každém na světě. A nejen to, začala budovat velké skladiště, kde by tato data mohla ukládat. To znamená, že by vaše informace co na internetu vyhledáváte, co na něj nahráváte, každý váš status, byl nesmazatelně zaznamenán a kdykoliv se mohl použít. Co nejvíce ovšem Edwarda Snowdena šokovalo bylo to, že nikdo, kdo takto používal internet, o tom neměl ani tušení. Vláda prakticky špehovala své občany a nazývala to ochranou. A to byla jedna z pohnutek, které jej donutily jednat tak, jak nakonec jednal.

O autorovi:

Edward Joseph Snowden (* 21. června 1983) je bývalý zaměstnanec CIA a subkontraktor pracující pro Dell na zakázce pro americkou Národní bezpečnostní agenturu (NSA), který do tisku vynesl informace o masivním, a do té chvíle před veřejností utajovaném, celosvětovém sledování telefonů a elektronické komunikace ze strany bezpečnostních služeb USA. Za tento čin mu v USA hrozí pronásledování a exemplární tresty; v srpnu 2013 obdržel v Rusku status uprchlíka a stále hledá trvalý azyl v 21 zemích. Jeho příběh je zachycen v autentickém dokumentu Citizenfour (2014) a ve filmu Snowden (2016). Začíná roce 2003, kdy vstoupil do americké armády, kde trénoval se speciálními jednotkami. Byl propuštěn po zlomení si obou nohou. Jeho prvním úkolem v práci pro NSA bylo zajištění ochrany tajných zařízení agentury v Marylandu, kam se přestěhoval. Poté pracoval v CIA jako IT specialista a přes nedostatek formálních kvalifikací se díky svým schopnostem vyšplhal po žebříčku organizace. Do roku 2007 získal post s diplomatickou ochranou v Ženevě. Zde podle svých slov pro deník The Guardian viděl, jak funguje americká vláda a jaký má dopad na svět. Rovněž si zde podle svých slov uvědomil, že je součástí mašinérie, která způsobuje více zlého než dobrého. Uvažoval vyjít na veřejnost se svým odhalením dříve, ale počkal, aby se přesvědčil, zda se politika USA změní po zvolení Baracka Obamy. Když se tak nestalo, rozhodl se jednat a vynesl na světlo informace o americké vládě.

Ukázka z knihy:

Docela brzy po tom, co jsme se nastěhovali do Croftonu, otec přinesl domů náš první stolní počítač Compaq Presario 425 a katalogovou cenou 1399 dolarů, ale zakoupený ve vojenské diskontní prodejně, a zprvu ho usadil – ke značné nelibosti mé matky – doprostřed našeho jídelního stolu. Od okamžiku, kdy se přístroj objevil doma, jsme já a počítač byli neoddělitelní. Jestliže jsem už před tím nejevil žádné nadšení, že mám jít ven a kopat do balónu, teď už mi samotná taková představa přišla směšná. Venku přece neexistovalo nic většího než to, či jsem mohl nalézt v našem šedivém, rozhrkaném klonů PC, v němž fungoval (v té době neuvěřitelně rychlý) 25 megahertzový procesor Intel 486 a disponoval nevyčerpatelným harddiskem s pamětí 200 megabytů. A taky, pozor, patřil k němu osmibitový barevný monitor, což znamenalo, že uměl zobrazovat až 256 různých barev. Tenhle Compaq se pro mě stál trvalým společníkem - mým druhým sourozencem a první láskou.

Snowden

Název: Nesmazatelné záznamy
Autor: Edward Snowden
Překlad: Jan Mrlík
Žánr: literatura faktu, autobiografie
Vydáno: 2020
Stran: 359
Vydalo nakladatelství: Allpress s.r.o.
Hodnocení: 95 %


 

Přihlášení



Martin Němec o svém otci, kterému věnoval knihu Josef Němec – Obrazy a kresby

Košatost a význam umělecké tvorby zobrazuje kniha s názvem Josef Němec – Obrazy a kresby, která současně přiblíží pracovní i soukromou tvář pražského výtvarníka. Jeho synem je Martin Němec, dnes renomovaný malíř a hudebník, duše rockových kapel Precedens a Lili Marlene, jenž potvrzuje, že jablko nepadlo daleko od stromu. Právě on je spolutvůrcem zmiňované výpravné knihy. A protože ji čeká 18. dubna pražský křest v Galerii Malostranské besedy, tak nevím, kdo by o knižní novince, o Josefu Němcovi a o jeho tvorbě povyprávěl víc než jeho syn Martin.

Sebepéče pro pečující

Spousta z nás se může ve svém životě dostat do situace, kdy bude potřebovat pomoc nebo se ocitne v roli pečujícího, ať už na osobní úrovni, nebo té profesionální. Ve společnosti je často zmiňována a probírána role potřebného, ale již se opomíjí myslet na roli pečovatele. I pečující osoba je pouze člověk, se svými silnými i slabými stránkami, který na sebe převzal neuvěřitelný závazek a zejména velkou zodpovědnost. Je potřeba si uvědomit, že i on má svůj soukromý život, své limity a omezené zásoby energie, zvláště v případě, kdy nemá z čeho čerpat.

Banner

Hledat

Videorecenze knih

Rozhovor

Fotograf bez talentu: „Lidé umí být svině i hrdinové. Je jen na každém z nás, co si vybereme.“

bez talentu 200Fotograf bez talentu má na Facebooku po necelých dvou letech od založení stránky téměř 14 000 členů. Iedntita pro něj není důležitá, má svůj osobitý přístup i styl. Radí jak fotit a jeho posledním projektem je ten s názvem Hrdinové. Nejen o...

Daliborovy dubnové tipy. Co pěkného si přečíst?

Možná jsme podlehli neoprávněnému dojmu, že léto tento rok dorazilo dříve. Jenže příroda změnila názor. Takže co s pošmournými, chladnými a deštivými večery? Máme pro vás opět Daliborovy knižní tipy, které se určitě budou hodit!

Čtěte také...

Hvězdy popmusic s nejstarším orchestrem v Evropě roztančili Kongresové centrum Praha. Pořadatelé už oznámili Vánoční galakoncert

Gala200Hvězdy české popmusic Tereza Mašková, Ondřej Ruml a Václav Noid Bárta rozezpívalia doslova roztančili Kongresový sál Kongresového centra Praha. V rámci Galakoncertu Orchestru Karla Vlacha – Pocta legendám spolu s moderátorkou večera Adélou Gondíkovou zvedli...


Literatura

Od semínka v prach: Něžné vyprávění o jedné zahradě

Od semínka v prach 200V nakladatelství Kazda vyšla kniha Od semínka v prach od Marce Hamera nabízející milý pohled na práci s rostlinami.

 

...

Divadlo

Jak si vedli němečtí divadelníci v Praze?

az k horkemu konci divadloAspoň trochu vstoupila do povědomí ta skutečnost, že v meziválečné Praze kvetlo dvojjazyčné písemnictví, české a německé (přesněji německo-židovské), velké zjevy jako Franz Kafka se již dávno staly nedílnou součástí pr...

Film

Reportérka

repor 200Reportérka (2015)  je nová televizní minisérie České televize, která se od 1.února 2015 vysílala v České televizi na Čt1 vždy od 20 hodin. Tři díly daly nahlédnou do prostředí novinářské profese. Jednotlivé díly líčí pokaždé zajímavý příběh podle skute...