TAKOVÉ BYLY – příběhy pozoruhodných českých žen, narozených v 19. století

TAKOVÉ BYLY – příběhy pozoruhodných českých žen, narozených v 19. století

Tisk

olina franco200Olina Franco je česká výtvarnice, která se již léta zabývá tematikou vztahů mezilidských i genderových. Ve svém novém cyklu „Takové byly“ se zaměřila na osudy českých žen, narozených v 19. století.

 


„Tyto ženy byly neohrožené Amazonky a jejich osudy se často vzájemně propojovaly. Všechny svou neskonalou vůlí dokázaly takřka nemožné a ostatním ženám vydobyly to, co se dnes může jevit zcela přirozené, běžné a samozřejmé – právo na vzdělání, výběr a volbu povolání i svobodné rozhodnutí ve všech aspektech života. Jejich osudy se často vzájemně propojovaly a leckdy, pokud dříve nezemřely či neemigrovaly, byly i násilně ukončeny nástupem totalitní moci. Jejich majetky byly zkonfiskovány, znárodněny či zašantročeny, jejich talenty zlomeny a jejich osudy vymazány z paměti českého národa.“

olina franco1

Olina Franco příběhy takových žen ztvárnila v tzv. figurlážích, jsou to lehce nadživotní ženské postavy vyříznuté z překližky, polepené, pomalované či jinak prostorově ztvárněné.

Je mezi nimi lékařka, která založila nemocnici v Bagdádu, v níž léčila tropické choroby, které po návratu do vlasti vystříleli nacisté celou rodinu. Žokejka, která jako první a poslední žena vyhrála Velkou Pardubickou v roce 1937, v té době jí už bylo čtyřicet dva let a jejími soupeři byli především mladí oficíři Wehrmachtu. Operní diva, již obdivoval celý svět a která nikdy nedostala angažmá v Národním divadle, nakonec zemřela v Brazílii. Tanečnice – špionka, které prý Mata Hari nesahala ani po kotníky. První žena, která dostala Nobelovu cenu míru a zasloužila se o vznik soudního dvora v Haagu. Cestovatelka, která ač byla sirotkem vychovaným na obecní náklady, objela celý svět, zažila srážku vlaků, ztroskotání lodi i zničující zemětřesení. Malířka žijící mezi Prahou, Roztoky a Paříží, kam posílala nadějné české malíře na zkušenou a kterou velmi obdivoval A. Rodin. Sochařka, která vystavovala po celé Evropě, ale její jméno bylo v Čechách zapomenuto. Módní návrhářka, jež oblékala celebrity té doby, jimž se chtěla vyrovnat i Marta Gottwaldová. První žena v humanitární péči, která koupila pozemek na Jadranu a vozila na ozdravné pobyty chudé a nemocné české děti. První architektka, zaměřující se na sociální projekty pro ženy a děti. Knihovnice, sirota, která byla vychována v rodině Vojty Náprstka a která jeho přání prý uhodla dříve, než je sám vyslovil. Telegrafistka, která po této práci toužila tolik, že napsala dopis samotnému císaři Františku Josefovi I. A mnoho dalších…

S Pozoruhodnými ženami Oliny Franco se můžete seznámit v červnu 2022 na mezinárodní výstavě kolážistů v Galerii Kritiků v paláci Adria, nebo na další výstavě v hudebním klubu Rock Café v Praze 1 na Národní třídě.

olina franco2

Zdroj foto: Jaroslav Jiřička


 

Přihlášení



Martin Němec o svém otci, kterému věnoval knihu Josef Němec – Obrazy a kresby

Košatost a význam umělecké tvorby zobrazuje kniha s názvem Josef Němec – Obrazy a kresby, která současně přiblíží pracovní i soukromou tvář pražského výtvarníka. Jeho synem je Martin Němec, dnes renomovaný malíř a hudebník, duše rockových kapel Precedens a Lili Marlene, jenž potvrzuje, že jablko nepadlo daleko od stromu. Právě on je spolutvůrcem zmiňované výpravné knihy. A protože ji čeká 18. dubna pražský křest v Galerii Malostranské besedy, tak nevím, kdo by o knižní novince, o Josefu Němcovi a o jeho tvorbě povyprávěl víc než jeho syn Martin.

Sebepéče pro pečující

Spousta z nás se může ve svém životě dostat do situace, kdy bude potřebovat pomoc nebo se ocitne v roli pečujícího, ať už na osobní úrovni, nebo té profesionální. Ve společnosti je často zmiňována a probírána role potřebného, ale již se opomíjí myslet na roli pečovatele. I pečující osoba je pouze člověk, se svými silnými i slabými stránkami, který na sebe převzal neuvěřitelný závazek a zejména velkou zodpovědnost. Je potřeba si uvědomit, že i on má svůj soukromý život, své limity a omezené zásoby energie, zvláště v případě, kdy nemá z čeho čerpat.

Banner

Hledat

Videorecenze knih

Rozhovor

Rozhovor s odvolaným ředitelem kroměřížského Domu kultury Jiřím Králíkem

Kralik perexNa webu Kultura21.cz se snažíme věnovat aktuálním tématům a rádi dáváme prostor lidem, aby se mohli vyjádřit. Proto jsme k rozhovoru vyzvali pana Jiřího Králíka, který byl Radou města Kroměříž odvolán z postu řed...

Daliborovy dubnové tipy. Co pěkného si přečíst?

Možná jsme podlehli neoprávněnému dojmu, že léto tento rok dorazilo dříve. Jenže příroda změnila názor. Takže co s pošmournými, chladnými a deštivými večery? Máme pro vás opět Daliborovy knižní tipy, které se určitě budou hodit!

Čtěte také...

Umění rámu. Výstava v Arthouse Hejtmánek představí krásu obrazových a zrcadlových rámů, nabídne i NFT

umeni ramu 200Téměř tři sta starožitných obrazových rámů včetně padesáti nádherných zrcadel představí od 9. září do 16. října prodejní výstava Umění rámu v galerii a aukčním domě Arthouse Hejtmánek v Praze 6 – Bubenči. Ten navíc návštěvníkům ukáže ještě tři...


Literatura

Saturnálie: detektivní příběh z antického Říma
ImageMilovníci detektivních románů odehrávajících se v různých historických epochách mají nyní možnost vydat se po stopách zločinu ve starověkém Římě, a to na stránkách nové knihy britské spisovatelky Lin...

Divadlo

Švandovo divadlo natáčí povzbudivá videa, divákům je nabídne na sociálních sítích

Svandovo divadlo200Povzbudit, zlepšit náladu, zaměřit pozornost k dobrým věcem v životě a také neztratit kontakt s diváky. To je smyslem videí, která začali natáčet tvůrci a herci z pražského Švandova divadla.

...

Film

Pivní roadmovie dua Beer with Travel se konečně dočká své premiéry

beer with travel 200Přesně o rok později, než bylo původně v plánu, se v pondělí 18. října v divadelním sále klubu Rock Café v Praze uskuteční premiéra dokumentárního filmu cestovatelské dvojice Beer with Travel. Nová road movie vznikla ve spoluprá...