Fotograf Jaroslav Kučera chystá vydání knihy Klid před bouří se snímky z doby normalizace, podporu hledá i na Hithitu

Fotograf Jaroslav Kučera chystá vydání knihy Klid před bouří se snímky z doby normalizace, podporu hledá i na Hithitu

Tisk

klid pred bouri200Vtip i smutek, něco erotiky i začouzené interiéry výčepů a vináren. A k tomu normalizační dusno, které lidem ničilo životy. Připravovaná kniha Klid před bouří fotografa Jaroslav Kučery vypráví o životě v 70. a 80. letech. Společně s knihou chystá fotograf také stejnojmennou výstavu v Leica Gallery Prague, která začne 3. listopadu 2022. Knihu a další zajímavé odměny jako třeba plakáty s fotografiemi z knihy si lze nyní exkluzivně objednat na Hithitu.

Jaroslav Kučera patří mezi známé fotoreportéry a dokumentaristy, jejichž snímky dokáží samy o sobě vyprávět příběhy. Stačí jim k tomu obraz, slova nejsou nutná. Jenže Kučera má navíc výjimečný dar: dokáže své fotografie doprovodit osobním vyprávěním, vzpomínkami a postřehy, což příběhy zachycené na snímcích ještě umocňuje a dává jim zcela nový rozměr.

Připravovaná kniha Klid před bouří je i díky této autorově schopnosti výjimečným dokumentem, který zachycuje realitu života za bývalého režimu. Bez nostalgie a bez retro patosu ukazuje, jak se žilo za normalizace štamgastům z hospod čtvrté cenové, svůdně krásným dívkám na strahovských kolejích, pražské kavárenské bohémě i lidem čelícím šedivé a stísňující každodennosti.

Klid pred bouri1

Oslava puče z roku 1948, Staroměstské náměstí, 25. únor 1978

„V posledních letech jsem se stále více vracel k fotografiím ze 70. a 80. let, době, kdy jsem byl ještě plný sil, měl spousty kamarádů a kamarádek, spoustu práce a poměrně hodně fotografoval. Nakonec jsem vybral 280 snímků z oněch dob a rozhodl se vydat svědectví o době Klidu před bouří. Nebyl jsem nikdy zaměstnán v nějakém měsíčníku, týdeníku, či deníku, jen jsem občas dostal externí možnost spolupráce na jakési reportáži. Proto knihu neprezentuji jako objektivní, popisnou zprávu tehdejší společnosti. Je to ryze subjektivní výběr zajímavých fotografií z více či méně atraktivních prostředí, která jsem navštívil,“ konstatuje Kučera.

Vydaní knihy lze nyní podpořit pomocí crowdfundingové sbírky na portálu Hithit.cz, kde si fanoušci mohou vedle samotné publikace a dalších zajímavých odměn zakoupit například zarámovanou fotografii, fotografický seminář nebo exkluzivně jedinečnou vintage fotografii vyvolanou klasickým způsobem na matném kartonovém papíře. „Publikaci Klid před bouří jsem měl v podstatě už připravenou, jenže přišlo razantní zdražení papíru. Záleží mi na tom, aby kniha byla perfektní, abych z ní měl radost já i čtenáři. Věděl jsem, že nechci snižovat náklady na úkor kvality, a tak jsem se rozhodl hledat nové možnosti spolufinancování celého projektu. Nakonec jsem se rozhodl pro kampaň na Hithitu, kde mohou vydání podpořit fanoušci a všichni, kterým by se připravovaná kniha mohla líbit,“ vysvětluje Kučera.

Chystaná kniha očima kritičky fotografie Daniely Mrázkové

„Výstižnější název pro své fotografie z oněch dvou desetiletí tak zvané normalizace, rozpínajících se mezi sovětskou okupací Československa v srpnu 1968 a Sametovou revolucí v listopadu 1989, snad Jaroslav Kučera ani nemohl najít. Pravda, na povrchu života byl tehdy klid. Ale zvláštní, zdánlivý, jak tomu bývá před bouří. Pod jeho povrchem to vřelo. Potlačovanými emocemi, masovou frustrací, schizofrenií dvojí existence, vnitřní emigrací, nutkavou potřebou spiklenectví… Kučera ten zvláštní klid, ten zdánlivě nezobrazitelný dobový konflikt vnější a vnitřní reality fotografoval. Podařilo se mu vytvořit jeho specifický portrét. Jak? Svou neobyčejnou citlivostí k člověku, svou schopností vžít se do jeho pocitů, jeho životní situace. Nadáním empatie k „lidem, které jsem potkal…“. Ostatně, ´setkání s lidmi, které potkal´, jsou základem i všech dalších Kučerových fotografických cyklů, které následovaly a vstoupily do dějin, ať už se jmenují jakkoliv.“

Klid pred bouri2

Milenci na jednu noc, Václavské náměstí, Praha 1972

Jaroslav Kučera se narodil se 19. 12. 1946 ve vesnici Ředhošť v okrese Litoměřice. V roce 1966 maturoval na Střední průmyslové škole stavební na Mělníku. Stavební fakultu ČVUT absolvoval v r. 1973 a ihned poté se stal fotografem a externě fotil pro různé časopisy a podniky. Volný čas věnoval černobílému sociálnímu dokumentu. Je držitelem Grantu primátora 1995, Hlavní ceny Czech Press Photo 2000 a 1. ceny Euro Press Photo 2001. Dosud měl na 60 autorských výstav po celém světě. Více informací na www.jaroslavkucera.com

Jaroslav Kučera: Klid před bouří. 336 stran, rozměr 260 x 297 mm, pevná vazba, 264 autorských černobílých fotografií. Vydává nakladatelství Jakura. Vydání knihy se předpokládá v polovině listopadu tohoto roku.

Klid pred bouri obalka

Foto: Jaroslav Kučera / Klid před bouří

Více informací: https://www.hithit.com/cs/project/11404/vydejme-spolu-klid-pred-bouri-fotografa-jaroslava-kucery


 

Přihlášení



Martin Němec o svém otci, kterému věnoval knihu Josef Němec – Obrazy a kresby

Košatost a význam umělecké tvorby zobrazuje kniha s názvem Josef Němec – Obrazy a kresby, která současně přiblíží pracovní i soukromou tvář pražského výtvarníka. Jeho synem je Martin Němec, dnes renomovaný malíř a hudebník, duše rockových kapel Precedens a Lili Marlene, jenž potvrzuje, že jablko nepadlo daleko od stromu. Právě on je spolutvůrcem zmiňované výpravné knihy. A protože ji čeká 18. dubna pražský křest v Galerii Malostranské besedy, tak nevím, kdo by o knižní novince, o Josefu Němcovi a o jeho tvorbě povyprávěl víc než jeho syn Martin.

Sebepéče pro pečující

Spousta z nás se může ve svém životě dostat do situace, kdy bude potřebovat pomoc nebo se ocitne v roli pečujícího, ať už na osobní úrovni, nebo té profesionální. Ve společnosti je často zmiňována a probírána role potřebného, ale již se opomíjí myslet na roli pečovatele. I pečující osoba je pouze člověk, se svými silnými i slabými stránkami, který na sebe převzal neuvěřitelný závazek a zejména velkou zodpovědnost. Je potřeba si uvědomit, že i on má svůj soukromý život, své limity a omezené zásoby energie, zvláště v případě, kdy nemá z čeho čerpat.

Banner

Hledat

Videorecenze knih

Rozhovor

Rozhovor s Taťánou Kročkovou o umění, literatuře, synestézii a výchově dětí

visennaMgr. Jana Lepková mě požádala, abych jí zodpověděla pár otázek pro výzkum určený pro její disertační práci. Janě Lepkové vděčím za mnohé odborné pedagogicko - psy...

Daliborovy dubnové tipy. Co pěkného si přečíst?

Možná jsme podlehli neoprávněnému dojmu, že léto tento rok dorazilo dříve. Jenže příroda změnila názor. Takže co s pošmournými, chladnými a deštivými večery? Máme pro vás opět Daliborovy knižní tipy, které se určitě budou hodit!

Čtěte také...

Temná tajemství mistra světla

200vytV pražském UPM právě probíhá výstava fotografií Františka Drtikola (1883 – 1961). Ten na počátku druhé světové války rozdal svůj archiv různým muzeím či institucím. Uměleckoprůmyslové muzeum dostalo – mimo jiné – kolekci fotografií, pracovních studií a různý...


Literatura

Rossumovi univerzální roboti ožili v komiksové adaptaci Čapkova díla

rur perexDivadelní hra Karla Čapka R.U.R. měla premiéru již před sto lety. Toto výročí se stalo ideálním časem pro vydání komiksové verze a pod rukama talentované kreslířky Kateřiny Čupové tak ožily nejen hlavní postavy – Helena Gloryová a její chůva Nán...

Divadlo

Klezmerem nespaseno

200divPražské Vinohradské divadlo je scénou, která velkou měrou určuje, co se v českém divadle nosí a obvykle ukazuje, jak se divadlo má dělat. Poslední vinohradská premiéra, tragikomedie Nesnesitelné svatby H. Levina, tomuto obyčeji vyhověla jen velmi málo. N...

Film

Představujeme vám projekty, které na podzim nabídne veřejnoprávní televize

ct 200Česká televize oslavila tento rok šedesáté výročí od svého založení. A i když má ty největší oslavy jubilea za sebou, bude podzimní schéma doprovázené ještě jejich dozvuky. Nebudou však chybět ani nové projekty, které dostanou prostor vedle...