Jak vychovat dobrého člověka aneb základy všímavého rodičovství

Jak vychovat dobrého člověka aneb základy všímavého rodičovství

Tisk

Jak vychovat dobrého člověkaDíky knize Jak vychovat dobrého člověka, všímavé rodičovství, jsem měla poprvé možnost se začíst do literatury tohoto typu. Nikdy jsem jako máma dvou kluků nečetla takové knihy, protože mi nikdy neuměly pomoci, když jsem zrovna já řešila nějaký problém s výchovou. Vždycky jsem si říkala: „Ale oni tady se mnou nejsou a moje problémy jsou jiné.”

Jsem však ráda, že se tahle kniha ke mně dostala, protože jsem se nejednou větou musela zamyslet a říct si: „…ano to je pravda”. A já vlastně i hodně věcí používám v běžném životě, a o to vlastně jde, o uvědomování si něčeho. V knížce se totiž dává velký důraz na to, abychom cokoliv co děláme, dělali v přítomném okamžiku. Učím jógu. A vždycky na začátku říkám, nepřepínejte na autopilota, ale buďte se mnou, poslouchejte dialog, jak se do dané pozice dostat a také jak se z pozice vracíme, na co se zaměřit. A to je opravdu jedna z nejtěžších věcí v tomto uspěchaném světě a životě, kde chceme stihnout všechno a za každou cenu.

Přitom meditací pečujeme o svou mysl a nepotřebujeme k tomu nic jiného než svůj dech. Je tady přesně napsané: „Když se nadechujete, řekněte si nádech, když vydechujete, řekněte si výdech. Opravdu zkuste si tohle cvičení a uvidíte, že to není tak jednoduché, jak se zdá.

V knize je několik ukázek přesně těchto cvičení. Zastavte se a buďte přítomní.

Cvičení: Jak všímavě jíst rozinku

Stanovte si záměr
Podržte rozinku v ruce
Dívejte se na ni
Dotýkejte se jí
Přivoňte k ní
Vložte ji do úst
Ochutnejte ji
Spolkněte ji
Sledujte ji

Takové cvičení můžete dělat na cokoliv. Na to, když myjete nádobí, na to, když žehlíte, nebo se jdete jenom projít, myslet na přesně tu věc, kterou děláte a nechat ostatní myšlenky plynout. A také, když si hrajete s dětmi, nebo je něco učíte, vykládáte jim, buďte tam s nimi a prožívejte to s nimi. Nestačí jen být v místnosti na telefonu. Jestliže nejsme plně přítomni se svými dětmi, přicházíme o příležitost naladit se na jejich signály o tom, co prožívají pod povrchem. Přítomnost rodiče je zásadně důležitá pro optimalizaci šance, že vaše dítě bude v životě odolné a v celkové duševní pohodě.

Je to asi poprvé, co jsem se nestyděla za to, že si v knize podtrhávám a přepisuji moudra do svého diáře. Knihu nosím stále s sebou a asi budu i nadále, protože neustále vypisuji a listuji a praktikuji. Opravdu, mohla bych tady napsat všechny citace z knihy, ale to bych už celou knihu přepsala. Tato kniha se mi velice líbila a doporučuji všemi deseti.

Jak vychovat dobrého člověka

Název: Jak vychovat dobrého člověka
Autor: Hunter Clarke-Fields
Nakladatelství: Portál s r.o.
Rok vydání: 2024
Počet stran: 208
Hodnocení: 5/5

https://obchod.portal.cz/vychova-a-rodicovstvi/jak-vychovat-dobreho-cloveka/


 

PřihlášeníRomán Všechny naše životy je skvělé čtení na léto. Je snazší žít životy druhých, než ten vlastní

Jako závan letního vánku, který nese chvíle pohody, přátelské atmosféry a příslibu blížících se prázdnin. Takový je román „Všechny naše životy“ od francouzské spisovatelky Sophie Astrabie. Pohladí vás po duši a zahřeje u srdce. Nemusíte nad ním hlouběji přemýšlet, stačí se jen nechat unášet jeho jemným kouzlem. Co si více přát, když si potřebujete prostě jen odpočinout a uvítáte společnost nenáročné a milé knihy.

Setkání s C. G. Jungem poskytlo nakladatelství Portál. Schůzka je to parádní!

Pokud patříte mezi příznivce C. G. Junga, nová knížka z nakladatelství Portál bude pro vás opravdovou lahůdkou, která vám rozzáří oči. Publikace přináší výběr z Jungovy tvorby i pozůstalosti, ale i vzpomínky jeho blízkých či dalších osob, které se s ním setkaly a spolupracovaly. Knížka je velmi pestrá a zajímavá, můžete se k ní opakovaně vracet. Já jsem neskutečně nadšená, protože patřím mezi velkou obdivovatelku Junga a takovou knihu jsem si nemohla nechat ujít.

Banner

Hledat

Videorecenze knih

Rozhovor

Fotografii vnímám jako jediný druh umění, který dokáže zastavit čas, říká Libor Jarmar

libor jarmar perexKdyž proběhla nedávno v Domě kultury v Kroměříži výstava fotografií Miroslava Pláňavy, nemohl na její vernisáži chybět ani vedoucí kroměřížského Azylového domu pro ženy a matky s dětmi Mgr. Libor Jarmar. Byl to ostatně on, kdo ce...

Výchova štěněte – ideální příručka nejen pro nováčky!

Nakladatelství Kazda vydalo v únoru úžasnou praktickou příručku Výchovu štěněte od trenérky psů Kathariny Schlegl-Koflerové. Pokud si plánujete pořídit malé chlupaté štěstí nebo vás zajímají aktuální trendy ve výchově štěňátek, tato kniha je pro vás nutnost!

Čtěte také...

Šafránové quinotto aneb všechno, na co je chuť v jednom

safranMěla jsem chuť na šafrán. Mám ho ráda v rizotu i těstovinách. Rýžové těstoviny jsem měla nedávno – čili rýži a těstoviny v jednom. Chuť na jedno i druhé tedy chyběla. Na quinou byla intenzivní. Rovněž na chilli, eidam, sýr s bílo...


Literatura

Nahlédněte do bradavické knihovny

FvPV200Nakladatelství Albatros ku příležitosti dvacátého výročí od vydání prvního dílu Harryho Pottera znovu vydává všechny doposud zveřejněné knihy. Jedněmi z nich jsou i učebnice z bradavické knihovny – Famfrpál v průběhu věků a Fantastická zvířata a kde je na...

Divadlo

RockOpera Praha zahajuje novou sezónu Trojou s Evou Urbanovou v roli bohyně lovu Artemis

evaurbanova 200Pražská RockOpera zahajuje novou divadelní sezónu, která se ponese na vlně festivalu RockOpera Europe 2022. V jeho rámci přivítá v září hvězdy liverpoolského rádia Bloodstream Conalla Longa a Martina Haryndu.

...

Film

Festival Jeden svět 2021: Filmy, které rozhodně nevypadnou

jeden svet 200Přesun do digitálního světa a výzvy i hrozby, které s sebou tato transformace přináší – to je téma, které akcentuje letošní ročník festivalu Jeden svět pod hláškou „Vypadáváš“. Hlavní tematická filmová kategorie se zaměřuje na technologie a...