Kratochvíle- renesanční klenot v jihočeské krajině má návštěvníkům co nabídnout
Banner

Kratochvíle- renesanční klenot v jihočeské krajině má návštěvníkům co nabídnout

Email Tisk

Kratochv200Státní zámek Kratochvíle je renesanční klenot, zasazený do působivého rámce jihočeské přírody. V posledních letech prošel tento malebný jihočeský zámek celkovou obnovou, zahrnující stavební úpravy, vybudování expozice podle rožmberských inventářů i naplnění kulturním obsahem, který oživuje ducha renesanční doby, v níž Shakespeare i Cervantes psali své nesmrtelné příběhy.

 

 

V letošním roce 2015 zvolil Národní památkový ústav zámek Kratochvíle centrem projektu Po stopách šlechtických rodů: Velká hradozámecká inventura. Řada památek v rámci projektu připravuje výstavy porovnávající stav, v němž se nacházely před lety, s dneškem; kasteláni plánují komentované prohlídky, při nichž vysvětlí, jak se na hradech a zámcích připravují prohlídkové trasy, a podělí se i o vzpomínky. Příznivcům památek to umožní nahlédnout pod pokličku činnosti kastelánů hradů a zámků.

Kratochv1

Zámek Kratochvíle představí v rámci projektu pod názvem Renesance renesance proces a výsledky proměn, kterými v posledních letech tato památka prošla. Na stavební obnovu „vily“ navázalo restaurování ohromující malířské a štukové výzdoby; následovala nová instalace interiérů zámku podle inventářů posledních Rožmberků (knih, do nichž se zapisovalo hodnotnější zámecké vybavení) a vytvoření prohlídkových tras. Dalším krokem bylo naplnění zámeckého kalendáře kulturními akcemi, které jsou vybírány tak, aby odpovídaly duchu renesance a přitom respektovaly jeho atmosféru.

Podle kastelána zámku Vojtěcha Troupa podává Kratochvíle „svědectví o velkorysosti, dobrém vkusu i citlivosti Viléma z Rožmberka, kdysi předního velmože českého království a vladaře na jihu Čech“. Právě Vilém z Rožmberka byl iniciátorem stavby zámku, který  neměl v Čechách druhé poloviny 16. století obdoby a představuje jeden z klenotů stavitelského a dekoračního umění doby renesance. Architektonickým řešením i řízením stavby pověřil Vilém původem severoitalského stavitele Baldassara Maggiho z Arogna, který rozvrhl areál do velkého obdélníku s ohradní zdí a vodním příkopem. Zámecká budova byla asymetricky usazena do okrasné zahrady, jejíž součástí byla i hospodářská část, na níž se pěstovaly  bylinky pro zámeckou kuchyni, ale také melouny, cibule, mrkev, pohanka či konopí. Zahrada je dodnes jedním z velkých lákadel zámku.

Kratochv3

 

Výzdobu interiérů zadal Vilém z Rožmberka malíři Georgu Widmanovi z Braunschweigu a mistrovi štuku Antoniu Melanovi. Klenbu velkého vstupního sálu v přízemí zdobí malované lovecké výjevy a zvířata; na klenbách v patře jsou postavy z legendy o Samsonovi a Dalile, či hrdinové řeckých bájí a ve vladařově pokoji také zvířecí a rostlinné motivy. Malby doplňuje štuková výzdoba. V tzv. Zlatém sále, nejokázalejší a nejhonosnější místností zámku, sloužící k přijímání hostů a pořádání hudebních produkcí, ovládá zlacená štuková výzdoba celý prostor.

Při prohlídkách a komentovaných přednáškách upozorňují průvodci na výjimečné umělecké hodnoty zámku.

Přehled akcí na státním zámku Kratochvíle v sezoně 2015

do 24. května – volně přístupná výstava Tančírna na fotkách i v barvě ve vstupní věži.

16. května, 16 hod. – mše svatá v kostele Narození Panny Marie a požehnání nově instalovaného oltáře Klanění tří králů.

31. května – oslava Mezinárodního dne dětí otevřením výstavy loutek a rekvizit z představení divadla Continuo ve vstupní věži.

6. června – závěrečný koncert žáků Základní umělecké školy Vodňany.

20. června – mše svatá v kostele Narození Panny Marie.

24. června (termín není zatím definitivní) – Zahrada znovuzrozená - beseda o zahradě zámku Kratochvíle s jejími tvůrci.

29. a 30. června, 1. a 2. července – Kinematograf bratří Čadíků v zámecké zahradě.

Kratochv4

 

25.–28. června, 3.–6. července – Pro nic za nic - osm představení Nestroyovy frašky v podání Ochotnického spolku Tyl Netolice.

9.–12. července – Sluha dvou pánů: celkem 4 představení Goldoniho komedie v podání Ochotnického divadelního spolku Tyl Netolice. 

18. července – mše svatá v kostele Narození Panny Marie. 

18. července – hudební vystoupení Ondřeje Smeykala, hráče na didgeridoo.

25. července – Tančírna Kratochvíle 2015: tradiční tanečně hudební večer se swingovým orchestrem ZatrestBand.

1. srpna – projekt Renesance renesance v dokumentačních a historických fotografiích.

15. srpna, 16.30 hod. – mše svatá v kostele Narození Panny Marie.

29. srpna – Hradozámecká noc.

5. a 6. září – Dny evropského dědictví.

6. září – poutní mše v kostele Narození Panny Marie a celodenní jarmark v zámecké zahradě s doprovodným programem.

12. září – páté setkání českých a slovenských básníků v zahradě zámku.      

podle podkladů Národního památkového ústavu (www.npu.cz a zámku Kratochvíle (www.zamek-kratochvile.eu/kulturni-program/).

 


 

Přidat komentář


Bezpečnostní kód
Obnovit

Přihlášení

K21 se představuje

LUKÁŠ LOUŽECKÝ


šéfredaktor

    32 let, ve znamení Štír. Je z Prahy a zaměstnán prozatím v Datartu na Službách zákazníkům. V rámci své amatérské žurnalistické kariéry má za sebou psaní a fotografování pro několik webů – zejména hudebních a literárních. Namátkou zmíníme ireport.cz, vaseliteratura.cz nebo cbdb.cz. Na šéfredaktorskou pozici nastoupil počátkem roku 2018 a doufá, že tento web povede k ještě větším úspěchům, než má prozatím za sebou.

    Pro Kulturu 21 píše již několik let. “Na práci pro Kulturu 21 mě baví především to, že je tento web tak všestranný. Můžu psát o knížkách, výstavách i třeba hudbě. Navíc je v něm přátelské prostředí."

    Ve volném čase se vedle psaní a fotografování věnuje zejména své rodině – manželce a téměř tříletému synovi. Je téměř abstinent, ale občas si dá skleničku vína. Odnaučený kuřák se závislostí na brambůrkách.

    Životní motto:

    Užívej života než ti uteče.

Toulavka

Anketa

Počasí v ČR


Partneři

Hledat

Mimísek 32

Čtěte také...

České Budějovice mají novou kulturní památku – plavecký stadion

 BudějoviceMinisterstvo kultury prohlásilo za kulturní památku Plavecký stadion v Českých Budějovicích včetně sochy Odpočívajícího plavce. Tuto sportovní stavbu z druhé poloviny 20. století navrhl za kulturní památku Národní památkový ústav, územní odborné pracoviště v Českýc...

Nové komentáře

Facebook

Twitter


Literatura

Batman nastoupil na Hřbitovní směnu

batman200V listopadu nám nakladatelství Crew nadělilo různorodé příběhy z Gotham City pod názvem Batman 6: Hřbitovní směna. Aby bylo jasno, mluvíme o sérii, kterou má pod palcem ostřílený a komiksovou komunitou vážený Scott Snyder. Spoustu neokoukaných histore...

Divadlo

Escorial: Soumrak padá na královský hrad!
Image29. únor je magické datum. Je jednou za čtyři roky a přímo vybízí k výjimečným událostem. Jednou z nich rozhodně byla premiéra inscenace Escorial: Soumrak padá na královský hrad!, debutové představení divadla J...

Film

Aňa Geislerová natáčí horor Polednice

Polednice 200Jedna z nejobsazovanějších domácích hereček Aňa Geislerová a  česká herecká ikona Daniela Kolářová se setkávají v hlavních rolích původního českého hororu Polednice. Toto, možná překvapivé spojení hereckého obsazení a žánru, pochází z dílny au...