Sezona 2015 byla pro hrady a zámky výjimečně dobrá

Email Tisk

Sychrov200Většina objektů ve správě Národního památkového ústavu, územní památkové správy na Sychrově zaznamenala v roce 2015 růst počtu návštěvníků. Zájem o obnovený hospitál Kuks předčil všechna očekávání. Výrazně vyšší zájem návštěvníků zaznamenali také v Náchodě, Ratibořicích, na Lemberku, Troskách a Kunětické hoře. 

 

                                                                                                                                                                                                                      Návštěvnickým hitem se stal hospitál Kuks, který v rámci projektu Kuks – Granátové jablko prošel náročnou stavební obnovou. Od konce března do prosince 2015 jej navštívilo 139 016 osob, což je absolutní rekord v návštěvnické historii Kuksu. I přes obtížný příjezd návštěvníků na zámek v Náchodě stoupla návštěvnost na  41 782 osob. Vyšší zájem měli lidé nejen o nově restaurovanou a opravenou věž, ale také o dětské prohlídky.        Zámek Ratibořice pořádá pravidelně akce s oživenými postavami z Babičky. Kromě toho zde pořádají prohlídky bez průvodců. Na Liberecku se s velkým návštěvnickým ohlasem setkaly noční prohlídky Trosek. Návštěvnost Trosek se dosáhla 106 255 návštěvníků.

Více lidí navštívilo také hrad a zámek Frýdlant, kde se v nabídce nově objevila dětská trasa a několikrát za sezonu bylo možné absolvovat speciální prohlídku knihovny a sklepení. Frýdlant navštívilo celkem 43 919 návštěvníků. S uplynulou sezonou jsou spokojeni na Bezdězu i na Lemberku. Lemberk letos navštívilo 31 671 osob. Zcela vyprodány byly noční prohlídky a každoročně roste zájem o velikonoční prohlídky.

Sychrov1

 

Nejnavštěvovanějším objektem Liberecka zůstal celoročně zpřístupněný zámek Sychrov s 111 202 návštěvníky.  Do projektu Neobjevené památky, upozorňujícího na památky, stojící dosud stranou návštěvnického zájmu, byl na Liberecku zařazen hrad Grabštejn. Hrad v roce 2015 navštívilo 17 086 osob.  Vynikající návštěvnost si udržel zámek Zákupy, který si prohlédlo 33 306 osob. Na Pardubicku byl návštěvnicky nejúspěšnější hrad Kunětická hora, který si v roce 2015 prohlédlo  43 548 návštěvníků.

Zámky Litomyšl a Slatiňany vykázaly návštěvnost obdobnou jako v roce 2014. Na návštěvnosti Souboru lidových staveb Vysočina se podepsalo počasí. Za prosinec navštívilo Soubor lidových staveb Vysočina přes 14 000 osob, což je za poslední roky rekord; celková návštěvnost za rok 2015 je 63 606 osob.


 ilustrační foto autor, Hodnocení 80%, www,npu.cz  Nejnovější články:
Starší články:

 

Přidat komentář


Bezpečnostní kód
Obnovit

Přihlášení

K21 se představuje

KATEŘINA HAJŇUKOVÁ


redaktorka a editorka

    Narodila se koncem března 2000, je tedy znamení berana a jak říká, zcela odpovídá její tvrdohlavosti. Pochází z Karlových Varů, které moc ráda a v současnosti je studentkou čtyřletého gymnázia.

    S K21 spolupracuje od začátku července a říká, že je za to neskutečně ráda. "Editace mi otevřela nový svět, který pro mně mnoho znamená a dává mi mnoho možností."

    Mezi koníčky Kačka řadí poslouchání hudby, čtení, psaní různých příběhů, hraní na keyboard, jízdu na skateboardu a trávení času se svými přáteli. "Dalo by se říct, že mým velkým koníčkem je barvení vlasů. D§vod? Už čtyři roky si barvím své hnědé vlasy částečně na modro a nikdy bych svoje modro-hnědé vlasy nevyměnila."

    Mimo studia a editace se věnuje svému blogu. Blogerkou je už asi sedm let, při čemž svůj dosavadní blog má čtyři roky. Ve škole ji nejvíc baví psychologie, český jazyk a angličtina.

    "Ze všeho nejdůležitější je pro mě moje rodina, která mě vždy drží nad vodou. Motta a citáty jsou moje doména. Už jako malá jsem si sepisovala a opisovala motta z internetu nebo ráda prohledávala mamčiny sešity s citáty. Můj nejoblíbenější pochází od zpěváka Andyho Biersacka, který má skupinu Black Veil Brides, kterou miluji: "Každý na světě má sny. Drž je blízko svého srdce a nikdy nepouštěj..."

Toulavka

Anketa

Počasí v ČR


Chat s osobností

Banner

Partneři

Hledat

Mimísek 27

Čtěte také...

Arabela: Výstava kostýmů a rekvizit z pohádkového seriálu

images arabelaChcete se setkat s princeznou Arabelou a její královskou rodinou? Vidět na vlastní oči čaroděje Rumburaka? Nebo prohodit pár slov s tajuplným Fantomasem? Až do 29. srpna je to možné říše pohádek se totiž dočasně přestěhovala na zámek ...

Z archivu...

Nové komentáře

Facebook

Twitter


Literatura

Skleněný trůn překračuje hranice svého žánru

skl200Skleněný trůn se stal jednou z nejočekávanějších Young Adult knih v tomto roce. Sarah J. Maas totiž napsala opravdu dobrý začátek nové série, který je v porovnání s konkurenty znatelně odlišný.

...

Divadlo

Divadlo VOSTO5 a režisér Jiří Havelka připravují v Baráčnické rychtě Dechovku: představení o dobronínském masakru s živou hudbou Jana Kaliny ze Sto zvířat

200divSál pražské Baráčnické rychty se stane dějištěm nové inscenace Dechovka Divadla VOSTO5, kterou připravuje na základě skutečných poválečných událostí režisér Jiří Havelka s více než dvaceti pěti herci, hudebníky a tanečníky. Mezi nimi jsou kromě členů soubo...

Film

Demolition Man: Předzvěst naší budoucnosti?altFilm Demolition Man je velmi propracovaným ztvárněním příběhu o vnímání zločinu, sexu a násilí v nedaleké budoucnosti. S hlavními hrdiny se vydáváme do města, kde je každý aspekt všedního života čistý a dobrý.