Sezona 2015 byla pro hrady a zámky výjimečně dobrá
Banner

Sezona 2015 byla pro hrady a zámky výjimečně dobrá

Sychrov200Většina objektů ve správě Národního památkového ústavu, územní památkové správy na Sychrově zaznamenala v roce 2015 růst počtu návštěvníků. Zájem o obnovený hospitál Kuks předčil všechna očekávání. Výrazně vyšší zájem návštěvníků zaznamenali také v Náchodě, Ratibořicích, na Lemberku, Troskách a Kunětické hoře. 

 

                                                                                                                                                                                                                      Návštěvnickým hitem se stal hospitál Kuks, který v rámci projektu Kuks – Granátové jablko prošel náročnou stavební obnovou. Od konce března do prosince 2015 jej navštívilo 139 016 osob, což je absolutní rekord v návštěvnické historii Kuksu. I přes obtížný příjezd návštěvníků na zámek v Náchodě stoupla návštěvnost na  41 782 osob. Vyšší zájem měli lidé nejen o nově restaurovanou a opravenou věž, ale také o dětské prohlídky.        Zámek Ratibořice pořádá pravidelně akce s oživenými postavami z Babičky. Kromě toho zde pořádají prohlídky bez průvodců. Na Liberecku se s velkým návštěvnickým ohlasem setkaly noční prohlídky Trosek. Návštěvnost Trosek se dosáhla 106 255 návštěvníků.

Více lidí navštívilo také hrad a zámek Frýdlant, kde se v nabídce nově objevila dětská trasa a několikrát za sezonu bylo možné absolvovat speciální prohlídku knihovny a sklepení. Frýdlant navštívilo celkem 43 919 návštěvníků. S uplynulou sezonou jsou spokojeni na Bezdězu i na Lemberku. Lemberk letos navštívilo 31 671 osob. Zcela vyprodány byly noční prohlídky a každoročně roste zájem o velikonoční prohlídky.

Sychrov1

 

Nejnavštěvovanějším objektem Liberecka zůstal celoročně zpřístupněný zámek Sychrov s 111 202 návštěvníky.  Do projektu Neobjevené památky, upozorňujícího na památky, stojící dosud stranou návštěvnického zájmu, byl na Liberecku zařazen hrad Grabštejn. Hrad v roce 2015 navštívilo 17 086 osob.  Vynikající návštěvnost si udržel zámek Zákupy, který si prohlédlo 33 306 osob. Na Pardubicku byl návštěvnicky nejúspěšnější hrad Kunětická hora, který si v roce 2015 prohlédlo  43 548 návštěvníků.

Zámky Litomyšl a Slatiňany vykázaly návštěvnost obdobnou jako v roce 2014. Na návštěvnosti Souboru lidových staveb Vysočina se podepsalo počasí. Za prosinec navštívilo Soubor lidových staveb Vysočina přes 14 000 osob, což je za poslední roky rekord; celková návštěvnost za rok 2015 je 63 606 osob.


 ilustrační foto autor, Hodnocení 80%, www,npu.cz  Nejnovější články:
Starší články:

 

Rozhovor

Herečka Veronika Kubařová: „Všechny role jsou jako moje děti“

200rozMladičkou Veroniku Kubařovou můžete znát z především z nejen teenagerovských filmů Rafťáci, Ženy v pokušení, Můj vysvlečenej deník či Lidice. Momentálně však tvrdě zkouší v Městských divadlech pražských Markétu. Kterou? Lazarovou! Její premiéra proběhne...

Hledat

Chaty s osobností

Z archivu...


Literatura

Žárlivé ženy dělají zoufalé věci

znicim-te-a-vezmu-si-co-je-me 200Zničím tě a vezmu si co je mé je název knihy Jane Lythellová, která vyšla v loňském roce v nakladatelství Metafora. Co se skrývá pod tímto psychologickým thrillerem, jak napovídá obálka?

...

Divadlo

LOUSKÁČEK A MYŠÁK PLYŠÁK

lous200Všichni se moc těšíme, až se v čase vánočním zaplní hlediště našimi nejmenšími diváky, kteří budou sledovat jeviště s rozzářenýma očima plnýma radostného očekávání. Vánoce vskutku patří především dětem a právě proto jsme pro ně připravili dárek v podob...

Film

F. A. Brabec: “ Každé „své“ filmové dítě miluji.”
ImageF.A.Brabec se v současné době kromě svých filmových projektů zabývá výukou mladé generace kameramanů na Filmové akademii Miroslava Ondříčka v Písku. Jeho ateliér kamery je jeden z nejnavštěvovanějších, protože o své...