Sezona 2015 byla pro hrady a zámky výjimečně dobrá
Banner

Sezona 2015 byla pro hrady a zámky výjimečně dobrá

Email Tisk

Sychrov200Většina objektů ve správě Národního památkového ústavu, územní památkové správy na Sychrově zaznamenala v roce 2015 růst počtu návštěvníků. Zájem o obnovený hospitál Kuks předčil všechna očekávání. Výrazně vyšší zájem návštěvníků zaznamenali také v Náchodě, Ratibořicích, na Lemberku, Troskách a Kunětické hoře. 

 

                                                                                                                                                                                                                      Návštěvnickým hitem se stal hospitál Kuks, který v rámci projektu Kuks – Granátové jablko prošel náročnou stavební obnovou. Od konce března do prosince 2015 jej navštívilo 139 016 osob, což je absolutní rekord v návštěvnické historii Kuksu. I přes obtížný příjezd návštěvníků na zámek v Náchodě stoupla návštěvnost na  41 782 osob. Vyšší zájem měli lidé nejen o nově restaurovanou a opravenou věž, ale také o dětské prohlídky.        Zámek Ratibořice pořádá pravidelně akce s oživenými postavami z Babičky. Kromě toho zde pořádají prohlídky bez průvodců. Na Liberecku se s velkým návštěvnickým ohlasem setkaly noční prohlídky Trosek. Návštěvnost Trosek se dosáhla 106 255 návštěvníků.

Více lidí navštívilo také hrad a zámek Frýdlant, kde se v nabídce nově objevila dětská trasa a několikrát za sezonu bylo možné absolvovat speciální prohlídku knihovny a sklepení. Frýdlant navštívilo celkem 43 919 návštěvníků. S uplynulou sezonou jsou spokojeni na Bezdězu i na Lemberku. Lemberk letos navštívilo 31 671 osob. Zcela vyprodány byly noční prohlídky a každoročně roste zájem o velikonoční prohlídky.

Sychrov1

 

Nejnavštěvovanějším objektem Liberecka zůstal celoročně zpřístupněný zámek Sychrov s 111 202 návštěvníky.  Do projektu Neobjevené památky, upozorňujícího na památky, stojící dosud stranou návštěvnického zájmu, byl na Liberecku zařazen hrad Grabštejn. Hrad v roce 2015 navštívilo 17 086 osob.  Vynikající návštěvnost si udržel zámek Zákupy, který si prohlédlo 33 306 osob. Na Pardubicku byl návštěvnicky nejúspěšnější hrad Kunětická hora, který si v roce 2015 prohlédlo  43 548 návštěvníků.

Zámky Litomyšl a Slatiňany vykázaly návštěvnost obdobnou jako v roce 2014. Na návštěvnosti Souboru lidových staveb Vysočina se podepsalo počasí. Za prosinec navštívilo Soubor lidových staveb Vysočina přes 14 000 osob, což je za poslední roky rekord; celková návštěvnost za rok 2015 je 63 606 osob.


 ilustrační foto autor, Hodnocení 80%, www,npu.cz  Nejnovější články:
Starší články:

 

Přidat komentář


Bezpečnostní kód
Obnovit

Přihlášení

K21 se představuje

LUKÁŠ LOUŽECKÝ


šéfredaktor

    32 let, ve znamení Štír. Je z Prahy a zaměstnán prozatím v Datartu na Službách zákazníkům. V rámci své amatérské žurnalistické kariéry má za sebou psaní a fotografování pro několik webů – zejména hudebních a literárních. Namátkou zmíníme ireport.cz, vaseliteratura.cz nebo cbdb.cz. Na šéfredaktorskou pozici nastoupil počátkem roku 2018 a doufá, že tento web povede k ještě větším úspěchům, než má prozatím za sebou.

    Pro Kulturu 21 píše již několik let. “Na práci pro Kulturu 21 mě baví především to, že je tento web tak všestranný. Můžu psát o knížkách, výstavách i třeba hudbě. Navíc je v něm přátelské prostředí."

    Ve volném čase se vedle psaní a fotografování věnuje zejména své rodině – manželce a téměř tříletému synovi. Je téměř abstinent, ale občas si dá skleničku vína. Odnaučený kuřák se závislostí na brambůrkách.

    Životní motto:

    Užívej života než ti uteče.

Toulavka

Anketa

Počasí v ČR


Partneři

Hledat

Mimísek 32

Čtěte také...

Vesnicí roku 2014 jsou Kateřinice na Vsetínsku

ves 200Vítězem jubilejního dvacátého ročníku soutěže a nositelem titulu vesnice roku 2014 se stala obec Kateřinice ze Vsetínska. Druhé místo získal Ořechov z kraje Vysočina a třetí příčku obsadila Nová Hradečná...

Z archivu...

Nové komentáře

Facebook

Twitter


Literatura

Přechodné dokonalosti – přemýšlivý detektivní román z právnického prostředí

Prechodne dokonalosti 200Všechno začalo zdánlivě bezvýznamným telefonátem mého bývalého spolužáka z vysoké školy. Sabino Fornelli je advokát a zabývá se občanskoprávními případy. Když některý jeho klient potřebuje poradit v trestněprávní zá...

Divadlo

Tramtarie uvede Jedlíky čokolády od Davida Drábka

jedlici cokolady 200Jsou tři a jsou sestry, jako od Čechova. Valerie, Róza a Helena. První je agorafobička a již měsíce neopustila domov, druhá je díky své velkolepé nadváze upoutána na lůžko a třetí se zvládá starat o všechny a všechno, kromě sebe...

Film

Světoběžný dokumentarista Joris Ivens

ivens 200Akademie múzických umění vydala již několik zasvěcených monografií věnovaných světově uznávaným filmařům, najmě dokumentaristům (nalezneme tu jména jako Jean-Luc Godard, Chris Marker, Karel Vachek, Jan Němec). Nyní přibyl svazek pojednávající o Joris...