Štola Svatý (starý) Martin

Štola Svatý (starý) Martin

Tisk

200 stolaRozmary letošního počasí mění plány nejednoho „dovolenkáře“. Nejprve je zima vyhnala od vody k památkám, pak horko od památek k vodě. Existuje jedno místo v severních Čechách, kam rozmary počasí tolik nezasahují. Tím je prohlídková štola Svatého Martina nedaleko města Krupky.


Je to vždy zvláštní pocit, pokud se dnešní člověk dostane do míst, které pamatují kroky předků. Severní Čechy obklopené hraničními Krušnými horami se staly od nepaměti rájem pro naleziště vzácných kovů. Bylo to zejména stříbro, které se nacházelo v nevelkých hloubkách, na Martinu se však těžil cín, a jeho hlavní žíla dostala jméno Lukáš a se svou délkou 2 km patří mezi nejdelší u nás i ve střední Evropě.  Doložená historie sahá do 14 století, ale předpokládá se, že těžba (spíše kutání) započalo podstatně dříve. Původní štola z roku 1482 nazvaná místně Duršlovka (Duurrholz)  se v tomto roce teprve objevuje v krupském Horním řádu, kdy se zmiňuje o ražbě a udržování hluboké dědičné štoly. Ta slouží dodnes 30 metrů pod štolou Starý Martin, odkud odvádí většinu důlních vod a zajišťuje větrání, ale její průběh je znám jen podle mapy z roku 1704. V roce 1864 koupili krupské doly majitelé Schiller a Lewald a byla započata ražba štoly Martin.  Žíla Lukáš tam byla bohatá, protože předchozí havíři dávali přednost těm sice slabším žilám, ale blíže k povrchu. Z bezpečnostních důvodů nařizoval báňský úřad zřízení druhého vchodu, po smrti i druhého společníka nebyl dokončen. Od roku 1916 byl založen válečný provoz, profil štoly byl zvětšen a byly položeny koleje, v témže roce byla důlní činnost zastavena a důl prodán Škodovým závodům v Plzni. V polovině roku 1919 začala obnova výztuže (zmáhání) jámy Lukáš a Koonig David a za nového majitele Huga Mautnera práce pokračují, jáma Lukáš dosahuje hloubky 70 metrů. V provozu byly tři poruby, na kterých pracovalo 120 horníků. V roce 1922 byl provoz zastaven a provádí se pouze udržovací práce, na které stačilo 8 horníků. V roce 1939 byla štola neschůdná pro závaly a množství vody. V době II. světové války nedostatek surovin byl příčinou pokusu znovu obnovit těžbu a na tuto práci byli využíváni vězni. Razily se chodby až do staré dědičné štoly Duurrholz. Také byl ražen překop pod Komáří vížku jako průzkumné důlní dílo k zjištění cínových zásob. Překop byl dokončen v roce 1956, ale jednoznačný závěr k další těžbě nepřinesl. Těžební společnost prostor opustila, ústí štoly se postupně zabořilo a štola se stala nepřístupnou.

 stola svaty martin 0

V roce 1998 byl původní historický portál štoly Martin zlikvidován a nahrazen betonovým. V roce 2000 bylo slavnostní otevření prohlídkové štoly Starý Martin v rámci projektu „Příhraniční naučná hornická stezka“. Návštěvníci si tak mohou projít půl kilometru dlouhou trasu, seznámit se s historií dobývání rud a také vidět cínovou žílu Lukáš (její mocnost je 15-20 cm a dosahuje až 100% cínu) s odborným průvodcem. V roce 2001 byla prohlídková trasa rozšířena a byla vytvořena venkovní expozice historické důlní techniky. Prohlídka začíná výdejem ochranných helem a krátkou instruktáží včetně přiblížení historie. Po dřevěných prknech položených v bývalém kolejišti se prochází podzemní štolou, vždy má průvodce připravenou nějakou zajímavost. Ve štole je chladněji než venku (jste 60-80 metrů pod povrchem a počítejte s teplotou 10-15 stupňů C) a také je nutná dobrá obuv nejen kvůli kilometrové vzdálenosti, ale také vlhkosti, místy i vodě. Pokud návštěvníci mají štěstí, uvidí i dva létající netopýry, nebo jim průvodce ukáže, jak spí ve svých štěrbinách (oba mají jméno). Po celé trase je vybudováno elektrické osvětlení, ale průvodce bez svítilny nikdy do prostor nechodí, protože jak říká „čert nikdy nespí“a úplně stačí, když „náhodně“ světlo návštěvníkům sám vypne. Teprve pak si člověk trochu dokáže představit, jak tam horníci s primitivními kahany těžce pracovali. K vidění je tam spousta zajímavostí permoníky začínaje, starými hornickými nástroji a pomůckami konče. Uvidíte i různé helmy, různého stáří i tvaru a dovíte se, proč některé tvarem připomínají basketbalové čepice.   

 stola svaty martin

A co je to vlastně dědičná štola? Je to dlouhé důlní dílo ražené až několik kilometrů, do kterého byly sváděny přítoky vody z důlních děl více vlastníků a po více generací, proto dědičné. Ve starých hornických řádech měly zvláštní zákony. Dnes už se nebudují, výkonné pumpy odvádí vodu bez nich. Strávit jen 45 minut pod zemí a poznat jak se dříve tam pracovalo, stojí za to. Jen děti do 5 let tam nemohou, ale těm to můžete umožnit, až vyrostou, protože jedna návštěva jak sami poznáte, nestačí. A jak se vlastně štola jmenuje? Oficielně se uvádí Starý Martin, ale já věřím spíš označení Svatý Martin, jak ho nazýval náš průvodce v podzemním království.   

 stola svaty martin 2

Foto: Jaroslava Krejčí


 

Přihlášení



Martin Němec o svém otci, kterému věnoval knihu Josef Němec – Obrazy a kresby

Košatost a význam umělecké tvorby zobrazuje kniha s názvem Josef Němec – Obrazy a kresby, která současně přiblíží pracovní i soukromou tvář pražského výtvarníka. Jeho synem je Martin Němec, dnes renomovaný malíř a hudebník, duše rockových kapel Precedens a Lili Marlene, jenž potvrzuje, že jablko nepadlo daleko od stromu. Právě on je spolutvůrcem zmiňované výpravné knihy. A protože ji čeká 18. dubna pražský křest v Galerii Malostranské besedy, tak nevím, kdo by o knižní novince, o Josefu Němcovi a o jeho tvorbě povyprávěl víc než jeho syn Martin.

Sebepéče pro pečující

Spousta z nás se může ve svém životě dostat do situace, kdy bude potřebovat pomoc nebo se ocitne v roli pečujícího, ať už na osobní úrovni, nebo té profesionální. Ve společnosti je často zmiňována a probírána role potřebného, ale již se opomíjí myslet na roli pečovatele. I pečující osoba je pouze člověk, se svými silnými i slabými stránkami, který na sebe převzal neuvěřitelný závazek a zejména velkou zodpovědnost. Je potřeba si uvědomit, že i on má svůj soukromý život, své limity a omezené zásoby energie, zvláště v případě, kdy nemá z čeho čerpat.

Banner

Hledat

Videorecenze knih

Rozhovor

Party manažerka Vítání prváků vzkazuje: „Jsem Sebi. Přijďte!“

sebi 200Kdo nebyl na Vítání, jakoby nikdy nestudoval! To nyní musí pochopit všichni čtenáři tohoto rozhovoru s party manažerkou letošního Vítání prváků charismatickou Sebi Hájkovou. Ta na sebe práskla...

Daliborovy dubnové tipy. Co pěkného si přečíst?

Možná jsme podlehli neoprávněnému dojmu, že léto tento rok dorazilo dříve. Jenže příroda změnila názor. Takže co s pošmournými, chladnými a deštivými večery? Máme pro vás opět Daliborovy knižní tipy, které se určitě budou hodit!

Z archivu...


Literatura

Silný válečný příběh inspirovaný skutky Nicholase Wintona

 Dítě na nástupišti 100Dítě na nástupišti britské autorky Gill Thompson nabízí fiktivní zápletku odehrávající se zejména během druhé světové války, v níž najdete řadu skutečných míst, osob i událostí. Podíváte se do koncentračních táborů, ...

Divadlo

Mnoho nápadů láme Pitínskému dudákovi vaz

dudak perexNic nesluší historické budově Národního divadla tolik, jako inscenování českých klasických dramat a oper. Z tohoto důvodu připravila činohra Národního divadla ve své 131. divadelní sezoně pro svou první scénu návrat Tylova Strakonického dudáka a ...

Film

Baltasar Kormákur zavítá v květnu do Prahy uvést svůj film Hluboko, výjimečný příběh o vůli a síle přežít

Hluboko plakat 200Mezinárodně vyhledávaný režisér, scenárista a příležitostný herec Baltasar Kormákur je v českém prostředí patrně nejvíce známý díky krimi snímku Severní blata (2006), který na ka...