Kino Světozor chystá nový cyklus, ve kterém představí nedistribuční snímky z celého světa

Kino Světozor chystá nový cyklus, ve kterém představí nedistribuční snímky z celého světa

Tisk

svetozor 200Na rok 2022 si kino Světozor připravilo pro své diváky novinku. Ve středu 16. února zahájí nepravidelný cyklus zaměřující se na kvalitní filmy z festivalů, pro které žádná distribuční společnost nemá v plánu českou premiéru. Cyklus ponese jméno „Světozor uvádí“ a začne filmem Maminka (Petite maman) francouzské režisérky Céline Sciamma, jenž měl premiéru na Berlinale. Kino Světozor novým cyklem reaguje na úspěch s původně nedistribučním filmem Bod varu na přelomu roku.

„Rozhodli jsme se založit tento cyklus, abychom přivedli divákům filmy, které by neměly zůstat mimo plátna kina jen proto, že se žádná distribuční společnost nerozhodla film zakoupit pro české publikum,“ říká dramaturg kina Světozor Vojtěch Marek. „A protože si myslíme, že některým takovým titulům velké plátno rozhodně sluší, budeme usilovat o práva na projekci v našem kině.“

Cyklus „Světozor uvádí“ bude zajímavý zejména pro cinefily, tedy milovníky filmů. Úvodní projekce bude patřit francouzskému snímku Maminka režisérky Céline Sciamma. V Česku byl k vidění pouze na Mezinárodním filmovém festivalu v Karlových Varech (KVIFF), proto je jeho uvedení v kinech exkluzivní. Film vypráví příběh osmileté Nelly, která po smrti babičky pátrá v jejím domě a jeho tajemném okolí. Režisérka oceňovaného snímku Portrét dívky v plamenech tentokrát nachystala intimní a křehký příběh o přátelství, rodině a touze nebýt sám.

svetozor maminka

Tým kina Světozor pečlivě vybírá tituly jak na festivalové scéně, tak ve filmografiích osvědčených jmen, která vždy zaručují kvalitní zážitek. Nedávno se podobná iniciativa kin vyplatila s filmem Philipa Barantiniho Bod varu, který stavěl už na pozitivních ohlasech z KVIFF. Kolem Vánoc si spřátelená kina Světozor, Aero, Bio Oko, Přítomnost, Scala a Bio Central dohodla exkluzivní práva na několik projekcí. Řadu z nich ozvláštnila o debaty s profesionálními kuchaři. Film se u diváků ujal a do české distribuce nyní jde díky společnosti Aerofilms. Od 3. února tak film hrají kina po celé ČR.

Spolu s kinem Světozor se do projektu pouští také brněnské Univerzitní kino Scala, které pojmenuje svůj cyklus ve stejném stylu: Scala uvádí. „Přišla nám velká škoda, že by se tyto filmy nedostaly do české distribuce a věříme, že existuje mnoho diváků, kteří o nich ví a ocení to, že se promítají v našem kině,“ doplňuje šéf Univerzitního kina Scala Radek Pernica.

Pražské kino Světozor je třísálové artové kino v samém srdci města. Bylo otevřeno roku 1918 spolu se stejnojmennou pasáží. Vedle klasických projekcí distribučních filmů hostí dodnes řadu filmových přehlídek, festivalů, ale prostřednictvím živých přenosů i záznamů přináší to nejlepší z operních, baletních, divadelních či koncertních pódií z celého světa.

Více informací na https://www.kinosvetozor.cz


 

Přihlášení



Martin Němec o svém otci, kterému věnoval knihu Josef Němec – Obrazy a kresby

Košatost a význam umělecké tvorby zobrazuje kniha s názvem Josef Němec – Obrazy a kresby, která současně přiblíží pracovní i soukromou tvář pražského výtvarníka. Jeho synem je Martin Němec, dnes renomovaný malíř a hudebník, duše rockových kapel Precedens a Lili Marlene, jenž potvrzuje, že jablko nepadlo daleko od stromu. Právě on je spolutvůrcem zmiňované výpravné knihy. A protože ji čeká 18. dubna pražský křest v Galerii Malostranské besedy, tak nevím, kdo by o knižní novince, o Josefu Němcovi a o jeho tvorbě povyprávěl víc než jeho syn Martin.

Sebepéče pro pečující

Spousta z nás se může ve svém životě dostat do situace, kdy bude potřebovat pomoc nebo se ocitne v roli pečujícího, ať už na osobní úrovni, nebo té profesionální. Ve společnosti je často zmiňována a probírána role potřebného, ale již se opomíjí myslet na roli pečovatele. I pečující osoba je pouze člověk, se svými silnými i slabými stránkami, který na sebe převzal neuvěřitelný závazek a zejména velkou zodpovědnost. Je potřeba si uvědomit, že i on má svůj soukromý život, své limity a omezené zásoby energie, zvláště v případě, kdy nemá z čeho čerpat.

Banner

Hledat

Videorecenze knih

Rozhovor

Kdo přijde do Staré, bude mít Hřeby v hlavě aneb rozhovor s režisérem Pavlem Gejgušem

hreb200Je 15 hodin odpoledne. Sedím u baru Staré arény a čekám na Pavla Gejguše, který je režisérem, scénáristou a scénografem divadelní inscenace s názvem Hřeby v hlavě, která nás zavádí do prostředí, ve kterém jsou lidé znaveni po dvou evropsko-islámských válk...

Daliborovy dubnové tipy. Co pěkného si přečíst?

Možná jsme podlehli neoprávněnému dojmu, že léto tento rok dorazilo dříve. Jenže příroda změnila názor. Takže co s pošmournými, chladnými a deštivými večery? Máme pro vás opět Daliborovy knižní tipy, které se určitě budou hodit!

Čtěte také...

V šedesáti letech zpátky do ringu

zpatky do ringu 200Film Zpátky do ringu (2013) je velmi originální od začátku do konce. Není zrovna obvyklé, aby lidé na sklonku svého života chtěli zápasit v ringu, a přitom ani jednou neusnuli. Jenže staré křivdy dokážou rozpumpov...


Literatura

Zlomené pero je skvělý název románu o feministce z 19. století

Zlomene peroNěmecká autorka Sabine Ebert, která se proslavila ságou o osudech porodní báby, ve svých četných románech ukázala, že psát rozhodně umí. Nakladatelství Ikar nově vydává její román Zlomené pero, který pojednává o osu...

Divadlo

Příliš drahý jed. Švandovo divadlo uvede hru o smrti agenta Litviněnka

Prilis drahy jed 200Příliš drahý jed, inscenaci o případu otravy Alexandra Litviněnka, agenta ruských i britských tajných služeb, uvede 6. listopadu ve Velkém sále pražské Švandovo divadlo. Hra britské dramatičky Lucy Prebble na motivy knihy Luka H...

Film

Babycall (Chůvička) aneb když už realitu od představ nerozeznáme

Babycall22 200V těchto lednových dnech jde do českých kin film „Babycall“, který v norsko-německo-švédské koprodukci natočil režisér Pål Sletaune. Získal za něj řadu ocenění a nominací – ceny Amanda Award, Gérardmer Award...