Bezva bestofka od Mňágy

Bezva bestofka od Mňágy

Email Tisk

mnaga a zdorp vyhledove best of 25 letNové výběrové album kapely Mňága & Žďorp má v názvu píseň, kterou to na konci osmdesátých let vlastně začalo. Výhledově! Právě v ní jsou zakódovány všechny ty skepse, nejistoty, falešné přísliby i naděje. 

 

 

Hudebně nezaměnitelná formace z umělecky úrodného Valašského Meziříčí je pro generaci současných čtyřicátníků průvodcem uplynulého čtvrtstoletí. S Mňágou se mnozí odhodlávali ke vzdoru, nadechovali ke svobodě, radovali se, pochybovali, utíkali do svých vnitřních komnat a ztráceli se v nepřehledné společenské tříšti, kde přestalo být zřejmé, v čem je smysl toho všeho kolem.

Pro bilanční bestofku a její sestavování musely být důležité kořeny. Proto na tomto cédéčku najdete sklady z dřevní EP vinylové desky a debutového alba – Hodinový hotel, Ne, teď ne!, Výhledově a Made in Valmez. Při poslechu dalších skladeb se ukazuje, jak je důležité nechat některé věci uzrát. To platí například pro 17B nebo Něgdy. Kousky, které se roky krčily ve stínu notoricky známých hitů, po letech báječně fungují. Vzhledem k tomu, že autorem většiny vybraných písní je frontman Petr Fiala, stojí za zmínku jedno narušení stereotypního rukopisu – a sice This Song (z roku 2003) kde se o malinko „zhulenou“ muziku postaral kytarista Martin Knor.

K netušeným perspektivám Mňágu postrkují pozoruhodné cover verze klasiků, konkrétně Nagasaki Hirošima (Karel Plíhal), Chtít chytit vítr (Vladimír Merta) a I cesta může být cíl (Oldřich Janota). Ostatně i novinková tečka tohoto alba je milá, jmenuje se Hotel Savoy a v závorce má taktéž Oldřicha J., o jehož tvorbě se spousta lidí dozvěděla od Mňágy a Žďorp. No – kdyby se Fiala a spol. rozhodli nahrát celé jedno cédéčko janotovských cover verzí, potěšili by nejednoho stárnoucího alternativce na Moravě i v Čechách.

Není to myšlenka objevná, ale je nutné ji znovu opakovat: kouzlo Mňágy spočívá především v textech! Jsou naplněny každodenními stereotypy, pochybnostmi, krásou prchavých okamžiků a věčným hledáním. Fialovo tvůrčí cítění je pevně zakotveno v kulisách menšího města – tam, kde čas plyne jiným tempem než v metropolích. I když se hodně podstatných věcí nemění, je příjemné, že občas zasvítí slunce a člověk se může nasytit pocity štěstí – příkladem budiž písnička Na stanici polární. Je to tak prosté, zdánlivě banální, ale láska opravdu léčí.

Drobnou kritickou výtku jsem si nechal až pro poslední odstavec. Graficky povedenému bookletu by určitě neuškodilo více písmenek – kompletní soupiska muzikantů, texty všech písní a k nim třeba i pár řádků o tom, jak jednotlivé skladby vznikaly a ze kterých řadových alb pocházejí. To pro případ, že by se bestofka náhodou dostala do ruky někomu, kdo Mňágu objevil s velkým zpožděním. Stát se to může. Výhledově…

mnaga a zdorp vyhledove best of 25 let 

Výhledově - best of 25 let
Interpret: Mňága & Žďorp
Žánr: Alternativní rock
Skladby: 1/ Hodinový hotel, 2/ Ne, teď ne!, 3/ Něgdy, 4/ Nagasaki Hirošima, 5/ Myslel jsem si, že je to láska, 6/ Miluju!, 7/ Výhledově, 8/ Písnička pro Tebe, 9/ Nejlíp jim bylo, 10/ I cesta může být cíl, 11/ Měsíc, 12/ Ve 4 ráno, 13/ Spaste svoje duše, 14/ 17B, 15/ This song, 16/ Dutý ale free, 17/ Zloději života, 18/ Na stanici polární, 19/ Chtít chytit vítr, 20/ Made in Valmez, 21/ Hotel Savoy
Stopáž: 72:42
Vydavatelství: EMI, 2012
Hodnocení: 85 %

Zdroj foto /obálka: emimusic.czSouvisející články:
Nejnovější články:
Starší články:

 

Rozhovor

Po hodině čtení potřebuju kafe a cigárko - rozhovor s Martinem Stránským vypravěčem série Milénium

stransky200Martin Stránský je jedním z nejlepších současných dabérů: získal Cenu Františka Filipovského za nejlepší mužský výkon v dabingu a Cenu diváků za nadabování titulní postavy doktora Gregoryho House v seriálu Dr. House. Pro vydavatelství OneHotBook s...

Hledat

Chaty s osobností

Příběhy Elišky, Vítka a Čenišky (25)

Z archivu...


Literatura

Velmi aktuální Merde po evropsku

merde 200„Jeden Brit v Bruselu. Dvě Francouzky. A opravdu velká kupa merde.“ To je malá upoutávka nacházející se na přebalu této velmi aktuální knihy od britského humoristy Stephena Clarka.

...

Divadlo

Studio Hrdinů hostí minipřehlídku brněnského HaDivadla

HaDI perexV dubnu přiveze HaDivadlo do Studia Hrdinů tři tituly aktuálního repertoáru. Eyolf, Náměsíčníci (imitace a tušení) a Strýček Váňa jsou představení, která spojuje osoba režiséra Ivana Buraje, uměleckého šéfa této scény. Minipře...

Film

Rychle, zběsile a tentokrát i smutně

Rychle a zbesile 200Šílenci na kolech jsou zpět. Již sedmý díl populární série Rychle a zběsile vstoupí zanedlouho do českých kin. Stojí za návštěvu nebo jen přežívá díky předchozím dílům?

 

...