Smrť, život a absurdno

Smrť, život a absurdno

Tisk

camus200Mýtus o Sizyfovi je známym a takmer populárnym dielom filozofie. Priznávam, že nie je tým, čomu hovoríme ľahké čítanie. Ak vidíte tenkú filozofickú knihu, zväčša o nej platí, že ju budete čítať dlhšie ako Dostojevského román, a nie je tomu inak ani pri diele Alberta Camusa.

 

 

Myšlienky Alberta Camusa sú veľmi nahustené v texte. Ani jedna veta nie je nazvyš, nad každou máme možnosť uvažovať, Camus totiž radikálne odmieta „textové omáčky“, ide priamo k jadru myšlienky a čitateľovi často nedáva priestor na vlastné názory. Camusov radikalizmus sa prejavil v jeho filozofických, či viac literárno-filozofických spisoch. Mnohí ho vždy zaraďovali a dodnes radia medzi existencialistov, jeho meno neoblomne stojí hneď vedľa Sartrovho, aj keď on sám sa medzi existencialistov nikdy neradil. Sám hovorí: „Nevěřím dostatečne v rozum, abych mohl věřit v nějaký systém. Co mě zajímá, je zjistit, jak se má člověk chovat. Přesněji řečeno, jak se má chovat když nevěří ani v Boha, ani v rozum.“
Prečo žiť, či vlastne prečo sa nezabiť? Čo je pre človeka samovražda? Ako môžeme byť skutočne šťastný? Tento svet Camusa naplniť nemôže, Boh preňho neexistuje a hľadá riešenie, dôvod nezabiť sa. Aké sú alternatívy samovraždy?

camus


K samovražde privádza ľudí najmä pocit absurdna, a to v prípade, ak uvažujeme osobnosti, ktoré preskúmali svoje možnosti a netrpia psychickými chorobami. Napĺňa ich však absurdno tak hlučné, že si pred ním nemôžu zapchávať uši. Ako v doslove naznačuje Eva Beránková, absurdno sa zdá byť podobné „prvému hriechu“, ktorý oddelil prvých ľudí od Boha. Tu oddeľuje človeka od zmyslu života a ľudského údelu.
Na niekoľkých príkladoch, a to najmä z literatúry, ukazuje autor potvrdenie svojej tézy. Vyberá si zámerne literárne postavy, ktoré však dobre korešpondujú s viacerými typmi osobností.
Pridanou hodnotou klasického Mýtu o Sizyfovi je krátke zamyslenie nad tvorbou Franza Kafku, nad absurdnom v jeho diele a v jeho postavách. Rovnako kvalitný je doslov, ktorý  napísala ku knihe Eva Beránková a v ktorom načrtáva Camusovu osobnosť a filozofiu, interpretuje časti textu a necháva ho tak v mysli čitateľa rezonovať.


Mýtus o Sisyfovi
Autor:
žánr: filozofie
Rok vydání: 2015
Počet stran: 182
Nakladatelství: Garamond
ISBN 978-80-7407-265-9
Hodnocení: 90 %

( 2 hlasů )

http://www.e-garamond.cz/index.php?page=kniha&;arg1=mytus-o-sisyfovi-647


 

Přihlášení



Martin Němec o svém otci, kterému věnoval knihu Josef Němec – Obrazy a kresby

Košatost a význam umělecké tvorby zobrazuje kniha s názvem Josef Němec – Obrazy a kresby, která současně přiblíží pracovní i soukromou tvář pražského výtvarníka. Jeho synem je Martin Němec, dnes renomovaný malíř a hudebník, duše rockových kapel Precedens a Lili Marlene, jenž potvrzuje, že jablko nepadlo daleko od stromu. Právě on je spolutvůrcem zmiňované výpravné knihy. A protože ji čeká 18. dubna pražský křest v Galerii Malostranské besedy, tak nevím, kdo by o knižní novince, o Josefu Němcovi a o jeho tvorbě povyprávěl víc než jeho syn Martin.

Sebepéče pro pečující

Spousta z nás se může ve svém životě dostat do situace, kdy bude potřebovat pomoc nebo se ocitne v roli pečujícího, ať už na osobní úrovni, nebo té profesionální. Ve společnosti je často zmiňována a probírána role potřebného, ale již se opomíjí myslet na roli pečovatele. I pečující osoba je pouze člověk, se svými silnými i slabými stránkami, který na sebe převzal neuvěřitelný závazek a zejména velkou zodpovědnost. Je potřeba si uvědomit, že i on má svůj soukromý život, své limity a omezené zásoby energie, zvláště v případě, kdy nemá z čeho čerpat.

Banner
CBDB.cz - Databáze knih a spisovatelů, knihy online, ebooky zdarma, eknihy ke stažení

Hledat

Videorecenze knih

Rozhovor

Ladislav Frej: „Že jsem si vybral Stříbrného lipana, má počátek v klukovském věku“

frej 200Přinášíme vám rozhovor s Ladislavem Frejem, interpretem jedné z audioknih z edice Mistři slova vycházející díky Audiotéce a Bookmedia – Stříbrného lipana od Ladislava Tomečka. Čím ho tato audiokniha učarovala a...

Daliborovy dubnové tipy. Co pěkného si přečíst?

Možná jsme podlehli neoprávněnému dojmu, že léto tento rok dorazilo dříve. Jenže příroda změnila názor. Takže co s pošmournými, chladnými a deštivými večery? Máme pro vás opět Daliborovy knižní tipy, které se určitě budou hodit!

Z archivu...

Čtěte také...

Jak rozproudí autorovu fantazii jedna stará vila

vila uvodJedna stará vila v Ostravě s pohnutým osudem, tajnými prostory a obrazy nedozírné hodnoty. Vypadá to, že město dostalo svůj nový příběh a ne jen tak ledajaký. Rozhodně umí přitáhnout pozornost. Ač původem právě od Ostravy, patriota byste ve mně hleda...


Literatura

Dědina věrně popisuje vesnický život

dedina 200Spisovatelka Petra Dvořáková vydala knihu Dědina obsahující velmi zajímavý příběh jedné současné vesnice. Těšte se na nářečí a zajímavé postavy i osudy!

 

...

Divadlo

Dramox má 3. narozeniny! Je v kinech a divadlům poslal 25 milionů korun

DramoxDramox slaví třetí narozeniny, nabízí přes 350 představení a divadlům poslal 25 milionů korun. Nově ho najdete v kinech po celé republice, kde si diváci každý měsíc užijí několik divadelních hitů na velkém plátně. Dramox se po třech letech fu...

Film

Hobit – neočekávaná cesta aneb Kdy už s ním konečně skončíme?

hobit neocekavaa cesta jackson tolkienDo našich kin přichází americký film, „Hobit: Neočekávaná cesta“. Je prvním dílem trilogie režiséra Petera Jacksona, natočené podle fantasy románu britského spisovatel...