Havran k úmrtí jesenické legendy Zdeňka Zerzáně

Havran k úmrtí jesenické legendy Zdeňka Zerzáně

Tisk

havran200Přinášíme vám fotoesej z knihy Ivana Fíly Jeseníky – Čas, ten pohyblivý obraz věčnosti z roku 2021.

 

 

O půlnoci mi v mobilu pípne zpráva: „Zítra ve dvě u mě v hangáru.“
Ten let s jeho Havranem, dvousedadlovým ultralightem, plánujeme už dlouho, ale pokaždé do toho něco přišlo. Teď najednou z toho nemohu spát. Mám strach. Honí se mi hlavou, co všechno se může stát. Přece jen poletím s člověkem, kterému je skoro pětaosmdesát. Nevím, jestli po světě létá někdo starší. Moje obavy se však záhy po startu rozplynou jako šum vánku linoucí se kolem nás. Jak jsem mohl jen pochybovat, říkám si a v duchu ho prosím o odpuštění. Po očku sleduji jeho pokerovou tvář. Vepsal se do ní pestrý život, všechna Zdeňkova dobrodružství, pády a vítězství.
Krátce po srpnové invazi 1968 riskoval Zdeněk život, když ukryl Věru Čáslavskou před KGB na Vřesové studánce.
V roce 1980 vstoupil do historie: jako první člověk na světě sjel na lyžích nejvyšší africkou horu Kilimandžáro z jejího nejvyššího bodu. Později o tom napsal knihu. Jako dlouholetý náčelník horské služby zachránil stovky životů a jako pilot se vznáší v nebeských výšinách už přes šedesát let. Jesenická legenda, každý ho tu zná.

havran2
„Je velký vedro, jsme už skoro na sto čtyřiceti,“ utrousí, když se před námi začne zdvihat masiv Hrubého Jeseníku.
„Jak na sto čtyřiceti?“ zneklidním.
„Vaří se olej.“
„Cože?“ vyhrknu. „A co budeme dělat?“
„Nouzový přistání. Hodím to dolů na pole.“
„Na pole?“ hlesnu a utírám si studený pot z čela.
„Jo. Je to dobrý, všude posekaná tráva.“
Když pak vidí moje vytřeštěné oči a mokrou košili, hurónsky se rozesměje.
„Neboj, to byla jen zkouška, co vydržíš.“
Zatáhne za páku a nabere výšku.
Po letu se pak se mnou rozloučí pevným stiskem ruky a nehybným pohledem. Na odchodu slyším za zády jeho hlas.
„Ideály nepotřebujou jen křídla, ale i místo, odkud můžou vzlítnout.“
Otočím se. Zdeněk se nenápadně usměje. V jeho očích se skrývá pokora a laskavost. „Až přijdeš příště, říkej mi havrane.“

 

havran1
Ivan Fíla je filmový režisér, scenárista, spisovatel a fotograf. Studoval film a fotografii na Fachhochschule v Kolíně nad Rýnem. Posléze pracoval jako fotograf v Hongkongu, Bangkoku a New Yorku a také jako novinář a dokumentarista pro Frankfurter Allgemeine Zeitung (FAZ). K jeho nejvýznamnějším dílům patří hrané filmy Lea, který získal nominaci na Zlatý glóbus a Evropskou filmovou cenu, a Král zlodějů, jenž se dostal do širší nominace na Oscara a získal cenu za nejlepší evropský scénář. Mezinárodní úspěch mu otevřel cestu do Hollywoodu. Na pozvání Stevena Spielberga napsal pro studio DreamWorks scénář The Betty Schimmel Story. Pro zahraniční televize natočil dokumentární filmy Margarete Buber-Neumann – Německý osud, Kroky v labyrintu, Mlha, Václav Havel – Česká pohádka a další.

V roce 2018 vydal k 50. výročí pražského jara svůj první román Muž, který stál v cestě, jenž se stal bestsellerem a nejposlouchanější radioknihou Českého rozhlasu Plus. O rok později následoval Rytec kamejí, surrealistická pohádka pro dospělé, která sklidila nadšený ohlas čtenářů i kritiků. Třetí kniha Nouzový stav – Zápisky cestovatele časem vznikala na jaře 2020 během šestašedesáti dní pandemického nouzového stavu. Autor putoval osiřelou Prahou a reflektoval své zážitky, myšlenky a vzpomínky.

Současně se vrátil ke své milované černobílé fotografii. V kombinaci povídek, literárních textů a černobílých fotografií pokračoval v knize Jeseníky - Čas, ten pohyblivý obraz věčnosti. Jako Chodec putoval více než rok po Jeseníkách, naslouchal nevšedním příběhům z dávné i nedávné minulosti, zaznamenával pohnuté lidské osudy, dějinné tragédie a křivdy, vítězství vůle a nezlomnosti. Své pocity vyjádřil v černobílých impresích ve stylu magického realismu. Kniha získala Zvláštní cenu města Šumperka a Cenu Miroslava Ivanova za literaturu faktu. Vyšla také v angličtině a dostala se do sedmdesáti zemí světa.

havran3

Text a foto: Ivan Fíla


 

Zobrazit další články autora >>>

Přihlášení



Martin Němec o svém otci, kterému věnoval knihu Josef Němec – Obrazy a kresby

Košatost a význam umělecké tvorby zobrazuje kniha s názvem Josef Němec – Obrazy a kresby, která současně přiblíží pracovní i soukromou tvář pražského výtvarníka. Jeho synem je Martin Němec, dnes renomovaný malíř a hudebník, duše rockových kapel Precedens a Lili Marlene, jenž potvrzuje, že jablko nepadlo daleko od stromu. Právě on je spolutvůrcem zmiňované výpravné knihy. A protože ji čeká 18. dubna pražský křest v Galerii Malostranské besedy, tak nevím, kdo by o knižní novince, o Josefu Němcovi a o jeho tvorbě povyprávěl víc než jeho syn Martin.

Sebepéče pro pečující

Spousta z nás se může ve svém životě dostat do situace, kdy bude potřebovat pomoc nebo se ocitne v roli pečujícího, ať už na osobní úrovni, nebo té profesionální. Ve společnosti je často zmiňována a probírána role potřebného, ale již se opomíjí myslet na roli pečovatele. I pečující osoba je pouze člověk, se svými silnými i slabými stránkami, který na sebe převzal neuvěřitelný závazek a zejména velkou zodpovědnost. Je potřeba si uvědomit, že i on má svůj soukromý život, své limity a omezené zásoby energie, zvláště v případě, kdy nemá z čeho čerpat.

Tapír

  • TAPÍR 2/2024
    Vždycky to uteče jak voda…  Nedávno jsme ještě listovali prvním číslem Tapíra tohoto roku a už je tady číslo druhé....
  • TAPÍR 1/2024
    S novým rokem přichází i nové číslo vašeho oblíbeného humoristického časopisu Tapír. Letos jsme se zakousli už do sedmého ročníku!...
  • Tapír 6/2023
    Poslední číslo Tapíra pro rok 2023 je venku! V tomto vydání se můžete těšit na vtipy zaměřené na téma Na...
Banner

Hledat

Videorecenze knih

Rozhovor

Do každé své písničky jsem dal kus sebe, říká německý hudebník Hellmut Sickel

Hellmut Sickel 200Nejdřív ho naše publikum poznalo coby baskytaristu populární německé skupiny Kreis, posléze jako prvního manžela Heleny Vondráčkové. Čas je proti nám, Sprint, Svou partu přátel ještě naštěstí mám - to jsou asi největší hity, které p...

Daliborovy dubnové tipy. Co pěkného si přečíst?

Možná jsme podlehli neoprávněnému dojmu, že léto tento rok dorazilo dříve. Jenže příroda změnila názor. Takže co s pošmournými, chladnými a deštivými večery? Máme pro vás opět Daliborovy knižní tipy, které se určitě budou hodit!

Čtěte také...

Medicinské karty: Je vám blízké téma symboliky zvířat?

medicinske-karty

Pokud je vám blízké téma symboliky zvířat, pak budete spokojeni s Medicinskými kartami, se kterými se ponoříte do světa zvířecího smýšlení, cítění a vnímání. Do symboliky, kterou nese každé zvíře. S...


Literatura

Je libo trochu světového street artu?

street 200Jedenadvacáté století je stoletím, v němž se všechno extrémně zrychluje, na vše je málo času a lidé se z různých důvodů vzájemně odcizují. S tímto trendem mnohdy souzní i umění, které má mnoho forem a už dávno neplatí, že abychom viděli obrazová umělecká díla, mu...

Divadlo

KoresponDance 2012

KoresponDance 2012V Praze a Brně se letos uskuteční již 4. ročník Mezinárodního festivalu současného tance KoresponDance 2012. Zahajovací večer se koná dnes 27. listopadu v pražském Divadle Archa a...

Film

Spolu s filmem vychází i kniha o Všech dobrých rodácích

200filmO co všechno se Národní filmový archiv, už nějakou dobu pod novým vedením, zasloužil? Hodlá zastavit letitý, mimořádně záslužný a svou informační šíří nenahraditelný časopis Filmový přehled, v posledním roce odsouzený živořit ve výhradně internetové podo...