Stanfordský experiment perem Zimbarda v knize Luciferův efekt. Odkud se bere lidské zlo?

Stanfordský experiment perem Zimbarda v knize Luciferův efekt. Odkud se bere lidské zlo?

Tisk

LuciferMožná vám něco říká Stanfordský vězeňský experiment, který byl proveden v roce 1971 americkým psychologem Philipem Zimbardem. Teprve o spoustu let později přišel ten správný čas k dokončení knihy Luciferův efekt, kterou Zimbardo z mnoha důvodů odkládal. Nyní si celou podrobnou zprávu o tom, co se tehdy stalo, můžete přečíst v rozsáhlé publikaci, kterou vydalo nakladatelství Academia. Stěžejní otázká zůstává stále nezodpovězena: Odkud se v lidech bere tolik zla?

„Historie lidstva má na svém kontě hromadu spiknutí, povstání, vražd, masakrů, revolucí, vyhnanství, těch nejhorších následků, které dokázala zapříčinit lakota, politikaření, pokrytectví, proradnost, krutost, vztek, šílenství, nenávist, závist, chtíč, zloba a ctižádost...Musím dojít k závěru, že většina vašich domorodců je tou nejzhoubnější rasou malé odporné havěti, jejímž plazením po zemském povrchu příroda kdy trpěla.” (Jonathan Swift, Gulliverovy cesty, 1727)

Anotace knihy

Opravdu se mohou stát z průměrných, obyčejných lidí symboly zla? Odpověď na tuto otázku hledal po třicet let americký psycholog P. Zimbardo. Název knihy odkazuje na okolnosti schopné vyvolat v člověku změnu od dobra ke zlu podobně, jako když Boží anděl Lucifer změnil svou tvář a proměnil se v Satana. Kniha podrobně zkoumá často mlhavou hranici mezi dobrem a zlem na mnoha příkladech. Jedním z nejproslulejších je kontroverzní stanfordský vězeňský experiment. Podobně jako tento experiment, předčasně ukončený po šesti dnech, je i kniha fascinujícím pokusem vystopovat povahu dobra a zla, jež nikdy nebude černobílá.

Luciferův efekt

Vězeňský experiment ukázal, jak málo stačí k tomu, aby se dobro změnilo ve zlo

Pokud nemáte ani ponětí, o co jde, stručně vám to osvětlím. V roce 1971 americký psycholog Philip Zimbardo prováděl psychologický experiment, který spočíval v tom, že rozdělil dobrovolníky na dozorce a vězně. Všichni plnili své role dle dohodnutých pravidel v uměle vytvořené věznici, která se měla stát místem porušení všech morálních a etických zásad. Po několika dnech totiž došlo ke skutečnému týrání vězňů ze strany dozorců a po zhroucení jednoho vězně a na nátlak Zimbardovy přítelkyně a budoucí manželky, musel být již po šesti dnech experiment ukončen. Výsledkem byl nárůst velké krutosti těch, kteří do svých rukou dostali moc a ztratili veškeré zábrany.

Je tedy zlo tak blízko, že ho ani nevidíme a často se i schovává pod maskou dobra? Stačí opravdu jen velmi málo k tomu, abychom se nekontrolovatelně proměnili v divou zvěř a dali průchod svým temným pudům a nechali projevit náš Stín? Zimbardo řeší otázku, odkud se vlastně zlo bere a zamýšlí se nad mnoha událostmi a osobnostmi v dějinách lidstva, které měly ke zlu velmi blízko či byly přímo zdrojem zla.

Můžu to udělat, protože jsem někdo jiný?

Jedním z odůvodnění nemorálního chování může být ztotožnění se s jinou rolí. Pakliže přijmu roli krutého dozorce, nemohu se chovat jinak. Stejně tak, pokud jsem v roli násilníka, zloděje, teroristy a podobně. Mohu konat zlo, protože to nejsem já, ale někdo jiný. Vytvoření jiné identity a přijetí jiné role, umožní našemu obrannému systému odůvodnit, že to, co jsme udělali, jsme vlastně neudělali my, ale někdo jiný. A právě z těchto důvodů si lidé často vytvářejí jiné osobnosti a identity. Je to jeden z přirozených obranných mechanismů.

Co v knize Luciferův efekt najdete?

V rozsáhlé publikaci najdete celoživotní Zimbardův výzkum, podrobný popis a záznamy z celého vězeňského experimentu, průzkum temných stránek lidské povahy, jak se pod tlakem okolností mění charakter člověka, příklady temných dějin a konkrétních událostí napříč časem, úvahy a zážitky z vlastního života, co je podstatou hrdinství a spoustu dalších zajímavostí i hezkých citátů. Ústředním motivem celé knihy je hledání příčiny zla ve světě a v projevech lidského chování. A také otázka, zda může být zlým opravdu každý z nás, což je v podstatě velmi alarmující. Kniha se dobře čte a je velmi zajímavá pro každého, kdo se chce a umí zamyslet.

Možná si myslíte, že vy byste to nikdy neudělali. Že byste nebyli ani za nic zlým dozorcem. Jenomže jak autor v knize sám zdůrazňuje, ptal se na tohle spousty lidí a žádná jistota neexistuje. Většinou každý uznal, že vlastně vůbec neví, jak by se v dané situaci zachoval, protože v ní nikdy nebyl… Jisté je ale jedno, a sice to, že zlo je opravdu až příliš blízko dobra…

Název knihy: Luciferův efekt: Jak se z dobrých lidí stávají lidé zlí
Autor: Philip Zimbardo
Překlad: Radek Kašpar a Marika Králíková
Počet stran: 625
Nakladatelství: Academia, edice Společnost
Rok vydání: 2021
Hodnocení: 100 %

Lucifer

https://www.academia.cz/luciferuv-efekt--zimbardo-philip--academia--2021


 

Přihlášení



Martin Němec o svém otci, kterému věnoval knihu Josef Němec – Obrazy a kresby

Košatost a význam umělecké tvorby zobrazuje kniha s názvem Josef Němec – Obrazy a kresby, která současně přiblíží pracovní i soukromou tvář pražského výtvarníka. Jeho synem je Martin Němec, dnes renomovaný malíř a hudebník, duše rockových kapel Precedens a Lili Marlene, jenž potvrzuje, že jablko nepadlo daleko od stromu. Právě on je spolutvůrcem zmiňované výpravné knihy. A protože ji čeká 18. dubna pražský křest v Galerii Malostranské besedy, tak nevím, kdo by o knižní novince, o Josefu Němcovi a o jeho tvorbě povyprávěl víc než jeho syn Martin.

Sebepéče pro pečující

Spousta z nás se může ve svém životě dostat do situace, kdy bude potřebovat pomoc nebo se ocitne v roli pečujícího, ať už na osobní úrovni, nebo té profesionální. Ve společnosti je často zmiňována a probírána role potřebného, ale již se opomíjí myslet na roli pečovatele. I pečující osoba je pouze člověk, se svými silnými i slabými stránkami, který na sebe převzal neuvěřitelný závazek a zejména velkou zodpovědnost. Je potřeba si uvědomit, že i on má svůj soukromý život, své limity a omezené zásoby energie, zvláště v případě, kdy nemá z čeho čerpat.

Banner

Hledat

Videorecenze knih

Rozhovor

Nakonec je úplně jedno, odkud jsme a co jsme, když se budeme soustředit na to, co nás spojuje

Klára SvobodováSpisovatelka, autorka projektu Neslyšící příručka pro přežití, blogerka, dřevořezbářka, maminka dvou dětí. Řeč je o Kláře Svobodové. Napsala knihu Těhotný Buddha a byla nominována na ocenění Moje Heroin. Rozhovor s ní připravila Ludmila ...

Daliborovy dubnové tipy. Co pěkného si přečíst?

Možná jsme podlehli neoprávněnému dojmu, že léto tento rok dorazilo dříve. Jenže příroda změnila názor. Takže co s pošmournými, chladnými a deštivými večery? Máme pro vás opět Daliborovy knižní tipy, které se určitě budou hodit!

Čtěte také...

Náboženskú slobodu obmedzujú viac ľudia ako zákony. Kde zmizla tolerancia?

la-religion perexNáboženská sloboda je závislá na množstve faktorov, okrem toho každý štát ju vníma inak. Dôležité je, čo štát očakáva od svojich veriacich. Záleží či ide o konzervatívny, tradičný štát, kde je previazaný vzťah medzi štátom a cirkvou...


Literatura

Zmrzlinové sedmé nebe: Léto v růžovém obalu, které musíte mít!

ymry 200Britskou redaktorku Abby Clementsovou v Česku až do teď nikdo neznal. A to přitom v roce 2010 napsala knihu Meet me under the Mistletoe, která se v Británii takřka okamžitě stala bestsellerem. Díky nakladatelství Argo se teď sympatická žena žijící v ...

Divadlo

Elita národa včera, dnes a zítra
ElityDoba se mění, ale lidé zůstávají stejní. Tento sociální jev má svou kladnou i zápornou stránku. Jestliže se ale v postkomunistických zemích objevují na vysokých společenských pozicích osoby spjaté s nechvalnou činností pro minulý režim, je tento úkaz silně...

Film

Horyzonty, festival dobrodružných filmov

200filmFestival dobrodružných filmov sa konal od 14. do 16. novembra v priestoroch Kultúrneho a Metodického centra v Trenčíne. Bohatý program pre návštevníkov pripravili manželia Dutkoví, ktorí ho organizovali spolu s predsedom Trenčianskeho samosprávneho kr...