Setkání fotografů

Setkání fotografů

Tisk

Fotografove perexVelký svátek fotografů se uskutečnil v sobotu 16. 11. 2019 v Praze 4. Na Národní třídě v Praze se již ten den začínala připomínat zlomová událost pro naše dějiny — sametová revoluce. Mezitím na Chodově, jako obvykle v KC Zahrada, se scházeli různí fotografové, zástupci největších firem vyrábějící fototechniku a příslušenství, či tisková a světelná zařízení, aby informovali a prezentovali své revoluční novinky na 31. ročníku Setkání fotografů.

 


Tato akce probíhá dvakrát do roka a těší se velké oblibě, což bylo vidět na počtu účastníků, na toto podzimní setkání přišlo téměř 380 lidí, kteří se zabývají fotografováním, ať už profesionálně či amatérsky. Každý se tu mohl dozvědět a vyzkoušet to, co ho zrovna zajímá, neboť nabídka byla rozmanitá. Zájemci také měli možnost vytisknout si své fotografie až do formátu A3, nebo si zakoupit knihy o focení. Proběhly také tři soutěže.

Fotografove 2

Důležitým středobodem na této události bylo 25 workshopů, kde bylo možno aktivně fotografovat. Organizátoři akce vyzdvihli v programu fotografických kurzů velmi atraktivní téma – focení aktů. Účastníci si mohli zaplatit kurzy s významnými fotografy, kteří jim poodhalili vlastní ,,know-how“ nasvětlení objektu, správnou expozici a komponování odhaleného těla v hledáčku fotoaparátu. Hned na úvod vedl Akt v přirozeném světle nejzkušenější fotograf Robert Vano. Příběh ženského těla instruoval mladý fotograf a učitel František Konopa, který přidává k fotografovanému objektu obyčejné doplňky (v tomto případě např. skleněnou kuličku) a vytváří tak neobyčejné záběry i za pomoci bokeh efektu. Monika Kleinová zase poukázala na svém kurzu, jak se dá akt vyfotografovat kreativně s rekvizitami a mlhou. Dalšími učiteli tu byli Pavel Bokr a Kamil Varga, kteří lektorovali mimo jiné Akt v ateliéru.

Fotografove 1

Další kurzy byly zaměřeny na Portrét v přirozeném světle s Robertem Vanem, nebo Portrét v exteriéru s Janem Tichým, kdy účastníci fotografovali modelku venku. Dále si mohli zájemci prohloubit dovednosti v retušování portrétu, maskování, nebo úpravy nočních fotek v rastrových editorech.

Ožehavým tématem v oblasti fotografických přístrojů je nyní zrcadlovka versus bezzrcadlovka. Tři nejznámější výrobci fototechniky přivezli na vyzkoušení jako vždy své bohaté portfolio, které je již delší, nebo kratší dobu obohaceno právě o mirrorless fotoaparáty. Návštěvníci tak mohli osobně vyzkoušet výhody a nevýhody těchto foťáků. Na toto téma probíhaly i diskuze uvnitř přednášek. Pavel Šerý v tomto duchu vedl celou svou besedu s názvem — Je libo zrcátko nebo bez? Boris Stojanov pak poukázal na jeho život s bezzrcadlovkou.

Nakonec všechny odzbrojil mistr Robert Vano, který stále tvrdí, že není rozhodující, čím a jakou značkou fotoaparátu se fotí, ale jak. Na jeho prezentaci dosavadního portfolia se sešlo asi nejvíce příznivců. Podělil se s námi o své letité zkušenosti a historky z oblasti reklamní fotografie, která v České republice není tak rozšířená, jako např. v Paříži, Miláně či New Yorku, a když se chce fotograf tímto žánrem opravdu zabývat, musí odcestovat právě do těchto velkých měst, jako tehdy sám Robert Vano.

Fotografove 4

Avšak i další přednášky zkušených fotografů byly velmi inspirativní. Konaly se v hlavním sále v přízemí a v malém sále v 1. patře. Jednalo se o poutavé cestovatelské přednášky od Andreje Macenauera, který všem pomocí svých snímků z fotoexpedic přiblížil Ekvádor a severní Vietnam, hovořil také o noční fotografii. Keteřina Vytejčková představila východní Turecko a např. Tomáš Gálik přítomné zájemce seznámil s Fearskými ostrovy v jeho pojetí — klidu, ticha & Rock 'n' rollu. Své snímky z pražského prostředí ukázal Jiří Píša, neboli Pražský fotograf.

Svou tvorbu všem zúčastněným nastínily i nadějné mladé tváře v oblasti fotografie. Mimo jiné již zmiňovaný František Konopa, který tvoří poutavé fotografické příběhy života, za pomoci jednoduchých rekvizit, zejména v jeho domácím prostředí. Celosvětově oceňovaný Martin Stranka jedním Dechem prezentoval svou širokou škálu fotografií, např. i portréty známých osobností, což vzbudilo velký zájem. Tomáš Vrana posluchačům vysvětlil, jako bývalý art director a současný reklamní fotograf, svůj osobní pohled na reklamu vs. umění ve fotografii.

31. ročník Setkání fotografů proběhl zdařile, zejména díky poutavým přednáškám všech prezentujících fotografů, atraktivitě workshopů a rozmanitosti zástupců značek vyrábějící fotoaparáty, optiku a další příslušenství. Každý účastník si mohl odnést z tohoto setkání mnoho dojmů a nové praktické zkušenosti. Další ročník se uskuteční na jaře příštího roku.

Foto: Ruda Hojdar




 

Přihlášení



Martin Němec o svém otci, kterému věnoval knihu Josef Němec – Obrazy a kresby

Košatost a význam umělecké tvorby zobrazuje kniha s názvem Josef Němec – Obrazy a kresby, která současně přiblíží pracovní i soukromou tvář pražského výtvarníka. Jeho synem je Martin Němec, dnes renomovaný malíř a hudebník, duše rockových kapel Precedens a Lili Marlene, jenž potvrzuje, že jablko nepadlo daleko od stromu. Právě on je spolutvůrcem zmiňované výpravné knihy. A protože ji čeká 18. dubna pražský křest v Galerii Malostranské besedy, tak nevím, kdo by o knižní novince, o Josefu Němcovi a o jeho tvorbě povyprávěl víc než jeho syn Martin.

Sebepéče pro pečující

Spousta z nás se může ve svém životě dostat do situace, kdy bude potřebovat pomoc nebo se ocitne v roli pečujícího, ať už na osobní úrovni, nebo té profesionální. Ve společnosti je často zmiňována a probírána role potřebného, ale již se opomíjí myslet na roli pečovatele. I pečující osoba je pouze člověk, se svými silnými i slabými stránkami, který na sebe převzal neuvěřitelný závazek a zejména velkou zodpovědnost. Je potřeba si uvědomit, že i on má svůj soukromý život, své limity a omezené zásoby energie, zvláště v případě, kdy nemá z čeho čerpat.

Banner

Hledat

Videorecenze knih

Rozhovor

Josef Vlášek: „Všechny postavy jsou skutečné!“

Vlasek perexSe spisovatelem Josefem Vláškem jsme hovořili o jeho nejnovější knize „Běž domů, Ivane“, která vychází v nakladatelství Brána. Pokud máte rádi laskavé a svižné vyprávění v duchu knih Karla Poláčka, sáhněte po této půvabné novince....

Daliborovy dubnové tipy. Co pěkného si přečíst?

Možná jsme podlehli neoprávněnému dojmu, že léto tento rok dorazilo dříve. Jenže příroda změnila názor. Takže co s pošmournými, chladnými a deštivými večery? Máme pro vás opět Daliborovy knižní tipy, které se určitě budou hodit!

Čtěte také...

Abstrakce, venkovské stavení i kočky… Obrazy a fotografie v Café Alternatif

cafe alternativ200Tajemství pocitů! Obrazy Hanky Chromé a fotografie Lenky Hřídelové si můžete až do 9. března prohlédnout v galerii Café Alternatif (Mezibranská 21, Praha 1)


<...

Literatura

Tak trochu jiný příběh o únosu

mile dite perexDěj této knížky otevírá autonehoda, při níž byla vážně zraněna mladá žena. Tu do nemocnice doprovází její malá dcerka. Na tom by nebylo nic zvláštního, pokud by u sebe měly nějaké doklady, které by potvrzovaly jejich totožnost. Pro...

Divadlo

Smetanova Litomyšl přivítá hvězdnou Dagmar Peckovou a její Mistrovskou lekci

dagmar200V rámci bohatého programu festivalu Smetanova Litomyšl proběhne 26. června v 19 hodin oceňované divadelní představení Mistrovská lekce. Magnetem představení je samozřejmě mezinárodně proslulá pěvkyně Dagmar Pecková, která se představuje ve své první ve...

Film

Hlásí se zvláštní jednotka - Památkáři

pamatkari1 uvodkaFilm o závěrečné části druhé světové války, o které vás v dějepise zřejmě neučili. Pátý film George Clooneyho, při kterém zasedl na režisérskou židli, ale stihl si v něm i zahrát. Takže: „Kdo zařídí, aby socha Davida pořád stála a Mona...