Monografická výstava Ester Krumbachová v Domě umění v Brně

Monografická výstava Ester Krumbachová v Domě umění v Brně

Tisk

ester foto perexJsou lidé, kteří mohou působit neviditelně či nenápadně, ale přitom udělají kus důležité práce. Rozumějí kumštu, mají cit, posouvají věci a skutečnosti dopředu, jsou kreativní a tvůrčí vůči projektům či "hvězdám", které jsou vidět v prvním plánu. Taky se jim říká "šedá eminence", což platí o Ester Krumbachové. A právě o ní je monografická výstava, která proběhne od 23. listopadu v Domě umění města Brna.

Ve filmu začínala jako kostýmní výtvarnice, která se posléze vypracovala na významnou filmařku, která spojila více talentů, které v sobě měla. V éře České nové vlny československého filmu 60. let propojila řadu uměleckých profesí, protože byla nejen kostýmní výtvarnicí, ale také scénografkou, dramatičkou, spisovatelkou, scenáristkou...

I když natočila jen jeden celovečerní film, která režírovala, a pak už neměla díky postupující normalizaci nárok, zůstává nezapomenutelnou postavou historie českého filmu. O to víc mě těší, že Brno o ní připravilo výstavu - vernisáž by měla být 23. listopadu v 18 hodin, přičemž výstavou provede kurátorka Edith Jeřábková.

ester foto 1

Monografická výstava představuje doposud komplexně nezveřejněnou pozůstalost Ester Krumbachové (1923 - 1996), významné režisérky, scénáristky, spisovatelky, výtvarnice a návrhářky filmových a divadelních kostýmů. Krumbachová se jako výtvarnice podílela na mnoha výrazných filmech české nové vlny (Démanty noci, Sedmikrásky, Valérie a týden divů, Ucho ad.). V roce 1970 natočila svůj jediný autorský film Vražda Ing. Čerta.

Po roce 1972 měla zakázáno podílet se na celovečerních filmech i na televizní tvorbě. Zákaz přístupu do Barrandovských studií porušila v roce 1983, kdy s Věrou Chytilovou spolupracovala na filmu Faunovo velmi pozdní odpoledne. Po roce 1990 se opět k filmu mohla vrátit, její poslední prací byla dramaturgie, výtvarná scéna a kostýmy pro film Marian (1996).

ester foto 2

Na výstavě bude představeno široké spektrum původního materiálu, fotografie i ukázky z filmů, na kterých se Ester Krumbachová podílela. Tyto artefakty budou doplněny o performance, kurátorské projekce a díla současných umělců a umělkyň, kteří se dílem Ester Krumbachové inspirují.

Výstava by měla trvat do 6. března 2022. Tak jen abyste věděli!

ester foto 3

https://www.dum-umeni.cz/ester-krumbachova/t8851
https://www.filmovyprehled.cz/cs/revue/detail/lhostejnost-odpustit-nedovedu-ester-krumbachova


Foto archiv


 

Přihlášení



Martin Němec o svém otci, kterému věnoval knihu Josef Němec – Obrazy a kresby

Košatost a význam umělecké tvorby zobrazuje kniha s názvem Josef Němec – Obrazy a kresby, která současně přiblíží pracovní i soukromou tvář pražského výtvarníka. Jeho synem je Martin Němec, dnes renomovaný malíř a hudebník, duše rockových kapel Precedens a Lili Marlene, jenž potvrzuje, že jablko nepadlo daleko od stromu. Právě on je spolutvůrcem zmiňované výpravné knihy. A protože ji čeká 18. dubna pražský křest v Galerii Malostranské besedy, tak nevím, kdo by o knižní novince, o Josefu Němcovi a o jeho tvorbě povyprávěl víc než jeho syn Martin.

Sebepéče pro pečující

Spousta z nás se může ve svém životě dostat do situace, kdy bude potřebovat pomoc nebo se ocitne v roli pečujícího, ať už na osobní úrovni, nebo té profesionální. Ve společnosti je často zmiňována a probírána role potřebného, ale již se opomíjí myslet na roli pečovatele. I pečující osoba je pouze člověk, se svými silnými i slabými stránkami, který na sebe převzal neuvěřitelný závazek a zejména velkou zodpovědnost. Je potřeba si uvědomit, že i on má svůj soukromý život, své limity a omezené zásoby energie, zvláště v případě, kdy nemá z čeho čerpat.

Banner

Hledat

Videorecenze knih

Rozhovor

„Air Guitar je podivná disciplína, jako vytržená z filmů Monty Pythonů“

air guitar logoŽe jste ještě neslyšeli o Air Guitar World Championships čili Šampionátu ve hře na imaginární kytaru? Tak to je chyba, protože Česká republika každoročně mívá několik želízek v ohni. V tomto článku si tento fenomén představím...

Daliborovy dubnové tipy. Co pěkného si přečíst?

Možná jsme podlehli neoprávněnému dojmu, že léto tento rok dorazilo dříve. Jenže příroda změnila názor. Takže co s pošmournými, chladnými a deštivými večery? Máme pro vás opět Daliborovy knižní tipy, které se určitě budou hodit!

Z archivu...

Čtěte také...

Nadace E-MOC-E vybrala vítěze ze 101 umělců

emoce 200Nadace E-MOC-E, která podporuje umělce v jejich tvorbě, pomáhá jim s prezentací díla a propojuje profesionální a amatérské umělce, spustila letos již po patnácté virtuální uměleckou galerii 


Literatura

František Nepil pro všechny milovníky Vánoc

nepil200Ještě před vypuknutím krásného období adventu se objevila na trhu malá, roztomile vypadající kniha Vánoce mám rád s fejetony Františka Nepila. Na navození vánoční atmosféry a nálady nebo na večery v dece s čajem úplně ideální záležitost.

...

Divadlo

Životní příběh Jiřího Plannera, který začínal kdysi v Semaforu, je hlavně o něčem

planner perexKniha Planner Story přibližuje osobnost Jiřího Plannera, který sice už dávno není hvězdou, ale má neskutečný tah. Už jako provozní šéf známého pražského divadla prošel neskutečnou spoustu dobrodružství, zážitků a ...

Film

Skleněný pokoj: Jednoduchost, funkčnost a mnoho světla

Skleneny pokoj perexKdysi, při návštěvě Brna, jsem měla tu čest, vidět vilu Tugendhat v jarním období. Tehdy jsem ještě nevnímala detaily, ale i tak ve mně zůstalo slovo „funkcionalismus“ viset dosud, a vila je jeho první asociací v mé mysli. Jmenuje s...