Poučná kniha nejen pro děti

Poučná kniha nejen pro děti

Tisk

jak se dostat z maleru200Jak se dostat z maléru? je název knihy Petry Štarkové a nese podtitul Občanskoprávní průvodce pro děti od 8 let.

 

 

 

Podle autorky je to knížka o věcech, o kterých se děti ve škole obvykle neučí a přesto jsou v životě velmi důležité. Jsou v ní zmíněné maléry, průšvihy, trable a katastrofy, které se mohou přihodit dětem i dospělým. „Tato kniha je o lidech, institucích, pravidlech, zákonech, nařízeních a vychytávkách, které ti můžou v případě nějakého maléru pomoci,“ píše Petra Štarková v úvodu.

Hrdiny knihy jsou spolužáci Roman, Štěpán a Standa. Rodiče posledního jmenovaného se dostanou nejen do finančních problémů, Standa se s tím musí nějak poprat a jeho kamarádi mu s touto situací chtějí pomoci. Ne vždy jsou však všechny dobré úmysly náležitě oceněny…

Kniha je rozdělena do celkem 22 kapitol s názvy jako například Energie, Sociální dávky, Policie, Zločinci, nebo Péče o seniory. Kapitoly mají jasnou strukturu: nadpis a podnadpis ve formě často upraveného přísloví, v oranžovém rámečku je vždy příběh kluků, v zeleném jsou pak základní informace týkající se tématu a modrý rámeček je určen zkušenějším čtenářům a obsahuje důležitou teorii. Kromě toho jsou v kapitolách náměty k přemýšlení, tipy, co vyzkoušet, vtipy na daná témata a kulturní okénko.

A jak to vypadá v praxi? Kapitola 4 má název Finanční maléry a přísloví je: Dluhy dělají z člověka otroka. V oranžovém rámečku je pokračování příběhu, kde jsou kluci zrovna na návštěvě u Standy. Zelený rámeček nese název Na dně a vysvětluje se v něm, že i dospělí se mohou dostat do problémů a mít například finanční průšvih. Modrý rámeček popisuje, Co se může stát, když lidé neplatí své dluhy a najdeme zde pojmy jako upomínka, penále, předlužení nebo exekuce. V dalším modrém rámečku jsou Další pojmy jako je například úrok, dlužník a věřitel. Vyzkoušet si čtenáři mohou na co si rozhodně nepůjčovat – jsou zde postavy říkající nějaké věty jako třeba „potřebuju nutně na dovolenou“ nebo „budou Vánoce a já nemám na pořádné dárky“. Pod prvním nadpisem K přemýšlení se nachází zamyšlení o tom, jestli si čtenář často půjčuje peníze a druhý se věnuje finančnímu plánování a představuje například obálkovou metodu, kterou si lze i vyzkoušet. V kulturním okénkou je doporučována kniha nebo seriál Bankovkovi a vtip je následující:

„Mami dej mi peníze na nový mobil!“
„Co si myslíš, že peníze rostou na stromech?“
„No a z čeho jsou peníze?“
„Z papíru.“
„A papír se dělá z čeho?“ (str. 33)

Musím říct, že tento koncept mě moc zaujal a líbil se mi. Každý si díky tomu v knize může najít co chce, klidně jen ten příběh, nebo nějakou inspiraci a nenásilnou formou se dozví něco nového a zajímavého. Jako mladší by se mi kniha určitě líbila a se zájmem jsem si ji přečetla i teď!

Knihu můžete získat v naší soutěži: Výhra pro všechny zodpovědné občany od 8 do 100 let

Petra Štarková je psycholožka a autorka dětských knížek. V Portále jí vyšla kniha Jak to chodí v lidské hlavě (2016).

jak se dostat z maleru

Jak se dostat z maléru
Občanskoprávní průvodce pro děti od 8 let
Autor: Petra Štarková
Žánr: česká beletrie, historická próza
Nakladatelství: Portál
Rok vydání: 2020
Počet stran: 120
Hodnocení: 85 %

https://obchod.portal.cz/detska-literatura/jak-se-dostat-z-maleru/


 

Hledat

Fanouškovství i historie nejúspěšnějšího českého klubu

Úspěšný český autor Ota Kars přichází s dalším dílem, které se tentokrát věnuje jeho vášni pro fotbal. Fotbalová škvára je další knihou vydanou ke 130. výročí od založení letenského klubu. Popisuje jeho historii tak trochu jiným způsobem.


Literatura

Jónas - muž s nářadím

propast200V knihách se setkáváme s různými hlavními hrdiny. Američtí spisovatelé často píší o úspěšných obchodnících, právnících, lékařích, o obyčejném člověku už se tak často nedočteme. Za to na Islandu se obyčejnosti nebojí, a tak se v románu Nad propastí ...

Divadlo

Kontroverzní malé feministky pobavily brněnský Kabinet Múz

Minifemini 200Kulturní sdružení Napříč.cz je skupina odvážných a především umělecky nadaných lidí, kteří se snaží společně vytvořit alternativu k současnému tradičnímu konzumnímu proudu umění a zábavy. Toto sdružení předvedlo v rámci osla...

Film

Kieslowski se táže, jaké taje skrývá lidská duše

kieslowski-o-kieslowskem 200Polský režisér Krzysztof Kieślowski si u nás získal mnohem menší pozornost, než jakou by si zasluhoval. V kinech jeho filmy rozhodně nepatřily mezi vyhledávané, ani v televizi nelámaly rekordy sl...