Udělejte si výlet nejen na Štramberské uši

Udělejte si výlet nejen na Štramberské uši

Email Tisk

stramberk 200Městečko Štramberk se nachází nedaleko od Nového Jičína a představuje skvělý výlet nejen pro rodiny s dětmi. Hlavním turistickým lákadlem je areál štramberského hradu, kterému vévodí Štramberská trúba. Navíc si můžete přivézt domů kupu voňavých Štramberských uší.

 

Za stavitele hradu Štramberk se považuje šlechtický rod Benešoviců, který jej postavil na konci 13. století. Původně se jednalo o dvoupalácovou stavbu s hospodářskými budovami a hranolovými baštami. V roce 1783 se zřítila přední část hradu a v letech 1901 – 1903 byla válcová věž o výšce 40 metrů zastřešena a upravena na rozhlednu podle návrhu architekta Kamila Hilberta. Také se dozdily vnější hradby a postavily dvě hradní brány. Pro gotickou věž hradu a její okolí se vžilo označení Trúba.

Ve třináctém století do Evropy přitáhli Tataři a objevili se také na úpatí nedalekého kopce Kotouč. Místní se báli nejhoršího, proto se upínali k modlitbám. Ty byly vyslyšeny a strhla se velká bouře. Tataři byli zmateni, jejich stany rozbity a vše dokonali odvážní místní, kteří vykopali hráz u místní přehrady. Ta zatopila jejich ležení a ráno se na tom místě našli jen pytle nasolených uší, které Tataři řezali křesťanům a posílali je svému chánovi do Asie. Ten den byl svátek Panny Marie, a tak se právě na její počest zde peče toto voňavé cukroví.

stramberk

V areálu hradu se nachází turistická chata Dr. Hrstky, Jaroňkova útulna a především samotná hradní věž. Po vystoupání 166 schodů po tříramenném dřevěném schodišti se dostanete na dřevěný vyhlídkový ochoz, který nabízí pohled na město Štramberk, kopec Kotouč, Beskydy i takzvanou Moravskou bránu. Cestu nahoru zpestřuje výstava strašidel.

V chatě Dr. Hrstky naleznete restauraci s hudebním koutkem, kde si můžete vybrat z velké nabídky jídel i nápojů. Pochutnejte si například na Zamilovaných štramberských uších, které pod jiným názvem seženete na každém rohu i v městečku. Jedná se o ucho plněné šlehačkou, zdobené polevou a dalšími dobrotami. Jaroňkova útulna přiléhá k hradní věži a slouží především k prodeji vstupenek a různých suvenýrů.

stramberk1

Ve Štramberku je umožněno parkovat pouze na takzvaných odstavných parkovištích, která jsou hlídána a zpoplatněna 50 korunami na den. Od nich vás k hradu čeká přibližně kilometrová procházka napříč celým městem. Jedná se o příjemnou nenáročnou procházku spojenou s poznáváním místní architektury, kterou hravě zvládnou děti i starší občané.

Provozní doba hradu se liší podle ročního období, ale je otevřen i v době státních svátků. Od května do září je otevřeno od 9 do 19 hodin, od dubna do října od 9 do 17 hodin a během listopadu až března je otevřeno od 10 do 16 hodin. Cena vstupného je 35,- Kč pro dospělého a 25 Kč pro děti od 6 do 15 let. Ty menší mají vstup zdarma.

stramberk3

Zdroj foto: autorka článku


 

Přidat komentář


Bezpečnostní kód
Obnovit

Přihlášení

K21 se představuje

KATEŘINA HAJŇUKOVÁ


redaktorka a editorka

    Narodila se koncem března 2000, je tedy znamení berana a jak říká, zcela odpovídá její tvrdohlavosti. Pochází z Karlových Varů, které moc ráda a v současnosti je studentkou čtyřletého gymnázia.

    S K21 spolupracuje od začátku července a říká, že je za to neskutečně ráda. "Editace mi otevřela nový svět, který pro mně mnoho znamená a dává mi mnoho možností."

    Mezi koníčky Kačka řadí poslouchání hudby, čtení, psaní různých příběhů, hraní na keyboard, jízdu na skateboardu a trávení času se svými přáteli. "Dalo by se říct, že mým velkým koníčkem je barvení vlasů. D§vod? Už čtyři roky si barvím své hnědé vlasy částečně na modro a nikdy bych svoje modro-hnědé vlasy nevyměnila."

    Mimo studia a editace se věnuje svému blogu. Blogerkou je už asi sedm let, při čemž svůj dosavadní blog má čtyři roky. Ve škole ji nejvíc baví psychologie, český jazyk a angličtina.

    "Ze všeho nejdůležitější je pro mě moje rodina, která mě vždy drží nad vodou. Motta a citáty jsou moje doména. Už jako malá jsem si sepisovala a opisovala motta z internetu nebo ráda prohledávala mamčiny sešity s citáty. Můj nejoblíbenější pochází od zpěváka Andyho Biersacka, který má skupinu Black Veil Brides, kterou miluji: "Každý na světě má sny. Drž je blízko svého srdce a nikdy nepouštěj..."

Toulavka

Anketa

Počasí v ČR


Chat s osobností

Banner

Partneři

Hledat

Mimísek 28

Čtěte také...

Zahrady přestanou chátrat, památkáři připravují obnovu

Komplex pěti zahrad pod Pražszahrady 200kým Hradem, jediný památkový objekt na území Prahy ve správě Národního památkového ústavu, chátrá. Mohou za to špatné technologie 90. let i dávné chyby instituce.

...

Z archivu...

Nové komentáře

Facebook

Twitter


Literatura

Brownovo Inferno: Peklo pro Langdona i čtenáře

inferno perexV žebříčku nejprodávanějších knih se novinka Dana Browna, nesoucí název Inferno, drží na předních místech již několik měsíců. Jedna z nejočekávanějších knih loňského roku se může pochlubit i velkým počtem kladných ohlasů. Jsou...

Divadlo

Divadelní festival v Avignonu

avignon 200Největší, nejproslulejší, nejoblíbenější, nejnavštěvovanější... ještě mnoho dalších nej má divadelní festival  - či spíše festivaly - v Avignonu.

...

Film

Finále Plzeň uctí Miroslava Ondříčka, Věru Plívovou-Šimkovou a Juraje Herze, který se stane předsedou poroty

finale plzen perexFilmový festival Finále Plzeň, který proběhne od 27. dubna do 3. května 2014 v plzeňské Měšťanské besedě, bude letos věnován třem jubilantům - velkým osobnostem českého filmu, které letos oslaví osmde...