Udělejte si výlet nejen na Štramberské uši
Banner

Udělejte si výlet nejen na Štramberské uši

Email Tisk

stramberk 200Městečko Štramberk se nachází nedaleko od Nového Jičína a představuje skvělý výlet nejen pro rodiny s dětmi. Hlavním turistickým lákadlem je areál štramberského hradu, kterému vévodí Štramberská trúba. Navíc si můžete přivézt domů kupu voňavých Štramberských uší.

 

Za stavitele hradu Štramberk se považuje šlechtický rod Benešoviců, který jej postavil na konci 13. století. Původně se jednalo o dvoupalácovou stavbu s hospodářskými budovami a hranolovými baštami. V roce 1783 se zřítila přední část hradu a v letech 1901 – 1903 byla válcová věž o výšce 40 metrů zastřešena a upravena na rozhlednu podle návrhu architekta Kamila Hilberta. Také se dozdily vnější hradby a postavily dvě hradní brány. Pro gotickou věž hradu a její okolí se vžilo označení Trúba.

Ve třináctém století do Evropy přitáhli Tataři a objevili se také na úpatí nedalekého kopce Kotouč. Místní se báli nejhoršího, proto se upínali k modlitbám. Ty byly vyslyšeny a strhla se velká bouře. Tataři byli zmateni, jejich stany rozbity a vše dokonali odvážní místní, kteří vykopali hráz u místní přehrady. Ta zatopila jejich ležení a ráno se na tom místě našli jen pytle nasolených uší, které Tataři řezali křesťanům a posílali je svému chánovi do Asie. Ten den byl svátek Panny Marie, a tak se právě na její počest zde peče toto voňavé cukroví.

stramberk

V areálu hradu se nachází turistická chata Dr. Hrstky, Jaroňkova útulna a především samotná hradní věž. Po vystoupání 166 schodů po tříramenném dřevěném schodišti se dostanete na dřevěný vyhlídkový ochoz, který nabízí pohled na město Štramberk, kopec Kotouč, Beskydy i takzvanou Moravskou bránu. Cestu nahoru zpestřuje výstava strašidel.

V chatě Dr. Hrstky naleznete restauraci s hudebním koutkem, kde si můžete vybrat z velké nabídky jídel i nápojů. Pochutnejte si například na Zamilovaných štramberských uších, které pod jiným názvem seženete na každém rohu i v městečku. Jedná se o ucho plněné šlehačkou, zdobené polevou a dalšími dobrotami. Jaroňkova útulna přiléhá k hradní věži a slouží především k prodeji vstupenek a různých suvenýrů.

stramberk1

Ve Štramberku je umožněno parkovat pouze na takzvaných odstavných parkovištích, která jsou hlídána a zpoplatněna 50 korunami na den. Od nich vás k hradu čeká přibližně kilometrová procházka napříč celým městem. Jedná se o příjemnou nenáročnou procházku spojenou s poznáváním místní architektury, kterou hravě zvládnou děti i starší občané.

Provozní doba hradu se liší podle ročního období, ale je otevřen i v době státních svátků. Od května do září je otevřeno od 9 do 19 hodin, od dubna do října od 9 do 17 hodin a během listopadu až března je otevřeno od 10 do 16 hodin. Cena vstupného je 35,- Kč pro dospělého a 25 Kč pro děti od 6 do 15 let. Ty menší mají vstup zdarma.

stramberk3

Zdroj foto: autorka článku


 

Přidat komentář


Bezpečnostní kód
Obnovit

Přihlášení

K21 se představuje

LUKÁŠ LOUŽECKÝ


šéfredaktor

    32 let, ve znamení Štír. Je z Prahy a zaměstnán prozatím v Datartu na Službách zákazníkům. V rámci své amatérské žurnalistické kariéry má za sebou psaní a fotografování pro několik webů – zejména hudebních a literárních. Namátkou zmíníme ireport.cz, vaseliteratura.cz nebo cbdb.cz. Na šéfredaktorskou pozici nastoupil počátkem roku 2018 a doufá, že tento web povede k ještě větším úspěchům, než má prozatím za sebou.

    Pro Kulturu 21 píše již několik let. “Na práci pro Kulturu 21 mě baví především to, že je tento web tak všestranný. Můžu psát o knížkách, výstavách i třeba hudbě. Navíc je v něm přátelské prostředí."

    Ve volném čase se vedle psaní a fotografování věnuje zejména své rodině – manželce a téměř tříletému synovi. Je téměř abstinent, ale občas si dá skleničku vína. Odnaučený kuřák se závislostí na brambůrkách.

    Životní motto:

    Užívej života než ti uteče.

Toulavka

Anketa

Počasí v ČR


Chat s osobností

Partneři

Hledat

Mimísek 35

Čtěte také...

Památky žijí i v srpnu

Hrady v lete 200Poslední srpnová sobotní noc už tradičně znamená pro Národní památkový ústav vyvrcholení prázdninové sezony, slavnost plnou komponovaných programů, divadel, hudby, světel a atmosféry. Hlavním sídlem Hradozámecké noci bude letos

Z archivu...

Nové komentáře

Facebook

Twitter


Literatura

Polobohové se vydávají vstříc Smrti

haduvChram perexV životě polobohů dochází neustále k nějakým zvratům. K jednomu takovému neočekávanému, ale zato osudovému zvratu došlo, když se sedm vyvolených polobůžků pokoušelo v Římě zachránit sochu Athény Parthenonské. Nejenže tento obrat v ději o...

Divadlo

Komedie Hlava medúzy, jarmareční Hamlet, loutková Hanička bez rúk i Funebráci s rakví

200divMezinárodní festival DIVADLO, který proběhne od 11. do 18. září v Plzni, nabídne kromě bohatého hlavního programu také zdarma čtyři představení pod širým nebem v proluce Theatrum Mundi v Křižíkových sadech.

...

Film

Aňa Geislerová natáčí horor Polednice

Polednice 200Jedna z nejobsazovanějších domácích hereček Aňa Geislerová a  česká herecká ikona Daniela Kolářová se setkávají v hlavních rolích původního českého hororu Polednice. Toto, možná překvapivé spojení hereckého obsazení a žánru, pochází z dílny au...