Vzácné dřevořezby se vrátily na hrad Bezděz
Reklama
Banner

Vzácné dřevořezby se vrátily na hrad Bezděz

Email Tisk

bezdez drevo 200Dva roky po nálezu dřevořezby, zachycující výjev Kladení Krista do hrobu, se na Bezděz vrátila poslední pohřešovaná dřevořezba s výjevem Šimon Kyrenský pomáhá Pánu Ježíši nést kříž. Dřevořezeb je v celém souboru čtrnáct; tvořily výzdobu kapliček lemujících cestu na Bezděz. Dřevořezba pochází z konce 17., či počátku 18. století a považovala se od cca 60. let minulého století za ztracenou. Dřevořezba je ve velmi zachovalém stavu, má rozměry 64x100 cm.  

Dřevořezby v kapličkách přežily nejenom celé 18. a 19. století, ale i druhou světovou válku. Během padesátých a šedesátých let 20. století se začaly ztrácet, a tak byly postupně přemístěny na hrad Bezděz, kde byly vystaveny v Purkrabském paláci, i zde se ale pravděpodobně některá ztratila; proto bylo zbývajících jedenáct dřevořezeb odvezeno do muzea v České Lípě, kde jsou vystaveny v Bieberově kapli.

Bývalý kastelán hradu nalezl v roce 1983 po dřevořezbách ještě tři prázdné rámy, které pečlivě uschoval. V roce 2014, při pracích před zahájením sezóny, byla objevena jedna z postrádaných dřevořezeb, konkrétně s výjevem Kladení Krista do hrobu. Dřevořezba prošla restaurátorským zásahem a je vystavována při výjimečných příležitostech v hradní kapli.

bezdez drevo

Současný kastelán získal pro hrad poslední dvě chybějící dřevořezby;  jednalo se o poslední chybějící výjev, tedy 5. zastavení s výjevem Šimona Kyrenského, jenž pomáhá nésti Ježíšovi kříž. V současné době čeká obě dřevořezby převoz do restaurátorských dílen. Návštěvníkům budou dřevořezby představeny v příštím roce. Pro svou vzácnost a výjimečnost nebudou dřevořezby trvalou součástí hradní expozice, ale veřejnosti budou ukazovány jen při mimořádných příležitostech.

Královský hrad Bezděz založil v roce 1264 král Přemysl Otakar II. Roku 1279 zde uvězněn jeho syn Václav II. s matkou královnou Kunhutou. Od roku 1627 byl hrad v majetku Valdštejnů. Klášter montserratských benediktýnů zde byl zřízen v roce 1661; zrušen byl reformou císaře Josefa II. roku 1785. V letech 1831–1836 se zde inspiroval k dílu Máj básník Karel Hynek Mácha.


 

Přidat komentář


Bezpečnostní kód
Obnovit

Přihlášení

K21 se představuje

KATEŘINA HAJŇUKOVÁ


redaktorka a editorka

    Narodila se koncem března 2000, je tedy znamení berana a jak říká, zcela odpovídá její tvrdohlavosti. Pochází z Karlových Varů, které moc ráda a v současnosti je studentkou čtyřletého gymnázia.

    S K21 spolupracuje od začátku července a říká, že je za to neskutečně ráda. "Editace mi otevřela nový svět, který pro mně mnoho znamená a dává mi mnoho možností."

    Mezi koníčky Kačka řadí poslouchání hudby, čtení, psaní různých příběhů, hraní na keyboard, jízdu na skateboardu a trávení času se svými přáteli. "Dalo by se říct, že mým velkým koníčkem je barvení vlasů. D§vod? Už čtyři roky si barvím své hnědé vlasy částečně na modro a nikdy bych svoje modro-hnědé vlasy nevyměnila."

    Mimo studia a editace se věnuje svému blogu. Blogerkou je už asi sedm let, při čemž svůj dosavadní blog má čtyři roky. Ve škole ji nejvíc baví psychologie, český jazyk a angličtina.

    "Ze všeho nejdůležitější je pro mě moje rodina, která mě vždy drží nad vodou. Motta a citáty jsou moje doména. Už jako malá jsem si sepisovala a opisovala motta z internetu nebo ráda prohledávala mamčiny sešity s citáty. Můj nejoblíbenější pochází od zpěváka Andyho Biersacka, který má skupinu Black Veil Brides, kterou miluji: "Každý na světě má sny. Drž je blízko svého srdce a nikdy nepouštěj..."

Toulavka

Anketa

Počasí v ČR


Banner

Partneři

Hledat

Mimísek 30

Čtěte také...

Přípravy na návštěvu Karla IV. a Noc hradních kaplí vrcholí

bezdez 200Předposlední květnovou sobotu zavítá na hrad Bezděz Karel IV. se svojí družinou. Pro návštěvníky hradu je zajištěna kyvadlová autobusová doprava ze železniční stanice Bezděz do centra obce Bezděz. Na akci mohou zájemci přijet též nostalgickým motor...

Nové komentáře

Facebook

Twitter


Literatura

Kdo si prdnul u dvora

Kdo si prdnulNakladatelství HOST přináší dětským čtenářům knihu s poněkud provokativním názvem Kdo si prdnul u dvora.  Autorem publikace je přední český flatulolog doc. MUDr. Jonáš Ovanul, CSc., který si dal za cíl popularizovat bádání flatulologie. Knížečk...

Divadlo

S abonentkami na meziříčská předplatné máte své místo vždy jisté

09 - Predplatne Divadla + SedmikraskaLéto uplynulo jako voda a v Kulturním zařízení ve Valašském Meziříčí začíná nová kulturní sezóna. A příznivci divadla, komorní hudby i ti nejmenší mají možnost si poří...

Film

Dickova díla na filmovém plátně
ImageDíla málokterého spisovatele vědecko-fantastické literatury se dočkala tolika filmových zpracování jako díla Philipa K.  Dicka. Drtivá většina těchto snímků byla natočena až po autorově smrti, sám spat...